Natalie Portman Filmleri: Başarılı Oyuncunun Unutulmaz Filmleri

Natalie Portman filmleri sinema severler tarafından oldukça beğenilen filmlerdir. Başarılı oyuncu Natalie Portman, henüz 13 yaşında sinema tarihinin en ikonik filmlerinden Léon’un başrolünde oynadı. Bu filmle birlikte hem sinema dünyasına adım attı hem de sergilediği hayranlık uyandırıcı performansla kariyerinin ne kadar parlak olacağının sinyallerini verdi. Kariyeri boyunca pek çok farklı karaktere hayat veren Natalie Portman, aynı zamanda En İyi Kadın Oyuncu ve En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu dallarında Oscar ve Altın Küre kazandı.


1) Léon – Sevginin Gücü (1994) | IMDb: 8.5

Leon: The Professional (1994) Trailer #1 | Movieclips Classic Trailers

Tür: Aksiyon, Suç, Dram, Gerilim

Yönetmen: Luc Besson

Diğer Oyuncular: Jean Reno, Gary Oldman, Danny Ailelo

Natalie Portman filmleri arasında en çok beğeniyi alan filmlerin başında gelir. Başarılı oyuncu, oynadığı bu ilk filminde henüz 13 yaşındadır. Gösterdiği performans ise bugün bile konuşulmaya devam ediyor. Ailesi katledilen ve bu katliamdan şans eseri kurtulan Mathilda, kapı komşusu Léon’a sığınır. Léon ise bir seri katildir. İlk başlarda Mathilda’ya alışmakta güçlük çeken ve onu yanında tutmak istemeyen Léon, bir süre sonra Mathilda’yı çok sever. Mathilda da aynı şekilde Léon’a ısınır. Bu ikili her geçen gün daha iyi anlaşmaya başlar. Mathilda’nın tek bir amacı vardır: Ailesinin intikamını almak. Bunun için yardım alabileceği tek kişi ise elbette ki Léon’dur.


2) V for Vendetta (2005) | IMDb: 8.1

V For Vendetta Trailer (HD)

Tür: Aksiyon, Dram, Bilim Kurgu, Gerilim

Yönetmen: James McTeigue

Diğer Oyuncular: Hugo Weaving, Stephen Rea, John Hurt

“Hatırla, 5 Kasım’ı hatırla!” Sinema tarihinin en ikonik filmlerinden biri daha ve başrolde yine Natalie Portman var. Çeşitli yasakların hüküm sürdüğü baskıcı bir sistemle yönetilen İngiliz halkı, bu duruma isyan edecek noktaya gelmiştir. Kıyafeti ve maskesiyle dikkat çeken V adındaki karakter ise bu isyanın simge ismidir. Başı belaya giren Evey’i kurtaran V, onu birtakım politik ve toplumsal konularda bilinçlendirir. V, amacına ulaşmak için şiddeti meşru gören biridir. İlk başlarda V’den oldukça çekinen ve korkan Evey, zamanla V’nin düşüncelerini ve yöntemini benimsemeye başlar. V’nin planı ise tahmin edilenden çok daha büyük bir ses getirecektir.


3) Black Swan – Siyah Kuğu (2010) | IMDb: 8.0

BLACK SWAN | Official Trailer | FOX Searchlight

Tür: Dram, Gerilim

Yönetmen: Darren Aronofsky

Diğer Oyuncular: Mila Kunis, Vincent Cassell, Winona Ryder

Black Swan, Natalie Portman filmleri arasında en çok ses getiren filmlerden birisidir. Nina, en büyük tutkusu bale olan genç ve yetenekli bir balerindir. Hocası Thomas Leroy, ünlü Kuğu Gölü Balesi’ni sahneye koyacaktır. Ancak oyundaki Beyaz ve Siyah Kuğu karakterlerinin ikisini de Nina’nın oynamasını ister. Nina, provalarda Beyaz Kuğu rolünde harika bir performans sergilese de Siyah Kuğu rolünde rakibi olan Lily ondan daha iyidir. İkili arasında sıkı bir rekabet başlar. Ancak bu rekabet gitgide sıkı bir dostluğa dönüşür. Nina ise Beyaz Kuğu ile birlikte Siyah Kuğu rolünü de almak için kendisinin karanlık tarafıyla yüzleşecektir.


4) Star Wars: Episode I – The Phantom Menace – Yıldız Savaşları: Bölüm I – Gizli Tehlike (1999) | IMDb: 6.5

Star Wars Episode I: The Phantom Menace - Trailer

Star Wars: Episode II – Attack of the Clones – Yıldız Savaşları: Bölüm II – Klonların Saldırısı (2002) | IMDb: 6.5

Star Wars Episode II: Attack of the Clones - Trailer

Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith – Yıldız Savaşları: Bölüm III – Sith’in İntikamı (2005) | IMDb: 7.5

Star Wars Episode III: Revenge of the Sith - Trailer

Tür: Aksiyon, Macera, Fantastik, Bilim Kurgu

Yönetmen: George Lucas

Diğer Oyuncular: Ewan McGregor, Liam Neeson, Jake Lloyd

George Lucas’ın efsanevi serisi Star Wars’un vazgeçilmez oyuncularından biriydi Natalie Portman. Padmé Amidala rolünde izlediğimiz oyuncu, Naboo gezegeninin genç kraliçesini canlandırıyor ve bu üç filmde de oldukça önemli bir karakter konumunda. Padmé, Luke Skywalker ile Prenses Leia Organa’nın annesi, aynı zamanda Luke Skywalker’ın da gizli eşidir. 13 yaşındaki efsanevi Léon performansının ardından 18 yaşında da Star Wars gibi kült bir serinin önemli karakterlerinden biri hâline gelen Natalie Portman, daha o yaşlarda ne kadar önemli bir oyuncu olduğunu kanıtlıyor.


5) Garden State – Eve Dönüş (2004) | IMDb: 7.4

Garden State trailer

Tür: Komedi, Dram, Romantik

Yönetmen: Zach Braff

Diğer Oyuncular: Ian Holm, Denis O’Hare, Zach Braff

Eve Dönüş, Natalie Portman filmleri arasında en beğenilenlerdendir. Andrew Largeman, televizyon filmlerinde oynayan bir aktördür. Babası psikiyatrist olan Andrew, babası tarafından çocukluğundan beri çeşitli baskılara maruz kalmıştır. Öyle ki, babası, annesinin hastalanmasına sebep olan kişinin Andrew olduğunu söylemiş, hatta onu buna inandırmıştır. Andrew, aradan geçen yılların ardından bir gün annesinin ölüm haberini alır ve evine döner. Burada Sam ile tanışır. Sam, tıpkı Andrew gibi kendi problemleriyle savaşan bir genç kızdır. Ancak o, Andrew’un kendisiyle yüzleşmesini sağlar ve bu ikili bir ilişkiye başlarlar.


6) Closer – Daha Yaklaş | IMDb: 7.2

Closer (2004) Official Trailer 1 - Julia Roberts Movie

Tür: Dram, Romantik

Yönetmen: Mike Nichols

Diğer Oyuncular: Julia Roberts, Jude Law, Clive Owen

Dan, en büyük hayali yazar olmak olan bir gazetecidir. Ancak yaptığı tek şey, çalıştığı gazetede ölüm ilanları yazmaktır. Bir yanda yazarlık hayalleri diğer yanda ölüm ilanları derken sıradan bir hayat süren Dan, bir gün bir kaza sonucu Alice ile tanışır. Dan, Alice’ten çok etkilenir ve onun hayatından ilham alarak bir kitap yazar. Kitabın kapak fotoğrafını çektirmek için Anna isimli bir kadının fotoğraf stüdyosuna giden Dan, bir anda Anna’ya aşık olur. Anna ise Dan’e karşı hiçbir şey hissetmiyordur, hatta Dan’in tanıştırdığı Larry ile evlenir. Aradan geçen sürenin ardından bu sefer de Anna, Dan’e karşı hisler beslemeye başlar. Karşılıklı olan bu hisler yüzünden birlikte olurlar ve ikisi de sevdikleri kişileri aldatırlar.


7) Goya’s Ghosts – Goya’nın Hayaletleri (2006) | IMDb: 6.9

Goya's Ghosts TRAILER

Tür: Biyografi, Dram, Tarih

Yönetmen: Milos Forman

Diğer Oyuncular: Javier Bardem, Stellan Skarsgård, Randy Quaid

Francisco Goya, 1700’lü yıllarda İspanya’da yaşayan, dönemin en ünlü ressamıdır. Inés ise onun ilham perisidir. Ancak Inés, Engizisyon Mahkemesi ve Rahip Lorenzo tarafından aslı olmayan birtakım suçlar nedeniyle suçlanmıştır. İlham perisini kaybetmekten korkan Goya, Inés’i kurtarmak için büyük bir mücadele içine girer. Tüm çabalarına rağmen onu kurtaramaz. Aradan geçen 20 yılın ardından mahkumlar serbest bırakılınca Inés, Goya ve Lorenzo arasında bir hesaplaşma başlar.


8) Annihilation – Yok Oluş (2018) | IMDb: 6.8

Annihilation (2018) - Official Trailer - Paramount Pictures

Tür: Macera, Dram, Korku, Gizem, Bilim Kurgu, Gerilim

Yönetmen: Alex Garland

Diğer Oyuncular: Jennifer Jason Leigh, Gina Rodriguez, Tessa Thompson

Area X bölgesi adı verilen bir bölge, çok uzun yıllardır karantina altındadır. Bölgede gizemi çözülemeyen birtakım doğaüstü olaylar gerçekleşiyordur. Aradan geçen yılların ardından bölgeye keşif ekipleri gönderilmeye başlanır. Birinci keşif ekibinin raporlarına göre bölge, doğası bozulmamış, kusursuz güzellikte bir yerdir. Ancak olaylar buradan sonra başlar. İkinci keşif ekibi toplu intiharla, üçüncü keşif ekibi ise birbirlerine açtıkları ateş sonucu ölür. Birbiri ardına bölgeye giden keşif ekiplerinin hepsi ya o anda ya da sonrasında bir şekilde ölümle yüzleşirler. Bölgeye son bir keşif ekibi daha gönderilir. Bu ekipte psikolog, antropolog, araştırmacı ve biyolog vardır. Görevleri çok basittir: Bölgeye dair araştırmalar yapmak, örnekler toplamak ve gözlemler gerçekleştirmek. Oysaki onları bekleyen bambaşka sonuçlar olacaktır.


9) Jackie (2016) | IMDb: 6.7

JACKIE | OFFICIAL TRAILER | FOX Searchlight

Tür: Biyografi, Dram, Tarih

Yönetmen: Pablo Larraín

Diğer Oyuncular: Peter Sarsgaard, Greta Gerwig, Billy Crudup

Gerçek bir hikâyeden uyarlanan film, suikast sonucu öldürülen dönemin ABD başkanı John F. Kennedy’nin eşi Jackie Kennedy’yi merkezine alıyor. Başkanın ölümü ardından ülke büyük bir sallantıdayken tüm gözler Jackie Kennedy’nin üzerindedir. O ise bir yandan eşini kaybetmenin acısını yaşıyor, bir yandan çocuklarıyla ilgileniyor, bir yandan da basının ve halkın karşısında güçsüz görünmemeye çalışıyordur.


10) My Blueberry Nights – Benim Aşk Pastam (2007) | IMDb: 6.6

MY BLUEBERRY NIGHTS - Official UK Trailer - Starring Rachel Weisz, Jude Law & Natalie Portman

Tür: Dram, Romantik

Yönetmen: Kar-Wai Wong

Diğer Oyuncular: Norah Jones, Jude Law, Rachel Weisz

Elizabeth, sevgilisinden yeni ayrılmış çok mutsuz bir kadındır. Bununla birlikte hem hayata hem de kendine dair birtakım sorgulamalar yapmaktadır. Çareyi bir yolculuğa çıkmakta bulan Elizabeth, yolculuk boyunca kendisiyle yüzleşecek, aşkla ilgili problemlerini çözmeye çalışacak, onlarca farklı insanla tanışacak, başına birçok olay gelecektir.

 

This post is also available in: English

Kategoriler: Film & Dizi

Yorumlar (0) Yorum Yap

/
Exit mobile version