İtalyan Filmleri: 2000’ler Öncesi ve Sonrası İtalyan Sinemasından Seçkiler

italyan filmleri

Sanat, edebiyat, kültür ve tabii en önemlisi rönesans… İtalya, tüm bu saydıklarımızın tek potada eridiği bir ülke. Durum böyle olunca İtalyan filmleri de kendine has ayrı bir atmosfere sahip oluyor. 1900’lerin başından beri etkin olan İtalyan sineması, altın çağını 1960’lı yıllardan 1990’ların sonuna kadar sürdürmüştü. Fakat 2000’ler sonrasında da birçok takdire şayan İtalyan filmleri yüreğimize dokunmayı başardı. Bu içeriğimizde, genellikle dram ve aşk dolu filmlere imza atan İtalyan sinemasından seçkiler yapıyoruz. Hazırsanız, 2000’ler öncesi ve sonrasında çekilen yapımlara yer verdiğimiz İtalyan filmleri listemize yakından bakalım.


15) Miele – Bal (2013) | IMDb: 6.8

miele film

 • Tür: Dram

Dram yüklü bağımsız İtalyan filmi olan Miele, galasını yaptığı Cannes’da Ekümenik Jüri Ödülü’ne layık görülmüştü. Filmde Miele takma adıyla ölmekte olan insanlara yardım eden İrene isimli genç kızın hikâyesini izliyoruz. Bir gün ölmekte olduğunu söyleyen müşterisine gerekli ilacı enjekte eden İrene, aslında müşterisinin intihar etmeye çalıştığının farkına varır.


14) Io sono l’amore – Benim Adım Aşk (2009) | IMDb: 7.0

Io sono l'amore

 • Tür: Dram, Romantik

Tilda Swinton’ın başrolünde olduğu Io sono l’amore, Milano’nun eşsiz güzelliklerini beyazperdeye taşıyor. Venedik Uluslararası Film Festivali’nde gösterime giren Io sono l’amore, aslında yönetmenin bir tema üçlemesine ait. Arzu temalı üçlemenin ilk filmi Io sono l’amore olurken, ikincisi A Bigger Splash ve üçüncüsü ise son dönemlerin meşhur filmi Call Me By Your Name oluyor. Filmde Rusya’dan kocası ise yaşamak için İtalya’ya göç eden Emma’nın yaşadıkları anlatılıyor. Aslında varlıklı olmalarına rağmen, Emma’nın içindeki boşluk günden güne büyüyor. Ta ki oğlunun arkadaşı Antonio ile tanışana kadar…


13) Gomorra (2008) | IMDb: 7.0

gomorra italyan filmleri

Gomorra oldukça gerçekçi ve şiddet dolu bir yapım. İtalyan mafyasının gerçek yüzünü gösteren film, yazdıkları yüzünden tehdit üzerine tehdit alan Roberto Saviano’nun aynı isimli romanından uyarlanıyor. 61. Cannes Film Festivali’nde ikinci büyük ödülü alan Gomorra, mafyayı romantikleştirmeden olayın tüm gerçekliğini ve vahşeti ortaya koymaya çalışıyor.


12) La prima cosa bella – Gördüğüm En Güzel Kadın (2010) | IMDb: 7.1

la prima cosa bella

 • Tür: Komedi, Dram

La prima cosa bella, hayatın içerisinden yerinde kesitler veren oldukça fazla dram yüklü bir film. Hayat gibi hem güldürmeyi hem de ağlatmayı başaran film, bazen bunu aynı anda bile yapabiliyor. Filmde genç ve güzel bir anne olan Anna’nın yaşadığı hayattan kesitler izliyoruz. Kocasının kötü davranışları yüzünden çocukları ile evi terk eden Anna, yeni bir hayat kurmaya çalışıyor. Güzelliğine güvenerek oyunculuk dünyasına atılmak isteyen Anna’nın bu kararı hâliyle çocuklarını da epey etkiliyor. Film bir yandan da Anna ve çocuklarının 40 yıllık hayat hikâyesinden kesitler gösteriyor.


11) Dogman (2018) | IMDb: 7.2

italyan filmleri dogman

 • Tür: Suç, Gerilim, Dram

Dogman, İtalyan filmleri denilince son dönemde ilk akla gelen yapımlardan biri. Matteo Garrone imzalı filmde, Roma’nın tehlikeli arka mahallelerine konuk oluyoruz. Filmde, Marcello isimli kendi hâlinde bir adam köpek kuaförlüğü yapmaktadır. Fakat Marcello’nun bu işi aslında bir paravan. Zira Marcello asıl uyuşturucu satarak geçimini sağlamaktadır. Marcello’nun bu tek düze hayatı ise çocukluk arkadaşı Simone’nun hapisten çıkması ile altüst oluyor. Marcello Fonte performansı ile Cannes’da En İyi Erkek Oyuncu ödülünü alıyor. Film ise BAFTA’da Yabancı Dilde En İyi Film dalında aday olmuşu.


10) La stanza del figlio – Oğul Odası (2001) | IMDb: 7.3

La stanza del figlio

 • Tür: Dram

Nanni Moretti’nin yazıp yönetip bir de başrolde oynadığı La stanza del figlio, Empire dergisi tarafından en iyi 500 film arasına seçilmiş bir yapım. Altın Palmiye de alan filmde işinde başarılı bir psikanalist olan Giovanni’nin yaşadığı trajik olaylar silsilesi işleniyor. Oğlunu kaybeden Giovanni’nin eşi ile de arası bozulur ve mutlu mesut yaşadığı hayatında her şey yolundan çıkar. Zira Giovanni işinde ne kadar başarılı olsa da oğlunun ölümünü atlatamaz.


9) Cesare deve morire – Sezar Ölmeli (2012) | IMDb: 7.3

Cesare deve morire filmi

 • Tür: Dram

Cesare deve morire oldukça ilginç bir film. Yarı belgesel tarzında ilerleyen filmde oynayan oyuncuların tamamı mahkumlardan oluşuyor. Komiser Şekspir filmini aratmayan bir olay örgüsüne sahip filmin tamamı hapishanede geçiyor. Taviani Kardeşler, Rebibbia hapishanesindeki mahkumların Shakespeare’in Jül Sezar oyununu sahnelemek için yaptıkları provaları film hâline getiriyor. Yarısı renkli, yarısı siyah-beyaz çekilen bu ilginç film, Altın Ayı ödülüne de layık görülüyor.


8) La sconosciuta – Esrarengiz Kadın (2006) | IMDb: 7.4

la sconosciuta

 • Tür: Dram, Gizem, Gerilim

La sconosciuta, Cinema Paradiso ile tanınan Oscar’lı yönetmen Giuseppe Tornatore imzası taşıyor. Gerilimi yüksek ve her dakikasında daha çok merak uyandıran La sconosciuta, Ukrayna’dan kaçarak İtalya’ya gelen Irena’nın hikâyesini anlatıyor. Ukrayna’da fuhuşa zorlanarak istismar edilen Irena, çareyi İtalya’ya kaçmakta buluyor. Irena’nın İtalya’ya asıl geliş amacı ise evlatlık verilen çocuğunu bulmak. Topladığı bilgiler doğrultusunda çocuğun yerini bulan Irena, kızının yaşadığı apartmanda temizlik görevlisi olarak işe başlar.


7) La grande bellezza – Muhteşem Güzellik (2013) | IMDb: 7.8

La grande bellezza

 • Tür: Dram

İtalyan sinemasında başarılı filmlere imza atan yönetmen Paolo Sorrentino, La grande bellezza ile turnayı gözünden vurmayı başarıyor. Yabancı Dilde En İyi Film Oscar’ını alan La grande bellezza, Roma’lı bir yazarın hayatını anlatıyor. Jep Gambardella yazdığı eserler ile Roma sosyetesinde hızlı zamanlar geçirmiş fakat artık 65 yaşına gelmiştir. Gençlik yıllarına duyduğu özlem gittikçe artan yazar, çevresindeki insanlardan ve trajediden de bıkmıştır. Jep için artık bir köşeye çekilip yeniden yazma vakti ise çoktan gelmiştir.


6) 8½ – Sekiz Buçuk (1963) | IMDb: 8.0

Sekiz Buçuk italyan filmleri

 • Tür: Dram

8½, film içinde filmin olduğu İtalyan sinemasının en beğenilen üstkurmaca filmlerinden biri. Hayal ile gerçeğin birbirine Salvador Dali tablosu gibi karıştığı filmde, bir yönetmenin film çekme çabasına tanık oluyoruz. Bir bilim kurgu filmi çekmeyi planlayan Guido Anselmi, bir anda gelen tıkanıklık ile cebelleşmektedir. Sinema ve sanata olan ilgisini de birden kaybeden Guido, çıktığı tatilde de huzuru bulamaz. Yönetmen, anıları ve sürreal fantezileri içerisinde kaybolduğu bir ruh hâline bürünür.


5) La leggenda del pianista sull’oceano – 1900 Efsanesi (1998) | IMDb: 8.1

1900 efsanesi

 • Tür: Müzik, Romantik, Dram

Giuseppe Tornatore, İtalyan filmleri denilince akla gelen ilk yönetmenlerden biri. La leggenda del pianista sull’oceano filmi de listemizin Tornatore imzası taşıyan bir diğer yapımı. Filmde çalıştığı transatlantikte yaşayan Danny Boodman bir gün gemide bir kutu buluyor. Kutunun içerisinden ise küçücük bir bebek çıkıyor. Bebeğe Novecento ismini veren Danny, ölene dek Novecento’yu kendi odasında büyütmeye başlıyor. 8 yaşında yetim kalan Novecento ise tüm gemiyi hayrete düşürecek bir müzik yeteneğine sahiptir. Daha sonra Novecento da tüm hayatı boyunca gemide yaşar ve karaya ayak basmayı kabul etmez.


4) La meglio gioventù – Gençliğin En İyisi (2003) | IMDb: 8.5

La meglio gioventù

 • Tür: Romantik, Dram

La meglio gioventù, listemizdeki birçok filme benzer şekilde bireylerin hayatlarından kesitler aktarıyor. Bu kesit paylaşma işini biraz abartan film ise 6 saatten biraz uzun sürüyor. Fakat filmin amacı iki kardeşin hayat hikâyesi üzerinden İtalya’nın son 40 yıllık tarihini mercek altına almak. Bu nedenle filmin süresi bir nebze anlaşılır oluyor. 1960’tan 2000’e kadar uzanan bu hayat hikâyesinde; İtalya’nın geçirdiği değişimleri, bireyler üzerinden izliyoruz.


3) Nuovo Cinema Paradiso – Cennet Sineması (1988) | IMDb: 8.5

Nuovo Cinema Paradiso italyan filmleri

 • Tür: Dram, Romantik

Yabancı Dilde En İyi Film dalında Oscar ve BAFTA kazanan Nuovo Cinema Paradiso, Giuseppe Tornatore’nin meşhur yarı-otobiyografik filmi. Adeta bir nostalji yolculuğu olan Nuovo Cinema Paradiso, bir yönetmenin sinema ile tanışma öyküsünü anlatıyor. Filmde, ünlü bir yönetmen olan Salvatore, arkadaşının ölümü üzerine doğduğu kasabaya döner. Burada çocukken kasabanın projeksiyonisti ile olan ilişkilerini ve sinema ile tanıştığı yıllarını hatırlar.


2) La vita è bella – Hayat Güzeldir (1997) | IMDb:8.6

La vita è bella

 • Tür: Komedi, Dram, Romantik

La vita è bella, Yabancı Dilde En İyi Film başta olmak üzere üç dalda Oscar’a layık görülen tam bir dönem filmi. Filmin ilk yarısı İkinci Dünya Savaşı’ndan birkaç yıl önce geçer ve genellikle romantik/komedi tarzındadır. Filmin ikinci yarısı ise İkinci Dünya Savaşı’nı konu alır. Atmosfer karanlıklaşır ve hikâyesini izlediğimiz İtalyan yahudi Guido’nun başına gelen trajik olaylara tanık oluruz.


1) Il buono, il brutto, il cattivo – İyi, Kötü ve Çirkin (1966) | IMDb: 8.8

iyi kötü ve çirkin

 • Tür: Western

İyi, Kötü ve Çirkin, Western filmi olmasına rağmen aslında bir İtalyan filmidir. Bu dönemde çekilen birçok ünlü western filmi de bu film gibi İtalyan yapımıdır. Spaghetti western olarak adlandırılan bu filmlerin İtalya’da çekilme nedeni ise en başta bütçedir. Filmde Tuco, Blondie ve Sentenza isimli üç kovboyun iç içe geçen hikâyeleri işleniyor. Her ne kadar film Bir Avuç Dolar üçlemesinin sonuncusu olsa da ilk iki filmde aralarında bir bağ yoktur.  Fakat evreni daha iyi tanımak için diğer filmleri de daha sonra ziyaret edebilirsiniz. 


En İyi Gary Oldman Filmleri

Siyah Beyaz Filmler

This post is also available in: English Français Español Deutsch

Kategoriler: Film & Dizi

Yorumlar (0) Yorum Yap

/