Kalabalığın Arasında Kaybolmak – Kılık Değiştirme Sanatı

Çıkarım Bilimi

Ceotudent Kullanıcısı

Sherlock Holmes zeki bir dedektiften ötedir; birçok özelliğin yanında tarihin önde gelen kılık değiştirme uzmanlarından da biridir. Mesleği bunu gerektirmektedir. Kimliğini gizlemek Holmes’e şüphelileri onların bilgisi olmadan takip etme, düşmanlarının tuzaklarından defalarca kurtulma ve “Perde Kapanıyor” hikayesinde Alman casus ağını çökertme imkanı sağlamıştır. Dr.Watson’ın bile kılık değiştirmiş eski dostunu en az beş farklı olayda tanıyamamış olması Holmes’ün dehasının bir başka kanıtıdır. Hafife alınmasına rağmen Watson’ın da başlı başına zeki biri olduğu göz önüne alınınca Holmes’ün yalnızca kılık değiştirmekten öte bir şeye çaba sarf ettiği ortadadır. Kişinin kimliğinin her özelliğini gizlemede ustalaşması için kıyafetten saça, konuşma tarzından duruşa kadar her açıdan tanınmaz hale gelmesi gerekir. İşte iyi bir kılık değiştirme için olmazsa olmaz 7 yöntem:
1-Yeni bir kimlik seçin. Yalnızca rastgele değişik kostümler giyerek kimseyi kandıramazsınız. Tutarsız görünen bir kılık yalnızca bir kılık olarak kalır. Bunun yerine bir aktör gibi düşünmeye çalışın. Sizden son derece farklı bir karakter hayal edin ve kıyafet, konuşma tarzı, yaratacağınız hikaye ve bu gibi şeylerin seçiminde bunun size yol göstermesine izin verin. Bu karakterin cinsiyetini, yaşını, mesleğini, ekonomik statüsünü ve kişiliğini düşünün. Örneğin “Dörtlerin İmzası” hikayesinde Holmes kendini yaşlı bir denizci kılığına sokmuştur.
2- Kıyafetlerinizi değiştirin. Kariyeri boyunca girdiği birçok kılığın dışında Holmes bir İtalyan rahip olmak için “Son Vaka”da siyah bir cüppe giyip başlık takmış, sert bir Fransız tesisatçısını canlandırdığı “Leydi Frances Carfax’ın Kayboluşu”nda mavi bluz giymiş, “Baskerville Tazısı”nda herhangi bir turist gibi görünmek için İskoç kumaşı giyip bez şapka takmıştır. Bununla birlikte Holmes bu kıyafetleri öylesine askıdan alıp üzerine geçirmemiştir; onları rolünün inceliğine uydurmuştur.
3- Saç şeklinizi değiştirin. Holmes denizci kostümü için yalnızca bir peruk değil, sahte favoriler ve kaşlar da kullanarak makas veya usturayla nadiren buluşan bakımsız bir adam izlenimi yaratmıştır. Bununla birlikte sahte saç tehlikeli olabilir, zira hiçbir şey kimliği kafaya tam oturmayan bir peruktan daha kolay ele veremez.
4- Yüzünüzü değiştirin. Bunun için makyajla yüze kırışık eklemek veya sahte bir burun için ten rengi macun kullanmak gibi yapay yöntemlere başvurulabilir. Bunun yanında bu değişim, yüz ifadesini değiştirmek gibi doğal yollardan da gerçekleştirilebilir. Azami bir etki için Holmes’ün “Son Vaka” macerasında yaptığı gibi iki tekniği aynı anda uygulamaya koyun. “Yaşlı papaz yüzünü bana dönmüştü,” diye yazar Watson. “Bir anda favorilerden kurtuldu, burnu çıkardı, alt dudağını öne çıkarmaktan vazgeçti ve gevelemeyi bıraktı.
5- Vücudunuzu değiştirin. Adımlarınız uzamalı, kısalmalı veya aksamalıdır. Holmes genelde eğilerek boyunu saklamaktadır. Bu mükemmel ancak uzun süre devam ettirmesi zor bir kandırmacadır.

6- Konuşmanızı değiştirin. Bir şiveyi taklit etmek kolay olsa da yeni bir konuşma tarzı oluşturmak oldukça zordur. Kariyeri boyunca Holmes’ün en özenle hazırladığı rol “Perde Kapanıyor” hikayesinde canlandırdığı İrlanda Asıllı Amerikalı bir haindir. Bu öyküde sesi bile casus olarak gizlice aralarına sızdığı Almanları ikna etmeye yetmiştir.
7- Rolünüzü destekleyecek malzemeler kullanmaktan çekinmeyin. Destek malzemeler bir aktörün en iyi arkadaşlarıdır. Bir dedektif olmasa sahnelerin tozunu attıracak olan Holmes onları her fırsatta kullanır. Canlandırdığınız karakterin doğasıyla uyumlu olduğu sürece yedek malzemeler her kılığın nimetidir.
Ayrıca metni video olarak dinlemek isterseniz: 
Kategoriler: Bilim, Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/