İsviçre’de Yaşam: Muhteşem Alplerin Huzuru İçinde Kaybolacağınız Yaşam

Bir çok sebepten dolayı yurt dışına taşınmak hepimizin isteği. Çoğu insanın hayallerini süslese de bu oldukça büyük bir girişimdir. yeni bir iş, okul, belki de aşkın peşinden gitmek ya da sadece yeni bir maceraya atılmak için. Yurt dışına taşınmayı hiç düşüyorsanız, yeni yaşamınızı mutlu ve rahat bir şekilde geçirebileceğiniz bir yer bulmak kapsamlı bir çalışma ve araştırma gerektiriyor. Çikolatayı ve pitoresk sıradağları seviyorsanız, muhtemelen İsviçre’de yaşam nasıl olur diye hayal etmişsinizdir. Ancak her ülke gibi İsviçre’nin de artıları ve eksileri var. Sizler için İsviçre’de yaşam nasıldır, Olumlu ve olumsuz yanları nelerdir bir bir araştırdık.


İsviçre’de Yaşamın Artıları

isviçre'de yaşam

Önce artılardan başlayalım. Şöyle bir hayal edin..  Karla kaplı dağlar, berrak göller, dakik trenler ve efsanevi çikolatalar. Evet İsviçredesiniz. Alpler’in veya Cenevre Gölü’nün çarpıcı güzelliği sadece bir başlangıç diyebiliriz. İsviçre zaman içinde kendini gösteren bir ülke ve kalitesi, peyzaj ve kültür hakkında daha derin bir farkındalığa yol açıyor. Bunlara ek olarak diğer artılarını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.


1) Hemen bir topluluğa sahip olacaksınız.

İsviçre, gurbetçilerin yaşamayı seçmeleri için çok popüler bir yer. Bu nedenle, dünyanın her yerinden orada yaşayan insanlar var ve yeni gurbetçilerin yeni kültürlerine uyum sağlamalarına yardımcı olmaya hazır sıcak bir topluluk bulmaları muhtemel. Nereden olursanız olun, muhtemelen sizinle aynı ülkeden, kültür şokuna yardımcı olabilecek başkalarını bulacaksınız. Ayrıca, yurdunu özlersen teselli edecek insanların olacak.


2) Bir çok Avrupa ülkesine yakındır.

Pek çok büyük komşunun arasında yer alan İsviçre, kültürlerin, dillerin ve geleneklerin eridiği bir potadır. İsviçre’de yaşamanın size getirdiği artılarından biri dünyanın her yerindeki Pinterest panolarını süsleyen tüm Avrupa tatil noktalarından yalnızca kısa (ve genellikle ucuz) bir uçuş uzakta olmanız olacak. Sık sık dünyayı gezen biriyseniz, İsviçre yakınlardaki düzinelerce ülkeyi keşfetmek için size mükemmel bir ana üs sunacaktır. Pasaportunuzu hazırlayın!


3) Sağlık hizmetleri bol ve uygun fiyatlıdır.

İsviçre’nin evrensel bir sağlık sistemi vardır ve sigorta sağlayıcıları kar amacı gütmez ve hükümet onaylıdır ve poliçelerinin uygun fiyatlı olmasını sağlar. İsviçre sisteminde çok fazla maliyet paylaşımı vardır — sigorta planları kesintiler ve ortak ödemelerle birlikte gelir — ancak tıbbi maliyetlere dayalı mali sıkıntılardan kaçınmak için yıllık ortak ödemeler sınırlandırılır. Ayrıca tüm İsviçre sağlık sigortası planları için yıllık bir cepten harcama sınırı vardır.


4) Yemek kültürü inanılmazdır.

isvicrede yasam

İsviçrelilerin yerel olanı ve mevsiminde olanı yeme kültürü vardır. Bu, İsviçre’nin 450 çeşit peyniri, 200 çeşit ekmek ve hamur işi, çiftlikten taze et ve yumurta ve daha fazlasını içeren yemeklerin taze, sağlıklı ve lezzetli olduğu anlamına geliyor. İsviçre’de yaşam hayal edip çikolatadan bahsetmek elbette olmaz. Hepimizin bildiği Nestle, Toblerone, Lindt gibi o lezzetli çikolataları bizlere armağan eden markaları da bu ülkeye ait. Bir kaç kilo almak garanti gibi görünüyor.


5) Muhtemelen dışarıda çok zaman geçireceksiniz.

İsviçre’de açık hava rekreasyonu yaygındır. İsviçre halkı, spor kulüplerinden itfaiyeci kulüplerine ve kasaplar kulübüne kadar değişen hobi kulüplerde zaman geçiriyorlar. Kayak, yürüyüş, yüzme, tubing ve daha fazlası, böylesine güzel bir ülkede yaşayan temiz havadan paylarına düşenden fazlasını alan İsviçreliler için ortak aktivitelerdir. Ee Alp Dağları’nın bulunduğu bir ülkede aksi pek mümkün olmasa gerek.


6) Eğitim mükemmeldir.

İsviçre eğitim sistemi tüm dünyada en iyilerden biri olarak biliniyor. Aynı zamanda uluslararası eğitim almak isteyen birçok öğrenci için ilk tercihtir. Eğitim, 9 ila 11 yaşındaki tüm çocuklar ve gençler için zorunludur. Devlet okulu sistemi tüm çocukların kaydolması için ücretsizdir ve ayrıca özel ve uluslararası okullar için çok sayıda seçenek vardır, ancak bunlar rekabetçi olma eğilimindedir ve kabul edilmek için bir görüşme ve test gerektirir. İsviçre eğitim sisteminin ayırt edici bir özelliği, öğrencilerin istek ve yeteneklerini dikkate almasıdır. Bu özellik, bir öğrencinin ilköğretimini tamamladıktan sonra alabileceği farklı yönleri çeşitlendirerek yapılıyor.


7) Yabancıların iş kurması kolaydır.

İsviçre’nin yeni bir işletme kaydettirmek için basit ve anlaşılır bir süreci vardır , yani hemen hemen herkes İsviçreli bir girişimci olabilir. Bir işletmeyi kaydettirmek için İsviçre’de ikamet etmeniz gerekiyor, bu da yurtdışından bir şeyler kurmayı biraz daha zorlaştırıyor. Ancak iyi haber: İsviçre’de ikamet için tek şart, orada en az 90 gün yaşamanızdır, böylece işinizi oldukça hızlı bir şekilde başlatabilirsiniz.


8) Banka hesabı açmak daha da kolaydır.

İsviçre birçok bankasıyla ünlüdür ve dünyanın finans merkezlerinden biri olması banka hesabı açmayı kolaylaştırmaktadır . Ülke dışından bir İsviçre hesabı açmak bile mümkün, ancak bazı belgeleri postayla göndermeniz gerekecek – sonuçta, filmlerde gördüğünüz anonim İsviçre bankaları sadece filmlerde var. Kimlik, ikamet ve adres kanıtı gibi bazı belgeler gerekli olacaktır ve bazı hesaplar yıllık ücretlerle gelebilir. Ancak genel olarak, bir İsviçre hesabı açmak basit ve anlaşılır.


İsviçre’de Yaşamın Eksileri

isviçre'de yaşam

Gördüğünüz gibi, İsviçre’yi yeni eviniz olarak görmek için birçok neden var. Ülke, yüksek yaşam standardı ile tüm dünyada ünlüdür, bu yüzden oraya taşınmanın birçok artısı olmasına şaşmamalı! Ama artıların olduğu yerde eksiler de olmalı. İsviçre’nin de bazı dezavantajları var ve ülkeye taşınmayı düşündüğünüzde bunların farkında olmalısınız.

İsviçre hakkında en bilinen gerçeklerden biri, yaşam maliyetinin yüksek olmasıdır. Konuttan sağlık hizmetlerine kadar, İsviçre sakinleri sadece bu ülkede yaşayarak aylık maaşlarının iyi bir yüzdesini ödüyor.

İsviçre’ye taşınan gurbetçilerin sadece yeni ülkelerinin değil, aynı zamanda kendi kantonlarının pratiklerini de öğrenmeleri gerekecek. İsviçre, “kantonlar konfederasyonu” olarak bilinir, yani birkaç bölgeye bölünmüş bir ülkedir. Kantonlar, diğer ülkelerdeki eyaletlere veya illere benzer. İsviçre’de, kantonların kendi bireysel yasaları üzerinde çok fazla gücü vardır, bu da her bir kantonu diğerlerinden biraz farklı kılar ve gurbetçilerin yaşadıkları yerin özel kural ve düzenlemelerini kontrol etmelerini gerektirir.


1) Gerçek İsviçreli insanlarla tanışmak zor olabilir.

İsviçre’deki o sağlıklı ve gelişen eski göçmen topluluğunu hatırlıyor musunuz? Bir kez katıldığınızda, kesinlikle bir gurbetçi balonuna dönüşebilirsiniz. Başka ülkelerden İsviçre’ye taşınan bazı insanlar , bir düzineden fazla milletten arkadaşları olmasına rağmen, İsviçreli arkadaşlar edinmelerinin yıllar sürdüğünü bildirdi . İsviçre’nin, Almanca konuşulan diğer birçok ülkede konuşulandan farklı olan kendi Almanca lehçesine sahip olması yardımcı olmuyor. Entegrasyon için ciddi çaba gerektirecek ve gelişen ex-pat topluluğu muhtemelen bunu daha da zorlaştıracak.


2) Yabancılara karşı önyargı vardır.

isvicrede yasam

İsviçre’de yaşam hayallerimizi süslüyor evet ama birçok ülkede olabileceği gibi İşviçre’de de yabancıları son derece şüpheli gören insanlar var. Her zaman doğrudan bir önyargı yok ancak bunun var olduğunu ve gurbetçilerin iş ve konut bulma kolaylığını etkileyebileceğini belirtmekte fayda var.


3) Hayat pahalılığı son derece yüksektir.

İsviçre yaşamak için çılgınca pahalı bir yer. Kira, Londra ve New York City gibi yerler ile aynı seviyede . Marketler ve restoranlar da pahalı. İsviçre, gezegendeki en pahalı şehirlerden birkaçına ev sahipliği yapar, bu nedenle oraya Türkiye gibi bir yerden taşınmak cüzdanınız için bir şok olabilir. Özellikle hareketin olduğu bir şehir merkezinin yakınında yaşamayı planlıyorsanız, İsviçre’de yaşam şartlarından en iyi şekilde yararlanmak için yüksek bir maaş ve iyi bir bütçe gerekir.


4) Bir yabancı için kiralamak zor olabilir.

Kira konusuna gelmişken, gelelim yabancıların en büyük zorluklarından biri olan İsviçre’de daire sahibi olmaya. Çoğu İsviçreli – toplam nüfusun yaklaşık %60’ı – evlerine sahip olmak yerine evlerini kiralıyor , bu da oldukça doymuş ve oldukça rekabetçi bir kiralama piyasası olduğu anlamına geliyor. İlk etapta bir daireye girmek de pahalı olacak. Birçok İsviçreli daire kiralar ve daha sonra uzun süre kalır. Bu, sadece bir yere girebilmek için üç aylık kira depozitosu ödemenin standart olduğu anlamına gelir . Mükemmel daireyi bulduğunuzda bile, muhtemelen bunun için rekabet olacaktır. Bir acenteniz varsa kazanma ihtimaliniz daha yüksek olacak, ancak bu size de mal olacak – yaklaşık iki aylık kira ücreti daha. Ah.


5) Pazar günleri her yer kapalıdır.

isvicrede yasam

Bu, bazı gurbetçiler için biraz kültür şoku olabilir. Pazar günleri rutin olarak ayak işleri yapıyorsanız, artık yapamazsınız çünkü benzin ve tren istasyonları, küçük mağazalar, müze veya restoran olmayan her yer pazar günleri kapalıdır. Avrupa’nın bazı ülkelerinde olduğu gibi İsviçreliler de Pazar gününü gerçekten dinlenme günü olarak görüyorlar ki bu güzel olabilir, ancak aynı zamanda rahatsız edici de olabilir.

This post is also available in: English

Kategoriler: Seyahat, Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/
Exit mobile version