Hulk Filmleri: İzleme Sırası, Hulk Karakteri Gelişimi ve Daha Fazlası!

Hulk filmleri seyirci tarafından büyük beğeni ile karşılaşan yapımlardır. Marvel evrenine ait Hulk karakteri, Marvel’in yaratıcısı Stan Lee ve Jack Kirby tarafından yaratılmıştır. Çizgi romanlarda ilk kez 1962 yılında gözükmüştür. Sonrasında birçok filmde ve karaktere ait yaratılan dizide yer almış oldukça önemli bir karakterdir. Bahsettiğimiz dizi 1977 yılında çıkan “The Incredible Hulk”dizisidir. Karakter son olarak 2019 yılında Endgame filminde karşımıza çıkmıştır. Sizin için Hulk filmleri hakkındaki her şeyi derledik:


1977 – 1990 Arası Yayınlanmış TV Filmleri

1) The Incredible Hulk – İnanılmaz Hulk (1977) | IMDb: 7.2

hulk filmleri

Yaratıcı: Kenneth Jackson

Oyuncular: Bill Bixby, Lou Ferrigno, Jack Colvin

Sezon: 5

David Bruce Banner, Kaliforniya’nın Culver Enstitüsü’nde çalışan bir hekim ve bilim insanıdır. Karısı Laura’nın ölümüne sebep olan araba kazası yüzünden de travma yaşamış biridir. Kaza anında eşini kurtaramamanın yarattığı o duyguyla, partneri Dr. Elaina Marks ile birlikte tehlike anında süper insan gücüne kavuşmuş insanları incelerler. Kendisinin bu gücü neden bulamadığını bir takıntı haline getirmiştir. Banner, güneş lekelerindeki yüksek seviyedeki gama radyasyonunun deneklerin gücünün artmasına sebep olduğuyla alakalı bir hipotez oluşturur.

Teorisini test etmek için sabırsızlanan Bruce, denetlenmeyen bir deney düzenler. Fakat ekipmanın yeniden kalibre edildiğinin farkında değildir. Bu sebeple büyük bir doz gama radyasyonuna maruz kalır. Deneyinin başarısızlıkla sonuçlandığını düşünür ama arabasının tekerleğini düzeltirken sinirlenmesi üzerine 2.1 m uzunluğunda 150 kg ağırlığında yeşil bir canavara dönüşür. Sakinleştiğinde de tekrar insan haline döner. Bunu çözmeye çalışırken, gazeteci Jack McGee’nin deneyleri üzerine araştırma yapmaya başlamasıyla işler tehlikeye girer.

Laboratuvarda bir yangına sebep olan McGee, Marks’ın ölümüne de sebep olur ve Hulk tüm halk tarafından görülür. Herkes Banner’in de yangında öldüğünü düşünür. O da kimliğini ve lokasyonunu değiştirerek yeni bir yaşam kurmaya çalışır.


2) The Incredible Hulk Returns – İnanılmaz Hulk Dönüyor (1988) | IMDb: 5.8

hulk filmleri

Yönetmen: Nicholas Corea

Oyuncular: Bill Bixby, Lou Ferrigno, Eric Kramer

Hulk filmleri arasında yer alan İnanılmaz Hulk Dönüyor filmi’nde Dr. David Banner Joshua – Lambert Araştırma Enstitüsü’nde çalışmaya başlamıştır. Burada bir takım bilim insanıyla bir Gama Aktarıcı üzerinde çalışmaktadır. Bu aktarıcı sayesinde Hulk’a dönmekten kurtulacağına inanır. Genç bir dul olan Maggie Shaw ile tanıştığından beri Hulk’a dönüşmemiştir. Bir gün tesadüf eseri eski öğrencilerinden biri olan Donald Blake tarafından tanınır. Blake Banner’e Norveç’te gittiği bir keşif gezisinde Thor’un ruhunun saklı olduğuna inanılan bir çekiç bulduğundan bahseder. Thor istemsiz şekilde Blake’ye hizmet etmektedir. Thor, ekipmanlara zarar vererek Bruce’yi sinirlendirir ve sonunda Hulk’a dönüşür. Hulk onunla kolayca savaşır ve gider.

Sabah olduğunda gazeteci Jack McGee Hulk’ın göründüğüne dair haberler alır. Hemen peşine düşer. Bu sırada Thor ile Blake de bir barda birbirleriyle bağ kurarlar. Enstitü içerisinde yer alan bir suç örgütü Banner ve Gama Aktarıcısını ele geçirmeyi planlamaktadır. Hulk buna engel olur. Mafya lideri Jack LeBeau Banner yerine Dr. Shaw’ı kaçırmak ister. Polis kılığına giren mafya üyeleri Thor ve Hulk’ın tüm çabalarına rağmen Dr. Shaw’ı kaçırmayı başarır.

LeBeau aktarıcıyı almak üzere Banner’la anlaşma yapar ve karşılığında Shaw kurtulur. McGee tekrardan Hulk ve Thor’a olan takıntısı yüzünden dalga konusu olur. Bu sırada Shaw, Banner ve Hulk’ın aynı kişiler olduğunu çözmüştür. Bunun üzerine Bruce, Shaw ile olan ilişkisini bitirip tekrardan bir tedavi bulmak amacıyla gider.


3) The Trial of the Incredible Hulk – İnanılmaz Hulk’ın Davası (1989) | IMDb: 5.9

Trial of Hulk

Yönetmen: Bill Bixby

Oyuncular: Bill Bixby, Lou Ferrigno, John Rhys-Davies

Bir önceki filmde gerçekleşen olaylardan ötürü hala kaçışta olan Dr. Banner, kuzeyde David Belson ismiyle bir işe başlamıştır. Bir zorba tarafından sabrı bir hayli sınanmaktadır fakat sakin kalmaya çalışır. Daha sonra bir oda kiralayıp görünmez kalma umuduyla büyük bir şehre gider. Bilmediği bir şey vardır; gittiği şehir Wilson Fisk isimli bir suç babasının kontrolü ve Daredevil adlı bir kahramanın koruması altındadır.

Geç bir saate metroyu kullandığı sırada Fisk’in iki adamı da bulunduğu vagona biner. Adamlardan biri vagon içindeki bir kadına saldırır ve David bunun üzerine Hulk’a dönüşerek bir kaos yaratır. Kısa bir süre sonra da polis tarafından tutuklanır. Davasını beklerken, görme engelli savunma avukatı Matt Murdock David’in davasına atanır. Murdock David’in masum olduğuna ve davayı kazanacaklarına inanmaktadır. Hapishanede dava sırasında Hulk’a dönüştüğünü gören David gerçekte de Hulk olur ve hapisten kaçar.

Daredevil ile birlikte çalışmaya başlayan Banner, Murdock’un aslında Daredevil olduğunu öğrenir. Daredevil Fisk’i yakalamak üzere bir göreve çıktığı sırada ciddi şekilde yaralanır ve son anda Hulk tarafından kurtarılır. İyileşmesinin üzerine tekrar Fisk’in peşine düşer ve kaçırılan kadını kurtarırlar fakat Fisk ve asistanı kaçar. Banner ve Murdock iki dost olarak yollarını ayırır ve Banner kendi için bir tedavi bulmak üzere tekrar yola düşer. Hulk filmleri arasında beğenilen yapımlardan birisidir.


4) The Death of the Incredible Hulk – İnanılmaz Hulk’ın Ölümü (1990) | IMDb: 5.8

death of Hulk

Yönetmen: Bill Bixby

Oyuncular: Bill Bixby, Lou Ferrigno, Elizabeth Gracen

David Banner, tekrar kimlik değiştirerek David Bellamy olmuştur. Zihinsel engeli olan bir temizlikçi rolünü üstlenmiştir. Bu sayede Portland Oregon’da yer alan bir araştırma tesisine erişim kazanmayı amaçlar. Orada çalışan Dr. Ronald Pratt’ın kendi problemini çözecek bir araştırması olduğuna inanmaktadır. Bir gece bankamatikten para çektikten sonra hırsızlar tarafından soyulur ve kötü şekilde saldırıya uğrar. Bunun üzerine Hulk gelir ve hırsızların icabına bakar. Fakat bu sırada yetkililerin de ilgisini çeker.

Ertesi gün Dr. Pratt’ın ofisine giren Banner, tahtada doktorun formülünü bulur ve yanlış kısımları düzeltir. Aynı zamanda kardeşinin hayatıyla tehdit edilen bir Rus ajanı Jasmin kılık değiştirerek güvenlik görevlilerinden birinin parmak izini ele geçirir. Pratt laboratuvara döndüğünde formülünün düzeltildiğini görür ve yardımcısının kimliğini öğrenmek için laboratuvarda beklemeye karar verir. David’i iş üstünde yakalar ve gerçek kimliğini Pratt’e anlatmak zorunda kalır.

Banner ve Pratt’in çalışmalarını ele geçirmek isteyen rgütün başında Jasmin’in kardeşi olduğu öğrenilir. Bu sırada da Banner Jasmin’e âşık olmuştur. Örgüt laboratuvara girerek Pratt ve eşini kaçırır. Banner’ın duygularına karşılık veren Jasmin, Pratt’lere yardım etmeyi kabul eder. Kaçıranların helikopterine binmeyi başaran Banner, Pratt’lerin orada olmadığını görür, kavga sırasında helikopterin yakıt tankı vurulur ve helikopter düşer. Kötü adamlar ölür ve insan formuna dönen Banner, yaralarından iyileşemeyip hayatını kaybeder. Aşkı ve arkadaşları onun yasını tutarlar. Hulk filmleri arasında beğenilen yapımlardan birisidir.


Sinema Filmleri

1) Hulk (2003) | IMDb: 5.6

hulk filmleri

Yönetmen: Ang Lee

Oyuncular: Eric Bana, Jennifer Connelly, Sam Elliot

Hulk filmleri arasında sinemada izleyebildiğimiz ilk filmdir. Daivd Banner, devlet için çalışan bir genetik araştırmacısıdır ve insan DNA’sını geliştirmeyi amaçlar. Bu proje, dahi birçok öğrencinin de yardımıyla artık test aşamasına gelmiştir. General Thaddeus Ross, insan deneyleri yapılmasını yasaklar. David’da deneyi kendi üzerinde yapar. Kısa süre sonra karısı Edith, oğulları Bruce Banner’ı dünyaya getirir. Kısa süre içerisinde David, oğlunun da kendisinde bulunan mutant DNA’sına sahip olduğunu öğrenir. Banner’ın tehlikeli deneylerini açığa çıkaran Ross, projeyi sonlandırır. İntikam peşindeki David gama reaktörünü patlamak üzere sabotaj eder. Bruce’nin de tehlikeli olduğuna inanan David onu öldürmeye kalkar fakat oğlunu korumaya çalışan karısı Edith’in ölümüne sebep olur.

Ross David’i tutuklar ve akıl hastanesine kapatır. Bruce’da evlatlık verilmek üzere sisteme girer. Yıllar sonra Bruce, Berkeley Laboratuvarı bünyesinde çalışan bir bilim insanı olmuştur. Ross’un kızı Betty’yle de ilişkisi vardır. Bu sırada David, temizlikçi olarak Berkeley’e gelir ve Bruce’nin hayatına girmeye çalışır. Bruce gama radyasyonu içeren bir kazada Betty ve başka bir iş arkadaşının hayatını kurtarır. Hastanede uyanan Bruce Betty’e her zamankinden iyi hissettiğini söyler ama Betty Bruce’nin nasıl hayatta kaldığını anlayamaz. Bruce’nin üzerindeki ilgi onun stres ve sinir dolu bir evreye girmesini tetikler ve bu da Hulk’a dönüşmesine sebep olur.

Bunun sonucunda Ross Bruce’yi tutuklar ve ev hapsi verir. Olaylar gelişir, ilerler. Bruce ve David buluşurlar, bu sırada Ross ikisini de havaya uçurmakla tehdit eder. David, Bruce’nin güçlerini kendi düşmanlarını yok etmek üzere kullanmak ister. Bruce bunu reddedince David yüksek voltajlı bir kabloyu ısırır ve o sırada Ross bu kabloya enerji vermektedir. Bu sayede güçlü bir yaratığa dönüşür. Hulk onunla savaşır ve yener. Fakat Ross üzerlerine Gama bombası atar ve ikisinin de öldüğü düşünülür.


2) The Incredible Hulk – İnanılmaz Hulk (2008) | IMDb: 6.6

hulk 2008

Yönetmen: Louis Leterrier

Oyuncular: Edward Norton, Liv Tyler, Tim Roth

Hulk filmleri arasında en beğenilen filmlerden birisidir. Virginia’daki Culver Üniversitesi’nde General Thaddeus Ross Dr. Bruce Banner’la bir deney hakkında konuşmaktadır. Bu deneyin ana düşüncesi insanlara gama radyasyonuna karşı bağışıklık kazandırmaktır. Fakat deney başarısızlıkla sonuçlanır. Bruce’de yüksek dozda gama radyasyonuna maruz kalır. Bruce bundan dolayı ara sıra Hulk’a dönüşür. Banner Hulk’a dönüştüğü sırada laboratuvarı ve etrafındaki alanı yok ederken birkaç insanın da ölümüne sebep olur.

Beş yıl sonrasında Banner Rio de Janerio’da yaşamakta ve durumu için bir tedavi aramaktadır. İnternette anonim olarak Mr. Blue adında biriyle birlikte çalışmaya başlar. Beş ay boyunca Hulk’ı kontrol altında tutar. Bir gün parmağını keser ve kanının bir damları şişeye akar. Bu olay sonucu Milwaukee’de ki biri bu suyu içer ve gama hastalığına yakalanır. Ross bu oay üzerine Banner’in yerini tespit eder ve üstüne bir ekip yollar. Hulk bu ekibi yener ve ekibin başındaki Emil Blonsky’i ağır yaralar. İyileşen Emil, Ross’dan Hulk’ın nasıl oluştuğunu öğrenerek aynı serumun düşük dozundan almayı kabul eder.

Yeni bulduğu güce doymayan Emil, Banner’in kanını kendine enjekte eder ve Abomination adlı bir canavara dönüşür. Harlem boyunca kaos yaratır. Ross tarafından yakalanmış Banner, Abomination canavarını durduracak tek kişi olduğundan serbest bırakılır. Harlem boyunca devam eden savaşta Hulk Abomination’u yener fakat öldürmez. New York’tan kaçan Hulk bir ay sonra Bella Coola, British Colombia’ya varır. Değişimini bastırmak yerine, kontrol altına almak için yoğunlaşır. Sonrasında Tony Stark (Iron Man) Banner’a ortaya koyulacak bir süper kahraman ekibinden bahseder…


Marvel Evreni’nde Hulk

evren
Yenilmezler (Avengers), Marvel Evreni sayesinde tanıdığımız kahramanları bir araya toplayan ve toplamda 4 filmden oluşan bir seridir. Bu seri boyunca Hulk karakteri Mark Ruffalo tarafından canlandırılmıştır. İlk filmde Demir Adam, Kaptan Amerika, Thor, Hulk ve Karadul Thor’un üvey kardeşi Loki’yi durdurmak üzere bir araya gelir. Zorlu bir mücadele sonrası Loki’yi yakalarlar fakat Loki’nin farklı fikirleri vardır. Hulk’ı bir şekilde serbest bırakan Loki kaçar ve Yenilmezler ekibini Hulk’la baş etmek üzere bırakır. Bir şekilde kendini toparlayan ekip New York sokaklarında bir araya gelerek Loki ve Chitauri ordusunu yener, Tesseract’ı tekrar ele geçirir.

Ultron Çağı (Age of Ultron) filminde de Ultron adlı barış programını hayata geçirmeye çalışan Tony Stark’ın işleri planlandığı gibi gitmez. Jarvis’in bilincini ele geçiren Ultron, dünyayı tehlike içine sokacak planlara başvurur. Kahramanlarımız da onu durdurmak adına harekete geçerler. Bir beden oluşturmak isteyen Ultron Johannesburg’a giderek vibranyum elde etmeyi amaçlar ve iki süper insan Maximoff’larla çalışmaktadır. Kardeşlerden Wanda, zihin kontrolü ile ekibi dağıtır ve Hulk’ın ortaya çıkmasını sağlar. Şehir boyunca kaos yaratan Hulk, Stark’ın yaptığı zırhla zor durdurulur. Bu Yenilmezler ekibine karşı büyük bir tepki yapılmasına sebep olur.

Sonsuzluk Savaşı (Infinity War) Kahramanların Savaşı sonrası ayrı düşen ekibi yine bir araya getirecektir. Thor: Ragnarok boyunca Thor’un yanında olan Hulk, dünyaya Thanos’un geldiğini duyurmak amacıyla gelir ve Doctor Strange’nin evine düşer. Thanos’la savaşı sonrası büyük darbe almıştır. Strange’yle birlikte Stark’ı bulur ve olanları ona anlatır. Bu sırada Thanos’un adamları gelir savaşırlar. Hulk bir türlü ortaya çıkmaz. Banner’de, Tony’nin hazırladığı zırhlardan biriyle savaşır. Film boyunca Hulk’ı göremeyiz. Çünkü Thor’la birlikte Thanos’a karşı büyük yenilgi alan Hulk’ın gururu incinmiştir ve kendini iyi hissetmemektedir. Uzayda ve Dünya’da ayrı savaşlar sürdüren Yenilmezler, büyük bir yenilgi alır. Thanos topladığı tüm sonsuzluk taşlarıyla Dünya’nın yarısını yok eder. Tony uzayda mahsur kalır. Film burada sonlanır.

Son Oyun (Endgame), Yenilmezler ekibi ve Mark Ruffalo’nun Hulk’ını son olarak gördüğümüz film olmuştur. Kaptan Marvel sayesinde Tony, Nebula ile birlikte Dünya’ya dönüş yapar. Kaptan Amerika’yla tartışır ve ormanda Pepper ile kendine yeni bir yaşam başlatır. Aradan beş yıl geçer. Burada, Scott Lang’ın (Ant-Man) hapsolduğu yerden kurtulup geri gelmesiyle asıl olaylar başlıyor.

Kendisi döndüğünde dünyanın içerisinde olduğu durumu görüp Yenilmezler genel merkezine gider. Burada kendisini Kaptan Amerika ve Karadul kendisini karşılar. Onlardan olan biteni öğrenir. Scott’un boyut değiştirirken kullandığı makineyi zaman makinesine çevirirler. Burada ilk olarak Hulk devreye girer ve kendisini ilkel bir canavar değil de, Bruce ile birleşmiş zeka sahibi bir birey olmuştur. Scott ile beraber boyut makinesini zaman makinesine çevirmek isterler fakat başarısızlıkla sonuçlanır. Bu arada devreye Tony girer ve ekip, daha küçük ekiplere bölünerek zaman içerisinde sonsuzluk taşlarını ele geçirmeye başlarlar. Herkesi geri getirerek Thanos’la büyük bir savaşa girerler…

Görüldüğü gibi Hulk, süper kahramanların hepimizin favorisi olmasında büyük bir rol üstlenmiştir. 1977 senesinde kendine ait bir dizisi, sonrasında da birçok filmi vardır. TV ve sinema filmleri haricinde içerisinde bulunduğu birçok animasyon da bulunur. Bu Hulk filmleri de şöyledir;

hulk animasyon

Lionsgate Animasyon Filmleri

 • Ultimate Avengers: The Movie (2006)
 • Ultimate Avengers 2: Rise of the Panther (2006)
 • Next Avengers: Heroes of Tomorrow (2008)
 •  Hulk Vs (2009)
 • Planet Hulk (2010)

Lego Marvel Filmleri

 • Lego Marvel Super Heroes: Maximum Overload (2013)
 • Lego Marvel Super Heroes: Avengers Reassembled (2015)
 • LEGO Marvel Super Heroes: Black Panther – Trouble in Wakanda (2018)

Demir Adam ve Hulk Filmi

 • Iron Man & Hulk: Heroes Unite (2013)

Avengers Özel Filmi

 • Avengers Confidential: Black Widow & Punisher (2014)

Canavarlar Filmi

 •  Hulk: Where Monsters Dwell (2016)

TÜM HULK FİLMLERİ

filmler

Hulk filmleri oldukça fazladır. Her bir filmde de oldukça değişken Hulk hikayeleri olduğunu söyleyebiliriz. Tüm filmleri izlemek isterseniz aşağıya sırasıyla yerleştirdik;

 • The Incredible Hulk (1977)
 • The Incredible Hulk Returns (1988)
 •  The Trial of the Incredible Hulk (1989)
 •  The Death of the Incredible Hulk (1990)
 •  Hulk (2003)
 •  Ultimate Avengers: The Movie (2006)
 •  Ultimate Avengers 2: Rise of the Panther (2006)
 •  Next Avengers: Heroes of Tomorrow (2008)
 •  The Incredible Hulk (2008)
 •  Hulk Vs (2009)
 •  Planet Hulk (2010)
 •  The Avengers (2012)
 •  Iron Man 3 (2013)**
 •  Lego Marvel Super Heroes: Maximum Overload (2013)
 •  Iron Man & Hulk: Heroes Unite (2013)
 •  Avengers Confidential: Black Widow & Punisher (2014)
 •  Avengers: Age of Ultron (2015)
 •  Lego Marvel Super Heroes: Avengers Reassembled (2015)
 •  Hulk: Where Monsters Dwell (2016)
 •  Thor: Ragnarok (2017)
 •  Avengers: Infinity War (2018)
 •  LEGO Marvel Super Heroes: Black Panther – Trouble in Wakanda (2018)
 •  Avengers: Endgame (2019)

DİPNOT: Thor karakterinin dördüncü solo filmi Thor: Love & Thunder ile She-Hulk adlı yeni bir karakteri beyaz perdede görebileceğimiz, film hakkındaki dedikodular arasında yer alıyor. Hulk karakterinin Marvel ile işi henüz bitmemiş olabilir!

This post is also available in: English

Kategoriler: Film & Dizi

Yorumlar (0) Yorum Yap

/
Exit mobile version