Değerli Tweetler / Ulu Önder Atatürk’ün Askeri Dehası

1* Tarih 1921.. Kütahya-Eskişehir muharebesinde yenilen Türkler Sakarya’nın doğusuna çekildi. Mustafa Kemal ordunun başına geçti.
2* Türkleri yenip “Küçük Asya” dedikleri Anadolu’dan atmak isteyen 120 bin kişilik Yunan ordusu, 22 Ağustos sabahı Sakarya önlerine geldi.
3* Yunan ordusu savaşı kazanırsa, Ankara basılır ve meclis dağıtılırdı. Türkler Sevr’i imzalamak zorunda kalırdı. Hayat memat meselesiydi.
4* 23 Ağustos’un ilk ışıklarıyla Yunan ordusu taarruza kalktı. Taarruzunun amacı, Türk mevzilerini kuşatmaktan ibaretti. Başarısız oldu.
5* Kuşatma başarısız olunca Yunan ordusu ikinci plana geçti. Bu çok klasik bir plandı, Türk savunma hattı yarılacak ve dağıtılacaktı.
6* Asırlardır uygulanan klasik savaş doktrinine göre bir ordunun ip gibi dizilmiş savunma hattı yarılırsa, ordu geri çekilmek zorunda kalır.
7* Çünkü ordu geri çekilmezse, yarılan hattan içeri giren düşman, orduyu çevreler ve imha eder. Yani, imha edilmemek için çekilmek şart.
8* Hattı yarılan bir ordu, büyüklüğüne oranla geri çekilmek zorundadır. Aksi halde düşman, orduyu yeni bir hat kuramadan yakalar.
9* Yunan ordu komutanı Papulas, Türk hattını yarıp, ordunun Ankara’nın gerisine çekileceğini hesapladı. Böylece meclis basılabilecekti.
10* Papulas’ın ordusu, Türk hattını Haymana mevkiinden yarıp Çal dağını ele geçirmek için taarruza kalktı. Çatışma saatlerce sürdü.
11* Çal Dağı’nı koruyan 190. Alay kahraman gibi direniyordu. Fakat Yunan taarruzu çok güçlüydü. 30 Ağustos’ta Duatepe ve Kartaldağ düştü.
12* Yunan topları artık Polatlı’ya düşmeye başladı. Kent boşaltıldı. Ertesi gün 31 Ağustos’ta Karadağ da düştü. Moraller bozuktu.
13* Yunan ordusu bitirici vuruşu yapmak için 1 Eylül’de koca bir tümenle Çaldağı’na saldırdı. Çaldağı düşerse, hat kırılırdı.
14* 2 Eylül’de çatışmalar tüm gün sürdü. Ve Çaldağı, gece vakti düştü. Haber Papulas’ın çadırında coşkuyla kutlandı. Türk hattı yarılmıştı.
15* Şimdi Türk ordusunun Ankara’nın doğusuna çekilmesi gerekiyordu. Asırlardır uygulanan muharebe doktrini bunu gerektiriyordu.
16* Fakat, Çaldağı’nı ele geçiren Yunan kuvvetleri Türklerin çekilmediğini gördüler. Çünkü, Mustafa Kemal sahnedeydi!
17* Mustafa Kemal oyunu klasik harp doktrini ile oynamayı reddetti. Ve tarihi emrini verdi: HATTI MÜDAFAA YOKTUR SATHI MÜDAFAA VARDIR!
18* O meşhur emir.. Peki şimdi ne olacaktı? Hattı kırılan Türkler topyekün geri çekilmeyecekti. Kırılan her hat, çok kısa mesafe çekilecekti
19* Yani Türk ordusu tek bir hat üzerinde kalmayacak, onlarca asimetrik hatlar, tüm satha yani alana yayılacaktı. Denenmemiş şey…
20* Bu, denenmemiş olduğu kadar, riskli bir hamleydi.. Her birlik sağı ve solu düşmanla çevrelenerek imha olmak tehdidiyle karşıyaydı.
21* Mustafa Kemal bir kumar oynamıştı. Ya yok olacaktı ya kazanacaktı. Askere güveniyordu. Askere büyük iş düşüyordu. Peki asker ne yaptı?
22* Asker ne yaptı? Kısaca: Vatan, millet, Sakarya.. Askerin yaptığı buydu. Neyi varsa, ölmek ve yok olmak pahasına saldırdı.
23* Haber Papulas’ın çadırında şok etkisi yarattı. Ankara’nın doğusuna çekilmesi gereken Türkler, Çaldağı’na saldırıyordu.. Bu delilikti.
24* Bütün planı hattı kırmak ve Türkleri çekilmeye zorlamak üzerine kurulu Yunan ordusu, bu hamle ile ne yapacağını şaşırdı.
25* Türkler kısa süre içerisinde Çaldağı’nı geri aldı. Papulas yine taarruz emri verdi. Çaldağı yeniden düştü. Fakat Türkler yine çekilmedi.
26* Klasik savaş doktrininde bu noktadan sonrası yoktu. Papulas bunun şaşkınlığı içerisindeydi. Ne yapacağını bilemeyecek duruma düştü.
27* Yunan askeri, düşmanı yendiğini düşünüyordu ama Türkler çekilmemişti. Papulas hararetle Atina’ya ulaşmaya çalıştı.
28* Günler geçiyor ama sonuç değişmiyordu. Bir hat kırılınca, kısa mesafe çekilip savaşmaya devam ediyordu. 10 Eylül’de Yunan taarruzu durdu
29* Artık planı bir savaş değil, doğaçlama bir mücadele vardı. Yunan askerleri daha ne kadar savaşmaları gerektiğini bilmiyordu
30* Mustafa Kemal’in emri çok netti: Vatanın her karış toprağı şehit kanıyla sulanmadıkça terk olunamaz.
31* Yunan ordusu Çaldağı’nı elinde tutuyor ama ilerleyemiyordu. Türkler de çekilmiyordu. Muharebenin 14. günüydü. Bu bir dünya rekoruydu.
32* Hattı kırılan bir ordu, 8 gündür çekilmeden direniyordu. Bu tarifi olmayan bir işti. İşte, VATAN, MİLLET, SAKARYA tam olarak budur.
33* Hava iki gündür yağmurlu.. Yerler çamur.. Savaşın ne kadar süreceği belirsiz.. Papulas orduyu Sakarya’nın batısına çekmeye karar verdi.
34* Karar orduda şaşkınlık yarattı. Kazanmışlardı, ama çekiliyorlardı. Casuslar son defa Türkleri gözetledi. Hepsi yerindeydi.
35* 10 Eylül sabahı bir otomobil, Yunan elindeki Duatepe’ye yakın bir mevziye doğru ilerliyordu. Askerlerde aynı tepki: Mustafa Kemal mi o?
36* Bölgedeki asker Başkomutan’ı yanlarında, mevzilerin içinde görünce heyecanlandı. Mustafa Kemal boşuna gelmemişti. Planı hazırdı.
37* Yunan taarruzunun durması ve çekilme belirtileri görünce Papulas’ın hakimiyeti kaybettiğini anlamıştı. Şimdi sıra ondaydı.
38* Önce kısa bir top atışı ve ardından 1, 15 ve 23. tümenlerin taarruzu… Yunan ordusu Duatepe’yi kısa sürede kaybetti.
39* Tepeyi kaybeden Yunan birlikleri Beylik Köprüsü’ne çekilip mevzilenmeye başladılar. Düşmanı doğudan bekliyorlardı ama şaşkına uğradılar.
40* Mustafa Kemal boşu boşuna Duatepe’ye gitmemişti. Amacı, düşmanı yanıltmaktı. Düşman, başkomutanı doğuda görünce, diğer yönleri unutttu.
41* Güneye sızan süvariler düşmana hissettirmeden Mangal Köyü’ne kadar ulaşmıştı. Yunan ordusu doğu ve güneyden hilal biçiminde çevrildi. 
42* Papulas acil bir kararla 11 Eylül’de çekilme emri verdi. Fakat Türk, Yunan’ın ensesindeydi. Güney batıyordu, gece sıcak geçecekti.
43* Papulas gece karanlığında çekilmeye başlarken Mustafa Kemal taarruz emri verdi, çekilen Yunan ordusu gafil yakalandı.
44* Yunan ordusu, Türk ordusunun yaptığı gibi satıh müdafaasına cüret edemedi. Böylece, Afyon’a kadar çekildiler. Papulas istifa etti.
45* 22 gün süren meydan muharebesi bitti. Türkler düşmanı kovmuştu. İstanbul bayram yeriydi. Tüm Anadolu’da şenlik vardı.
46* Mağlup Yunan ordusu Eskişehir-Afyon hattına yerleşip yeni bir savunma hattı kurdu. Artık sıra Türklerdeydi. Ufukta yeni bir savaş vardı.
47* Mustafa Kemal kırık kaburgasıyla, kör bir lambanın aydınlattığı ufak bir odada savaş kurallarını değiştirmişti. Ve kazanmıştı.
— CON SINOV (@10uncukoylu) 15 Ekim 2017
Kategoriler: Başarı, Strateji, Tarih

Yorumlar (0) Yorum Yap

/
Exit mobile version