Hababam Sınıfı’na Dair Bilmedikleriniz

Türk Sinema Tarihi’nde her yaştan insanın severek izlediği, üzerinden uzun yıllar geçse de etkisini hiç kaybetmeyen, ilk kez izliyormuş gibi bizleri kahkahaya boğan, yeri geldiğinde gözlerimizin dolmasına sebep olan Yeşilçam’ın efsane film serisi, Rıfat Ilgaz’ın muhteşem eseri Hababam Sınıfı. Gelin Hababam Sınıfı’nın bilinmeyenlerine birlikte göz atalım.
1-) Hababam Sınıfı Rıfat Ilgaz’ın Dolmuş dergisinde yazdığı kısa hikayelerin 1957 yılında kitaplaştırılmasıyla başlamıştır.

2-) Sinemadan önce tiyatro oyunu olarak sergilenmiştir. Tiyatro oyununun başrollerinde Zeki Alasya, Metin Akpınar, Ercan Yazgan, Ahmet Gülhan, Ali Yalaz, Ulvi Uraz, Zihni Küçümen ve Suzan Ustan yer almıştır. 
3-) Film 1975 yılında Ertem Eğilmez tarafından sinemaya uyarlanmıştır. Ertem Eğilmez prensibine göre yıldız oyuncularla çalışmıyordu (Tarık Akan hariç) bu yüzden Zeki Alasya ve Metin Akpınar Hababam Sınıfının sinema versiyonunda yer almadılar.
4-) Filmde Tarık Akan’ın Ferit adlı karakterinin duygusal bir hikayesi vardır. Filmin yönetmeni Ertem Eğilmez’in oğlu gibi sevdiği Tarık Akan’ın oynadığı karaktere Ferit ismini verme sebebi kaybettiği oğlunun adının da Ferit olmasıydı. Tarık Akan bu isimle 12 filmde oynadı.
5-) Bütün oyuncular filmin senaryosuna tamamıyla uyarken bir isim daha rahat hareket edebiliyordu. Kemal Sunal çok esprili ve komik olduğu için zaman zaman senaryoya eklemeler yapıyordu.
6-) Hababam Sınıfı’nın tiyatro versiyonunda İnek Şaban’ı canlandıran kişi kadındı. Suzan Ustan rolünü o kadar iyi oynuyordu ki çoğu kişi onun bir erkek olmadığını anlamıyordu. En solda kendisi.

7-) Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı bütün serinin en çok gişe yapan filmidir.
😎 Filmde kaçış planını çizen Dilaver Gür filmin oyuncularından biriydi ve o sıralar mühendislik öğrencisiydi.

9-) Filmin yönetmeni başlarda Şener Şen’i hiç istememiş. Usta oyuncu ise rolü almayı sonunda başarmış.
10-) Filmde Güdük Necmi’nin İnek Şaban’ı tokatladığı sahne gerçekti ve Güdük Necmi’nin tokatından sonra İnek Şaban’ın yüzü kanamıştı.
11-) Yönetmen Tarık Akan ve Ayşen Gruda’ yı sete 5 dakika geç kaldıkları için kovmuş. Ancak sonraki gün hiç yaşanmamış gibi çekimlere devam etmişler.
12-) Münir Özkul’un o zamanlar başı alkol ile beladaymış. Ekonomik zorluklar çeken Özkul kirasını ödeyemediği için hep ev değiştirirmiş. Özkul bir gün eve çok mutlu gelmiş ve yeni bir projeye seçildiğini söylemiş, ev ahalisi de kaç para kazanacağını sormuş ancak Özkul ‘’ Sormadım ki. Ben bu kadar uzun zamanda sonra yeniden rol alabileceğim için mutluyum’’ demiş.
Büyük ustaları saygı ve sevgiyle anıyorum, teşekkürler bize böyle bir başyapıt izlettiğiniz için.

Kaynak: https://www.gzt.com/aktuel-kultur/hababam-sinifi-filmleri-ile-ilgili-daha-once-duymadiginiz-10-bilgi-2613157 , https://blog.sinematv.com.tr/2018/07/hababam-sinifinin-bilinmeyenleri/ , https://www.cnnturk.com/yasam/hababam-sinifi-hakkinda-hic-duymadiginiz-11-cok-ilginc-bilgi?page=11


Kategoriler: Kültür

Yorumlar (0) Yorum Yap

/