Elon Musk’tan Motive Edici 7 Hayat Dersi

Elon Musk, Güney Afrika asıllı Amerikalı mucit ve girişimci.

SpaceX Kurucusu, CEOsu, Baş Tasarımcısı.

Tesla Motors Kurucu ortak, Başkanı, CEOsu, Ürün Mimarı.

PayPal (X.com) Kurucu ortak.

SolarCity Başkanı

Onu tanımıyorsanız hayatı hakkında daha detaylı bilgi için buraya bakabilirsiniz.

Gerçek bir deha olan Elon Musk’ın bize öğreteceği çok şey var. Bizim ondan öğrenebileceğimiz birkaç dersi ise sizin için listeledik.


1) Çalışırken asla kolaya kaçmadı. Çalıştı, çalıştı, çalıştı…

Elon Musk haftada 100 saat çalışıyor. O, Tesla Motors ve SpaceX gibi dev şirketleri şans eseri yada ticari etkilerle kurmadı. Bugün sahip olduğu başarıları elde edebilmek için saatlerce çalıştı.


2) İnsanların sorunlarını çözmeye odaklandı.

Elon Musk; hayat verdiği her fikirde, insan sorunlarını çözmeyi arzuluyor. İnsanların, tüketilebilir enerji kaynaklarına bağımlılığını ortadan kaldırmak için -bir güneş enerjili pil olan- PowerWall’u tanıttı.


3) Sınırları olmadan hayal etti.

Dünya üzerindeki eğitim sistemlerinin çoğu şuan denemeyi veya hayal gücünü genişletmeyi destekleyici değil. Sistemler, öğrencilere belirli sınırlar içerisinde düşünmeyi öğretiyor. Musk ise böyle temelsiz bir düşünce sisteminden nefret ediyor. O, düşünürken ve hayal ederken sınırların dışına çıkılması gerektiğine inanıyor. Öyle olmasaydı Hyperloop Ray Sistemi fikrini ortaya atabilir miydi sizce?


4) Dünyanın dört bir yanından süper yetenekli insanları buldu.

Elon Musk herhangi bir organizasyon için en büyük zorluğun; ‘süper yetenekli insanlarla birlikte çalışmak’ olduğunu kabul ediyor. Bu yüzden onunla birlikte çalışmak üzere keşif yaparken; dünyanın dört bir yanından en iyi düşünürlere ve hayalperestlere öncelik sağlıyor.


5) Geçmişteki başarılarıyla yetinmiyor.

Musk, yukarıda saydığımız gibi birçok başarılı iş yaptı: PayPal,  ZipZ, Tesla Motors… Hayatının geri kalanını lüks bir şekilde yaşamak için yeterli parayı da kazanmıştır muhakkak. Röportajlarda ya da açılış konuşmalarında başarılarını anlatarak da zamanını harcayabilir. Bunun yerine o her gün tekrar çalışıyor. Geçmiş başarıları hakkında konuşmak yerine daima ilerlemek gerektiğine inanıyor.


6) Sunduğu ürünleri çok iyi bilir.

Elon Musk kendi ürünleri hakkında bilgi sahibi olmak için zamanının önemli bir kısmını harcar. Örneğin, kendi ürünü olan Tesla S’i ilk elden deneyimlemek için sık sık çocuklarıyla 3200 mil yolculuk yapar. Bu onun gelecekte daha iyi modeller geliştirmek için daha fazla bakış açısı kazanmasına olanak sağlar.


7) Başarısızlıklarını benimsedi.

Elon Musk başarıları ile şanslı bir iş adamı gibi görünür. Başlattığı her projede büyük bir servet ile patlama yaşıyor. Ancak başarılarının biraz daha derinlerine inersek eğer tecrübe ettiği başarısızlık sayısı hakkında fikir edinebiliriz. Tesla Motors ve SpaceX tek gecelik duyumlar değildi. Her iki şirket de 2008 yılında iflas etti. Musk zararlarını karşılamak için arkadaşlarında borç para almak zorunda kaldı. Buna rağmen, bu başarısızlıkların hiçbiri onu bataklığa saplayamadı.

 

Facebook'ta Paylaşnew-twitter-paylas

Kategoriler: Başarı, Motivasyon

Yorumlar (0) Yorum Yap

/
Exit mobile version