Dünyanın En Zeki İnsanı William James Sidis’in Şaşırtan Hayat Hikayesi

Melike Çalkap

Melike Çalkap

Editör @ceotudent

William James Sidis, 1898-1944 yılları arasında yaşamış ve hem o dönemin hem de dünya tarihinin gelmiş geçmiş en zeki insanı olarak tarihe adını yazdırmış bir isim. Kendisini diğer dâhilerden ayıran tek özelliği IQ’sunun onlardan yüksek olması değil ne yazık ki…
William James Sidis, doktor bir annenin ve Harvard’da psikoloji eğitimi veren bir ailenin çocuğuydu. Ailesi tarafından özel bir çocuk olduğunun fark edilmesi de oldukça kısa bir sürede oldu. Öyle ki William, 6 aylıkken alfabeyi çözmüş, 18 aylıkken New York Times gazetesini okumaya başlamış, 2 yaşında Latince’yi, 3 yaşında Yunanca’yı öğrenmiş ve 8 yaşına geldiğinde İngilizce, Latince, Yunanca, Rusça, İbranice, Fransızca ve Almanca’yı tercüme edebilecek kadar bilir konuma gelmiştir.
İlkokulu sadece 9 ayda bitiren Wiliam James Sidis ilkokul çağında bir de “Vindergood” adını verdiği bir dil türetmiştir. Küçük yaşta bu yapabildikleriyle haliyle medyanın da ilgisini çekmiş ve sık sık New York Times Gazetesi’nin manşetinde kendine yer bulmuştur.
9 yaşına geldiğinde Harward Üniversitesi’ne başvurup sınavlarını geçmeyi başarmış fakat daha duygusal olgunluğa erişemediği için Harward tarafından reddedilmiştir. Fakat William, kafasına koymuş olacak ki tam 2 yıl sonra 11 yaşına bastığında Harward Üniversitesi’nin kapısını yeniden çalıyor. Bu sefer kabul de ediliyor.
William James Sidis, Harward Üniversitesi’ne kabul edildiği sene “dört boyutlu objeler” hakkında seyircilerin arasında Harward profesörlerinin de olduğu konferanslar vermeye başlıyor. 16 yaşına geldiğinde Harvard’daki eğitimini tamamlamış ve Hukuk eğitimi almaya başlamıştır.
Hukuk eğitimi almaya başlaması ile birlikte artık William için geçirdiği güzel günlerin üstünü kara bulutlar kaplamaya başlamıştır. Marksist düşünceye sahip olan William eylemlere katılmış hatta yaptığı bu eylemler nedeniyle hapis cezası bile almıştır. Ailesi, büyük umutlarla yetiştirdikleri çocuklarını bu cezadan kurtarmayı başarmıştır.

William küçük yaşta medyanın ilgi odağı olmuştu ve yetişkin bir genç olduğunda da durum değişmemişti, tek farkla: William artık medyanın övdüğü değil eleştirdiği biriydi. Ateist olması ve yaptığı eylemler onu medyada ve halkın gözünde günden güne düşürüyordu. Bu düşüş onun her şeyden elini ayağını çekmesine sebep oldu. Artık hayatını geçindirmek için gündelik işlerde çalışan bir insandı.

IQ’su 250-300’ün arasında olan William James Sidis, bu zekasıyla beklenen büyük bilimsel gelişimlere sebep olamamış ve arkasında sadece 4 tane kitap ve kendisine kattığı konuşacak düzeyde 40 dil bırakarak 1944 yılında geçirdiği beyin kanaması ile hayata gözlerini yummuştur…
Kategoriler: Başarı, Tarih

Yorumlar (0) Yorum Yap

/