Mardinli Girişimci Ebru Baybara ve Ona Eşlik Eden 21 Kadının Başarı Hikayesi

Berk Bardakoğlu

Berk Bardakoğlu

Co-Founder of Moonday Fashion www.moondayfashion.com

Mardin, muhteşem mimarisi, Unesco tarafından koruma altına alınan pek çok eseri, samimi insanıyla ülkemizin Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki nacizane şehri, çok güzel bir girişimcilik hikayesine de ev sahipliği yapmaktadır.

Ebru Baybara, Mardinli 4 çocuklu bir ailenin 3.kızı olarak dünyaya gelmiş. Babasının en büyük hayali çocuklarının üniversite mezunu olmasıymış ve bu yüzden Mardin’den İstanbul’a taşınmışlar. Bu 4 çocuk da üniversite okuyarak babalarının hayallerini gerçekleştirmiş. Ebru Baybara, Marmara Üniversitesi Turizm Rehberlik Bölümü mezunu. Profesyonel turist rehberi olarak geçimini sağladığı sırada, 1999 yılında yaşanan aksaklıklardan ötürü işsiz kalmış. Ardından eşiyle birlikte daha önce hiç görmediği Mardin’i gezmek istemiş ve gezdikten sonra ailesinin karşı çıkmasına rağmen Mardin’e yerleşme kararı almışlar.

Mardin’de turizm yapmaya kararlı olan Ebru Baybra tüm imkanlarını zorlasa da ilk denemesinde başarılı olamamış. Fakat yılmadan usanmadan ayakta kalmış ve bu kez 21 Mardinli kadınla yemekler yapmaya başlamış. İşler iyi gidince Ebru Baybara bu kez 1888 yapımı taş bir konağı kiralayarak Mardin’in ilk turistik işletmesi olan Cercis Murat Konağı’nı açmış. 2011 yılında Türkiye’nin en iyi kadın girişimcisi seçilen Ebru Baybara, birçok ödül ve plakete de sahip.
“Başardığımı paylaştığımda, paylaştıkça başardığımda insanların işlerine ruh verdiğine inanıyorum ve ben bu ruh ile çalışıyorum.” diyor Ebru Baybara. Bizler de hiç bir zaman kendimize olan güvenimizi ve inancımızı kaybetmemeli, başardıklarımızı ve kazandıklarımızı paylaşmayı unutmamalıyız. Hikayesini detaylı bir şekilde bir de kendi ağzından dinlemek isteyenler aşağıdaki videoyu izleyebilirler.
Kategoriler: Başarı, Girişimcilik

Yorumlar (0) Yorum Yap

/