Dünya Kupası Başlıyor: İşte Dünya Kupası Tarihinin Unutulmaz ‘En’leri

Çağatay Gültekin

Çağatay Gültekin

CEOtudent - reklamcı kafası

Futbolsever birisi olarak merakla beklediğim zaman dilimi geldi artık! Bir spor yayın paketine üye olmadığım için izleyemediğim lig maçlarının özetini izleyerek geçen bir yılın ardından her gün, günde ikişer üçer maçların olduğu o özel aya giriş yapmak beni çok heyecanlandırıyor. İstatistikleri oldukça merak eden birisiyimdir. Bir olayın enlerini araştırmak, tarihe ismini yazdırmış kişileri tanımak isterim. 2018 Dünya Kupası öncesinde bugüne kadar oynanan Dünya Kupalarının geniş açılı bir fotoğrafına bakalım.

En çok gol atan isim tanıdığımız bir isim. Senelerdir bu rekoru elinde bulunduran Alman
forvet Miroslav Klose, 16 golle Dünya Kupası’nda en çok gol atan isim olurken bir turnuvada en çok gol atan isim 1958 Dünya Kupası’nda ağları tam 13 kere havalandıran Fransız Just Fontaine.

Biraz madde madde gidelim şimdi:
En çok şampiyonluk gören teknik direktör: Vittoria Pozzo – İtalya – 2 şampiyonluk
Bir maçta en çok gol atan futbolcu: Olen Salenko – Rusya – 5 gol
En çok gol atılan maç: Avusturya: 7 – İsviçre: 5
Bir maçta en çok gol atan takım: Macaristan – 10 gol
En çok maçta forma giyen futbolcu: Lothar Matthaus – Almanya – 25 maç
En çok gol atılan Dünya Kupası: 1998 Fransa Dünya Kupası – 2014 Dünya Kupası – 171 gol
Maça çıkan en yaşlı futbolcu: Faryd Mondragon – Kolombiya – 43 yaş 4 gün
Brezilya için ayrı bir paragraf açmamız lazım. Dünya’ya futbolun nasıl oynandığını öğreten
sambacılar, Dünya Kupası’na en çok katılım gösteren takım oldu. Bugüne kadar düzenlenen 20 Dünya Kupası’nın hepsine katılma başarısı gösterdi. 5 kere kupayı kaldırmayı başaran Brezilya, turnuvan tarihinin en başarılı takımı oldu.

Turnuva tarihinin en agresif takımı, Arjantin oldu. 17 kere sarı kart gören tangocular 10 kez
de kırmızı kartla oyun dışında kaldılar. Turnuvanın en kartlı maçı ise 2006 Dünya Kupası’nda oynanan İtalya – Portekiz maçıydı. Tam 16 sarı kart, 4 kırmızı kartın çıktığı maç, bir rekora imza attı. En çok kart gören isim ise 2006 yılında İtalya maçında, futbol tarihine damga vuran ünlü kafa atma olayına imza atan Fransız efsane Zinedine Zidane oldu. Zidane, 2 kırmızı, 4 sarı kart görerek katıldığı üç Dünya Kupası’nda toplamda 6 kart gördü.

İlk Dünya Kupası, 1930 senesinde Uruguay’da gerçekleşti. O zamanlar, FIFA’nın başkanlığını yürüten Jules Rimet’in adını taşıyan turnuvada FIFA’nın özel davetiyle katılan 13 takımla gerçekleşti. Avrupa ülkelerinin gemiyle katıldıkları turnuva öncesinde, takımlar yolculuk sırasında güvertede antrenman yaptılar. Finalde ise maçın Belçikalı hakemi, ceket ve kravatla maça çıktı.
Kategoriler: Kültür, Tarih, Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/