Da Nang: Vietnam’da Saklı Bir Cennet

Glocalzone

Glocalzone

"Nothing is out of reach"

 

Da Nang, Vietnam’ın dördüncü büyük kenti olup Güney Çin Denizi Kıyısında bulunuyor. Han nehrinin ne okyanusla buluştuğu yer burası aynı zamanda. Sıcak kanlı insanları ve güzel doğasıyla gezmek için tam bir cennet. 
Erişte çorbası ve sokaklardaki tezgahlarda satılan yemekleri tattıktan sonra gezinize kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Cham Müzesi ve Ejderhalı köprü şehrin önemli noktalarından. Ejderha, eski inanışlara göre iktidar, şans ve soyluluğu temsil ediyor. Müze, köprünün tam karşısında yer alıyor. Hint kökenli Champa topluluğundan kalma tarihi eserleri burada inceleyebilir, onların hayatlarına kısa bir yolculuğa çıkabilirsiniz. Müze, 400’ün üzerinde tarihi esere ev sahipliği yapıyor. Eserlerin büyük çoğunluğunun My Son Tapınaklarının bulunduğu alandan getirildiği söyleniyor.

Doğal güzellikleri sevenlerdenseniz Mermer Dağlarından başlayalım. Dağa oyulmuş taş basamaklara tırmandığınız zaman sizleri Budist pagodaları, kireç taşı mağaraları ve My Khe Plajının güzel manzarası karşılayacak. Dağın içine girdiğiniz zaman ise karşınıza dev Buddha heykelleri çıkacak. İçeride ayrıca ejderha kafası figürlü başka heykeller de göreceksiniz. Mağaraları ve avluları yeterince gezdikten sonra Stone Village adı verilen yerdeki dükkanlardan doğal taşlar ve bu tarz taşlara oyulmuş heykeller ve hediyelik eşyalar bulabilirsiniz.
Mermer Dağları aslında 5 farklı dağdan oluşuyor ve bunlardan Thuy Son isimli dağ suyu, Moc Son ahşabı, Hoa Son ateşi, Kim Son metali ve Tho Son toprağı temsil ediyor. My Khe plajından bahsetmişken, burada yapılacak yaygın aktiviteler arasında balık tutma, yüzme, güneşlenme ve sörf yapma yer alıyor. 

Khan Market şehrin en büyük alışveriş merkezi olarak biliniyor. Buradan tropikal meyveler, et, sebze, deniz ürünleri, baharat, kahve, hediyelik eşyalar ve kıyafet gibi çeşit çeşit ürünler bulabilirsiniz. Özellikle kaliteli eşarp ve kaşmir ürünleri alabilirsiniz. Fakat alışverişleriniz esnasında kesinlikle pazarlık yapmalısınız. Sabah 5’te açılan market akşamüzeri 7’de kapanıyor.

 

Buralardan sonra Da Nang’a yakın diğer güzel kentlerle yolculuğunuza devam edebilirsiniz. İyi eğlenceler! İlham veren yazıalrımız ve seyahat ederken kazanmak için Glocalzone‘a katılmayı unutmayın!

 

 

Kategoriler: Seyahat, Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/