4 Maddede Çalışırken Müzik Dinlemek

Yağmur Avvurur

Yağmur Avvurur

Founder @ceotudent

Hepimiz hayatımızın büyük bir çoğunluğunu çalışarak ya da bir şeylere odaklanarak yaşıyoruz. Kimimiz ders çalışıyor, kimimiz freelance çalışıyor kimimiz ise blogger. Herkesin en verimli odaklanma şekli ve ortamı farklıdır. Yani, bazıları müziksiz yapamazken, bazıları müzik ile -imkanı yok ki- çalışamazlar.

Biz odaklanmaya çalışırken arka plandaki müzik düşünme yetimizi kısıtlayabilir ya da aksine yaratıcılığımıza ilham kaynağı olabilir. Bu karmaşayı biraz da olsa basite indirgeyip en doğru olanı bulabilmemiz için bazı ipuçları:

1) Müzik Türü Önemlidir

Sakin, kendi içinde uyumlu, ritimsel anlamda yüksek iniş çıkışları olmayan ve genellikle vokali çok baskın olmayan müzikler, çalışırken dinleyebileceğiniz türdendir. Spotify‘daki “Türler ve Ruh Halleri” sekmesindeki  “Mood” ve “Odaklan” türlerinde işinizi kolaylaştıracak listeler bulabilirsiniz.
spot2
2) Sesi Olabildiğince Kısın

Unutmayın çalışıyorsunuz, parti vermiyorsunuz. Müzik odaklanmanıza yardımcı olmalıdır, engel değil. Kendinizi müziğe kaptırdığınız anlarda odaklanmak zor olacaktır. Böyle durumlarda çalışmayı bırakıp kendinze çok uzun sürmeyecek küçük müzik molaları verebilirsiniz.

spot3

3) Müzik Listeniz Hazır Olsun

Biten her şarkının ardından “Şimdi hangi şarkıyı açsam?” diye düşündükçe kendinizi yaptığınız işe vermeniz oldukça zorlaşacaktır. Böyle durumlarda eğer çok zamanınızı almayacaksa çalışmaya başlamanın öncesinde sevdiğiniz şarkılardan oluşan bir liste hazırlayabilir ya da Spotify, Tidal gibi müzik uygulamalarında sizler için oluşturulan listelerden faydalanabilirsiniz. Bu şekilde zaman kazanabilir, çalışma sürenizi belirleyebilir ve konsantrasyonunuzu artırabilirsiniz. Fakat radyo dinlemeyin, çünkü araya giren konuşmalar ve reklamlar dikkatinizi dağıtacaktır.

spot4

4) Amacınızdan Şaşmayın

Çalışırken dinleyeceğiniz müziği seçmek için saatler harcamayın. Günün sonunda amacınız, daha etkili ve verimli çalışmanın verdiği huzuru yaşamak olsun.

Kategoriler: Uncategorized @tr, Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/