2021 Devlet Destekli Evlilik Kredisi

22 Eylül 2019

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1

 

 

 

2021 yılında Türkiye Cumhuriyetinde gündeme gelen ve verilmeye başlanan devlet destekli evlilik kredisi yeni evlenenler için evlilik kredisi ve yardımı almayı amaçlamaktadır. Vatandaşların sosyal yaşam standartlarını daha iyi bir hale getirmek için devlet eliyle sunulan imkanlardan bir tanesi Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca gündeme getirilmiştir. Bakanlıklar tarafından yapılan çalışmalar sonucunda bir çok yenilik getirilmektedir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca belirlenmiş olan evlilik kredisi için gerekli şartları sağlayan ve evlenmeyi düşünen gençlerimize maddi destek sağlanması için faizsiz kredi verilmektedir.

Evlilik Kredisi Nasıl Alınır?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca belirlenen şartlar dahilinde evlenmek isteyen gençlere faizsiz evlilik kredisi verilmekte olup bu şartlar aşağıda belirtilmiştir:

– Evlenecek olan çiftler 18-24 yaş aralığında olmalıdır

– Türk Ceza Kanununda yani TCK’da belirtilen ağır suçlardan herhangi bir tanesi ile cezalandırılmamış olmalıdır.

– Maddi imkanların yetersiz kalması sebebiyle evlenemeyecek durumda olmalıdır.

Yukarıda belirtilen şartları sağlayan kadın erkek her Türk vatandaşı devle destekli faizsiz evlilik kredisinden yararlanabilmektedir.

Evlilik Kredisi Ne Kadardır?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından belirlenmiş şartları sağlayan her vatandaş faizsiz 10.000 TL evlilik kredisi alabilirler. Türkiye Cumhuriyeti devleti tarafından verilen kredi 1 yıl geri ödenmemektedir. Kredinin toplamda geri ödeme süresi 4 yıl belirlenmiş olup verilecek olan bu kredi kamu bankacılığı aracılığıyla vatandaşlara ulaştırılacaktır. Eğer evlenen çiftler ilk yıl çocuk sahibi olurlarsa ailelerin evlilik kredisi 1 yıl ertelenebilecek.

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Nasıl Alınır?

Devlet destekli evlilik kredisi için bilinmesi gereken detaylardan bir tanesi de eğer evlenmek isteyen ve maddi imkansızlıklar nedeniyle evlenemeyen vatandaşlar üniversite mezunu ise bu yaş sınırı 26 yaşa kadar uzatılmıştır.

Evlenecek olan kadın ve erkeklerden herhangi birisi yetim ya da devlet yurtlarında kalmış ise Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından belirlenen kredinin geri ödemesi en az 2 yıl ertelenmek şartıyla toplamda 4 yılda geri ödemesi istenecektir.

Evlilik Kredisi Başvurusu

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı’nın destekleri ile Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının sosyal yaşam standartlarını arttırmak amacıyla planlanan evlilik kredisi bankalar aracılığıyla verileceği için evlenmeyi düşünen çiftlerimiz başvuru için banka şubelerine gitmeleri gerekmektedir.

Çeyiz Desteği

Çeyiz desteği için vatandaşların öncelikle bankada çeyiz hesabı açmalı ve 3 yıl düzenli olarak bu hesaba para yatırıp birikim yapmalı, biriktirilen bu paraya 3 yıl sonunda da devlet 5000 TL yardım yapacaktır. Bu yardım miktarı 5000 TL’den 15.000 TL’ye kadar çıkabilecek ve bu çeyiz hesabını sadece kadınlar değil erkeklerde açabilecek ve her iki tarafta ayrı ayrı yardım alabilecek.

Çeyiz Desteği Koşulları

16 Aralık 2015 yılında Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren çeyiz hesabı uygulaması ile gençlerin evlilik hazırlıkları için oluşturdukları birikimlerine %20ye varan oranda ve 5000 TL kadar devlet katkısı sağlanacak. Bu uygulamadan 27 yaşından önce ve ilk evliliğini yapan vatandaşlar yararlanabilecek. Türk vatandaşlarının yanı sıra mavi kart sahipleri de çeyiz yardımından yararlanabilirler.

Uygulamadan yararlanabilmek için yurt içindeki tüm bankalara nüfus cüzdanıyla gidip TL cinsinden katılım fonu hesabı ya da mevduat hesabı açtırmak gerekiyor. 18 yaşından küçükler de çeyiz hesabı açtırabilir. 18 yaşından küçüklerin velisi ya da vasisi bankaya gidip çeyiz hesabı açtırabilir. Sadece bir tane çeyiz hesabı açılabilir ve bu çeyiz hesabı bankalar arasında taşınamaz. Ortak hesaplar da bu kapsamda değerlendirilemez.

Ödenecek Miktar ve Koşullar
Evlilik tarihinden en az 3 yıl önce uygulama kapsamında aylık en fazla 1000 TL en az 100 TL yatırılabilir. Her ay ödeme yapmak istemeyen vatandaşlar üçer aylık da birikim yapabilirler. Üç ayda bir bir en az 300 TL en fazla 3000 TL şeklinde ödeme yapılabilir.

Yorumlar (0) Yorum Yap

/