Bill Gates, Microsoft Teknik Destek Telefonuna Cevap Verirse

NilayMeltem Yıldırım

NilayMeltem Yıldırım

Editor @ceotudent ||KEL '15 || Boun - ME

Dünyanın en zengin insanı olan Bill Gates hakkında her gün şaşırtıcı bir bilgi ya da olay daha öğreniyoruz. İşte bu yazımızda bu hikayelere bir yenisini daha ekleyeceğiz! Microsoft’un kurucusu ve dünyanın en zengin adamı yine hepimizi şaşırtıp “Vay canına!” dedirtecek bir şeyler yapmış anlaşılan.

Sizlere bahsedeceğimiz olay aslında 1989 yılında gerçekleşmiş ve Microsoft’tun en meşhur olaylarından biri. Fakat aranızda benim gibi bunu ilk kez duyacak olan insanlar olduğunu düşündüğümden, tekrardan anlatmaya değer bir hikaye olduğuna inanıyorum.

22 Kasım 1989’da Bill Gates ürün destek departmanının yeni ofis binasını gezerken çalışanlardan birine “Bu telefona ben cevap verebilir miyim?” diye sormuş. Arayan müşteriye teknik desteği bizzat kendisi vermek isteyen Gates, telefona “Merhaba, ben ürün destekten William. Size nasıl yardımcı olabilirim?” diyerek gelen armaya cevap vermiş. Kimliğini gizlemesinin nedenini zaten hepimiz anlamışızdır. Sonrasında müşteriden sorunla ilgili tüm detayları toplayıp bilgi veritabanında gerekli araştırmayı yapmış ve çözüm için en uygun olan yolu, arayan müşteriye güzelce anlatmış. Arayan müşterileri Gates’in (tabii kendisi William ile konuştuğunu sanıyor) sorunu bu kadar çabuk çözebilmesi ve kendisine olan bu denli kibar yaklaşımı karşısında çok etkilenmiş. Gates “Ve Microsoft ürünlerini kullandığınız için teşekkür ederiz.” diyerek konuşmayı tamamlamış.

Ama hikayemiz burada bitmiyor tabiî ki!

Her ne kadar o sırada, o departmanda görevli olan çalışanların çoğu öğle molasında olsa da Bill Gates’in gelen bir aramaya cevap verdiği çalışanlar arasında hızla yayılmış. Aradan kısa bir zaman geçtikten sonra aynı müşteri bir başka sorunu için tekrar aramış. Ardından “Merhabalar, ben sizi daha önce bir sorunum için aramıştım ve William adında bir çalışanınız bana çok yardımcı olmuştu. Tekrar onunla konuşabilir miyim?” diye sormuş.

“Tabii, William müsait mi diye bir bakayım…” Ürün destek mühendisi, müşterinin daha önceki kaydını inceleyerek “billg” adında çalışanın ona yardımcı olduğunu görmüş ve bunun üzerine:

“Üzgünüm, William şu anda müsait değil. Bu arada arkadaşları ona kendi aralarında Bill diyor. Yani aslında size geçen sefer yardım eden kişi, Bill Gates idi!”

Duydukları karşısında şoka giren müşteri “Aman Tanrım!”dan başka diyecek bir söz bulamamış.

Bill Gates,her zaman bu deneyimlerinin  ona ne kadar çok şey kattığından ve özellikle de çalışanlarıyla yakın olmanın öneminden bahseder. Tüm bunlar ona, hem şirketine hem de insanlara çok farklı açılardan bakabilmeyi ve olup bitenleri çok daha yakından görebilmeyi sağlamış. Dünyanın en zengin insanı olabilirsiniz, hatta yapacak çok fazla işiniz de olabilir; ama neden böyle bir telefon konuşmasına birkaç dakikanızı ayıramayasınız ki? İşte Bill Gates yine herkesten ne kadar farklı olduğunu ve elde ettiği başarıların aslında nasıl da tesadüfi olmadığını göstermiş.

facebook-paylas2 new-twitter-paylas2

Kategoriler: Başarı, İletişim

Yorumlar (0) Yorum Yap

/