“asla yalnız yeme” kitabından iş yaşamı ile ilgili altın değerinde tam 40 öğüt

1- Yoksulluk, sizi başarıya ulaştıracak insanlardan da uzaklaştıran bir durumdur. birinci mevkide uçmak herkesin kesesine uymaz ama arkadaki mevkide olmayan bir arkadaşlık bulursunuz.
2- Öğrendim ki gerçek insan ilişkileri kurmak demek, başka insanların daha başarılı olmaları için imkan ve yollar sağlamak demekti. alacağınızdan fazlasını vermeye çalışmak demekti.
3- Tanıdığım en özel insanlar, ne özel yenecekleri olanlardı, ne özel eğitimleri veya tılsımları vardı. ortak noktaları, güvenebilecekleri, yetenekli ve ilham verebilen insanlardan oluşan, gereksinim duyduklarında yardıma koşacak bir çevreye sahip olmalarıydı
4- İşte ilişki kurmak dediğimde kastettiğim budur. sürekli olarak yardım etmek ve yardım istemek sürecidir. Tanıdıklarınızı başkalarına tanıştırmak için şevkle çaba göstermiyorsanız, kendi çevrenizi oluşturmanız da mümkün değildir.
5- Ben, ilişkilerin kaslar gibi olduğunu biliyorum. onları ne kadar çalıştırırsanız o kadar gelişir ve güçlenirlerdi.

6- Hedef, belli bir süre içerisinde gerçekleştirilmesi gereken rüyadır. hedelerinizi yazmaya başlamadan önce, rüyanızın ne olduğunu bilmelisiniz
7- Günümüz dünyasında sorun, hayatımızda çok fazla insan olması değil, tersine, yeterince insan olmamasıdır.

8-  Genç aşıklar mükemmeliyeti ararlar, Yaşlı aşıklar, parçaları birlikte diker ve yamaların çokluğundaki güzelliği görür.
9- Hepimiz insanları bir araya getirme çabalarımızın, dünyayı daha iyi bir yere dönüştürme çabalarımızla uyum içerinde olmasını da sağlamalıyız.
10- İçinde yaşadığımız bu dönemde tek tek her birimiz birer markayız
11- Katkı sağlayın. insan ilişkileri açısından bu unsur adeta sihir etkisine sahiptir. büyüyen, genişleyen çevreniz için zaman, para ve uzmanlığınızı sunun.
12- Çevre edinmek sihirle büyüyen bir şey değildir. sosyal olma becerisiyle doğan küçük bir insana özgü bir şey hiç değildir. başka insanlarla ilişki kurmak, önceden çizilmiş bir plana sahip olmayı gerektirir. başarmak istediklerimi ve bunun için kimlere başvurmam gerektiğini bilgisayarımda tutuyorum. şurası çok önemli hedefleriniz mutlaka yazılı olmalı. ve elbette başarı için kendinize bir de tarih belirlemelisiniz.
13- Hedefleriniz zorlayıcı ve uğraştırıcı olmalıdır. rahat döşeğinizden kalkın artık. risk ve belirsizlik unsanları içeren hedefler belirleyin. bir hedefi başarınca bir başkasını belirlerin. tanıdığım en iyi satıcılardan biri, babamın arkadaşı Lyle idi. kapı kapı dolaşır, kitap satardı. kendisine yıllık satış hedefleri belirler, onları kağıda yazar ve olabilecek her yere bir kopyasını koyardı.
14- ABD’nin 42. başkanı Clinton, Georgetown Üniversitesi’nde okurken, gün içerisinde tanıştığı, karşılaştığı herkesin adını ve diğer bilgilerini fihrist kartlar üzerine yazmayı her akşam yatmadan önce yaptığı bir alışkanlık haline getirmişti. Clinton, sadece şahsi bilgilerinizi hatırlamıyor, aynı zamanda sizinle ilişki güçlendirmek için bu bilgileri başarıyla kullanıyor. Clinton’dan iki ders öğreniyoruz: ilki, hayatta nereye gitmek istediğinize dair fikirleriniz ne kadar net olursa ona uygun çevre edinme stratejini geliştirmek de o kadar kolay olur.
15- Çevreleri en geniş insanlar bilirler ki başka insanlarla temasa kurmaya henüz hiçbir şeye gereksinimimiz yokken başlamalısınız.
16- En iyi müşterileriniz halı hazırda hizmet verdiğiniz müşterinizdir.
17- Davranışlarına korkunun hakim olduğu, riskten uzak durmaya meyilli insanların başarıyı yakalama şanslarının ne kadar az olduğunu hatırlatırım kendime.
Tercih; başarı ve hüsran arasında değil, riske girme ve büyüme ile hiçbir şeyi riske etmeme ve vasat bir düzeyde kalma arasındadır.
18- Kendinize, her hafta yeni biriyle tanışmak gibi bir hedef koyun.
19- Olağan üstü başarılar, olağan üstü hazırlıklar sonrasında elde edilir. (Robert h. schuller) Hazırlık yapmak bizi dahi yapmasa bile dahi gibi görünmemizi sağlar.
20- İnsan tabiatının en derin arzusu takdir edilme arzusudur.
21- Başarısızlıktan daha kötü bir şey varsa o da görünmezliktir. çevre edinirken dikkat etmeniz gereken kullardan biri, asla ama asla ortadan kaybolmamaktır.
22- Arkadaşlık, iki kişinin birlikteyken geçirdiği zamanın fazla olmasından değil kaliteli olmasından doğar.
23- Karşınızdaki kişiye onların sizin için neler yapabileceklerini hatırlatmayın. Sizin onlar için neler yapabileceğinize odaklanın. Onlara sizinle teması kesmemeleri için bir neden vermiş olacaksınız.
24- Yapılan bir yığın araştırmaya göre bir kişi ne kadar çok konuşma yaparsa, geliri o de o kadar artmaktadır.
25- Akşam yemeğinde ya da başka bir etkinlikte insanlar ile tanıştığınızda sadece kendinizi tanıştırmayın. tanıştığınız insanları başkalarına da mutlaka tanıştırın.
26- Küçük bir kasabaya taşınsaydınız ve kasabadaki herkesle tanışmayı isteseydiniz ne yapardınız? Kapı Kapı dolaşıp kasaba sakinlerine kendinizi mi tanıtırdınız? ya da eski kasabalılardan biriyle ahbaplığınızı ilerletip diğerleriyle sizi tanıştırmasınız mı isterdiniz.
27- İnsanlara bir şey yaptırmanın yolu, onların önemini kabul etmek ve kendilerini önemli hissettirmekten geçer.
28- Bazı insanlar baskı, güç kullanma ve korkutma yoluyla iktidar sahibi olurlar. Bazıları ise çevrelerindeki insanlar için vazgeçilmez olmanın yolunu bulurlar.
29- İnternetin özü etkiyelim ve topluluk oluşturmaktır.
30- Bir konuyu en iyi şekilde öğrenmek ve o konuda uzmanlaşmak istiyorsanız, o konuda ders verin.
31- Öngörü, şirketinize değişime ayak uydurma esnekliği kazandırır. Yaratıcılık, bundan avantaj elde etmenizi sağlar. Bugün yeniliğin üretimden daha önemli olduğu bir çağda yaşıyoruz. O nedenle ileri gitmemek demek geri gitmek ile aynı anlama geliyor. Bir yeniliğe erken adapte olanlar, trend belirleyenler, bilgi brokerlerı, değişim ajanları ve sektörün nereye gitmekte olduğunu ve hangi büyük fikirlerin revaçta olacağını bilenlerin tamamı iş dünyasının starları oldular.
32- Sektörünüzde, ön saflarda yer alan kişileri belirleyin ve onlarla temasa geçmek için bütün ilişki kurma maharetinizi ortaya koyun.
33- İşin sırrı, sahip olmadığını yeteneklerin üzerinde takıntılı bir şekilde durmamak ve güçlü yanlarınız üzerine odaklanmaktır. Zamanınızın %20’sini zayıf yanlarınızı iyileştirmeye, yüzde %80 gibi büyük bir kısmını ise güçlü yanlarınızı daha fazla güçlendirmeye adamalısınız.
34- Bugün iş dünyasında var olmak için yapmanız gereken en önemli görev Sen markasının pazarlama müdürlüğüdür. (tom petters) Güçlü bir marka eğer bir ürün üzerine değil de kişisel bir mesaj üzerine kuruluysa rekabet anlamında çok büyük bir avantaj anlamına geliyor.
35- Kendinizi geliştirmeye zaman ayırmaz, yeteneklerinizi daha iyiye taşımazsanız fark yaratabilen anlamlı işler çıkaramazsınız. özgeçmişinizi her yıl değişen dinamik bir döküman olarak görmelisiniz. 
36- Becerilerinizi alın, tutkularınızla birleştirin ve pazarada ya da şirketinizde en iyi şekilde nerelerde kullanabileceğinizi anlamaya çalışın.
37- Ofislerindeki dört duvarın ötesinde tanınan insanların daha değerli oldukları inkar edilemez bir gerçektir. başarılarınızı gizlerseniz o şekilde kalırlar. kendi reklamınızı yapmazsanız başkası hiç yapmaz.
38- Aslan, olağan üstü avlanma yeteneklerinizi kullanarak ne zaman canı istese hiç zorlanmadan tarla faresi avlayabiliyormuş. Ama günün sonunda kaç tane fare yemiş olursa olsun hep aç kalıyormuş. Kıssadan hisse: bazen işin içinde riske girmek ve ter dökmek olsa da ceylanın peşinden gitmek gerek. siz sadece tarla fareleriyle mi ilişki kuruyorsunuz?
39- Belli bir dağın üzerinde size oyun oynatmıyorsalar, kendi dağınızı kurmamanız için hiçbir neden yok.
40- başarılı insanlarla birlikte olursanız, sizin de başarılı biri olma ihtimaliniz güçlenir.
Bonus: yirmilerinde öğrenirsin, otuzlarında para kazanır.
*alıntılar, Keith ferrazzi’nin “asla yalnız yeme” kitabına aittir.

Kategoriler: Alıntılar, İş

Yorumlar (0) Yorum Yap

/