Aşçılık Filmleri: Sinemanın En Lezzetli 10 Filmi

Aşçılık filmleri ile lezzet dünyasının kapılarını aralamaya hazır mısınız? Çoğu filmde, yemek büyük ölçüde kadrajın dışında kalır ya da sahnenin önemsiz bir unsurudur. Oysa, karakterlerin çorba karıştırdığı, soğan doğradığı, biftek kızarttığı veya bir tabakta bir çatal spagettiyi döndürdüğü yemek odaklı filmleri izlemek oldukça keyifli. Hem renkli hem de çok lezzetli sahneler.

Yemek pişirmenin ve yemenin sadece filmin küçük bir unsuru olmadığı olay örgüsünün ayrılmaz bir parçası olduğu aşçılık filmlerini sizler için derledik. Ratatouille gibi çocuk filmlerinden Chocolat gibi Oscar adaylarına kadar bu listedeki filmlerin hepsi bir şekilde yemek pişirme ve mutfak ile ilgili. IMDb puanına göre genel kabul görmüş en iyi 10 aşçılık filmi bu listede…


Aşçılık Filmleri

10) Burnt – Çok Pişmiş (2015) | IMDb: 6.6

Burnt Official Teaser Trailer #1 (2015) - Bradley Cooper, Sienna Miller Movie HD

Yönetmen: John Wells

Oyuncular: Bradley Cooper, Sienna Miller, Daniel Brühl

Rotten Tomatoes: %28

Aşçılık filmleri listemizin ilk filmi Çok Pişmiş. Adam Jones (Cooper), uyuşturucu ve alkol, kariyerini etkileyene kadar Paris’teki en iyi şeflerden biriydi. New Orleans’tan Londra’ya taşındıktan sonra, Tony (Brühl) onu ünlü bir restoranının baş şefi olarak isteksizce işe alır. Adam, mesleğini kurtarma şansını yakalar. Yeni kurulan ekibinden (Miller, Omar Sy) mükemmellik bekleyen, sert ve huysuz Jones, Michelin yıldızını kazanmak için elinden geleni yapacaktır. Burnt, üst düzey yemek ve profesyonel mutfaklar dünyasına mükemmel bir bakış sunuyor.


9) Comme un Chef – Şeflerin Savaşı (2012) | IMDb: 6.6

Le Chef Official US Release Trailer 1  (2014) - Jean Reno Movie HD

Yönetmen: Daniel Cohen

Oyuncular: Jean Reno, Michael Youn, Raphaelle Agogue

Rotten Tomatoes: %47

Kendi kendini yetiştirmiş şef Jacky’nin yeteneği vardır ama şansı yoktur. Yıldız şef Alexandre Lagarde (Reno) ise restoranıyla birlikte itibarını kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya. Kader ikisini bir araya getirir ve Fransız mutfağının baş döndürücü dünyasında bir yolculuğa başlarlar. Üç yıldızlı şef statüsünü kaybetmemek için Lagarde, Jacky ile birlikte çalışır ve birlikte gelenek ile trend arasında, aile hayatı ile yemek takıntısı arasındaki dengeyi bulmaya çalışırlar.


8) Charlie and the Chocolate Factory – Charlie’nin Çikolata Fabrikası (2005) | IMDb: 6.7

Charlie and the Chocolate Factory (2005) Official Trailer #1 - Johnny Depp Movie HD

Yönetmen: Tim Burton

Oyuncular: Johnny Deep, Freddia Highmore, David Kelly

Rotten Tomatoes: %83

Roald Dahl hikayesine dayanan bu fantastik komedi filmi, genç Charlie Bucket (Highmore) ve büyükbabası Joe’nun (David Kelly) gizemli bir yolculuğuyla başlar. Willy Wonka (Depp) beş altın bilet bulan çocuklara ömür boyu çikolata yiyecekleri ve birine bilinmeyen bir büyük ödül kazanma şansı vereceği bir yarışma duyurur.

Charlie bir bilet bulmak için çok uğraşır. Büyükbaba Joe bir bilet bulur ve Charlie ile fabrika yoluna düşerler. Fabrikadaki her şey çikolatadan yapılmıştır. Çocuklar ve veliler gördükleri karşısında şaşkınlıklarını gizleyemez ve büyük ödül için kıyasıya bir yarış başlar. Her ne kadar çikolata filmi gibi dursa da aşçılık filmleri listesinin olmazsa olmazıdır bu film.


7) Julie & Julia (2009) | IMDb: 7.0

JULIE & JULIA - Official Trailer (HD)

Yönetmen: Nora Ephron

Oyuncular: Amy Adams, Merly Streep, Chris Messina

Rotten Tomatoes: %78

Yemek yapmak senin işin değilse, zaman geçirmek için biraz mutfak dramasına ne dersin? New Yorklu Julie Powell (Adams) cüretkar bir projeye girişir: Julia Childs’ın mutfakta zirve noktası niteliğindeki yemek kitabı “Fransız Yemek Sanatında Ustalaşmak”taki 524 tarifin hepsini denemeye yemin eder. Julia Child’ın (Streep) Fransız mutfağını tutkuyla, korkusuzca ve bol tereyağıyla nasıl fethettiğinin gerçek hikayesi Julie’nin hikayesiyle iç içe.


6) Bella Martha (2001) | IMDb: 7.2

Bella Matha (2001) Trailer

Yönetmen: Sandra Nettelbeck

Oyuncular: Martina Gedeck, Maxime Foerste, Sergio Castellitto

Rotten Tomatoes: %92

Martha (Gedeck), birincil iletişim aracı olarak mutfak becerilerine güvenir. İşi için yaşar ve mutfakta mükemmelliyetçi, takıntılı bir özenle çalışır. Martha’nın kız kardeşi bir araba kazasında hayatını kaybeder ve 8 yaşındaki yeğeni Lina, Martha ile yaşamak zorundadır.

Martha ne yapacağını bilemez, kendine zar zor bakıyordur çünkü işine bağlılığı her şeyi ikinci plana koymasını gerektirir. Martha’nın düzeni alt üst olmaya başlar. Martha hem Lina ile baş etmek hem işlerini aynı disiplinle yürütmek zorundadır. Ancak bunu başarmak kalbini eritecek bir şefle tanıştığında çok daha zor olacaktır.


5) Chef – Şef (2014) | IMDb: 7.3

Chef Official Trailer #1 (2014) - Scarlett Johansson, Robert Downey Jr. Movie HD

Yönetmen: Jon Favreau

Oyuncular: Jon Favreau, Sofia Vergara, Scarlett Johansson

Rotten Tomatoes: %87

Konu, aşçılık filmleri olunca, Jon Favreau’nun Chef’ini izlemeden geçemezsiniz. Film, restoran işi ve mutfaktaki özgürlük eksikliği yüzünden hayal kırıklığına uğrayan ünlü bir şefin, oğluyla birlikte bir yiyecek kamyonunda Küba sandviçleri ve diğer yöresel yemekler sattığı bir yolculuğa çıkmasıyla başlar.

Carl, eski karısı (Vergara), en iyi arkadaşı (John Alberto Leguizamo) ve oğlu (Emjay Anthony) ile bir yemek kamyonu işletmesi kurmak için güçlerini birleştirir. Favreau’nun yemek pişirmeye ve özellikle Küba mutfağına karşı gerçek bir sevgisi olduğu film boyunca açıkça görülüyor. Sadece bir süreliğine yemek yapmayı seven eğlenceli insanlarla takılmak istiyorsanız, göz atmaya değer.


4) The Hundred-Foot Journey – Aşk Tarifi (2014) | IMDb: 7.3

The Hundred-Foot Journey Official Trailer #1 (2014) - Helen Mirren Movie HD

Yönetmen: Lasse Hallström

Oyuncular: Helen Mirren, Om Puri, Manish Dayal

Rotten Tomatoes: %68

Hassan Kadam (Dayal) olağanüstü yetenekli ve kendi kendini yetiştirmiş bir çıraktır. O ve ailesi, anavatanları Hindistan’dan ayrılıp şirin bir Fransız köyüne yerleştiklerinde, bir Hint lokantası açmaya karar verirler. Ancak, sadece 30 metre ötedeki ünlü bir restoranın sahibi olan Madame Mallory (Mirren), buna şiddetle karşı çıkar.

Aşçılık filmleri listemizde yer alan bir diğer film olan Aşk Tarifi, ortak bir yemek sevgisiyle bir araya gelen iki kültürün hikâyesini başarıyla anlatır. Aynı anda hem Fransız mutfağı hem Hint mutfağını izleyebileceğiniz biraz da lezzet çekişmeleri bol lezzetli bir film.


3) Chocolat – Çikolata (2000) | IMDb: 7.3

Chocolat (2000) Official Trailer #1 - Juliette Binoche Movie HD

Yönetmen: Lasse Hallström

Oyuncular: Juliette Binoche, Jonny Deep, Judi Dench

Rotten Tomatoes: %63

Gizemli Vianne (Binoche) ve çocuğu 1959 kışında sakin bir Fransız kasabasına vardıklarında, onun ve kızının geleneklere bağlı bir topluluk üzerinde yaratacağı etkiyi kimse hayal edemezdi. Vianne, birkaç gün içinde kilisenin karşısındaki meydanda kasabanın alışık olmadığı tarzda bir çikolata dükkanı açar.

Müşterilerinin arzularını algılama ve onları doğru çikolatayla tatmin etme yeteneği ile köylüleri çok etkileyen Vianne, kendini bu küçük topluluğa sevdirir. Ancak belediye başkanı, Vianne hakkında günahkar olduğu ile ilgili kötü niyetli söylentiler yayar. Vianne’yi ve çikolatalarını zor bir mücadele bekler…


2) Jiro Dreams of Sushi (2011) | IMDb: 7.8

Jiro Dreams of Sushi Trailer

Yönetmen: David Gelb

Oyuncular: Jiro Ono, Yoshikazu Ono, Masuhiro Yamamoto

Rotten Tomatoes: %99

Chef’s Table yapımcılarının hazırladığı, klasikleşen bu yemek belgeseli, kendini tamamen işine adamış dünyaca ünlü suşi şefi 85 yaşındaki Jiro Ono’yu konu alıyor. Film, Ono’nun nasıl suşi yaratıcısı olduğuna ve yeni tekniklerle mutfakta nasıl devrim yarattığına odaklanıyor. Jiro Ono, yaşayan en büyük suşi şefi olarak kabul edilir ve onun amansız mükemmellik arayışını izlemek, hayranlık uyandırıcı ve ağız sulandırıcıdır.


1) Ratatouille – Ratatuy (2007) | IMDb: 8.1

Ratatouille (2007) Trailer #1 | Movieclips Classic Trailers

Yönetmen: Brad Bird

Oyuncular: Brad Garrett, Lou Romano, Patton Oswalt

Rotten Tomatoes: %96

Aşçılık filmleri denildiğinde akla ilk gelen filmin Ratatuy olmama ihtimali yok denecek kadar az… Paris’te yaşayan bir fare hakkındaki animasyon filminin yemek pişirme konusunda yapılmış en iyi filmlerden biri olmasını beklemeyebilirsiniz. Ancak Ratatouille herkesi şaşırtmayı başarıyor.

Film, iyi yemek takıntısı olan fare Remy’nin Paris’teki ünlü bir restoranda lezzetli yemekler yapmak için beceriksiz bir mutfak asistanıyla bir araya gelmesini konu alıyor. Ratatouille sadece harika yemeklere değil, aynı zamanda onu yapmaya giden tutku, sıkı çalışma ve sanata da dikkat çekerek mutfaktan korkanlara harika bir mesaj veriyor: Herkes yemek yapabilir.

 

This post is also available in: English Français Español Deutsch

Kategoriler: Film & Dizi

Yorumlar (0) Yorum Yap

/
Exit mobile version