15 Terim ile Girişimciler İçin Dijital Pazarlama 101

Minorpreneurs

Minorpreneurs

Minorpreneurs çocuk ve gençleri girişimci olarak yetiştirerek onlarla dünyayı değiştirir.

Dijital pazarlama en yalın haliyle, bir mal veya hizmetin dijital ortamda pazarlanmasıdır. Günümüzün pazarlama yöntemi olarak değerlendirilen dijital pazarlama; radyo, televizyon, gazete gibi fiziksel kanallar yerine, daha interaktif kanallara yönelerek, etkileşimi kuvvetli dijital yöntemleri kullanır.
Dijital pazarlamanın bu kadar yaygınlaşmasıyla beraber, klasik pazarlama terimlerine ek bazı terimler de pazarlama sözlüğüne girmiş bulunuyor. Gelin onlara bir göz atalım:
1. Analytics veya Web Analytics Araçları: Web sitelerini ve pazarlama kampanyalarını iyileştirmenin yollarını keşfetmek amacıyla insanların web sitelerindeki veya mobil uygulamalardaki etkinlikleriyle üretilen verilerin analizi.
2. Afiş Reklamı (Banner): Web sayfalarında ve mobil uygulamalarda, genellikle resim formatında bulunan bir reklam biçimi.
3. Tıklama Oranı (Click Through Rate – CTR): Kullanıcıların bir reklam gibi bir ilgi alanını, kullanıcıların o öğeye kaç kez maruz kaldıklarına kıyasla tıklama sayısı.
4. İçerik (Content): Kullanıcılara sunulan metin, video, ses, görüntü vb. yoluyla sunulan dijital materyaller.
5. Tıklama Başına Maliyet (Cost per Click – CPC): Bağlantı tıklaması başına ücret. Yani, internette verilen bir reklama kullanıcılar tarafından tıklandığında, işletmenin reklam verdiği yere ödeyeceği miktar.
6. 1000 gösterim başı maliyet (Cost Per Mile – CPM): İşletmenin reklamının 1000 kere gösterilmesi sonucunda ödeyeceği miktar.
7. Tıklama Başı Ödeme (Pay Per Click –  PPC): Reklam verenlerin reklamlarını tıklaması için kullanıcılara ödeme yaptığı bir reklamcılık sistemi.
8. E-posta Pazarlaması (E-mail Marketing) : İşletmelerin herhangi bir bilgiyi paylaşmak ve mal ve hizmetleri tanıtmak için e-posta mesajlarını kullanma süreci.
9. İzlenimler (Impressions): Bir reklamın kaç defa gösterildiğidir.
10. Açılış Sayfası (Landing Page): Bir web sitesini ziyaret eden kişinin genellikle gördüğü ilk sayfa – bu sayfa web sitesinin ana sayfası olmak zorunda değildir.
11. Anahtar Kelime (Keyword): İşletmelerin reklam kampanyalarının bir parçası olarak hedefledikleri, arama motoruna yazılan kelime (kelimeler).
12. Arama Motoru Optimizasyonu(Search Engine Optimization – SEO): Organik veya ücretsiz arama motoru sonuçlarındaki görünürlüğü artırmak için web sayfalarında, içeriklerde ve bu içeriğin tanıtımında değişiklik yapma uygulaması.
13. Arama Motoru Pazarlamacılığı (Search Engine Marketing – SEM): Reklamın, kullanıcıların yazdıkları anahtar kelimelerle birlikte arama sonuçlarıyla birlikte gösterilmesi için teklif verilmesine izin veren bir reklam biçimi.
14. Oturum veya Ziyaret (Session / Visit): Web sitesinde belirli bir zaman aralığında gerçekleşen bir grup etkileşim.
15. Benzersiz Ziyaretçi (Unique Visitor): Belirli bir süre boyunca bir web sitesinde olan tek bir ziyaretçi.

Bize Ulaşın:

 

Web Sitesi: www.minorpreneurs.com
Kategoriler: Dijital, Girişimcilik

Yorumlar (0) Yorum Yap

/