Zihin Açan Yiyecekler: Beslenme ile Zihni Güçlendirmek

Zihin açan yiyecekler ile beslenerek hayatınızda fark yaratmak ister misiniz? Zihninizi geliştirmek için bol okumak bol düşünmek oldukça önemlidir. Farklı çözüm yolları bulmanın başlıca anahtarı beyninizi çalıştırmaktır. Bunun için çeşitli yöntemlere başvurabilirsiniz. Motivasyonunuzu kaybettiğinizi düşündüğünüzde başvurabileceğiniz pek çok çözüm yolu var. Üstelik motivasyonunuzu arttırırken aynı zamanda daha verimli düşünmenizi sağlayacak bazı yolları da deneyebilirsiniz.

Ancak zihin gelişiminizi aynı zamanda beslenme ile desteklemeniz de gerekir. Beslenme nasıl fiziksel olarak bizi geliştiriyorsa doğru beslenme bizi aynı zamanda zihinsel olarak da güçlendirecektir. Ebeveynlerimizin biz çocukken zorla yedirmeye çalıştığı bazı besinler aslında zihnimizi açacak olan ana besinlerdi. Keşke o zaman yeseydim diyor olabilirsiniz. Ama hala çok geç sayılmaz. Gelin birlikte zihin açan yiyecekler nelermiş birlikte bakalım.


Zihin Açan Yiyecekler

1) Süt ve Süt Ürünleri

zihin açan yiyecekler

Çocukken ebeveynleriniz size de zorla süt içirmeye çalışır mıydı? Süt ve süt ürünleri bir çocuğun gelişimi için oldukça önemlidir. Fiziken büyümeyi destekleyen içeriği sayesinde çocukların tüketimi oldukça önemlidir. Bu fiziki faydanın yanı sıra öğrendiğiniz bilgilerin zihninizde daha kalıcı olması için tüketmeniz gereken besinlerin başında gelir. 

Süt ve süt ürünlerinin içerdiği yağ oranı çok yüksektir. Yüksek yağ oranı ve içeriğindeki protein sayesinde beyin fonksiyonlarının gelişiminde çok önemli bir etkiye sahiptir. Yaşınız kaç olursa olsun süt ve süt ürünlerini tüketmeniz beyin fonksiyonlarınızın gelişimi için önemlidir.


2) Yumurta

yumurta

Zihin açan yiyecekler arasında kesinlikle tüketilmesi geren bir diğer besin ise yumurtadır. İçeriğindeki “trizin” maddesi sayesinde beyin sinyallerini tetikler. Vücudun zinde kalabilmesi için enerji üretir. İçeriğindeki A, B ve D vitaminleri sayesinde zihninizin daha iyi çalışmasını sağlar.


3) Kırmızı Lahana

zihin açan yiyecekler

Kırmızı lahana içerdiği “polifenol” maddesi sayesinde pek çok rahatsızlığı engeller. Örneğin pek çok insanın korkulu rüyası haline gelen Alzheimer hastalığını yavaşlatır. İçeriği sayesinde hafızanızı geliştirir ve bu uzun vadede unutkanlığı minimuma indirir. Bunların yanı sıra beyin fonksiyonlarında meydana gelen hasarların giderilmesine yardımcı olur.


4) Zerdeçal

zerdeçal

Zihin açan yiyecekler arasında neredeyse her yemeğin içine ekleyebileceğiniz bir lezzet olan zerdeçal da vardır. İçeriği sayesinde beyin gelişimine yardımcı olur.


5) Su

zihin açan yiyecekler

Hayatımızı sağlıklı bir şekilde devam ettirebilmemiz için her gün mutlaka bol su içmeliyiz. Eğer yeterince su tüketilmez ise beyin fonksiyonları yavaşlar. Bu yavaşlama ise hafızanın zayıflamasına sebep olur. Bu yüzden her gün mutlaka yeterince su tüketilmelidir.


6) Brokoli

brokoli

Zihin açan yiyeceklerden bir diğeri ise brokolidir. Bildiğiniz üzere brokoli, sağlıklı beslenme denilince akla ilk gelen besinlerden birisidir. Ne kadar sağlıklı beslenirseniz zihninizin de o kadar iyi çalışacağını bilmeniz gerekir. Brokoli içeriğindeki yoğun “K” vitamini sayesinde bilişsel fonksiyonların gelişiminde oldukça önemli bir etkiye sahiptir. Bilişsel fonksiyonların gelişimi ise sağlıklı bir beyin ve zihin demektir.


7) Balık 

zihin açan yiyecekler

Zihin açan yiyecekler listesi olur da bu listenin içinde balık yer almaz olur mu? Balık, zihin açan yiyecekler arasında en önemlilerinden birisidir. İçerisinde yer olan Omega-3 sayesinde unutkanlığın önüne geçer ve hafızanızın güçlenmesine yardımcı olur. Bunun yanı sıra içerisinde bulunan yoğun miktardaki çinko pek çok hastalığı engellemesi ile bilinir. Balık tüketemiyorsanız bile balık yağı haplarını tüketmeniz sağlıklı bir beyin gelişimi için oldukça önemlidir.


8) Ispanak

ıspanak

Flavonoid içeren bu besin sindirim sisteminizin çalışması için oldukça önemlidir. Sağlıklı bir zihin için mutlaka tüketilmesi gereken besinlerden birisidir.


9) Çilek

zihin açan yiyecekler

Baharın gelmesi ile her yeri kaplayan çilek de zihin açan yiyecekler arasındadır. İçeriğindeki fisetin maddesi sayesinde zihninizin güçlenmesini sağlar.


10) Bitter Çikolata

bitter çikolata

Aranızda çikolata sevmeyen var mı? Büyükten küçüğe herkesin en sevdiği yiyeceklerin başında çikolata gelir. Bu besin zihin açan yiyecekler arasındadır üstelik. Yüksek oranda kakao içeren bitter çikolata hafınızın güçlenmesine yardımcı olacaktır. Aynı zamanda antioksidan etkisine de sahip olan bu besin konsantrasyon arttırıcılık özelliği ile sınav haftalarının bir numaralı besini olmaya aday.


11) Tahıllar

zihin açan yiyecekler

Neredeyse her hafta mutlaka birini tüketmekte olduğumuz tahılların da zihin açan yiyecekler arasında yer aldığını biliyor musunuz? Ulaşması oldukça kolay olan bu besin grubu da hafızanızı güçlendirmeye yardımcı olacaktır. Eğer konsantrasyon kaybınız olduğunu düşünüyorsanız mutlaka tüketmeniz gereken besinlerin başında tahıllar gelir.


12) Patates

patates

Yediden yetmişe neredeyse her milletten insanın en büyük ortak noktası patates sevmesi olabilir. Dünya coğrafyasının büyük bir kısmında yetişen ve kıtlık zamanlarında milyonlarca insanın imdadına yetişen patates sadece karın doyurmanıza yardımcı olmakla kalmaz. Aynı zamanda hafızanızı güçlendirir ve zihin açan yiyecekler arasında yerini alır.


13) Kuru Yemişler

zihin açan yiyecekler

Bazı kuru yemişlerin ruh haliniz üzerinde pozitif bir etki bıraktığını biliyor musunuz? Bu bilginin üzerine şimdi size kuru yemişler hakkındaki yeni bir bilgi vermek isteriz. Kuru yemişler içerdikleri vitamin, protein ve mineraller sayesinde zihin açıcı yiyecekler arasında yer alırlar. Özellikle sınav döneminde olan öğrencilerin her gün mutlaka kuru yemiş tüketmesi önerilir.


14) Adaçayı

adaçayı

Zihin açan yiyeceklerden birisi olan adaçayı beyin hücrelerini uyarır. Aynı zamanda dikkat toplamak için de tüketilmesi önerilen besinlerin başında gelir. Özellikle gergin olduğunuz zamanlarda tüketmeniz sizi ruhen rahatlatır ve zihninizin açılmasını sağlar.


15) Yaban Mersini

zihin açan yiyecekler

Yaban mersini antioksidan içeriği ile beyinin daha verimli çalışmasına olanak sağlar. Eğer düzenli ve yeterli miktarda tüketirseniz beyin hücreleriniz çok daha sağlıklı çalışmaya başlayacaktır. Beyninizin sağlıklı çalışmasıyla birlikte vücudunuzun rahatlamasını sağlayan yaban mersini dikkat dağınıklığının önüne geçebilmeniz için de mutlaka tüketilmesi gereken besinlerden birisidir.

This post is also available in: English Français Español Deutsch

Kategoriler: Gelişim, Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/
Exit mobile version