Yapay Zeka Çağında Başarılı Olmanız İçin Sahip Olmanız Gereken 10 Özellik

Başta yapay zeka, nesnelerin interneti, otonom araçlar, nano-teknoloji, yenilebilir enerji işleme, kuantum bilgisayarlar, süper bilgisayarlar, digital marketing ve biyo-teknoloji gibi teknolojinin giderek hayatımıza yerleştirmeye çalıştığı başlıca alanların giderek yaygınlaşması bizleri yepyeni bir otomasyon çağına sokmuş durumda. Bu süreçte çok sayıda iş yok olduğu gibi aynı zamanda da yerlerine yeni iş kolları gelecek gerçeği tüm dünyanın kabul ettiği bir gerçekliktir. Gelecekte mesleğini garanti almak isteyen kişilerin makinelerle birlikte yaşamayı kabul etmesinin yanında sahip olması gereken ekstra özellikler bulunmaktadır. İşte bu özelliklerden 10 tanesi.
1) Analitik düşünme yetkinliği.

Endüstriler arasındaki ilişkilere hakim şekilde ortaya çıkan problemleri belli başlı yöntemlerle anlamlı parçalara ayırabilmesi hem geniş bir perspektiflikle yorumlamasına yardımcı olur hem de yapay zekanın bu alandaki olası sorunlarına karşı en etkili başa çıkma özelliği denilebilir.
2) Eleştirel düşünebilme yeteneği.

Verilerin anlamlı şekilde yorumlara dönüşebilmesini sağlayan insanlar özellikle birçok farklı disiplinin iç içe geçtiği durumlarda kendi sınırlarını ve etrafındakilerin duruşunu netleştirdiği zaman hem kendisine hem de iş alanındaki ortamına ciddi katkılar sağlayacaktır.

“Beyninizin gücünü kullanmayı öğrenin. Eleştirel düşünce iş hayatında yaratıcı bir şekilde sorunları çözebilmek için anahtardır.” —Richard Branson (Yatırımcı, CEO)
3) Yaratıcılık.

Pazarlama deyimiyle rastgeleliğin kalitesi olarak tanımlanan durumlarda, olası kriz anlarında veya anlık fikirlerden yola çıkarak bir şeyler üretilmek hem bugünü hem de yarını kazanmanın en önemli özelliğidir.


4) İnsan yönetimi.

Robotların analitik ve matematiksel yeteneklerinin tam takım olması ve her işimizde bunlardan olağanüstü şekilde yararlanmamız pek normal bir durum olarak kanıksanmış olsa da insanları anlamak ve liderliğini elde etmek için in hayati ihtiyaç yine insan ve insan zekasıdır.
5) Ekip çalışması yatkınlığı.

Etkili iletişim ve takım çalışması yetenekleri de geleceğin en kilit taşı unsuru yapmaya itmektedir.


6) Duygusal zeka.

Empatiklik ve enpatiklik gibi akla ilk gelen bu iki özelliğin dışında merak, araştırma ve hissetme adı altında toplanan davranış duygularının yüksek olması gibi duygusal zekanın yüksek olduğunu gösteren özellikler işe alım konusunda en kritik belirleyicilerden biri olarak bilinmektedir.
7) Güçlü karar verme mekanizması.

Çok fazla veriyi, veri analizi yöntemleriyle anlamlı sonuçlara dönüştürebilmek ve onları verimli şekilde kullanmak bilgi çağının en ihtiyaç duyulan bir özelliğidir.


8) Uzlaşmacı yaklaşım becerisi.

Diğer şirketlerle ve insanlarla pazarlık edip iki taraf için de en iyi sonucu veren optimize faydalar ve çözümler üretebilmek, ilgili sektörlerde çok işe yarayacak bir özellik olarak dikkat çekmekte.
9) Bilişsel esneklik.

Çağın gerçeği bilişim için hepimizin bildiği gerçeklerin yanında içinde bulunulan duruma göre de farklı kişilikler benimseyebilme, birden fazla endüstride yer alacak gelecek şirketleri için bir gereklilik halini alacak.


10) Hizmet oryantasyonu.

Müşterinin sorunlarının anlayıp çözüme en iyi şekilde kavuşturulması, onlara faydalı hizmet ve destek sağlayabilecek çalışanlar her şirketin ihtiyacı olacaktır.

This post is also available in: English

Kategoriler: Başarı, Strateji

Yorumlar (0) Yorum Yap

/
Exit mobile version