Türk Üniversiteli Gençler NASA’da Uydu Fırlattı

NASA tarafından projeleri kabul edilen ve 10 kişiden oluşan İstanbul Aydın Üniversitesi takımı, ABD’nin Teksas eyaletinde kendi tasarladıkları uyduyu başarıyla fırlattı.

Tasarladıkları uyduyla Amerika Astronot Birliği ile Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) ortak yürüttüğü Uydu Yarışması’na davet edilen İAÜ öğrencisi Çağrı Temel ile Bilal Arıkan, testler ve uyduyu fırlatma aşamasını en iyi şekilde geçen ekip kabul edilerek ödüllendirildiler. 

‘Küçük Uydu’ anlamına gelen BITSAT Takımı’nın kaptanlığını yapan Elektrik-Elektronik Mühendisliği 2. sınıf öğrencisi Çağrı Temel, yaklaşık 10 aydır üzerinde çalıştıkları uydu sistemiyle NASA’nın ilgisini çektiklerini söyledi.

NASA’nın geçen hafta gerçekleştirdiği uydu fırlatımına davet ettiği İstanbul Aydın Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektrik Elektronik Mühendisliği 2. sınıf öğrencisi Çağrı Temel, “Projemizi yaparken gerçek uydu sistemlerinin yapım süreçlerinin birebir uygulandığını belirtmek isterim. Çalışma sisteminden tutun da bir uydunun neler yapabileceğini düşündük. Kendi tasarım ve sistemimiz ile uydumuzu hazır hale getirdik.” dedi.

1466678296_nasa_uydu_f__rlat__m__1

Türkiye’den ABD’ye giderken küçük bir kaza sonucu uydularının bir noktasında kırılma yaşandığını, ancak kısa sürede onardıklarını da anlatan İAÜ öğrencisi Çağrı Temel, “Texas’a gittiğimizde önce uyduların kontrolleri ve test aşamaları yapıldı. Çok güzel bir şekilde tüm aşamaları geçerek uydunun fırlatma aşamasına geçtik. Bizim için en kritik dönem oldu. Çünkü elektronik sistemimiz, sebebini bilmediğimiz bir nedenden dolayı çalışmadı. Ancak uzun uğraşlar sonucu, sistemimizi tekrar çalıştırmayı sağladık. Testleri ve roket fırlatma aşamasını en iyi şekilde geçen takım olduk. Bunun sonucunda da rozetlerimizi ve sertifikalarımızı almaya hak kazandık. Bizim için çok güzel bir süreçti.” diye konuştu.

Uydu fırlatımının yanı sıra NASA-JPL ve Silikon Vadisi’ni de gezme fırsatı bulduklarını belirten Temel, yaşadıkları sıradışı deneyime ilişkin şunları anlattı:

“NASA-JPL ve Silikon Vadisi’ne gitme fırsatımız oldu. Her şey çok güzel gerçekleşmişti. Bilgilendirme konusunda ve düşünme-hayal etme konusunda çok şey düşünebiliyorsunuz. Silikon Vadisi özellikle büyüleyici bir yerdi. Benim en etkileyici bulduğum firma ise Google oldu. Facebook ise çok farklı bir stratejiye sahip. Tesla Motors bambaşka bir görüşe sahip. Apple en büyük yerleşim yerlerinden bir tanesi. Ve aklınıza gelebilecek daha binlerce şirketi görme fırsatımız oldu. Mars misyonları, uydular, robotlar. NASA-JPL beyninizi dolduracak kadar bilime sahip bir yer. Kesinlikle oraya doyamıyorsunuz.”

facebook-paylas2  new-twitter-paylas2

Kategoriler: Başarı

Yorumlar (0) Yorum Yap

/