Teknolojiye ilham veren 5 bilim kurgu filmi

İlk kameralı telefonların çıktığı zamanları hatırlıyor musunuz? Bir iletişim aleti olan telefon ile fotoğraf makinelerinin bir araya gelmesi ne kadar da büyük bir gelişmeydi. Şimdi dönüp baktığımız zaman geçmişte devrim olarak tanımladığımız teknolojiler hayatımızın en temel vazgeçilmezleri arasında. Günümüzde teknolojinin hızlı gelişme ivmesi sayesinde, tıpkı kameralı telefonlara şaşırdığımız gibi her gün yepyeni teknoloji harikalarıyla tanışır olduk. Tanıştığımız bu teknoloji harikalarının pek çoğunun kaynağı ise bilim kurgu filmleri. Hayal gücü ile beslenen inovasyonların hangi filmlerden ilham aldığını görünce şaşıracaksınız.

1) Günümüz teknolojisinin çıkış noktası: Star Trek

Cep telefonları, görüntülü konuşma, bilgisayar, tabletler, sensörlü kapılar, wi-fi, ses tanıma sistemleri, 3D yazıcılar ve hatta Google Glass… Günümüzde her gün kullandığımız temel teknolojilerin 70li yıllarda yayınlanan bir film serisinde yazıldığına inanmak güç.

giphy

 

 

 

 

 

 

 

2) Terminator

3D teknolojisinin benzeri ilk olarak Star Trek’te gösterilmiş olsa da, bu modelde Terminator-2 filminden ilham alınmış.

3) Iron Man

Iron Man filminde Tony Stark’ın kişisel robotu Jarvis’i hatırlarsınız. Jarvis’ten ilham alınarak yapılan kişisel asistan robotları birden fazla olsa da favorimiz ve en kullanılabilir aracı JIBO olarak seçtik. Henüz geliştirilme aşamasında olan JIBO yalnızca evde kullanılabilir olsa da günlük hayatı kolaylaştırabilecek bir alete benziyor.

4) Back To The Future

Geçtiğimiz ay kutladığımız ‘Back To The Future Day’ hafızanızı kolayca tazelemenize yardımcı olacaktır. İmkansız olarak düşünülen ‘Hoverboard’, Lexus sayesinde film sahnelerinden çıkarak günümüze yetişen teknolojilerden. Buyrun videosu…

5) Jetgiller Tüplü televizyonlarda izlenen bir çizgi filmde geleceğin ince ekranlarının düşünüleceği nereden bilinebilirdi ki? İnce ekranların yapımında Jetgiller’den mi ilham alınmıştır emin değiliz ama o zamana göre isabetli bir öngörüde bulundukları kesin. anigif_enhanced-20756-1402619298-9

Facebook'ta Paylaş new-twitter-paylas

Kategoriler: İlham, Kültür, Teknoloji

Yorumlar (0) Yorum Yap

/