Steve Jobs’ın Yaratıcı Zihin Yapısını Şekillendiren 3 Temel Alışkanlık

Melike Çalkap

Melike Çalkap

Editör @ceotudent

Bazı zamanlarda kendimizi oldukça yetersiz görebiliyoruz. Kendimizi aşamadığımız, düşüncelerimizi geliştiremediğimiz birçok anı günlük hayatta yaşıyoruz. Unutmayın, bu zamanları sadece siz yaşamıyorsunuz. Öyle ki, birçok başarılı iş adamı, girişimci ve rol model olmayı başarmış birçok isim de kendini aşmakta zorlandı.
Bu isimlerden biri Steve Jobs. Günlük hayatta düşüncelerini geliştirmek için uyguladığı birkaç alışkanlık onun başarılarına başarı ekledi:

1) Yürürken Düşünmek

Sadece Steve Jobs değil; Richard Branson, Oprah gibi başarılı isimler de yürürken düşünmenin mucizevi gücüne inanıp uygulayanlardan. Hem zihninizi hem de bedeninizi formda tutmanın harika bir yolu olduğu aşikar.
Steve Jobs, sık sık rahatlamak, kafasını sakinleştirmek ve beyninde yanabilecek bir kıvılcımı ateşlemek için yürüyüşe çıkıyordu. Hatta bazen toplantılarını bir grup insanla birlikte yürüyerek yapıyordu.
Stanford Üniversitesi’ndeki bir araştırmaya göre de yürüyüş yapmak kişisel yaratıcılığı %60 oranında arttırıyor.

2) Meditasyon

Her başarılı insanın hikayesinde mutlaka göreceğiniz bir kelime: meditasyon. Göründüğünden zor fakat insan hayatında oldukça gerekli, faydalı ve başarılı süreçlere yol açabilecek bir eylem.
Steve Jobs, 70’li yıllarda Hindistan’a gittiğinden beri meditasyon yapmayı hayatına düzenli bir şekilde adapte etmeyi başarmıştı ve severek yapıyordu. En ünlü Apple tasarımlarının arkasında meditasyonun gücünün var olduğuna inanarak Jobs, şu yorumu yapmıştı:

“Bu bir disiplin, pratik yapmalısın. ”


3) Farklı İlgi Alanlarına Yönelmek

Bir konu hakkında ilhama ihtiyaç duyduğunuzda farklı bir şeyle ilgilenmek aslında kulağa oldukça dikkat dağıtıcı geliyor. Fakat Steve Jobs bu düşüncenin aksine, her şeyin birbiriyle bağlantısı olduğunu savunarak farklı ilgi alanlarının yaratıcılığı geliştirdiğini savunuyordu.
Bu uygulamanın altında yatan ana fikir tam olarak şu: İçinde bulunduğunuz kutuyu asla terk etmezseniz, kutunun dışında düşünemezsiniz. Günlük rutininizden çıkın ve yeni şeyler keşfetmeyi deneyin.

“Noktaların bir şekilde geleceğinize bağlanacağına inanmalısınız.”- Steve Jobs


Bu konuda ilgili içeriklere aşağıdaki başlıklardan ulaşabilirsiniz.?

► Steve Jobs’a İlham Veren 10 Şarkı
Kategoriler: Başarı, Strateji

Yorumlar (0) Yorum Yap

/