Starbucks Kahve Boyları: Short, Tall, Grande, Venti Adlarının İlginç Öyküsü

At Direktör

At Direktör

"Mükemmel fikirlere sahip olmak, onları satamadığınız sürece işe yaramaz."

Starbucks kahve boyları kahve severlerin oldukça aşina olduğu isimlere sahip. Starbucks’ta sipariş verirken kasiyer mutlaka hangi boyda istediğimizi soracaktır. Peki bu noktada nasıl cevaplar vermeliyiz? Starbucks kahve boyları nelerdir? Starbucks Grande ne demek? Tall Grande Venti ne demek? Starbucks boyları nelerdir? Venti boy ne anlama geliyor? Starbucks boylar nelerdir? Starbucks bardak isimleri nasıldır? Tüm bu soruları sizler için yanıtladık.

Starbucks Kahve Boyları: Short, Tall, Grande, Venti

Starbucks Kahve Boyları
Starbucks’ta 4 adet bardak boyu bulunuyor. Yani Starbucks içecek boyları 4 adetten oluşuyor. Starbucks boy isimleri şu şekilde:
  • Short Boy (En Küçük Boy)
  • Tall Boy (Küçük Boy)
  • Grande Boy (Orta Boy)
  • Venti Boy (Büyük Boy)

Kahvelerin boyu arttıkça elbette fiyatı ve miktarı da artıyor. Tall boy ne demek? Grande boy ne demek? gibi Starbucks kahve boyları ile ilgili sorularınızı da bu şekilde cevaplamış olduk.

Starbucks Kahve Bardaklarına Adımızı Neden Sürekli Yanlış Yazıyor?


Tall, Grande, Venti Hangi Dil? Starbucks Bardak Boyutları İsimleri Neden Böyle?

Tall, Grande, Venti

Starbucks’ta sipariş verirken stediğimiz bardak boyunu Tall, Grande, Venti şeklinde belirtiyoruz. Fakat bunu belirtirken neden Small, Medium, Big gibi standart ingilizce kelimeler kullanmıyoruz. Bunun nedenini hiç düşündünüz mü? Ya da neden biz küçük, orta, büyük demiyoruz da “Bir grande americano alabilir miyim?” diyoruz. Bunun elbette bir sebebi var.
Starbucks henüz ortalarda yokken Starbucks’ın kurucusu Howard Schultz kahve işine Il Giornale isimli küçük bir kahve zinciriyle girmişti. Starbucks’ın atası olan ve adı İtalyanca’dan gelen Il Giornale üç farklı boyda kahve satıyordu: Short, Tall ve Grande. Venti ise çok sonradan menüye eklenmişti. Tüm bunların sebebi ise Howard Schultz’un 1983’te İtalya’ya yaptığı geziye bağlanıyordu bir yerde.
Bu gezide Howard Schultz, İtalya’daki kahve dükkanlarından ve buradaki kahve deneyiminin romantikliğinden çok etkileniyor. Ülkesine döndüğünde önce Il Giornale’i, sonra Starbucks’ı kuran Schultz bu dükkanları da İtalya’dakiler gibi tasarlıyor ve kahve bardaklarına da onu diğer kahve dükkanları ve zincirlerinden farklılaştıracak “özel isimler” vermek gibi bir strateji benimsiyor.
Yani Starbucks’ı bir dünya markası haline getiren Schultz, farklı bir kültür oluşturmak ve bir fincan kahveden fazlasını sunan bir deneyim yaşatmak istiyor. Bu yüzden de farklı bardak boyları kullanmaya ve onlara kendileriyle özdeşleşecek çeşitli isimler koymaya karar veriyor. Bunun için de onu çok etkileyen İtalya’dan ilham alıyor. Pazarlamayla İtalya sevgisi birleşiyor ve bir anda ortaya bu kavramlar çıkıyor. Starbucks kahve boyları bu şekilde bugünkü halini alıyor.
Grande ve Venti tamam fakat peki neden Starbucks Tall boy ve Short boy İngilizce olarak menüde yer alıyor? Hem de küçük boy bardaklara tall (uzun) derken?
90’lı yıllarda menüde sadece üç farklı bardak boyu vardı: Short, Tall ve Grande. Short en küçük boyken; Tall orta boy, Grande ise büyük boy bardaklar için kullanılıyordu. Fakat sonrasında Venti çıktı! Venti de menüye eklendiğinde Starbucks dört farklı boyun çok fazla olduğuna karar verdi. Ve Short menülerden çıkarılınca Tall küçük boy bardaklar için kullanılmaya başlandı.
Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

This post is also available in: English Français Español Deutsch

Kategoriler: Girişimcilik, Pazarlama

Yorumlar (0) Yorum Yap

/
Exit mobile version