Starbucks Kahve Bardaklarına Adımızı Neden Sürekli Yanlış Yazıyor?

Philippe Dumas

Philippe Dumas

Yeni nesil iş insanı

Gün içinde kendimize küçük bir mola vermek, sakinleşmek adına Starbucks’a kahve almaya gidiyoruz. Sırada bekliyoruz, sipariş veriyoruz ve adımızı soran çalışana adımızı söyleyip kahvemizin çıkmasını bekliyoruz. Ama bir de ne görelim? Adımız yanlış yazılmış. Bu hemen hemen hepimizin yaşadığı bir senaryo değil mi?
Bu durumun bazen Barista‘nın küçük bir şakası olduğunu düşünürüz. Ya da “adımı nasıl anlamamış?”, “böyle kolay bir ismi nasıl anlayamaz”, “baksana bir nasıl yazmış adımı” gibi tepkiler vererek yanlış yazılan adımızı arkadaşlarımıza gösteririz. Sürekli yaşanan bu problemin sizce sebebi gerçekten bunlar mı?
YouTube’daki Super Deluxe kanalı şu teoriyi savunuyor:
Dünyanın en büyük kahve zinciri olan Starbucks her yıl milyonlarca insanın kahve bardaklarının üzerine isimlerini bilerek yanlış yazıyor. Peki insanlar bu durumda ne yapıyorlar? İsimlerinin yanlış yazıldığı bardakların fotoğrafını çekiyor, WhatsApp’tan arkadaşlarına gönderiyorlar. Facebook’ta, Instagram’da, Twitter’da, Snapchat’te paylaşıyorlar.
Tüm bu fotoğrafların ortak özelliğine baktığımız ne görüyoruz? Yanlış yazılmış, kelime oyunu yapılmış bir isim ve bardağın üzerindeki o yeşil, büyük Starbucks logosu.
Hepimiz yıllardır o fotoğrafları paylaşarak aslında Starbucks’ın pazarlama oyununa dahil oluyoruz.
Starbucks, resmi olarak bu durumu kabul etmiyor ki zaten bu sadece bir teori.
Birkaç yıl önce Cosmopolitan dergisine röportaj veren bir baristanın itiraflarını da buraya eklemeden geçemiyorum:
“Herkes böyle mi yapıyor bilmiyorum ama müdürüme sorduğumda çoğu Starbucks çalışanının bunu bir pazarlama aracı olarak kullandığını itiraf etti. Zira çoğu insan üstünde isminin doğru yazdığı bir kahve bardağını sosyal medyada paylaşmaz. Ben bu yöntemi sadece eğlenceli olduğu için kullansam da diğer birçok çalışanın bunu bir Starbucks pazarlama aracı olarak kullandığını da biliyorum.”
Kategoriler: Kültür

Yorumlar (0) Yorum Yap

/