Star Wars Karakterleri: Evrenin Unutulmazları

Star Wars karakterleri denilince aklınıza kaç karakter geliyor bilinmez ama 2016 yılına kadar çekilmiş olan tüm Star Wars filmlerinde olan karakter sayısı tamı tamına 21 bin 647! Son filmlerden sonra muhtemelen en az bin karakter daha eklenmiştir.
Kırk yılı aşkın süredir kimi Star Wars karakterleri insanlar tarafında seviliyor, kimi Star Wars karakterlerine ise nefret besleniyor. Onlarla büyüdük, bazılarının ölümlerine ağladık, şakalarına güldük, birçoğunu idolleştirdik, bazılarını küçümsedik derken geldik şimdi bize bu duyguları yaşatan karakterlere. Star Wars karakterleri arasında en unutulmaz 40 karakteri sizler için bir araya getirdik. Star Wars evrenini yakından tanımaya hazır mısınız? Başlayalım…


1) Han Solo (Harrison Ford) – Asi General

star wars karakterleri

Han Solo denildiğinde akla gelen ilk replikler: “Seni seviyorum” ve “Biliyorum”. Solo, Star Wars evreninde orijinal üçlemede ana karakter, devam üçlemesinde yan karakterdir. Star Wars karakterleri arasında en çekici olan olabilir Han Solo ve tabii ki ona hayat veren Harrison Ford… O seçilmiş kişi olmayabilirdi ama hepimizin olmak istediği kişiydi. Han Solo, tarzıyla iyi ve kötünün gri alanında var oldu ve seçim yapıldığında hepimizin eninde sonunda doğru olanı yapabileceğini kanıtladı.


2) Yoda (Frank Oz) – Jedi Ustası

Yoda

Star Wars karakterleri arasında en bilinenlerden birisi olan Yoda’nın ismi geçince akla bu replikler gelir: “Yap ya da yapma. Burada deneme yok.” Yoda, orijinal üçlemenin ikinci ve üçüncü filmlerinde ve aynı zamanda prequel üçlemesinin ana kahramanlarından biridir. Pek çok iyi akıl hocası gibi, Yoda da öğrencilerine önemli hayat dersleri vererek, onlara yol gösteriyordu. Küçücük Jedi ustası, şimdiye kadar yaratılmış insan olmayan en dikkat çekici insan karakterlerden biri olmaya devam ediyor.

Lucas ve ekibi çok iyi bir iş çıkararak Yoda’nın bir bilgisayar yaratımı gibi değil kanlı canlı görülmesini ve Luke kadar gerçek olmasını sağladı. İki karakter arasında çok önemli olan sıcak bir baba-oğul ilişkisi yarattı. Yoda, Luke’u eğitti ve daha sonra Luke’un mücadelesinde ona yardımcı oldu.


3) Darth Vader (Hayden Christensen) – Karanlık Sith Lordu

star wars karakterleri

Star Wars karakterleri denilince akla gelen ilk isimlerden birisi de Dart Vader’dır. Tüm zamanların en ikonik kötü adamı: Görünüşü ürkütücü, sesi tüyler ürpertici, sözleri şeytani. Ama Darth’ı çocukluk kabuslarımızın bir parçası haline getiren şey, eylemleriydi. Peki bu kötü adam neden seviliyor? Çünkü filmler uzay pilotları, prensesler, sarışın kahramanlar, robot yardımcılar ve bilge yaşlı büyücülerle dolu, ama sadece bir Darth Vader var. Darth Vader Hayden Christensen, David Prowse, Bob Anderson ve Spencer Wilding tarafından canlandırılmış ve seslendirilmiştir.

Aslında Jedi Şövalyesi Anakin Skywalker olan Vader, kendini karanlığa teslim eder. Nadiren öfkesini kaybeder çok kontrollüdür. Ancak başarısızlığa ve her türlü ihanete karşı son derece düşük bir toleransı vardır. Anakin, oğlunu kurtarmak için hayatını feda eder. Ölmeden hemen önce Anakin, oğlu Luke ile barışır ve oğluna, onu kurtarmaktan asla vazgeçmediği için teşekkür eder. Daha sonra huzur içinde ölür.


4) Anakin Skywalker (Jake Lloyd) – Seçilmiş Kişi

star wars karakterleri

Anakin Skywalker, Star Wars evreninin prequel üçlemesinin kahramanı ve 2008 bilgisayar animasyonlu TV dizisi Star Wars: The Clone Wars’ın baş karakterlerinden biridir. Genç Anakin’i Jake Lloyd canlandırırken, yetişkin Anakin’i Hayden Christensen; yaşlı Anakin’i ise Sebastian Shaw canlandırır. Anakin, Luke Skywalker ve Leia Organa’nın babası Padmé Amidala’nın kocası ve Ben Solo’nun büyükbabası Shmi Skywalker’ın oğludur.

Galaktik Cumhuriyet’e Jedi Şövalyesi olarak hizmet eden efsanevi bir Güç kullanıcısıdır ve daha sonra karanlık tarafa düştükten sonra Galaktik İmparatorluğa Darth Vader adında bir Sith Lordu olarak hizmet eder. Anakin gururlu, asi ve dik başlı bir adamdır. Bazen pervasız, huysuz, saldırgan ve şiddetlidir. Kendisini ve eylemlerini eleştirmeye çalışan kişilere güvenmez, bu kişilerin kendisini zayıflatmaya, onun yerine koymaya veya kendi yeteneklerinden şüphe etmesine neden olmaya çalıştıklarına inanır.


5) Padme Amidala (Natalie Portman) – Naboo Senatörü

Padme Amidala

Padmé Amidala Naberrie Skywalker, kısaca Padmé Amidala olarak bilinir. Star Wars evreninde önemli bir karakter ve prequel üçlemesinde ana karakterdir. İlk olarak 1999 uzun metrajlı filmi The Phantom Menace’de Naboo gezegeninin genç Kraliçesi olarak görünür. Padme Anakin Skywalker’ın eşi, Luke Skywalker ve Leia Organa’nın annesidir. Padmé, kibar ve özverili doğasıyla çok sevilir.

Statüsü ne olursa olsun tüm insanları için gösterdiği özen ve endişeden de bellidir. Nedimeleriyle bile yakın bir ilişki içindedir. Padmé’nin şefkati ve empatisi neredeyse sınırsızdır. Galaksideki herkesi umursar ve sürekli olarak şiddet konusunda diplomasi ile karşı karşıya gelir. Padmé’nin güçlü iradesi ve kendine hâkim olması, Anakin Skywalker ile olan ilişkisinde ilk zamanlarda engeldir. Ancak, ölmek üzere olduğunu fark ettikten sonra gerçek duygularını Anakin’e itiraf eder.


6) Luke Skywalker (Mark Hamill) – Padme ve Anakin’in oğlu

star wars karakterleri

Luke Skywalker, Star Wars karakterleri arasında en göz önünde olanıdır. Orijinal üçlemenin kahramanı ve devam üçlemesindeki ikincil kahramanlardan biridir. Ben Solo’nun amcasıdır. Kendisini Jedi ustaları Obi-Wan Kenobi ve Yoda’nın çırağı olarak bulan Luke, çok geçmeden Asi İttifakının Galaktik İmparatorluk’a karşı mücadelesinde önemli bir figür haline gelir. Luke becerikli, özverili ve cesurdur, ancak babası Anakin Skywalker gibi fevri de olabilmektedir.

Luke, Darth Vader’la yaşadığı bir olaydan sonra daha sakin, sağduyulu ve sabırlı olur. Bir Jedi olarak, Luke son derece zeki ve bilgedir. Daha sonra Jedi bilgilerini yeni nesil öğrencilere aktarmaya çalışır. Ancak, Luke’un yeğeni Ben Solo karanlık tarafa döndükten ve Jedi Tapınağı yıkıldıktan sonra, Luke hırçınlaşır ve suçluluk duygusuna kapılır. Jedi öğretilerindeki kusurları fark kendisini sürgün eder.


7) Prenses Leia Organa (Carrie Fisher) – Padme ve Anakin’in Kızı

star wars karakterleri

Luke ve Han, orijinal üçlemenin ana kahramanları olabilir ancak üçlemenin kalbi Leia Skywalker Organa Solo kısaca Leia Organa’dır In Star Wars: Return of the Jedi filminde Luke Skywalker ‘ın ikiz kardeşi olduğu ortaya çıkar dolayısıyla Darth Vader’ın kızıdır. Prequel filmlerinde, biyolojik annesi Padmé Amidala, üvey babası, Alderaan Kraliyet ailesinin başı olan Bail Organa’dır.

Bir yetişkin olarak Leia, son derece bilge, sakin, sağduyulu ve sorumlu bir taktikçidir. Adalet, onur ve iyi ahlak duygusuna sahiptir, ayrıca arkadaşlarına ve Galaktik İmparatorluğun kurbanlarına karşı merhametlidir. Annesi Padmé gibi Leia da zeki ve liderdir. Ancak babası Anakin ve ağabeyi Luke Skywalker gibi bazen asabi, inatçı, duygusal olarak güvensiz ve sabırsız olabilir.


8) Obi-Wan Kenobi (Alec Guinness) – Jedi Şövalyesi

star wars karakterleri

Obi-Wan Kenobi, bir Jedi Ustası ve Star Wars evreninin ana karakterlerden biridir. Kenobi orijinal üçlemede Alec Guinness tarafından canlandırılıyor ancak prequel üçlemesinde Ewan McGregor tarafından canlandırılıyor. Obi-Wan’ın gençliğinde çok asi ruhlu ancak bir o kadar da duygusal bir karakter.

Obi-Wan’ın sonraki yıllarda cesur, alçakgönüllü, yumuşak sözlü, sadık, onurlu, sağduyulu, disiplinli ve biraz inatçıdır. Obi-Wan kurallara ve emirlere körü körüne uyması nedeniyle sık sık hatalar yapar. Obi-Wan, Jedi Kurallarını ihlal edenleri, özellikle de o zamanki çırağı Anakin Skywalker’ı sık sık eleştirir ve ders verirdi.


9) Sheev Palpatine (Ian McDiarmid) – Galaktik İmparatorluk’un Kurucusu

Sheev Palpatine

Darth Sidious veya basitçe İmparator olarak da bilinen Sheev Palpatine, Sith’in Kara Lordu ve Star Wars evreninin ana düşmanıdır. Naboo’nun senatörü olarak, siyasi kariyerini ilerletmek için iki kimlik geliştirir: Sidious ve Palpatine. Sonunda Galaktik Cumhuriyet’in Yüce Şansölyesi seçilir. Başlangıçta, Palpatine cana yakın bir politikacı ve iyi niyetli bir kişi gibi görünür. Bu, Galaktik Senato’dakileri kandırmak için kullanılan bir taktiktir.

Narsisizmi ve kibrinin yanı sıra son derece zeki, sabırlı, kurnaz ve manipülatiftir. Palpatine, Galaktik Cumhuriyet’in kontrolünü başarılı bir şekilde ele geçirip onu Galaktik İmparatorluğu’na dönüştürdükten sonra, demokratik kişiliğini terk ederek açıkça zalim bir hükümdar olur. Palpatine, galaksi tarihinde, Jedi Düzeni’ni ortadan kaldırarak galakside Sith İmparatorluğu’nu yeniden kurmak için hedefine ulaşan tek Sith Ustası/Sith’in Kara Lordu’dur.


10) Darth Maul (Ray Park) – Sheev Palpatine’in Çırağı

Darth Maul

Maul, Dath Sidious’ın gizli çırağıdır. Darth Maul, perde arkasından galaktik olayları manipüle eder. Çift bıçaklı bir ışın kılıcı kullanan ve bir ışın kılıcı savaşı ustası olarak eğitilen Maul, filmin kahramanlarından Qui-Gon Jinn ve Obi-Wan Kenobi’yi ortadan kaldırmak için gönderilmiş olan Palpatine için kişisel bir suikastçı olarak hizmet eder. Qui-Gon’u öldürmeyi başarır ancak daha sonra Obi-Wan tarafından ikiye bölünür.

Maul’un hayatı ve motivasyonları intikam üzerine kuruludur. Maul, vahşi bir canavar gibi hırlar ve zaman zaman hayvansı davranır. Bu davranışları zaman zaman rakiplerinin psikolojik olarak sinirlerini bozar. Maul genellikle kendine aşırı güvenir, bu da rakiplerini hafife almasına neden olan bir özellik. Jedi’lar onun öldüğünü zannederken Maul’un Kenobi’ye olan nefreti nedeniyle Klon Savaşları serisinde hayatta kaldığı anlaşılır.


11) Rey (Daisy Ridley)

rey

Rey (daha sonra Rey Skywalker oldu), Star Wars devam filmi üçlemesinin kahramanıdır. Rey, Direniş ve Birinci Düzen arasındaki savaşa katılan yalnız biridir. Galaksiyi kurtarmak için Direniş’e katılan tek Jedi Ustası Luke Skywalker’ı bulma arayışındayken bir Güç kullanıcısı olarak potansiyelini ortaya çıkarır.

Rey, ailesi tarafından terk edildiğinden dolayı yalnızdır, ancak onların geri dönmelerini ummaktadır. Rey, nazik, sevecen ve iyimserdir. Aynı zamanda çok çekingen bir insandır, yalnız çalışmaya ve kişisel meselelerini başkalarıyla paylaşmamaya eğilimlidir.


12) Darth Tyranus / Count Dooku (Christopher Lee) – Ayrılıkçılar’ın Lideri

star wars karakterleri

Darth Tyranus olarak da bilinen Kont Dooku, Star Wars serisinin en önemli düşmanlarından biridir. Bir zamanlar Jedi Şövalyesi ve Jedi Ustası Yoda’nın eski çırağı ve Qui-Gon Jinn Ustası olan Dooku, Karanlık Taraf’a düşerek Darth Sidious’un ikinci çırağı ve Qui-Gon’un ölümünün ardından Bağımsız Sistemler Konfederasyonu Devlet başkanı olur.

Dooku çok sabırlı, sakin, rahat, kendine güvenen bir kurnazdır. Dooku aynı zamanda başarılı bir filozof, hatip, politikacı ve savaşçıdır. Kendini tamamen Jedi Düzeni ideallerine ve galaksiye hizmet idealine adar. Büyük bir Jedi Ustası olmaya çalışır. Jedi Düzeni’nden ayrılmadan önce Galaktik Cumhuriyet içindeki yozlaşma onu hayal kırıklığına uğratır. Jedi’ların politikacılara hizmet ederek kendilerine ihanet ettiği fikrine kapılır ve Ayrılıkçı olur.


13) Bail Organa (Jimmy Smits) – Leia’nın Üvey Babası, Alderaan Valisi

Bail Organa

Senatör Bail Organa, Alderaan’ın genel valisi ve senatörü aynı zamanda Leia’nın üvey babası ve Breha Organa’nın kocasıdır. Birçok bencil ve yozlaşmış delegenin aksine Bail, Alderaan’ın valisi ve senatörü olarak görevlerini çok ciddiye alır. Boş zamanının çoğunu hem yasama hem de iç meseleler üzerinde çalışarak geçirir.

Zeki bir adam ve yenilikçi bir stratejist olmasına rağmen, Bail güvenli oynamak yerine inançla hareket etme eğilimindedir. Faydaları maliyetleri haklı çıkaracaksa risk almaktan korkmaz ve hatalarından çabucak ders alır. Galaktik Cumhuriyet’ine ve Jedi Düzeni’ne çok sadıktır.


14) Mace Windu (Samuel L. Jackson) – Jedi Konseyi Üyesi

Mace Windu

Windu, bir Jedi Ustası ve Galaktik Cumhuriyet’in son yıllarında Yüksek Konsey üyesidir ve eşsiz bir ışın kılıcı kullanır. Jedi yolunun sadık bir takipçisidir ve tehlikeli bir potansiyele sahip olduğunu hissettiği için Jedi Şövalyesi Anakin Skywalker’a hiç güvenmez. Anakin’e olan güvensizliğinin onu yavaş yavaş Jedi Düzeni’nin karşısına getirdiğinin farkında değildir.
Bir Jedi olarak Mace zeki, bilge ve anlayışlıdır. Buna rağmen, çoğu Jedi Ustası gibi biraz kibirli, kendini beğenmiş ve dar görüşlüdür. Kendi yeteneklerine aşırı güvenir, gururlu ve açık sözlü, bazen alaycı ve büyük ölçüde inatçı olduğu bilinir. Cumhuriyet halkını, aynı zamanda Jedi yoldaşlarını ve hatta komutası altındaki klon askerlerini korumak için birçok kez hayatını riske atar.


15) Jango Fett (Temuera Morrison) – Suikastçı

star wars karakterleri

Jango Fett,galaksinin en acımasız ve ödül avcısı olarak her yerde selamlanan bir suikastçı ve paralı askerdir. Aslında Kont Dooku’nun yaında çalışan Jango, DNA’sının Klon Askerlerinin üretiminde kullanıldığı Kamino dünyasına taşınır. Geonosis Savaşı sırasında Jango, Mace Windu’nun ellerinde sonunu bulur. Jango’nun oğlu Boba, galaksinin en büyük ödül avcısı olarak babasının yerini alır mirasını sürdürmeye devam eder.

Galaksinin en ölümcül ödül avcısı ününe sahip olan Jango Fett acımasız, soğuk, kararlı, kurnaz, ahlaksız ve hesapçı bir paralı askerdi. Bir askere ve kiralık katile yakışır şekilde, sadakati genellikle en büyük ödülü sunanlara, talep edilen ücreti ödedikleri sürece hizmetlerinde kalır. Fett, kurnaz ve son derece hesaplı bir avcıydı. Jango, savaşa girmek yerine düşmanları hakkında istihbarat toplayarak hamlesini yapmak için mükemmel zamanı bekler.


16) Boba Fett (Temuera Morrison) – Jango Fett’in Oğlu

Jango Fett

Boba Fett, Star Wars serisinde önemli bir düşmandır. Sinema tarihinde, bu kadar ender görünen ve bu kadar az şey söyleyen bir karaktere nadiren bu kadar ilgi duyulmuştur. Pek çok ‘Star Wars’ hayranının ilgisini çeken bu hırpalanmış, suskun, gizemli adam hakkında tam olarak ne olduğunu anlamak zor. Galaksi İç Savaşı sırasında, Boba Fett galaksinin dış bölgedeki en kötü şöhretli ödül avcılarından biri oldu.

Yıllar sonra Darth Vader tarafından Millenium Falcon’u bulması için işe alınır. Boba, görevini tamamladıktan sonra, Falcon’un kaptanı Han Solo’yu esir alır. Onu çöl gezegenindeki kötü şöhretli galaktik suç efendisi Jabba the Hutt’a teslim eder. Luke Skywalker, Han’ı kurtarmaya geldiğinde Boba’nın savaş sırasında öldürüldüğüne inanılıyordu. Ancak daha sonra hayatta kaldığı ortaya çıkar.


17) R2 D2 (Kenny Baker) – Astromekanik Robotu

R2 D2

R2-D2, Star Wars karakterleri arasındadır. Her Star Wars filminde görünen birkaç karakterden biridir ve ayrıca Rogue One’da da yer almıştır. İngiliz aktör Kenny Baker, üç orijinal Star Wars filminde de R2-D2 oynadı. R2-D2, muhtemelen hafızasının asla silinmemesi veya yeniden programlanmaması nedeniyle, diğer droidlerden daha fazla kişiliklidir.

Bir savaş droidi olmasa da, R2-D2 kendini iyi şekilde savunuyor. R2, savaşa zorlandığında rakiplerini kör etmek, kaymalarını sağlamak için yağ kullanmak, şok çubuğuyla şok etmek, bir kabloya bağlamak ve onları bir kabloya bağlamak gibi çok çeşitli mekanik özelliklerini silah olarak kullanarak kendi gücünü ortaya koyar.


18) C-3PO (Anthony Daniels) – Protokol Robotu

star wars karakterleri

C-3PO, bir protokol droidi ve Star Wars evreninde bir ana karakterdir. Luke Skywalker ile tanışmadan önce C-3PO, annesine yardım etmek için genç bir Anakin Skywalker tarafından Tatooine’den getirilir. Anakin Tatooine’e dönünce C-3PO ile ayrılırlar ancak yıllar sonra aklı silindikten sonra geri döner. C-3PO daha sonra Luke Skywalker ve müttefiklerine yardım etmeye devam eder ve R2-D2 ile arkadaş olur.

C-3PO, protokolün yanı sıra otuzdan fazla ikincil işlev için programlanmıştır. Bazı ustalık ve hatta sapkınlık örnekleri gösterse de korkaktır. C-3PO arkadaşlarına, özellikle de R2-D2’ye karşı oldukça kibardır. C-3PO kibar, titiz ve endişeye meyilli kişiliğiyle tanınır. Bir droid olarak, ustalarına çok fazla bağlılık sergiler ve onlara elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışır.


19) Qui-Gon Jinn (Liam Neeson) – Jedi Ustası

star wars karakterleri

Qui-Gon Jinn, bir Jedi ustası ve Star Wars evreninin ana karakterlerinden biridir. Qui-Gon, kendisine bir baba gibi olacak olan Kont Dooku tarafından Jedi olarak eğitilir. Jedi ustası olduktan sonra genç Obi-Wan Kenobi’yi çırak olarak alır. Jedi Ustası rütbesini kazanmasına rağmen Qui-Gon Jedi Düzeni’nin kuralları ve yapılarını sürekli sorgular.

Qui-Gon asil, sabırlı, şefkatli ve sadık biridir. Aynı zamanda, küçük yaratıkları kanatlarının altına alma eğilimi olan kurnaz ve güçlü bir savaşçıdır; bu, hem akıl hocası Dooku’yu hem de çırağı Obi-Wan Kenobi’yi sinirlendiren ve şaşırtan bir şey. Bir Jedi olarak Qui-Gon son derece zeki, bilge ve hesaplıdır. Ancak, çoğu Jedi Ustasının aksine kibirli, kendini beğenmiş değildir.


20) Lando Calrissian (Billy Dee Williams) – Asi Generali

star wars karakterleri

Lando Calrissian, Han Solo’nun en iyi arkadaşı ve kumarbaz bir iş insanıdır.Tipik kaçakçılar ve korsanlardan daha fazla mizah anlayışına sahip, ince moda zevki ve kültürü olan klas, zarif bir beyefendi olarak bilinir. Silahlar konusundaki uzmanlığına rağmen, Lando bir düşmanı yenilgiye uğratmak için onlarla savaşmak yerine bir düzen veya numara kullanmayı tercih eder.
Tüm macera sevgisine rağmen, Lando karmaşadan hoşlanmaz ve rahatlığına düşkündür. Bununla birlikte maceracı, güler yüzlü dış görünüşü, derin sadakat duygusuyla güçlendirildi. Lando genel olarak silahları sevmez ve kumar kariyeri boyunca, genellikle küçük bir vatoz dışında hepsinden kaçınır. Sık sık suçlularla uğraşmasına rağmen, Lando ödül avcılarına karşı tolerans göstermez.


21) Chewbacca (Peter Mayhew) – Han Solo’nun Pilotu

star wars karakterleri

Chewie olarak da bilinen Chewbacca, Star Wars karakterleri arasında yer almaktadır. Han Solo’nun yardımcı pilotu ve en iyi arkadaşıdır. Chewbacca sorumlu, zeki, hesaplı, nazik, sevecen, cesur, sadık, tutkulu, ahlaklı, onurlu, özverili ve güvenilir biridir. Chewbacca ayrıca inatçı olarak bilinir ve holografik oyunlarda kaybetmekten hoşlanmaz.

Chewbacca’nın arkadaşlarını koruduğu için sert savaşçı görünümünün altında iyi bir kalbe sahip olduğunu bilinir. Genellikle duyguları üzerinde iyi bir kontrole sahiptir. Ancak bazı kritik anlarda kontrolü kaybettiği olur.


22) Kylo Ren (Adam Driver) – Han Solo ve Leia’nın Oğlu

Kylo Ren

Eskiden Kylo Ren olarak bilinen Ben Solo, Star Wars devam filmi üçlemesinin ana karakterlerindendir. Ben, Han Solo ve Leia Organa’nın oğlu, Luke Skywalker’ın yeğeni ve Anakin Skywalker / Darth Vader ve Padmé Amidala’nın torunudur. Karanlık tarafa döndükten sonra Yüce Lider Snoke’un çırağı olur ve daha sonra Ren Şövalyelerinin Efendisi olduktan sonra adını Kylo Ren olarak değiştirir.

Ben Solo gençliğinde, ebeveynlerinin hayatlarıyla yaşadığı mücadeleler nedeniyle terk edilme sorunları yaşar. Buna rağmen Ben, ebeveynlerinden hiçbir zaman gerçekten nefret etmedi ve onlara çok bağlıydı. Jedi akademisinde geçirdiği süre boyunca Ben, usta Jedi’ların mirasını sürdürmek için kendini baskı altında hisseder. Karanlık tarafta kendi yolunu izlemeye karar verdikten kısa bir süre sonra, Ben’in iç çatışması onu diğerlerine, özellikle de kendisine yakın olanlara zarar vermek ve öldürmek konusunda tereddüt etmesine neden olur.


23) Jyn Erso (Felicity Jones) – Kaçakçı

Jyn Erso

Rogue One filminin kahramanlarından olan Jyn Erso, yetiştirilme tarzı nedeniyle, sahtecilik, çalıntı mal bulundurma, ağırlaştırılmış saldırı ve tutuklamaya direnme gibi olayların kaydıyla aranan bir suçludur. Başlangıçta Jyn, Asi İttifakının pek umursamaz, ancak babası Galen Erso’dan gelen hologram mesajını izledikten sonra Jyn, Galaktik İmparatorluğun galaksiden kurtulmasının ne kadar önemli olduğunu anlar. Kendini bu amaç uğruna feda etmeye hazırlanır.

On beş yaşından itibaren yalnız büyüyen Jyn, pervasız ve disiplinsiz olarak kabul edilir. Agresif ve soğuk tavrına rağmen, Jyn zeki, kibar, sevecen, özverili, adalet duygusu, onur ve güzel ahlak sahibidir.


24) L3-37 – Aktivist Droid

L3-37

Star Wars karakterleri arasında yer alan L3-37, Galaktik İmparatorluğun saltanatı sırasında, Millennium Falcon’da Lando’nun ilk arkadaşı olarak görev yapar. Diğer droidlerin kazınmış parçalarıyla kendini toplayan ve geliştiren, türünün tek örneği bir droidtir. L3-37’nin oldukça kadınsı bir kişiliğe sahip olduğu bilinir ve droid haklarına çok önem verir. Ne zaman bir droidin kötü muamele gördüğünü görse, kendi türü için tavır almaktan çekinmez.


25) Wedge Antilles (Denis Lawson) – Pilot

star wars karakterleri

Wedge Antilles, orijinal Star Wars üçlemesinde Rebel Alliance’da Rebel filosundaki en iyi pilottur. Arkadaşı X-wing, Y-wing, A-wing, B-wing ve kar süratli pilotlar havaya uçup fırlamada başarısız olurken Wedge soğukkanlılığını korur ve üç büyük savaştan sonra zar zor hayatta kalır. Wedge, Luke’un Ölüm Yıldızı’nı yok eder ve İsyan’ı belirli bir yıkımdan kurtarır.


26) BB-8 (Dave Chapman) – Taşıyıcı

BB-8

BB-8, Star Wars devamı üçlemesindeki ana karakterlerden biridir. Bir haritanın bir parçasını taşıyarak Luke Skywalker’a götürmek için efendisi ve yakın arkadaşı Poe Dameron’dan ayrılmak zorunda kalır. Haritayı Birinci Düzen’in elinden uzak tutmak için Jakku çöllerinde seyahat eder. Savaştan sonra Luke’un nerede olduğunu bilen BB-8 ve Direniş’in geri kalanında Luke’u bulmak için yola çıkarken Rey, Chewbacca ve R2-D2’ye veda eder.


27) Admiral Ackbar (Timothy M. Rose) – Alliance Filosu Komutanı

star wars karakterleri

Amiral Gial Ackbar, Amfibi Mon Calamari türünün bir üyesidir. Galaktik İmparatorluk’a karşı büyük savaş operasyonlarını yöneten ve daha sonra Yeni Cumhuriyet’in oluşumunda ayrılmaz olan Alliance Filosu’nun en önde gelen askeri komutanıdır. Gial, 1983 filmi Return of the Jedi’da destekleyici bir rol oynar ve daha sonra romanlarda, çizgi romanlarda ve Star Wars Expanded Universe’nin diğer medyasında önde gelen bir karakter olur. Gial davasına çok sadıktır. Aynı zamanda son derece stratejik davranır ve zekidir.


28) Finn (John Boyega) – Direniş Yanlısı Birinci Düzen Askeri

finn

Finn (eski adıyla FN-2187), Star Wars devam filmi üçlemesi karakterlerindendir. Bir asker olarak yetiştirilen Finn, Birinci Düzen dışındaki dünyaya karşı tecrübesiz ve Birinci Düzen’e güvenmekten başka bir şey bilmez. Çoğu Stormtrooper ile karşılaştırıldığında, o hala koruyucu, zeki ve bir noktada en iyi Stormtrooper’lardan biri olarak kabul edilecek kadar güçlüdür.
Finn arkadaş canlısıdır ve yoldaşlarına onların güvenliği için kendi hayatını tehlikeye atacak kadar değer verir. Finn iyi huyludur ve adalet, onur ve empati duygusuna sahiptir. Birinci Düzen’in vahşiliği ve arkadaşlarının fedakarlığının etkisiyle Finn, kendine daha fazla güvenir ve galaksiyi Birinci Düzen’den korumak için Direniş’e katılır.


29) K-2SO (Alan Tudyk) – Droid

star wars karakterleri

K-2SO, Star Wars filmi Rogue One’da görünen yeniden programlanmış bir Imperial Enforcer droididir. Aslen Galaktik İmparatorluğun silahlı kuvvetlerinde hizmet etmek için inşa edilir ta ki bir noktada Kaptan Cassian Andor tarafından Asi İttifakına hizmet etmesi için yeniden programlanana kadar.

Bir grup haydut Alliance ajanıyla birlikte K-2SO, İmparatorluğun nihai silahı olan Death Star’ın planlarını çalmak için cüretkar bir göreve çıkar. Bir droid olarak K-2SO, diğer canlı varlıkların çoğundan fiziksel olarak daha güçlüdür ancak diğer canlı varlıklardan çok daha fazla hasar alır.


30) Amilyn Holdo (Laura Dern) – General

holdo

General Amilyn Holdo 2017 Yıldız Savaşları: Son Jedi filmindeki önemli karakterlerden biridir. Direniş’te Birinci Düzen ile olan çatışması sırasında Koramiral olarak görev yapar. Direnişin eksantrik ama zeki bir üyesidir. Holdo’nun bilmeceler ve metaforlarla konuşma eğilimi vardır ve Leia onun konuşma kalıplarına “Holdo speak” olarak atıfta bulunur.
Holdo, açık tenli ve mavi gözlü, ince ve uzun boylu bir kadındır. Saçlarını değişik renklere boyar, genellikle yalınayaktır ve canlı renkli giysiler giyer.


31) Poe Dameron (Oscar Isaac) – Pilot ve General

Poe Dameron

Poe Dameron, Star Wars devam filmi üçlemesi ve Güç Uyanıyor olaylarından hemen önce geçen animasyon dizisi Star Wars Resistance’ta yer alan bir karakterdir. Poe, Direniş’in bir X-kanat pilotu (daha sonra General) ve BB-8’in sahibidir. Cumhuriyet Filosuna katıldıktan sonra, Wedge Antilles adlı bir pilot tarafından eğitildi.

Poe son derece cesur ve cüretkardır, her şeyi uçurabilir. Leia Organa’yı korkutacak şekilde, bazen küstah ve pervasız da olabilir ancak arkadaş canlısıdır. Poe’nun kişiliği, The Last Jedi sırasında yaptığı hatalardan sonra değişir, çünkü onunla Koramiral Amilyn Holdo arasındaki iletişimsizlik nedeniyle, Birinci Düzen Direniş ordusu neredeyse yok olur.


32) Bebek Yoda / Grogu (David Acord) – Güç Kullanıcısı

bebek yoda

Bira bardağı büyüklüğünde güç kullanıcısı. Hayranları (ve oyuncak satıcıları) tarafından Bebek Yoda olarak bilinir. O, Ödül Avcıları Loncası tarafından aranan Yoda ile aynı türden güce duyarlı 50 yaşında bir bebektir. Yoda türünün bir üyesi olarak Grogu, tüm galaksideki en güçlü Güç kullanıcılarından biri olarak Güç ile inanılmaz derecede kuvvetli bir bağlantıya sahiptir.


33) Plo Koon (Alan Ruscoe, Matt Sloan)

Plo Koon

Plo Koon, Star Wars karakterleri arasındabir Jedi Ustasıdır. Plo gençliğinde inatçı ve zordur, sonraki yıllarda yaşadığı bazı olaylar onu daha sakin ve sağduyulu olmaya yöneltir. Bir Jedi olarak Plo, Jedi Düzeni’nin en bilge ve en zeki üyelerinden biridir. Buna rağmen, Anakin Skywalker’a karşı sürekli yalan ve aldatmacasının ve ondan sır saklamasının, onu yavaş yavaş Jedi Düzeni’ne karşı çevirdiğinin farkında değildir.

Plo, nesneleri veya diğer bireyleri fiziksel olarak dokunmadan telekinetik olarak hareket ettirebilir ve onu saldırı veya savunma amaçlı kullanır. Boyun eğmez iradeleri olan bireyler dışında, diğer canlı varlıkların zihinlerini kontrol edebilir.


34) Galen Erso (Mads Mikkelsen) – Bilim İnsanı

galen erso

Galen Erso, Star Wars filmi Rogue One’da görünen bir İmparatorluk bilim insanıdır. Galen, Lyra Erso’nun kocası ve Jyn Erso’nun ayrı yaşadığı babasıdır. Erso, Ölüm Yıldızı’nın silah sistemi üzerinde çalışmalar yaparak korkunç bir makine yapılmasına izin verir. Ardından cesur bir eylemle bu makinenin yok edilmesini sağlar.


35) Büyük Moff Wilhuff Tarkin (Peter Cushing) – Komutan

star wars karakterleri

Galaktik İmparatorluğun Dış Halka bölgelerinin yüksek rütbeli askeri valisi ve Ölüm Yıldızı olarak bilinen gezegeni yok eden uzay istasyonunun komutanı. Tarkin, Cumhuriyet’i yeniden kurmak için Asi İttifakını bitirme planlarını okumadan önce Alderan gezegenini yok etmek için Ölüm Yıldızı’nın müthiş gücünü kullanır.

Tarkin zeki ve kurnaz olduğu kadar güçlü bir görev ve haysiyet duygusuna sahipti. Keskin hafızasıyla tanınıyordu. Bir iyiliği veya hafifliği asla unutmadı ve on yıldan fazla bir süre önce gerçekleşen toplantılardan kişileri hatırlama yeteneğine sahipti. Güçlü algı yeteneği sayesinde Anakin Skywalker ve Darth Vader’ın aynı kişi olduğunu bilen birkaç kişiden biriydi.


36) Jabba the Hut (Dave Barclay, Toby Philpott, Mike Edmonds) – Gangster

jabba the hut

Jabba the Hutt (tam adı Jabba Desilijic Tiure ), Star Wars evreninde kötü şöhretli bir gangsterdir. Yasa dışı mal, korsanlık ve kölelik ticaretinin büyük kısmını hem yönettiği hem de kontrol ettiği Tatooine’de bir suç imparatorluğuna liderlik eder. Jabba son derece kibirli, açgözlü ve hepsinden önemlisi tiksindiren biridir. Fiziken bej rengi sivilceli yüzü ve şişkin karnı olan Hutt, yeşil sümüklü böcek benzeri bir uzaylıdır.


37) Chirrut Îmwe (Donnie Yen) – Kör savaşçı

Chirrut Îmwe

Chirrut Îmwe, 2016 Rogue One’da kör bir karakterdir. Chirrut, Güç duyarlılığından yoksun olmasına rağmen, Güç’e ve Jedi’ların yollarına güçlü bir şekilde inanır. Savaşçı bir keşiş olarak zeki, bilge, sakin, sağduyulu ve ileri görüşlü biridir. Körlüğüne rağmen, Chirrut silahsız dövüşte son derece yetenekli ve ışık yaylarını kullanmakta da oldukça başarılıdır.


38) General Grievous (John DiMaggio, Matthew Wood, George Lucas) – Komutan

star wars karakterleri

Star Wars karakterleri arasında olan General Grievous, Star Wars evreninde tehlikeli düşmanlardan biridir. Grievous, Klon Savaşları sırasında Bağımsız Sistemler Konfederasyonu’nun Droid Ordusu’nun Yüksek Komutanı olarak görev yapar. Klon Savaşları boyunca Grievous çok sayıda Jedi’ı öldürdü ve ışın kılıçlarını ganimet olarak toplayarak galaksideki en kötü şöhretli ve korkulan Jedi avcılarından biri oldu. Grievous zalim, sadist, hesapçı ve çok zeki biridir.


39) Enfys Nest (Erin Kellyman) – Rebel Alliance Üyesi

star wars karakterleri

Enfys Nest, başlangıçta ana düşmanlardan biri olarak gösterilir. Gerçek hedeflerini gizlemek için tehlikeli bir yağmacı gibi davranır. Rebel Alliance’ın cesur ve asil bir üyesidir. Kim olduğunu ve niyetlerini netleştirdikten sonra, Han Solo’nun Dryden Vos ve Tobias Beckett’i yenmesine yardım eder. Daha sonra, Han’a Asi ittifakında bir pozisyon teklif eder. Ancak Han reddeder.


40) Nien Nunb (Richard Bonehill, Mike Quinn) – Silah Tüccarı

star wars karakterleri

Nien Nunb, Star Wars serisinde Jedi’ın Dönüşü filminde tanıtılan kukla oyuncudur. Nien Nunb, Galaktik İç Savaş sırasında Cumhuriyet’i Yeniden Kurma İttifakına katılan Sullustan türlerinin silah tüccarıdır. Otuz yıl sonra Nunb, Direniş’te bir yıldız savaşçısı pilotu olur.

 

 

 

This post is also available in: English

Kategoriler: Film & Dizi

Yorumlar (0) Yorum Yap

/
Exit mobile version