Salvador Dali Eserleri: Rüyaların Ötesinde Bir Ressamın 10 Müthiş Eseri

salvador dali eserleri

Salvador Dali eserleri ile sürrealist akımın öncüsü olarak kabul edilir. Yüzyılının en popüler ressamları arasında yer alır. Gerçekliğin ötesinde kendine bir dünya yaratan ve rüyalarını ön plana çıkaran ressamın en ünlü eserlerini sizler için derledik.


1) Girl at a Window – Camdan Bakan Kadın (1925)

salvador dali eserleri

Salvador Dali eserleri arasındanki en eski resimlerden biri olan ‘Camdan Bakan Kadın’ aslında kız kardeşi Anna Marie’dir. Sürreal resimleriyle dikkat çeken sanatçının gerçekçi resimleri oldukça az. Nadir resimlerden biri olan eser, Dali’nin çok sevdiği kız kardeşini çizerken sevgi dolu hissettiğini gösterse de yanılıyorsunuz.

Eserin ortaya çıkışından uzun bir süre sonra sanatçı, kendi eserini yorumlamış. Enteresan bir yorum olacak ki, resimdeki huzurlu ortam şüpheli bir ortama dönüşüyor. Dali, çizdiği resme baktıkça üzerine tükürüp mutlu olduğunu belirtmiş. Nefret mi? Sevgi mi?


2) The Persistence Of Memory – Belleğin Azmi (1931)

salvador dali eserleri

1931 yılında yapılan eser, Salvador Dali eserleri arasında en çok rastladığınız eseri olabilir. Zamanın akışını çağrıştıran eser için birçok farklı yorum bulunuyor. Kendi eserine yaptığı yorum elbette önemli. 

Dali, kaynaklarda eseri çizmeden bir süre öncesinden bahsediyor. Uyku ve uyanıklık arasında bir evrede evde bulunan erimiş peynirler ve duvar saatiyle göz göze geldiğinden söz ediyor. Eserlerinde çoğunlukla rüyalarından yola çıkan Dali için bu tür bir eser enteresan değil. Fakat bizler için öyle.

Belleğin Azmi için resimde bulunan objeler nedeniyle farklı anlamlar da çıkarılmış. Resmin sol alt köşesinde bulunan turuncu saatte bulunan karıncaların, doğum ve ölümden bahsettiğine değinilir.


3) Soft Construction With Boiled Beans – Haşlanmış Fasulyeli Yumuşak Yapı (1936)

salvador dali eserleri

İspanya’da gerçekleşecek iç savaştan önce hazırlanan bir tahmin tablosu da diyebiliriz. Savaştan altı ay önce hazırlanan tabloda, haşlanmış fasulyenin kendisiyle yaşadığı ‘iç’ çatışmayı göreceksiniz. Kol ve bacakları birbirinden ayrı bir simge olarak kaplıyor tabloyu.


4) The Burning Giraffe – Yanan Zürafa (1937)

salvador dali eserleri

Psikanaliz tekniğine ve türlerine düşüncesel olarak hayatı boyunca yakın duran Dali, resimdeki kadın figürünü de bu nedenle kurguluyor. Psikanaliz yöntemiyle bilinçdışı unsurlara erişebilmenin muhtemel olduğunu düşünen ressam, insan vücudunu da gizli çekmecelerden ibaret olarak betimliyor. Bu nedenle figürün arkasına çekmeceler dizilmiş.

Kadın figürünün arkasına yerleşen iskeletimsi yapı, halkın zayıf noktalarından bahsediyor. Eserin adı olan yanan zürafa ise arkaya konumlandırılmış. Dali’ye göre yanan zürafa, bir çeşit ‘erkeksi kozmik kıyamet canavarı’ olarak biliniyor.


5) Swans Reflecting Elephants – File Yansıyan Kuğular (1937)

Sürrealizmin önemli tablolarından biri sayılan eser, Dali’nin kendi içinde paranoyalar yaşadığı zamanda ortaya çıktı. Bu nedenle bu tablo için birçok farklı yorum görebilirsiniz.

Resimde görünen üç kuğu, göle fil olarak yansır. Kuğuların arkasında bulunan ağaçlar ise fillerin ayaklarıymış gibi görünüyor. Gölün alt kısmında bulunan kasvet ve üstteki kuğuların huzuru ise ilginç bir tezatlık ortaya seriyor.


6) Uyanmadan Bir Saniye Önce Nar Etrafında Uçan Arının Sebep Olduğu Rüya (1944)

salvador dali eserleri

Eserin tasvir edildiği alanın Dali’nin birçok eserinde bulunan Port Lligat manzarası olduğu bilinir. Karısı Gala’yı resmeden ressam, esere ilk bakışta fark edemeyeceğiniz sembolleri eklemekten kaçınmamış.

Resimde uykulu bir halde yerde yatan Gala ve koluna yaklaşan tüfek dikkat çekiyor. Eserin adından da anlaşılacağı üzere arının vızıltısı ve iğnesi tüfeğe bürünmüş. Rüyanın başlangıç alanı ise arkada görünen büyük nar.

Nar, eserde Hıristiyanlık, aşk, diriliş gibi konuları temsil eder. Eserde bulunan, nar ile kaplan arasında duran kırmızı balık ise türünden kaynaklı oraya konulmuş. İskorpit balığı tehlike sezdiği anlarda zehirli yüzgecini çıkarır. Eserde ise bu zehirli yüzgeç, bir kaplan.


7) Portrait Of Picasso – Picasso Portresi (1947)

Picasso Portresi

Eserlerinde rüyalar ve düşünsel durumlardan etkilendiğini dile getiren Dali, Picasso’ya olan hayranlığını da belirtiyor. Picasso ve Salvador Dali, birlikte bolca vakit geçirdi. Arada yaşanan küslükler olsa da birbirleri için hissettiği güzel duygular karşılıklı ve dile getirilmiş.

Picasso’yu resmettiği tablosunda, onun zekasına ve diline olan hayranlığını ön planda göstermek istemiş. Portrede göze çarpan sert yüz ifadesi, Picasso’nun siyasetteki sertliğine ithafen uygulanmış.


8) The Temptation of St. Anthony – Aziz Anthony’nin Baştan Çıkarılışı (1946)

Aziz Anthony’nin Baştan Çıkarılışı, Salvador Dali eserleri arasında en bilinenlerden birisidir. Dali’nin olmazsa olmazlarından olan ve hemen hemen her resminde bulunan semboller, işaretler ‘St. Anthony’nin Baştan Çıkışı’ eserinde de mevcut.

Eserde bulunan St. Anthony mal varlığından vazgeçip kendi yalnızlığına bürünür. Bunun üzerine her şeyden vazgeçerek Arap çöllerinde bir yolculuğa çıkar. Bu yolculuk esnasında St. Anthony, şeytan tarafından baştan çıkarılır. İnancı ve değerleri için bu aldatmaya karşı gelmeye çalışır.

Dali, bu eserinde St. Anthony’nin dünyevi günahları reddedişini ortaya sunuyor.1946 yılında yapılan eser, Salvador Dali için “Klasik Dönem” ve “Rönesans Dönemi” adına öncü eser niteliği taşıyor. At figürüne yer vererek cesaret ve baştan çıkarılma olgusunu anlatmaya çalışan Dali, farklı arzular uyandıran nesneleriyle çizimini destekliyor. Ayrıca göze çarpan filler ise bir çeşit din eleştirisi olduğunu gösteriyor eserde.


9) Leda Atomica – Atomik Leda (1949)

Ünlü ressam çoğu resminde eşi Gala’ya yer verir. Onun için bir saplantı haline geldiği söylenebilir. Resimde öne çıkan Leda figüründe Gala’nın yüzü resmedilmiş. Eserin resmedildiği dönemde atom ve atom altı parçacıklarının keşfi söz konusuydu. Sanatçının ilgisini çeken bu konu, mitolojide adı geçen Leda efsanesi ve bilimin keşifleri harmanlanmış.


10) The Swallow’s Tail – Kırlangıç Kuyruğu (1983)

The Swallow’s Tail

Salvador Dali eserleri listemizin ve Dali’nin son resmi olan Kırlangıç Kuyruğu, farklı tarzda denemelerinin sonucu olarak ortaya çıkan bir eser. Matematikçi Rene Thom tarafından ortaya çıkan felaket teorisine yönelik bir esinlenme olduğu biliniyor.

Rene Thom’un teorisinin ‘dünyanın en güzel estetik’ teorisi olduğunu da belirtmiş. Kırlangıç Kuyruğunun zarif geometrik temsili de Dali’nin son eseri oluyor.


En İyi Ressamlar: Tarihe Adını Yazdırmış 25 Ressam ve Eserleri

This post is also available in: English Français Español Deutsch

Kategoriler: Kültür, Sanat

Yorumlar (0) Yorum Yap

/
Exit mobile version