Netflix Korku Filmleri – Uykularınızı Kaçıracak En Korkunç 30 Film (2020)

Netfleaks

Netfleaks

İzlemelere doyamadığım benim ❤️

Netflix korku filmleri aradığınız doğru liste olabilir çünkü bir şeyler izlemek istediğiniz her an, bir korku filmi izlemek için doğru andır. Pandemi ile birlikte korku filmleri de son zamanların en çok ilgi gören türlerinden biri oldu. Şimdi keyifli bir film gecesi için Netflix’i açıp arkanıza yaslanabilir, koltuğunuzda rahatça korku çığlıkları atabilirsiniz.
netflix korku filmleri
Tüm bunları göz önünde bulundurduk ve şu an izleyebileceğiniz en iyi Netflix korku filmleri arasından bir liste yaptık. Bu liste hem klasik korku filmlerini hem de yeni nesil korku filmlerini içeren geniş bir liste. Stephen King romanlarından uyarlanan yapımlar, Hannibal gibi klasikler ve Bird Box gibi en yeni filmler bu Netflix korku filmleri listesinde. Eminiz bu listede herkes için iyi bir film var. Tüm filmleri IMDb puanlarına göre listeledik.
Netflix yeni korku filmleri ekledikçe biz de bu içerikteki yapımları düzenli olarak güncelleyeceğiz. Ayrıca aşağıda ilginizi çekebilecek başka listeler de bırakıyoruz.

En İyi Netflix Korku Filmleri

1. Psycho – Sapık (1960) | IMDb: 8,5

Korku ve gerilim türünün başarılı ismi Alfred Hitchcock’un başyapıtı olarak kabul edilen Psycho, bir kadının başından geçen olayları ve bu olaylar sonucu soluğu bir otelde almak istemesiyle yaşayacağı ürkütücü olayları konu edinmektedir.
Yönetmen: Alfred Hitchcock
Oyuncular: Anthony Perkins, Janet Leigh, Vera Miles
Bu film neden korkunç? Filmin büyük çoğunluğu sessiz ve tenha bir pansiyonda geçiyor. Bugünün korku filmlerinde sıkça rastladığımız otel, pansiyon, duş, çığlık gibi klişe öğelerin doğduğu filmlerden biridir Psycho.
2. The Shining – Cinnet (1960) | IMDb: 8,4

Stanley Kubrick‘in efsaneleri arasında olan The Shining, Stephen King‘in aynı adlı romanından uyarlanmıştır. Jack Torrance, kitabını tamamlamak isteyen ve küçük bir aileye sahip olan bir yazardır. Oğlu ve eşiyle birlikte kış sezonunda kapalı olan bir otelin bakımını üstlenen Torrance’ı beklenmedik misafirler karşılayacaktır.
Yönetmen: Stanley Kubrick
Oyuncular: Jack Nicholson, Shelley Duvall, Danny Lloyd
Bu film neden korkunç? Psikolojik gerilim ve korkunun bir arada olduğu kült yapımlardan biri. Film dev bir reenkarnasyon kurgusu üzerinde ilerliyor lakin reenkarnasyonun geçmişine ait olan parçalar ve hikayeler rahatsız edici. Filmi izlerken daha önce yaşanan bu aile katliamına tekrar tanık olmaktan korkacaksınız.

3. The Conjuring – Korku Seansı (2013) | IMDb: 7,5

Gerçek bir hikayeden uyarlanan Korku Seansı, spiritüel ve sıra dışı olayları yakından inceleyen ve bu tuhaflıkları gün ışığına çıkarmaya çalışan Ed Warren ve Lorraine Warren çiftinin karşı karşıya kaldıkları tüyler ürpertici bir vakayı anlatıyor. Roger Perron ve Carolyn Perron çifti 5 kızıyla birlikte Rhode Adasının Harrisville şehrinde yer alan bir çiftlik evine taşınmıştır. Çocukların oyun oynadığı sırada çocuklardan biri evin karanlık mahzenine inen gizli bir yer bulmuştur. Mahzende bir sürü eski eşya vardır. Evde paranormal olaylar baş göstermeye başlar. Ed Warren ve Loraine Wallen eve gelir ve olayları incelemeye başlar.
Yönetmen: James Wan
Oyuncular: Patrick Wilson, Vera Farmiga, Ron Livingston
Bu film neden korkunç? Büyük bir evde, çok çocuklu bir ailenin yaşadığı korkunç bir olay ele alınıyor. Film aynı zamanda Perron ailesinin başından geçen gerçek bir hikayeden uyarlama. Kötü niyetli varlıkların özellikle çocukları rahatsız ettiği sahnelerde yüreğiniz ağzınıza gelecek.

4. A Quiet Place – Sessiz Bir Yer (2018) | IMDb: 7,5

Bir oğlu bir de kızları olan Abbott çifti, insanlardan ve şehirlerden uzak, kırsal bir arazide sessiz ve dingin bir hayat sürmektedir. Hikayenin kahramanları olan aile ne yazık ki bunu yapmak zorunda. Kırsalda bir evde yaşayan aile, ne olursa olsun işaret diliyle anlaşmaya çalışıyor. Ancak bir gün, çocuklardan birinin düşürdüğü bir vazonun çıkardığı ses ile korku dolu anlar başlıyor.
Yönetmen: John Krasinski
Oyuncular: Emily Blunt, John Krasinski, Millicent Simmonds
Bu film neden korkunç? Post apokaliptik benzeri bir kurgu ile karşı karşıyayız. Uzaylı benzeri yaratıklar ses çıkardığınız anda hayatınıza son veriyor. Böyle bir dünyada iki çocuklu bir ailenin hayatta kalmasının ne kadar zor olabileceğini tahmin ediyorsunuzdur. Bir de yeni bir bebek aileye katılıyor. Film boyunca her an tetiktesiniz ve çıt çıkacak diye aklınız gidiyor.

5. Bram Stoker’s Dracula (1992) | IMDb: 7,4

Mesleğine henüz başlamış olan genç avukat Jonathan Harker Dracula tarafından kaçırılır. Harker’ın çok sevdiği nişanlısı Mina’nın fotoğrafını görüp etkilenen Dracula genç kızı da kaçırmak istemektedir. Hedefine adım adım yaklaşmaya çalışan Dracula’ya karşı Lucy ve arkadaşlar mücadele vereceklerdir. Dev isimleri bir arada olduğu yapım, 1993’de makyaj, kostüm ve ses efektleriyle Oscar almıştır.
Yönetmen: Francis Ford Coppola
Oyuncular: Gary Oldman, Winona Ryder, Anthony Hopkins
Bu film neden korkunç? Film 1992 yapımı. Aslında bu nostaljik atmosfer bile korkmanıza yetiyor. Dracula’nın bu zamana kadar sinema tarihinde çok farklı uyarlaması oldu fakat eskinin dokusu ile bugünlerin korku öğelerinin buluştuğu ürkütücü bir film. Dracula’ya hayat veren Anthony Hopkins’in korku türünde ne kadar başarılı olduğunu da tartışmaya gerek yok diye düşünüyor.

6. The Conjuring 2 – Korku Seansı 2 (2016) | IMDb: 7,3

İlk filmin devamı niteliğinde olan filmde Ed Warren ve Lorraine Warren bu kez başka bir vaka ile karşılaşıyor. Warren çifti karanlık bir ruhun dört çocuklu bekar bir anneye ve ailesine musallat olması üzerine yardım etmek için Kuzey Londra’ya gidiyorlar. Bu filmde olaylar biraz daha Warren çifti üzerinde yoğunlaşıyor.
Yönetmen: James Wan
Oyuncular: Vera Farmiga, Patrick Wilson, Madison Wolfe
Bu film neden korkunç? İlk filmde olduğu gibi çok çocuklu bir ailenin büyük bir evde kötü ruhlu varlıklarca rahatsız edilişine tanık oluyoruz. Bu film de yine ilk filmde olduğu gibi gerçek bir hikayeye dayanıyor. 70’li yıllarda yaşamış olan Hodgson ailesinin hikayesi… Film, kendinizi güvende sandığınız evinizde birkaç gün daha tedirgin olmanıza sebep olabilecek kadar korkunç.
7. IT – O (2017) | IMDb: 7,3

Stephen King’in ‘O’ isimli romanından uyarlanan IT, küçük ve esrarengiz olayların döndüğü bir kasabada yaşayan 7 çocuğun hem macera hem de korku tadındaki hikayesini anlatıyor. Çocukların yedisi de okulda, aile içinde sorun yaşayan ve toplumdan dışlanmaya yüz tutmuş bireyler. Fakat onlar için en büyük problem bu değil. En büyük problem kötü palyaço Pennywise. Kasabanın yıllardır türlü felaketlerine yol açan Pennywise bu kez bu 7 çocuğun türlü şekilde başlarına bela olacaktır.
Yönetmen: Andy Muschietti
Oyuncular: Bill Skarsgård, Jaeden Martell, Finn Wolfhard
Bu film neden korkunç? Pennywise’ı görmek bile yeterince ürkütücüyken filmin kahramanları çocuklar olunca her an kendinizi tedirgin ve rahatsız hissediyorsanız. Palyaço korkunçluğunu üzerine kurgulanmış son dönemlerin en başarılı yapımlarından biri.

8. Cube – Küp (1997) | IMDb: 7,2

Hepsi farklı sosyal gruplardan, farklı yeteneklere sahip ve değişik eksiklikleri olan bir grup insan kendilerini bir gün bir küpün içinde bulurlar. Nasıl oraya geldiklerini bilmezler ve durumu çözerek buradan kurtulabilmeleri için birbirlerini tanıyıp işbirliği yapmalıdırlar. Fakat bu küpün içindeki anahtar kelime zorluktur; cevapları aramak için bir yol bulmak bile en az cevaba ulaşmak kadar zor olacaktır. Neyin içinde olduklarını bilmeyen ve anlamlandıramayan bu insanların hissettiği tek duygu ise korkudur.
Yönetmen: Vincenzo Natali
Oyuncular: Nicole de Boer, Maurice Dean Wint, David Hewlett
Bu film neden korkunç? Hayatınıza devam ederken kendinizi bir anda bir küpün içinde bulsanız ne düşünürdünüz? Hem de hiç tanımadığınız insanlarla ve çözmeniz gereken değişik şifrelerle? Filmin ana mekânı olan küpün içini izlemek bile başlı başına rahatsız edici; öylesine küçük ve kapalı bir alanda tuzaklarla karşılaşan insanların gerilimine şahit olmak sizi bir hayli gerecek. Klostrofobisi olanlar ve korku filmlerini sevenler içinse harika bir seçenek.

9. Don’t Breathe – Nefesini Tut (2016) | IMDb: 7,1

Film görme engelli bir adamın evini soymak üzere plan yapan bir grup gencin korku dolu hikayesini anlatıyor. Onlar için bu soygun planı tereyağdan kıl çekmek kadar basit ve kolay görünmektedir. Fakat işler hiç de planladıkları gibi gitmeyecektir. Lakin kolay lokma olduğunu düşündükleri ev sahibi aslında hayatlarında görebilecekleri en tehlikeli tiplerden biridir. Kusursuz bir soygun planı yaptıklarını düşünen gençlerin aslında hayatlarına mal olabilecek bir hata yaptıklarını anlamaları çok uzun sürmeyecektir.
Yönetmen: Fede Alvarez
Oyuncular: Stephen Lang, Jane Levy, Dylan Minnette
Bu film neden korkunç? Don’t Breathe, korku unsurlarının olduğu bir gerilim filmi aslında. Filmde doğaüstü olaylar yok. Fakat gerçeklikle korkutma işini ustalıkla yapıyor. Düşünsenize, başkasının evindesiniz ve hiç hesaba katmadığınız sebeplerden dolayı ölümle burun burunasınız.

10. The Host – Yaratık (2006) | IMDb: 7,1

Parazit filmi ile kazandığı 4 Oscar ödülüyle sinema tarihine adını yazdıran başarılı yönetmen Bong Joon Ho‘nun filmi olan The Host, Seul’un iki yakasını birleştiren Han nehrinin derinliklerinde korkunç bir yaratığın yarattığı vahşeti konu ediniyor. Yıllar önce ABD gemilerinin bu bölgeye bıraktığı kimyasal atıklar sonucu meydana gelen yaratık aynı zamanda insanlara onları öldüren bir virüs de bulaştırmakta.
Yönetmen: Bong Joon Ho
Oyuncular: Kang-ho Song, Hee-Bong Byun, Hae-il Park
Bu film neden korkunç? Kore filmlerinin son yıllardaki yükselişine bağlı olarak efektler çok iyi ve dolayısıyla ürkütücü. Şehrin tam göbeğinde dev bir yaratık ortaya çıkıyor ve dehşet saçıyor. Bu kesinlikle korkunç bir film.

11. The Platform (2019) | IMDb: 7,0

Bir hapishane hayal edin… Burası 150’den fazla katı bulunan çok katlı bir hapishane. Her katta iki mahkum kalıyor. Ve her kattan geçen asansör benzeri bir platform var. Platformun üzerinde birbirinden lezzetli eşsiz yemekler bulunuyor. Platform bu şekilde en üst kattan aşağı doğru inmeye başlıyor. Her alt kattaki üst kattakilerinden artıklarını yemek zorunda kalıyor. En alt kattakilere ise neredeyse hiçbir şey kalmıyor. Mahkumların bulunduğu kat sayıları ise her ay değişiyor. Birinci ay 4. katta iken bir sonraki ay 98. katta uyanabiliyorsunuz. Dizi aslında sınıfsal ayrımın, kapitalist düzenin aksaklıklarına ve adaletsizliğine ışık tutuyor.
Yönetmen: Galder Gaztelu-Urrutia
Oyuncular: Ivan Massagué, Zorion Eguileor, Antonia San Juan
Bu film neden korkunç? Açlık, hayati tehlike içeren tehlikeli bir durumdur. Hayatta kalma arzusu ise insana her şeyi yaptırabilir. Açlığın ve sınıfsal ayrımın geldiği bu korkunç noktaya tanık olmak insanı rahatsız ediyor.

12. Annihilation – Yok Oluş (2018) | IMDb: 6,9

Birtakım doğaüstü aktivitelerden kaynaklı olarak ABD hükümetince sessizce karantinaya alınan AREA X bölgesine tekrar keşif grubu gönderilecektir. Bölgeye giden ilk keşif grubu insan eli değmemiş cennet gibi bir doğa olduğunu rapor etmiştir. Fakat bundan sonraki keşifler kan dondurucu türdendir. 2. keşif grubu toplu intihar etmiştir. 3. keşif grubu dost ateşiyle ölmüştür. Son grup olan 11. keşif grubu ise tuhaf bir biçimde dönüş yapıp kısa bir zaman sonra kanserden ölmüştür. Sıra 12. gruptadır. Bu grup onları nelerin beklediğini bilmedikleri bu esrarengiz bölgeye giriş yapar.
Yönetmen: Alex Garland
Oyuncular: Natalie Portman, Jennifer Jason Leigh, Tessa Thompson
Bu film neden korkunç? Gizemin ve korkunun eşsiz birlikteliğinin bir örneği. Bir bölge var, giden geri gelmiyor. Ama neden? Burada ne var? Son ekiple beraber buna biz de tanıklık etmeye hazırlanıyoruz. Nefes kesen bir korku filmi!

13. Under the Shadow – Korkunun Gölgesi (2016) | IMDb: 6,9

Shideh, İran’daki İslamcı devrimin ardından İran ve Irak savaşı sırasında üniversiteye geri dönmeye çalışır. Ancak dekan bunu kabul etmez. Eşi Dr. Iraj savaş için görevlendirilir. Shideh kızları Dorsa ile Tahran’daki evlerinde kalır. Anne Shideh, evlerinin bulunduğu şehirde savaş devam ettiği halde kızıyla birlikte bu evde kalma konusunda ısrarcıdır. Under the Shadow anne-kızın bu evde yaşadığı korku dolu anları anlatıyor.  Evin bulunduğu apartmanda yaşayanlar tuhaf olaylar sonucu bu binayı teker teker terk etmeye başlar. Apartmanda tek kalan Anne-kızın artık hayatını tehdit eden tek şey bombalar değildir. Anne, şeytani bir varlıkla evi paylaştıklarını fark etmesi üzerine kızını korumak için çabalamaya başlar.
Yönetmen: Babak Anvari
Oyuncular: Narges Rashidi, Avin Manshadi, Bobby Naderi
Bu film neden korkunç? Hem savaş hem Orta Doğu coğrafyası hem de doğa üstü varlıklar… Tüm bu bileşenler fazlasıyla korkutuyor. Filmin başarılı olan bir diğer tarafı ise diğer korku filmlerine göre daha derin ve etkileyici bir hikayeye sahip olması.
14. Hannibal (2001) | IMDb: 6,8

Başrollerini Anthony Hopkins ve Julianne Moore’un paylaştığı, yönetmen koltuğuna Ridley Scott’un oturduğu filmin konusu Hannibal Lecter’ın serüvenidir. Kendine Floransa’yı gizlenmek için seçen Lecter’ın onunla yüzleşmek isteyen suçlu bir takipçisi vardır. Ajan Starling ise bu iki suçlu arasında kalmış bir haldedir. Hayatta kalabilmek için elinden geleni yapmak zorundadır.
Yönetmen: Ridley Scott
Oyuncular: Anthony Hopkins, Julianne Moore, Gary Oldman
Bu film neden korkunç? Lecter son derece soğukkanlı birisidir. İşlediği tüm cinayetleri son derece sakin bir şekilde işler. Alışılagelmişin dışında cinayet işlemek onun için sıradan bir şeydir. Bu sakinlik ve soğukkanlılık çoğu insan için sıradışı olduğundan dolayı korkunç bir filmdir.

15. The Exorcism of Emily Rose – Şeytan Çarpması (2005) | IMDb: 6,7

Emily adındaki genç kız içine şeytan girdiğinden şüphelenir. Bunun üzerine kiliseden yardım ister. Kilisenin pederi Moore şeytan çıkarma ritüelini gerçekleştirir. Ancak ardından kısa bir süre sonra Emily aniden vefat eder. İnsanlar bu ölümden Peder Moore ve şeytan çıkarma ritüelini sorumlu tutar. Moore’u temsil edecek olan avukat Erin Bruner ise zor durumdadır. Ortağı olduğu büroda itibarını arttırmak için bu davayı kazanması gerekmektedir. Kimse Moore’un yaptığı savunmaya inanmamaktadır. Avukat Erin ise dini inanışı ve mantığı arasında sıkışıp kalır. Cinayet şüphelisi olarak tutuklanan Peder’in avukatı tüyler ürpertici bu olayı araştırmaya başlar.
Yönetmen: Scott Derrickson
Oyuncular: Laura Linney, Tom Wilkinson, Shohreh Aghdashloo
Bu film neden korkunç? Dini boyutta kurgulanan ve şeytan çarpmasının konu edildiği bir film. Korku sahneleri ve geçmişin izleri fazlasıyla rahatsız ediyor. Sıradan, mutlu bir genç kızın başına gelmeyen kalmıyor. Tüm bunların yanı sıra filmin etkileyici bir polisiye ve hukuki tarafı da var. Ürkütücü şeyler yaşanıyor ve bir yandan bu olaylar aydınlatılmaya çalışılıyor.

16. The Ninth Gate – Dokuzuncu Kapı (1999) | IMDb: 6,7

Dean Corso, eski ve değerli kitapları zengin koleksiyoncular için arayıp bulan bir araştırmacıdır. Bu görev kültürel birikim, yetenek ve güçlü sinirler gerektirmektedir. Corso’nun yeni görevi Boris Balkan için Satanik ayinlerle ilgili kitap serisinin sonuncusunu bulmaktır ve bir takım rivayetlere göre bu sonuncu kitap Karanlıklar Krallığı’nın dokuz kapısını açacak olan el yazması bir kitaptır. Var olan iki kopyası Avrupa’dadır. New York’tan Paris’e uzanan bu yolculukta Corso’yu tuzaklar ve gizemli ölümler bekliyordur. Ona yardımcı olan güçler sayesinde kendinden çok daha güçlü bir varlığa yaklaşmasına az kalmıştır. Corso, zaman içinde bu kitabı bulmaktan daha fazlasına hizmet ettiğini anlayacaktır.
Yönetmen: Roman Polanski
Oyuncular: Johnny Depp, Frank Langella, Lena Olin
Bu film neden korkunç? Şeytanın peşinde giden bir araştırmacı… Film boyunca göreceğimiz semboller, kitaplar ve arkasındaki gizemli anlamlar merakınızı diri tutacak. Sürükleyici hikâyesine tanık olacağımız Corso’nun çıktığı bu yolda bulacağı tüyler ürperten detaylar bir hayli şaşırtıcı ve korkunç.

17. Hush (2016) | IMDb: 6,6

Maddie duyma yetisini kaybetmiş bir yazardır. Yalnız başına yaşamak isteyen genç kadın, doğanın içinde bir orman evine yerleşir. Son kitabını tamamlamaya çalışan Maddie’nin bir gün bir mesaj alır. Gelen mesajda o anki anının fotoğrafı yer almaktadır. Evinin dışında başka biri olduğunu anlayan Maddie çok geçmeden o maskeli cani ile tanışacaktır.
Yönetmen: Mike Flanagan
Oyuncular: John Gallagher Jr., Kate Siegel, Michael Trucco
Bu film neden korkunç? Tek mekanda geçen bir film. Sakin ve sessiz bir evde yalnız başınıza olduğunuzu düşünün. Tek amacınız yalnız kalmak. Her şey yolundayken birden yalnız olmadığınızı fark ediyorsunuz. Peşinizde biri var ve amacının sizi öldürmek olduğu aşikar. Ne yapardınız? Bu film tenhanın yalnızlığındaki bir kadının hayatta kalma mücadelesini anlatıyor.

18. Bird Box (2018) | IMDb: 6,6

Bird Box, doğaüstü olayların dünyayı alt üst ettiği bir zamanda, bir annenin ve çocuklarının gözleri bağlı şekilde yola koyulup hayatta kalma mücadelesini konu ediniyor. Beş yıl öncesine uzanan olay sonrası bu zamana kadar hayatta kalmayı başarmış Malorie ve iki çocuğu için hayat pek kolay olmamıştır. Bugüne dek her adımlarını hesaplayan aile, nehir kenarında ıssız bir evde yaşamaktadır. Ailesini güvende tutabileceği bir yere götürmek isteyen Malorie ve çocukları için gitme vaktidir. Bu yolculuk sıradan bir yolculuk olmayacaktır. Yaptıkları tek bir hata bile ölümlerine neden olabilir. Yolculukları esnasında gözleri bağlı olmak zorundadır tek güvenceleri zekaları ve geliştirdikleri duyma yetileri olacaktır. Farkında olmadıkları şey ise bu yolculukta asla yalnız olmayacaklarıdır.
Yönetmen: Susanne Bier
Oyuncular: Sandra Bullock, Trevante Rhodes, John Malkovich
Bu film neden korkunç? Bird Box korkunun yan planda olduğu bir gerilim filmi. Filmin korkunç tarafı gözlerinizi dış dünyaya açtığınız an birtakım imgeler görüp çıldırıyorsunuz. Kaldığınız evin tüm camlarını kaplamanız ve dışarı çıkarken gözlerinizi bağlamanız gerekiyor. Çıtınız çıkmadan bir solukta izleyeceğiniz filmlerden…

19. Gerald’s Game – Oyun (2017) | IMDb: 6,6

Seks oyunlarına düşkün bir çift olan Gerald ve karısı Jessie tatil için ıssız bir göl evini tercih ederler. Tatillerinin ilk gecesinde Gerald karısını yatağa kelepçeler ve oyun başlar. Tam o esnada Gerald kalp krizi geçirir eşi ise hiçbir şey yapamaz çünkü yatağa kelepçelenmiş bir haldedir. Kelepçelerin anahtarı odanın diğer ucunda olduğu için kurtulması imkansızdır. Kocasının ölümü sonrasında Jessie’yi kelepçeden kurtulma mücadelesi içinde izliyoruz. Bir yandan ise Jessie’nin zihnini hatırlamak istemediği çocukluk anıları işgal edecektir.
Yönetmen: Mike Flanagan
Oyuncular: Carla Gugino, Bruce Greenwood, Chiara Aurelia
Bu film neden korkunç? Film çaresizliğin yarattığı korkuyu çok iyi işliyor. Bir yatakta kelepçeli haldesiniz ve anahtarlar bir metre uzağınızda. Evin yakınlarından hiç kimse yok. Ne yapabilirsiniz? Gerald’s Game psikolojik dram boyutuyla da rahatsız eden iyi bir korku ve gerilim filmi.

20. Life – Hayat (2017) – IMDb: 6,6

6 kişilik bir mürettebat uluslararası uzay istasyonunda görevlidir. İnsanlık için çığır açabilecek potansiyeldeki bir keşif için çalışmaktadırlar. Ekibimiz Mars’ta birtakım formlara rastlayıp bu gezegende yaşam olacağına dair ipuçları bulurlar. Keşif gerçekleşirken zamanla rahatsız edici olaylar olmaya başlar. Keşfettikleri bu yeni yaşam formu belki de hiçbir insanın olamayacağı kadar zeki ve ölümcül bir canlıdır.
Yönetmen: Daniel Espinosa
Oyuncular: Jake Gyllenhaal, Rebecca Ferguson, Ryan Reynolds
Bu film neden korkunç? Kaçacak hiçbir yer yok. Filmin en korkutucu tarafı bu. Uzay aracının içinde türlü formlara girebilen bu yaratıktan kaçmaya çalışıyorlar. Uzay boşluğunun tam ortasında, belki de insanoğlunun bulunabileceği evrenin en ıssız yerinde bir uzaylı yaratık, ekibi teker teker öldürmeye başlıyor.
21. Annabelle: Creation – Annabelle: Kötülüğün Doğuşu (2017) | IMDb: 6,5

Oyuncak bebek yaparak hayatlarını sürdüren karı kocanın güzel bir aile hayatı vardır. Bir gün küçük kızlarının hayatını kaybetmesiyle büyük bir trajediye sürüklenirler. Aradan zaman geçmesine rağmen acıları dinmeyen çift, kapanan bir yetimhanenin kızlarını ve görevli rahibesini evlerine misafir olarak alırlar. Fakat bu kız grubu, özellikle Janice, oyuncakçının yaratmış olduğu lanetli Annabelle‘in hedefindedir.
Yönetmen: David F. Sandberg
Oyuncular: Anthony LaPaglia, Samara Lee, Miranda Otto
Bu film neden korkunç? Annabelle ürkütücü bir oyuncak bebek ve kötü ruhlara ev sahipliği yapıyor. Hangi evde ise, neredeyse oradakilere musallat oluyor. Bu film Annabelle’in nasıl doğduğuna odaklanıyor. Hikaye bir yetimhanede geçiyor. Tüyler ürperten bir hikaye…

22. Friday the 13th – 13. Cuma (1980) | IMDb: 6,5

Camp Crystal Lake seneler önce işlenmiş esrarengiz cinayetlere tanıklık etmiş sonrasında terk edilen bir gençlik kampıdır. Cesur bir girişimci kampı tekrar işletmeye karar verir. Hizmete yakışıklı erkekler ve güzel kadınlardan oluşan bir kadroyla başlar. Çıkan yağmur fırtınası sonucunda kamp dünyanın geri kalanından soyutlanır ve bu da korkunç ölümlerin başlangıcı demektir. Gençler sırayla ve birbirinden yaratıcı şekilde cinayete kurban giderler. 13. Cuma senaryosu minimal ve bilindik gibi görünse de yapımda kullanılan efektler dönemine göre onu bir hayli öne çıkarmıştır. Birçok sinema otoritesine göre kült statüsünde bir yapımdır.
Yönetmen: Sean S. Cunningham
Oyuncular: Betsy Palmer, Adrienne King, Jeannine Taylor
Bu film neden korkunç? 1980’de çekilmiş “teen-slasher” filmlerinden en iyisi hatta kült niteliğinde bir film. Konu olarak bilindik görünse de yarattığı gerilim ve seri katilin korkunçluğu karşısında kanınız donacak. Kurbanların katledilme şekillerinin yaratıcılığı ve arkasındaki saplantı ise sizi kendine çekecek, merak içinde bekleyeceksiniz.

23. The Ritual (2017) | IMDb: 6,3

Üniversiteden arkadaş olan bir grup, ormanda bir seyahat için tekrardan bir araya gelirler. Seyahat rotası İskandinavya’nın el değmemiş ormanlarıdır. Yanlış bir dönüş onları İskandinav efsanelerini anımsatan karanlık ve gizemli ormanlara götürecektir. Fakat ormandaki tehditkar varlıktan haberleri yoktur.
Yönetmen: David Bruckner
Oyuncular: Rafe Spall, Arsher Ali, Robert James-Collier
Bu film neden korkunç? Açık mekanda geçen bir film. Sıradan bir gerilim-korku filminin yanı sıra rahatsız ediciliği yüksek bir yapım. Psikolojik arka planı da olan film, telefonların çekmediği bir coğrafyada, bir dağ yürüyüşü sırasında gerçekleşiyor. Issız bir ormanda ne ile karşı karşıya olduğunu bilmeyen bir arkadaş grubu hayatta kalmaya çalışıyor.

24. Apostle – Havari | IMDb: 6,3

Apostle yani Havari filmi 1905’in Londra’sında geçiyor. Thomas Richard, bir tarikat tarafından kaçırılan kız kardeşinin peşine düşüyor. Tarikat kız kardeşini bırakmak için yüklü bir miktar fidye ister. Richard kardeşini kurtarmak için her şeyi yapmaya hazırdır. Bu yüzden tarikatın bulunduğu adaya gitmeye karar verir. Ancak adada insanların içine girdikçe korkunç bir sırrın varlığından haberdar olur.
Yönetmen: Gareth Evans
Oyuncular: Dan Stevens, Richard Elfyn, Paul Higgins
Bu film neden korkunç? Korku sahneleri olsa da daha çok gerilim tarafı önde olan bir yapım. Filmin 1900’lü yılların karanlığında geçiyor olması filmi en korkutucu yapan şeylerden biri. Hem dini öğeler, hem doğaüstü olaylar hem de vahşet bu filmi en korkutucu kılan diğer detaylar.

25. Errementari (2017) | IMDb: 6,3

İspanya’nın Bask bölgesindeki efsane haline gelmiş hikâyelerden yola çıkılarak sinemaya aktarılan Errementari, hayatını şeytanla mücadeleye adamış bir demircinin hayatını konu alıyor. Yıllar boyunca şeytanın peşinden koştuktan sonra onu yakalamayı başaran demirci onu hapsetmiştir ve işkence ediyordur. Güzel bir hayatı olan demircinin, ansızın ortaya çıkan yetim çocukla beraber düzeni tamamen alt üst olacaktır. Çocuk her şeyi bozacak ve demircinin mücadelesi yeniden başlayacaktır.
Yönetmen: Paul Urkijo Alijo
Oyuncular: Kandido Uranga, Uma Bracaglia, Eneko Sagardoy
Bu film neden korkunç? Film Hristiyanlık mitolojisini kendisine referans alan bir senaryodan oluşuyor. Filmin korku teması “Şeytanla yapılan anlaşma” üzerine kurulu. Bu da bu filmi yeterince korkunç yapan en önemli sebep. Cehennem tasvirleri, şeytan, iblis, din gibi korku öğelerinin bolca yer aldığı hem ürkütücü hem de masalsı bir yapım.

26. 1922 (2017) | IMDb: 6,3

Stephen King’in Zifiri Karanlık Yıldızsız Gece adlı hikaye derlemesinde yer alan 1922 isimli hikayeden uyarlanan filmde, Wilfred Leland James Nebraskalı bir çiftçidir. 80 dönümlük arazisi olan Wifred’in arazisinin yanındaki 100 dönümlük arazi de eşi Arlette’e babasından miras kalır. O senelerde yaşayan tüm çiftçiler gibi Wilfred’in amacı da arazileri birleştirip işleri büyütmektir. Ama eşi Arlette tüm araziyi satıp şehre yerleşip orada bir mağaza açmayı hayal ediyordur. Karı koca arasındaki bu anlaşmazlık, Wilfred’in eşinden kurtulma planları yapmasına kadar ilerler. Wilfred, 14 yaşındaki oğlu Henry’i de ikna edip evdeki pürüzden kurtulmak ister. Fakat 1922 yılı onlar için uzun ve dehşet verici geçecektir.
Yönetmen: Zak Hilditch
Oyuncular: Thomas Jane, Molly Parker, Dylan Schmid
Bu film neden korkunç? Karısını öldürme planları yapan bir adamın adım adım bu karara olan psikolojik yakınlaşmasına tanık oluyoruz. Bu zaten ürkütücü bir süreçken bir de buna ölümün getireceği lanetlere tanık oluyoruz. Bilhassa farelerden rahatsız oluyorsanız bu film uykularınızı kaçırmaya aday.
27. The Babysitter (2017) | IMDb: 6,3

Cole bakıcısı Bee’ye aşık olan ve arkadaş edinmekte çok zorlanan bir çocuktur. Gayet sıradan bir aile yaşantısına sahiptir. Bee’den hoşlanma sebebi ise onun havalı, çekici ve eğlenceli olmasıdır. Ancak Bee’nin bilinmeyen bir tarafı vardır. Bir gün Cole uykusundan uyanır ve Bee ile arkadaşlarını izlemeye başlar. Asla tahmin edemeyeceği bir manzara ile karşılaşır. Bee ve arkadaşları aralarında ayin yapıyorlardır, üstelik işledikleri cinayetler de vardır. Bunun üzerine Cole bu katillerden kaçmaya çalışacağı bir gece yaşamaya başlar.
Yönetmen: Joseph McGinty Nichol (McG)
Oyuncular: Judah Lewis, Samara Weaving, Robbie Amell
Bu film neden korkunç? The Babysitter standart korku filmine harika bir alternatif. Film, satanizm benzeri bir korku temasına dayandırılıyor. Küçük bir çocuk bir anda neyin ortasına düştüğünü anlamakta güçlük çekiyor ve kendi hayatı için endişelenmeye başlıyor.

28. Cargo (2017) | IMDb: 6,3

Avustralya’da dehşet verici bir salgın baş göstermiştir. Andy ve ailesi mutlu bir hayat sürerken, Andy, karısının zombiye dönüşmesini izlemek zorunda kalır. Eşini kaybeden Andy, Avustralya’nın kırsalında çocuğu ile tek başına kalır. Karısının kendini ısırmasıyla virüsü kapan Andy 48 saat içinde bir zombiye dönüşecektir. Henüz bebek olan kızı Rosie için yeni bir yuva aramak ve onu kendinden korumak için yollar arar.
Yönetmenler: Ben Howling, Yolanda Ramke
Oyuncular: Simone Landers, Martin Freeman, Marlee Jane McPherson-Dobbins
Bu film neden korkunç? Hayatta kalma ve zombi temalı bir yapım. Post apokaliptik bir atmosferde geçen film, yavaş yavaş zombiye dönüşmeye başlayan bir babanın, bebeğini güvenli bir noktaya teslim etme çabasını içeren yolculuğunu anlatıyor. Yolculuk boyunca gerginsiniz, her an bir yerden zombi çıkabiliyor. Sizi en korkutan şey ise masum ve küçücük bir bebeğin tehlikelere bu kadar yakın oluşu…

29. Lights Out – Işıklar Sönünce (2016) | IMDb: 6,3

Rebecca yıllar önce ailesinin evinden ayrılmıştır ve bunun sebebi korku ile geçen çocukluğunu arkada bırakmak istemesidir. Annesine bağlı doğaüstü bir varlık Rebecca’nın çocukluğu boyunca dehşet saçmıştır. Bu yüzden de ailesi ile ilişkisi her zaman gerilimli olmuştur. Küçük kardeşinin de aynı varlıktan bahsetmesi üzerine Rebecca kardeşini korumak için gizemli olayların içine geri döner. Yalnızca karanlıkta varlığını sürdürebilen bu doğaüstü varlık, herkesin hayatını tehdit eder. Bunu durdurmak Rebecca’nın elindedir.
Yönetmen: David F. Sandberg
Oyuncular: Teresa Palmer, Gabriel Bateman, Maria Bello
Bu film neden korkunç? Karanlık, modern dünya insanının en büyük korkularından biri. Karanlık bilinmezlik demektir. Dolayısıyla bu belirsizlik size öyle bir gerilim veriyor ki hayal gücünüzle baş başa kalıyorsunuz. Bu filmi izledikten sonraki birkaç gün, çok ışıklı odalarda olmak isteyeceğinize eminiz.

30. The Perfection (2018) | IMDb: 6,1

The Perfection, hayallerinden vazgeçen bir viyolonsel dahisinin hikayesini anlatıyor. Charlotte, ölümcül hastalığa sahip annesiyle ilgilenmek için kendi hayatından vazgeçmiş genç bir kadındır. Charlotte aynı zamanda bir çello dâhisidir ve annesiyle ilgilenirken çello tutkusundan uzaklaşmak zorunda kalmıştır. Yıllar geçse de içindeki acı daha da büyümüştür. Charlotte’un eski eğitmenleri Anton ve Paloma’nın yeni gözdesi Lizzie, onun harekete geçmesine neden olacaktır. Charlotte bir zamanlar kendi sahip olduklarına şu anda sahip Lizzie’yi takip eder ve tanışırlar. Çok geçmeden aralarında arkadaşlık başlar fakat Charlotte’un planları bu arkadaşlığı rahatsız edici bir noktaya sürükleyecektir.
Yönetmen: Richard Shepard
Oyuncular: Logan Browning, Allison Williams, Steven Weber
Bu film neden korkunç? Bu film doğa üstü olayların olmadığı bir tür sosyal korku filmi. Erotizmle bezenmiş bir tür “başkasının yerini alma” hikayesi olarak karşımıza çıkıyor. İntikam denen kavramın bir insanın içinde ne kadar büyüyebileceğine tanık oluyorsunuz. Bu film, çevrenizdeki insanların size olan bakış açılarını sorgulamanıza sebep olabilir.

31. Pet Sematary – Hayvan Mezarlığı (2019) | IMDb: 5,7

Louis Creed ve eşi Rachel iki çocuğu ile beraber Boston’daki şehir hayatından vezgeçip kırsala taşınmaya karar verirler. Yeni hayatlarına alışmaya çalışan aile, kedilerinin bir kaza sonucu ölmesiyle büyük üzüntü yaşarlar. Kedilerini evin yakınında bulunan esrarengiz mezarlığa gömen aile, sonrasında beklenmedik bir durumla karşılaşırlar. Gömdükleri kedi hayata döner ve Creed ailesi mezarlığın sırrını öğrenmiş olur. Yaşananlardan sonra kızını kaybeden aile, kızlarını hayata döndürmesi için mezarlığı kullanmaya verir fakat bu plan sonuç verecek midir?
Yönetmenler: Kevin Kölsch, Dennis Widmyer
Oyuncular: Jason Clarke, Amy Seimetz, John Lithgow
Bu film neden korkunç? Korku klişelerini çokça barındıran ve başarılı şekilde uygulayan bir film. En büyük korku ögesi filmdeki kedi! Her ne kadar katılmasak da kedilerin rahatsız edici bir tarafı olduğu söyleniyor. Bu filmde bu hissi bolca yaşamak mümkün.
32. Eli (2019) | IMDb: 5,7

Eli, Otoimmün tedavisi gören bir çocuk yaşadığı evin göründüğü kadar güvenli olmadığını fark etmesiyle başlıyor. 11 yaşında ölümcül bir hastalıkla baş etmeye çalışan Eli’nin görmüş olduğu korkunç görüntüler halüsinasyon olarak nitelendirilse de bu evin bambaşka varlıklarla sarılı olduğu bir gerçek.
Yönetmen: Ciarán Foy
Oyuncular: Charlie Shotwell, Kelly Reilly, Max Martini
Bu film neden korkunç? Altıncı His filmini bilirsiniz. Bu film de “bir çocuğun gördüğü anormal şeyler” temasıyla biraz Altıncı His filmini andırıyor. Korku sahneleri çok başarılı. Olaylar büyük bir malikanede geçiyor. Ve tabi ki yine ortada bir çocuk var. Eli kesinlikle ürpertici bir yapım.

33. Annabelle (2014) | IMDb: 5,4

Eşinizin size aldığı bir hediye ile hayatınızın değişebileceğini düşündünüz mü? Mia, oyuncak bebek koleksiyonu yapan hamile bir kadındır. Eşi John From ise onu mutlu edebilmek için bu koleksiyonda kullanabileceği antika bir oyuncak bebek alır. Oyuncağı Annabelle‘i gören Mia çok sevinir. Ancak bir gece ansızın bir tarikat tarafından evlerinin basılmasıyla tüm sevinci kursağında kalır. Son derece sapkın olan bu tarikat Form ailesinin evine büyük hasar verirler. Ancak eve verdikleri hasar sadece fiziksel değildir, evde kötü bir ruh bırakarak oradan ayrılırlar.
Yönetmen: John R. Leonetti
Oyuncular: Ward Horton, Annabelle Wallis, Alfre Woodard
Bu film neden korkunç? Paranormal olayların yaşandığı bir korku filmi. Lanetli oyuncak bebek Annabelle yine birilerinin hayatını alt üst ediyor. Hikaye 1967 yılında ve mutlu bir ailenin bu bebeği satın alması ile başlıyor. Sonrasında olaylar tüyler ürpertici şekilde devam ediyor.

34. In the Tall Grass (2019) | IMDb: 5,4

Cal ve Becky adındaki iki kardeş uzun ve sık otların olduğu bir bölgede yaşayan halalarına gidebilmek adına yola çıkarlar. Bu uzun ve sık otlarından arasından bir ses duyarlar. Bu ses birinin yardım çığlıklarıdır. Ancak yakalanmaktan da çok korkarlar. Sessiz bir şekilde yardım isteyen çığlıklara doğru ilerlerler. Cal ve Becky hiç olmak istemedikleri garip olayların ve ürkütücü bir hikayenin bir parçası olmuşlardır.
Yönetmen: Vincenzo Natali
Oyuncular: Laysla De Oliveira, Avery Whitted, Patrick Wilson
Bu film neden korkunç? Arazideki otlar o kadar uzun ve sık ki bir adım arkanızdan bir ses geliyor fakat dönüp baktığınızda bu otlar yüzünden bir şey göremiyorsunuz. Bu gerçekten yeni bir korku konsepti. Bu etrafınızdaki derin bilinmezlik sizi fazlasıyla korkutuyor. Tüm bunların yanında bu arazide aşırı tuhaf şeyler yaşanıyor. Bunlara akıl sıra erdiremiyorsunuz. Film boyunca bunları anlamaya çalışırken sürekli gergin ve tedirgin bir haldesiniz.

35. The Silence (2019) | IMDb: 5,3

Dünya bir istila altındadır. Onlarca yıldır yeraltında yetişen ölümcül yaratıklar dünyayı ele geçirirler. İnsanları tek tek avlayan yaratıklar, insanları seslerinden tanırlar. Bu yaratıklardan kaçmaya çalışan bir kız ve ailesi şehir dışına kaçarlar. Ancak yaratıklardan kaçarlarken bambaşka bir gizemin içine düşerler. Burada gizemli bir tarikatla karşı karşıya gelirler.
Yönetmen: John R. Leonetti
Oyuncular: Stanley Tucci, Kiernan Shipka, Miranda Otto
Bu film neden korkunç? Konu olarak A Quiet Place’e çok benzer bir yapım. Hayatta kalmak için kesinlikle ses çıkarmamanız gerekiyor. Yine çocuklu ve köpekli bir ailenin bu kan donduran tehlikenin ortasında verdiği yaşam mücadelesine tanık oluyoruz. Her ses, ses çıkarma potansiyeli taşıyan her olay yüreğinizi ağzınıza getirecek.

This post is also available in: English

Kategoriler: Kültür

Yorumlar (0) Yorum Yap

/