Popülerliği daha da artacak dijital trendler neler?

Dijital dönüşüm,maliyetleri düşürerek ve iş yapış süreçlerini hızlandırarak rekabet gücünü artırır.Müşteri deneyimi,iş idaresi,pazarlama,iyi yetişmiş kadrolar ile doğru stratejik hedefler doğrultusunda teknolojiyi iyi kullanarak istenilen hedefleri bir araya getirmeyi sağlar.
1)Lokasyon Pazarlama (Geofencing)

Belirlenmiş bir coğrafi sınırı tanımlamak için GPS ve RFID(radyo frekansı tanımlama) kullanılması anlamına geliyor. Pazarlamacılar herhangi bir coğrafi alanı seçip, o alanda kullanıcıylarıyla mobil cihazlar yardımıyla istedikleri şekilde iletişim kurabiliyor.
2)Arama Motorundan Alışveriş
Türkiye’de tüketicilerin %65’i bir alışverişe arama motorlarında arama yaparak başlıyor. Bu da arama motorlarındaki reklam aktivitelerinin önemini gösteren önemli bir istatistik.
3)Influencer Pazarlama

Bir markanın veya ürünün internet üzerinden ağızdan ağza yayılarak bilinirliğinin arttırıldığı bir pazarlama stratejisidir. Diğer bir deyişle sosyal medyada fenomen olmuş kişilerin markanızı tanıtmasıdır
4)Giyilebilir Teknoloji
Giyilebilir teknoloji, giyebildiğimiz teknolojik aletlerin genel adıdır.Ürünün akıllı sensörlerden gelen bilgileri akıllı telefonunuza kablosuz veya bluetooth ile bağlanarak aktarmasıdır. 
5)Sanal Gerçeklik (VR) ve Artırılmış Gerçeklik (AR)
Sanal gerçeklik görüntü, hologram, ses, konum vb. duyusal unsurların gerçek dünyanın bir taklidi olarak oluşturulmasıdır. Bu sayede kullanıcıyı fiziksel dünyadan soyutlayarak yapay bir gerçeklik sağlar. Artırılmış gerçeklik de oluşturulan duyusal unsurların gerçek zamanlı olarak zenginleştirerek fiziksel dünya ile etkileşiminin bir sonucudur.

6)Gelişmiş Arama Motoru Optimizasyon Gereksinimi (SEO)

Kişilerin veya kuruluşların arama motorlarında ön sıralarda görünmesini sağlamak, kendilerini kolay, doğru bulunur duruma getirmesidir.

7)Gelişmiş Chatbotlar

Chatbot, yapay zekanın ilk hali ve ya ilk adımları olarak görebilirsiniz. Chatbot bazı özel işlerinizi yaptırabileceğiniz, sohbet edebileceğiniz ve eğlence amaçlı konuşabileceğiniz algoritma bazlı bir yazılımdır. Chatbot konusu teknoloji şirketlerinin ilgisini çekiyor ve Apple (Appstore, Siri), Facebook (Messenger platform), Microsoft (Tay), Google Home Voice Assistant fark yaratmak için her geçen gün yeni güncellemelerle hayatımızdalar.

8)Kişileştirme

Uluslararası markalar pazarlama stratejilerini ürün değil de müşteri üzerinden kurmaktadır. Çünkü İnsanlar kişiye özel mesajlar almak ister.Kişiye özel mesajlarla, özel fırsatlarla ve uygun zamanda ürünü uygun kişiye gönderirimiyle satış oranları artmaktadır.“Sizin için”, “sana özel”, “sizi anlayan”gibi sloganların son zamanlarda oldukça artmaktadır. Kişisel yaklaşımlar sergilenmesiyle sınırsız olanak sağlayan dijital pazarlama bu alanda sayesinde müşterilerinizle daha yakın ilişkiler kurabilir, geri dönüşüm oranları arttırabilir

9)Coin,Mikro Ödemeler ve Blockchain

Blockchain,aracı olmadan hızlı bir şekilde dijital imzalar ile kişiler arası iletişimin güvenli yapılması ve bu işlemin şeffaflığı sağlanmasıdır.
Kategoriler: Dijital

Yorumlar (0) Yorum Yap

/