Oxford Tarafından Yapılan Araştırmaya Göre Şiddet İçeren Oyunlar Gençleri Daha Saldırgan Yapmıyor

Gamist.co

Gamist.co

Oyun ve Oyuncu Kültürü; Son Haberler, İncelemeler, Ürünler, Kampanyalar, Çekilişler

Oxford Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, gençlerdeki saldırgan davranışlar ile şiddet içeren video oyunları oynamak için harcanan zaman arasında bir ilişki bulamadılar.
Şiddet içeren video oyunlarının gençlerde saldırgan davranışlara neden olup olmadığı tartışması, son on yıldır toplum arasında giderek daha popüler bir konu olmuştur. Oxford Üniversitesi‘ne bağlı Oxford İnternet Enstitüsü‘nün araştırmasına göre gençlerin saldırganlıkları ile şiddet içeren video oyunu oynamaları arasında bir bağlantı bulunamadı.
Oxford İnternet Enstitüsü Araştırma Direktörü Prof. Andrew Przybylski şu açıklamalarda bulundu:

“Şiddetli video oyunlarının gerçek dünyadaki saldırganlığı tetiklediği fikri popüler bir fikirdir, ancak zaman içinde çok iyi bir şekilde test edilmemiştir.”

Oxford İnternet Enstitüsü’nün çalışması, gençlerin kendileri yerine ebeveynlerinden saldırgan davranışlar hakkında kritik bilgiler topladığını ortaya koyuyor. Amerika, Avrupa ve İngiltere‘de 2.008 denek ile yaptıkları araştırmada her bir gencin bu oyunları oynadıktan sonra sergiledikleri saldırgan davranış seviyesini gözlemledi. Hem ebeveynlerden hem de çocuklarından, potansiyel şiddet içeren davranışları analiz eden düzenli anketler doldurmaları istendi.

Cardiff Üniversitesi’nden yazar Dr. Netta Weinstein ise beklenilenden farklı sonuçların ortaya çıktığının altını çizdi:

“Bulgularımız araştırmacıların önyargılarının bu konudaki önceki çalışmaları etkilemiş olabileceğini ve video oyunlarının etkileri konusundaki anlayışımızı bozmuş olabileceğini söylüyor.”

Her ne kadar Oxford İnternet Enstitüsü küfür, trol ve rekabet gibi bazı yönlerin oyunlarda ortaya çıkabileceğini ve öfke duygularını tetikleyebileceğini not etse de, çalışma şiddetli video oyunlarının gençlerin saldırganlığı ile bağlantılı olmadığını açıkça ortaya koyuyor. Tartışmanın her iki tarafını da doğrulayan çalışmaların sayısı, yıllarca neredeyse eşit olsa da, son yıllarda yapılan çalışmalar, video oyunlarının ve gençlerin saldırganlığının bağlantılı olmadığını iddia eden tarafı destekliyor.

Hatta, Nature tarafından yayınlanan yeni bir çalışma, video oyunlarının bilişsel becerilerinizi geliştirebileceği için video oyunlarının gerçekten de son derece yararlı olabileceğini iddia ediyor. Düzenli video oyunları oynayan oyuncuların daha zeki ve daha hızlı düşünce süreçlerine sahip oldukları belirtiliyor.

Oxford tarafından konuyla ilgili yayınlanan haberde ayrıca araştırmacıların, diğer medya etkileri olaylarını da araştırmak için bu çalışmada olduğu gibi verilerle çalışma yaklaşımını kullanması gerektiğini aktarıyor. “Sosyal medya depresyona neden oluyor” ve “yaşam kalitesini düşüren teknoloji bağımlılığı” gibi destekleyici kanıtları olmayan birçok fikir var. Bu konular ve teknolojik kaygılara sürükleyen diğerlerinin daha titizlikle incelenmesi gerektiği de belirtilmiş.
Royal Society Open Science‘da yayınlanan makalenin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Oyuna ve oyuncu kültürüne dair son haberler, incelemeler, ürünler, kampanyalar, çekilişler ve dahası için Gamist.co‘yu aşağıdaki sosyal medya bağlantılarından takip edebilirsiniz. ?

Kategoriler: Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/