Online Dünyada İdeal Karakter Uzunlukları

Tweet atarken veya blog yazarken hiç kaç karakterden oluşan cümleler yazmalıyım diye düşündünüz mü? Düşünmediyseniz, düşünmenizi tavsiye ederim. Çünkü Buffer birçok pazarlama verisini araştırarak içeriğin mükemmel uzunluğu ile ilgili bazı sonuçlara ulaşmış.

Gerçekten daha çok okunacak ve daha paylaşılabilir içeriklere sahip olmak istiyorsanız, bu kuralları bilmeniz fazlasıyla önemli.

İşte online dünyada ideal karakter uzunlukları:

Twitter: Tweet uzunluğunuz 71-100 karakter arasında olmalıdır. 100 karakterden kısa olan tweet’ler, diğerlerine oranla %17 daha fazla etkileşim almaktadır.

Facebook: Bu sosyal ağda paylaştığınız post’ların metinleri 40 karakterden az olmalıdır. Metin uzunluğu 40 karakterden az olan post’lar diğerlerine oranla % 86 daha fazla etkileşim almaktadır.

Google+: Google+’da paylaşacağınız post’un başlık metni 60 karakteri geçmemelidir. Metniniz etkileyici ve merak uyandırıcı olmalıdır.

Paragraf: Bir konu hakkında bir paragraf açtığınız zaman, paragraftaki her cümle 40-55 karakter arasında olmalıdır. Az karakter ve büyük font kullanılarak, okuyucunun yazıya odaklanması ve bir cümleden diğerine hızlıca geçmesi sağlanmalıdır.Domain: İyi bir domain, .com uzantısına sahip olmalı ve 8 karakterden oluşmalıdır. Kısa, kolay, hatırlanabilir ve içerisinde rakam ve ”-” barındırmayan domain isimleri başarılı olarak kabul edilir.

Hashtag: Arama sonuçlarında görünürlüğünüzü arttırmak için hashtag kullanırken, bu hashtag’lerin uzun olmamasına dikkat etmelisiniz. İyi bir hashtag’in 6 karakterden oluştuğunu unutmamalısınız.

E-mail Konu Satırı: 28-39 karakterden oluşan konu satırlarının açılma oranlarını %12, tıklanma oranlarını ise %4 arttırdığı saptanmıştır.

Başlık: Metin başlıklarınızın 60 karakterden fazla olmamasına dikkat edin. Fazla ise kısaltmaya çalışın.

Blog Yazıları: Yazılarınızın uzunluğu ortalama 1600 kelimeden oluşmalıdır. 3 dakikanın altındaki blog yazıların %74′ü okunurken, 6 dakikanın altında olan yazıların %94′ü okunmaktadır.

LinkedIn Gönderiler: LinkedIn’de işletmelere pazarlama yapıyorsanız, oluşturacağınız gönderiler 16-25 kelimeden oluşmalıdır. Eğer direk tüketicilere pazarlama yapıyorsanız, gönderilerinizin 21-25 kelimeden oluştuğuna emin olmalısınız.

YouTube Videoları: En popüler olan videolar genelde süreleri kısa olanlardan oluşuyor. YouTube’da en iyi ilk 50 video’nun uzunluğu ortalama 2 dakika 54 saniye.

SlideShare Slide: En etkili SlideShare sunumları ortalama 61 slide’tan oluşuyor.

facebook-paylas2 new-twitter-paylas2

[divider]KONUK YAZAR[/divider]

Sibel Hoş

Kaynak.

Kategoriler: Dijital, Uncategorized @tr

Yorumlar (0) Yorum Yap

/