Ne Torpil, Ne Çok Çalışmak: Spotify CEO’sundan Her Konuda Başarının Tek Anahtarı

Her ne kadar meşgul olduğumuzu düşünürsek düşünelim, günümüzün çok az bir kısmını verimli değerlendirebiliyoruz. Verimli kullanabileceğimiz zamanların çoğu sosyal medya, sosyal çevre ve pek çok dikkat dağıtıcı etkenler tarafından harcanıyor.
İşte tam bu noktada milyonlarca kullanıcıya sahip Spotify’ın CEO’su Daniel Ek, bir noktanın altını çiziyor:

Katı zaman yönetimi prensipleri ve önceliklere odaklanma kararlılığı başarının en temel anahtarıdır.

Daniel Ek bu konuda takıntılı derecede hassas. Sosyal medya ve sosyal ortamlara ayırdığı vakitleri katı bir şekilde sınırlıyor ve önceliklerine odaklanıyor. Kendi başarı sırrının da bu olduğunu söylüyor:

“Sosyal ortamlarda geçirdiğim vakit çok sınırlı ve katıdır. Çoğu insan için sosyal çevreler bir zorunluluk olarak görülür. İnsanlar istemeseler dahi istemedikleri insanlarla görüşmek zorunda hissederler. Ya da sadece o an kendilerini iyi hissetmek için sorumluluklarını ikinci plana atıp, kendilerine faydası olmayan şeylerle vakitlerini öldürürler. Önceliklerime sıkı bir şekilde bağlıyım. Sosyal çevreler eğer o an benim önceliğim değilse, davet edenlere teşekkür eder ve nazikçe reddederim.”

Ek, çok çalışmanın da ötesinde enerjiyi doğru kullanma taraftarı. Aynı zamanda yaratıcılığını ateşleyen kaynağın da planlamayla ortaya çıktığını söylüyor:

“İnsanlar yaratıcılığın sınırları olmayan özgür bir ruh olduğunu düşünüyor. Bu tamamen yanlış, dünyadaki en yaratıcı insanlar, yaratıcılıklarını planlayabilenlerdir.”

Doğru odaklanma olmazsa, çalışmanın da boşa gideceğini söyleyerek ekliyor:

“Eğer gerçekten odaklanırsanız, istediğiniz her fikri bulabilirsiniz. Bu ana ulaşmak için günlerce hedeflerime odaklandığım oluyor.”


Daniel Ek’in bakış açısına göre kendi sınırlarınızı çizebilmek ve doğru odaklanmak başarıya giden yolun temel anahtarı. Kimi insanlara göre çok katı gelen bu düşünce yapısı, Ek için işe yaramış görünüyor.

This post is also available in: English

Kategoriler: Uncategorized @tr

Yorumlar (0) Yorum Yap

/