Müşterilerinizin Deneyimini Daha İyi Hale Getirmek İçin 5 Yol

Batıhan Dizdaroğlu

Batıhan Dizdaroğlu

batihandizdaroglu.com

İyi bir marka inşa etmenin, şirketinizi başarıya ulaştırmanın yolu şüphesiz mevcut müşterilerinizi elde tutmak ve yeni müşteriler kazanmaktır. Mevcut müşterilerinizi elde tutmak aynı zamanda bu müşteriler sayesinde yeni müşteriler elde etmeye de yarayabilir. Her halükârda şirketlerde başarının yolu, müşterilerinizin markanız ve ürününüzle ilgili deneyimini daha iyi noktalara taşımaktan geçmektedir. Müşteri deneyimini iyileştirmek için binlerce farklı yöntem mevcut. Her şirket sahip olduğu prensipler ve bakış açısı doğrultusunda diğer şirketlerden farklı yollarla da söz konusu deneyimi iyileştirebilir. Ancak her bir alternatifin ortak noktasını müşteri ve markanın arasındaki ilişkinin sürekli güçlü tutulması olarak tanımlayabiliriz.

Bu yazıda binlerce farklı yöntemden her şirket için iyi birer alternatif olabilecek; şirketinizin müşteriye yönelik bakış açısı ve duruşuna katkıda bulunabilecek 5 yoldan bahsedeceğim.

1-) Müşterinize her zaman yanıt verin.

Müşterilere her zaman yanıt vermek elbette ki şirketlerin temel kurallarından birisi olmalı. Ancak bazen firmalar, online platformlardaki varlıklarını yürütmekte yavaş kalabilir. Bu durumlarda sosyal medya üzerinden markaya gelen bir müşteri mesajı, şirketin websitesine gönderilmiş bir talep formu şirket tarafından gözden kaçırılabilir. Bu ve benzeri durumlar, müşterilerin marka ve şirketten soğumasına ve şirketi tercih etmemesine sebep olabilir. Bu yüzden her türlü platformda müşterilerin istek ve ihtiyaçlarına cevap verebilmelisiniz.

2-) Şeffaf olun.

Müşteri deneyiminin yapıtaşlarından birisi güvendir. Müşterilerin markaya olan güveni, tercihlerini belirleyen temel unsurlardandır. Dünyaca ünlü bazı markaların şeffaflık konusunda yaşadıkları problemlerin bu markaları ne kadar sarstığını hatırlayın. Şeffaf olmak şirketler için her durumda bir artıdır. Şirketinizi müşterilerinize olduğu gibi, onları yanıltmadan göstermek, mali ve hukuki süreçlerin düzgünce yürütülmesini sağlamak şeffaflık için önemli parametlerdir.

3-) Müşterilerinizi takip edin.

Müşteri Deneyimini iyileştirmek, müşterilerin ne yaptığını ve nasıl davrandığını kavramaktan geçer. Müşterilerini daha iyi tanıyan şirketler onların istek ve ihtiyaçlarına göre çözüm ve hizmetler sunabilir, müşterilerinin marka deneyimini üst düzeye taşıyabilir. Müşterilerinizin adımlarını bilmek, firmanızın bir sonraki adımını belirlemek için gereklidir.

4-) Müşterilerinizi tanıyın.

Bir önceki maddeyle de oldukça alakalı olan müşterileri tanımak, şirketler için gerekliliktir. Müşterilerle organik bağ kurmak, onların nabzını ölçmek, müşteriye özel yaklaşım sergilemek onları daha değerli hissettirecektir. Müşteriyi elde tutmanın yolu, onun müşteri olarak bulunduğu konumda memnun ve mutlu olmasını sağlamaktan geçer.

5-)Müşteriyi tebrik edin.

Müşteriyi tebrik etmek, onun marka ile olan bağını oldukça kuvvetlendirecek bir yoldur. Her yeni müşteriye el yazısı teşekkür kartı vermek, veya özel günlerde onlara tebrik kartı yollamak, müşterilerin özel ve mutlu hissettirmek için güzel alternatifler olabilir. Küçük bir detay gibi görünse de bu tip jestler, müşteri-marka ilişkisini bir üst boyuta taşıyabilecektir.

Kategoriler: Kariyer, Pazarlama, Strateji

Yorumlar (0) Yorum Yap

/
Exit mobile version