Marilyn Monroe Filmleri – Hollywood’un Afrodit’i Monroe’nun En İyi 10 Filmi

marilyn monroe filmleri

Kısa kariyerine; dünya çapında ünü ve birbirinden güzel filmleri sığdıran Marilyn Monroe, bir nevi Amerikan sinemasının kurbanı oldu diyebiliriz. Hollywood’un altın çağlarında yükselişe geçen Marilyn Monroe, bu camianın kadınları nasıl metalaştırdığının ve bir arzu objesi hâline getirdiğinin adeta kanlı canlı örneği olmuştu. Hem sinema dünyasında hem de kişisel hayatındaki zorluklara göğüs germekte zorlanan Marilyn Monroe aslında sadece yeteneği ve oyunculuğu ile anılmak istemişti. Bu içeriğimizde zamansız göçüp giden genç oyuncunun sevilen filmlerine yer verdiğimiz en iyi Marilyn Monroe filmleri listemize yakından bakıyoruz.


10) The Prince and the Showgirl – Prens ve Şov Kızı (1957) | IMDb: 6.5

marilyn monroe filmleri

Tür: Romantik, Komedi
Yönetmen: Laurence Oliver
Rotten Tomatoes: %63

The Prince an the Showgirl, Marilyn Monroe filmlerinin en iyilerinden biri olmasa da Marilyn Monroe’yu tüm çekiciliğiyle izleyebileceğimiz oldukça keyifli bir film olarak karşımıza çıkıyor. Bizleri 1911 yılının Londra’sına götüren filmde, V. George’un taç giyme törenine tanık oluyoruz. Bu tören için Londra’ya gelen Macar prensi Regent, The Coconut Girl isimli müzikali izlediğinde, gösterinin yıldızı Elsie’ye aşık oluyor. Gösteri dünyasının basamaklarını tırmanmak isteyen kendi hâlinde bir sanatçı olan Elise ise kendini politik olayların baş gösterdiği bir aşk hikâyesinin ortasında buluyor.


9) How to Marry a Millionaire – Milyoner Avcıları (1953) | IMDb: 6.9

marilyn monroe filmleri

Tür: Romantik, Komedi, Dram
Yönetmen: Jean Negulesco
Rotten Tomatoes: %84

1953 yılında CinemaScope lensleri ile çekilen ilk filmlerden biri olan How to Marry a Millionaire, yeşilçam filmlerini aratmayan bir atmosfere sahip. Pola, Loco ve Schatze isimli üç kadının milyoner iş insanları ile evlenmeye çalışmasını anlatan filmde, aslında hiç kimse göründüğü gibi değil. Buna bu üç kadın ve evlenmek istedikleri milyonerler de dâhil. Parayı bulmak için çıktıkları yolda Pola, Loco ve Schatze; aslında hiç beklemedikleri bir şeyi bulacaklardır.


8) Monkey Business – Tehlikeli Oyun (1952) | IMDb: 7.0

marilyn monroe filmleri

Tür: Komedi, Bilim Kurgu
Yönetmen: Howard Hawks
Rotten Tomatoes: %88

Screwball komedisi türünün geç örneklerinden biri olan Monkey Business, Barnaby Fulton isimli kimyagerin gençlik hapını bulmaya çalışırken başına gelenleri anlatıyor. Bir kimya şirketinde çalışan Barnaby Fulton, üzerinde yıllardır çalıştığı gençlik hapına hiç tahmin etmediği şekilde ulaşacaktır. Zira bir gün denek şempanzelerden biri kaçar ve kimyasalları karıştırarak “kazara” gençlik hapını bulur. Barnaby, çevresindekilerle bu gençlik iksirini paylaştıkça herkesin davranışları absürdleşir ve işler karmakarışık bir hâl alır.


7) Niagara (1953) | IMDb: 7.0

marilyn monroe filmleri

Tür: Film-Noir, Gerilim
Yönetmen: Henry Hathaway
Rotten Tomatoes: %80

Marilyn Monroe’nun tam bir femme fatale olan Rose Loomis rolünde karşımıza çıktığı Niagara, gerçek film-noir sevenlerin kaçırmaması gereken bir yapım. İlişkileri artık pamuk ipliğine bağlı olan George ve Rose Loomis çifti, tatil için Niagara Şelalesi yakınlarında bir motele gelirler. Burada kendileri gibi tatil yapan Polly ve Ray çiftiyle tanışırlar. Polly ise Rose’un başka bir sevgilisi olduğunu fark ettiğinde, bu iki çiftin tatilleri tehlikeli bir yola girer.


6) Clash by Night – İki Sevgi Arasında (1952) | IMDb: 7.1

marilyn monroe filmleri

Tür: Dram, Romantik, Film-Noir
Yönetmen: Fritz Lang
Rotten Tomatoes: %73

Marilyn Monroe’nun afişte yer aldığı ilk filmi olan Clash by Night, Hollywood’un çok sevdiği entrika dolu arap saçına dönen bir aşk hikâyesini işliyor. Filmde olaylar, 10 yıl boyunca uzak kaldıktan sonra kasabasına geri dönen Mae Doyle etrafında dönüyor. Evlenip boşandıktan sonra kardeşinin ve sevgilisi Peggy’nin yanına dönen Mae, hemen kardeşinin arkadaşı Jerry ile flörtleşmeye başlıyor. Jerry’nin arkadaşı Earl ile de gizli gizli görüşmeye başlayan Mae, sıradan hayat yaşayan insanların yaşamlarına adeta bir fırtına gibi giriyor.


5) The Seven Year Itch – Yaz Bekârı (1955) | IMDb: 7.1

marilyn monroe filmleri

Tür: Komedi, Romantik
Yönetmen: Billy Wilder
Rotten Tomatoes: %87

The Seven Year Itch, Marilyn Monroe’nun unutulmaz hava ızgarası sahnesinin yer aldığı film. Adını, hemen hemen her erkeğin 7 yıldan sonra evlilik dışı ilişki yaşama dürtüsü duyduğu teorisinden alan filmde; evliliğinin 7. yılında olan Richard Sherman, yaşadığı tek düze hayattan oldukça bunalmış orta yaşlı bir yazı işleri müdürüdür. Richard’ın hayatı ise model ve oyuncu Marilyn Monroe ile tanışması sonucunda hiç istemediği kadar tek düzelikten kurtulacaktır. Güzeller güzeli Monroe ile bir şeyler yaşamak isteyen Richard, bir yandan da karısını aslında sevdiğini ve kaybetmek istemediğini fark eder.


4) Gentlemen Prefer Blondes – Erkekler Sarışınları Sever (1953) | IMDb: 7.2

marilyn monroe filmleri

Tür: Romantik, Komedi, Müzikal
Yönetmen: Howard Hawks
Rotten Tomatoes: %98

Marilyn Monroe’nun aslında pek de memnun olmadığı rollerden birine büründüğü Gentlemen Prefer Blondes, iki Avrupalı kadının zengin eş arayışını konu alıyor. Gösteri dünyasının yetenekli iki ismi olan Lorelei (Marilyn Monroe) ve Dorothy (Jane Russell), Paris’e giden lüks bir transatlantikte sahne alırlar. Maddiyata önem veren ve zengin iş adamı Gus ile evlenmeye çalışan Lorelei’nin önünde ise Gus’ın babasının tuttuğu özel dedektif Ernie vardır. Zira Gus’ın babası Lorelei’nin sadece para peşinde olduğunu düşünmektedir. Zamanın su gibi akıp gittiği bu keyifli müzikalde yer alan 6 orijinal şarkının hepsini Marilyn Monroe ve Jane Russell birlikte seslendiriyor.


3) The Misfits – Uygunsuzlar (1961) | IMDb: 7.2

marilyn monroe filmleri

Tür: Dram, Romantik, Western
Yönetmen: John Huston
Rotten Tomatoes: %97

Hem ünlü oyuncu Clark Gable hem de Marilyn Monroe’nun tamamlanmış son filmi olan The Misfits, Monroe’nun eşi Arthur Miller tarafından Monroe için yazılan bir dram/western yapımı. Çekim süreci oldukça olaylı geçen The Misfits setinde; Marilyn Monroe ve Arthur Miller’ın evliliği bitti, filmin yönetmeni John Huston yapım bütçesinin bir kısmını kumarda kaybetti ve yine Marilyn Monroe 2 hafta boyunca hastanede detoksifikasyon tedavisi gördü. Her yönüyle oldukça olaylı olan filmde, vahşi atları evcilleştirip satarak geçim sağlayan üç arkadaşın hayatına atlardan daha vahşi şekilde giren Roslyn’nin hikâyesini izliyoruz.


2) The Asphalt Jungle – Elmas Hırsızları (1950) | IMDb: 7.9

marilyn monroe filmleri

Tür: Suç, Dram, Film-Noir
Yönetmen: John Huston
Rotten Tomatoes: %97

Marilyn Monroe’nun yer aldığı ilk büyük filmlerden biri olan The Asphalt Jungle, karışık bir soygun hikâyesini sevdiğimiz film-noir esintileri ile bir araya getiriyor. Hapiste kaldığı süre boyunca bir elmas şirketini soyma planları yapan ünlü soyguncu Doc Erwin, hapisten çıkar çıkmaz işe koyulur. Bu işlerin içinde olna avukat Alonzo sayesinde gerekli sermayeyi toplayan Doc, kendine iyi kötü bir ekip bularak soyguna girişir. Aslında soygun biraz pürüzlü de olsa başarıyla gerçekleşir. Fakat asıl olaylar ise soygundan sonra başlayacaktır.


1) Some Like It Hot – Bazıları Sıcak Sever (1959) | IMDb: 8.2

marilyn monroe filmleri

Tür: Komedi, Romantik, Müzik
Yönetmen: Billy Wilder
Rotten Tomatoes: %95

Marilyn Monroe filmleri denilince ilk akla gelen yapım olan Some Like It Hot, aynı zamanda dönemin kült olmuş müzik filmlerinden de biri. Filmde kariyerlerinin bir noktasında sıkışıp kalmış iki müzisyen, mafyanın yaptığı katliama tanık oluyorlar. Mafyanın bu ikiliyi fark etmesi sonucu şehirden kaçmak zorunda kalan iki arkadaş, çareyi kadın kılığına girip Miami’de sahne alan bir kadın müzik grubuna girmekte buluyorlar. Mafyadan canlarını kurtarmak için kadın kılığında yaşamaya başlayan iki müzisyen, oldukça absürd bir macera ile karşı karşıya kalıyor.


Marilyn Monroe filmleri listemizden sonra bu içerikler de ilginizi çekebilir:

Dünyanın En Başarılı Kadınlarından İçsel Gücümüzü Ortaya Çıkaracak 30 Söz

Tarihin En Ölümcül Moda ve Güzellik Eğilimleri

 

This post is also available in: English

Kategoriler: Film & Dizi

Yorumlar (0) Yorum Yap

/
Exit mobile version