Lansman Kelimesinin Dilimizdeki Anlamı Nedir?

lansman lanse etmek

Lansman, medya aracılığıyla sık sık karşılaştığımız bir kelime hâline gelmiştir. Birbirinden farklı firmaların reklamlarında ortak olarak zikredilen lansman, ne anlama geliyor?

Lansman, Fransızca bir kelime olan “lancement” kelimesinin Türkçe okunuşudur. Dilimizdeki karşılığı da tanıtım anlamına gelmektedir.

Günümüzde lansman kelimesiyle birlikte relansman terimi de dilimize yerleşmiş durumda. Sözcüğün başındaki ”re”, tekrarlanan bir hareketi anlatır. Bir ürünün yeni ambalajı veya adıyla halka tekrar tanıtılması, relansman kelimesi ile anlatılmaktadır.

Bununla ilişkili bir başka eylemi ifade eden “lanse etmek” fiili de, tanıtmak amacıyla öne sürmek, ortaya çıkarmak, tanınmasını sağlamak anlamlarına gelmektedir.


Lansman Nedir?

Bu etkinlikler, reklam ve halkla ilişkileri içeren tanıtımının yapılmasıdır. Firma, yeni çıkarılan ürünü tanıtmak amacıyla, ilgili şahsiyetleri ağırlar. Bu tanıtım etkinliği, genelde otel ya da fuarlarda olur. Davetiler çoğunlukla reklam ile pazarlama sektöründeki firmaların üst düzey yetkililerinden oluşur. Bu bağlamda bu etkinliği diğer tanıtım gecelerinden ayırt eden en belirgin özelliği, firmalar arası yapılan bir reklam etkinliği olmasıdır

Bu etkinliklerde, yeni açılmış bir şirketin tanıtımı yapılabilir. Halkla ilişkiler bünyesinde yapılan bu tanıtımlarda ürünün kendisinden ziyade marka ön plandadır.

Ürünün ya da firmanın popülerleşmesi gayesini taşıyan bu etkinlikler, otel veya fuar alanındaki etkinliklerle sınırlı kalmaz elbette.

Bazı büyük firmalar, alt kuruluşlarını tanıtmak ya da yeni ürünlerini halka gösterebilmek maksadıyla farklı etkinlikler de düzenlerler.

Ünlü isimleri bir araya toplayarak yapılan partiler de gerçekleştirilir. Çoğu zaman tanıtım etkinliklerine konserler ya da bazı sahne şovları da eşlik eder. 


Gotik Ne Demek? Gotik Teriminin Ortaya Çıkışı ve Kullanımı

Wabi-Sabi Ne Demek? Wabi-Sabi Felsefesi Nedir ve Nasıl Uygulanır?

Mükemmelliğin Ölçüsü Kabul Edilen Altın Oran Nedir?

Kategoriler: Kariyer, Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/
Exit mobile version