Korkmak İsteyenler Buraya: En İyi Korku Filmleri (2023)

yerli ve yabancı korku filmleri

Korku filmleri sevenler burada mı? Yediden yetmişe en çok sevilen, yerli ve yabancı yapımların yer aldığı korku filmleri listesini sizin için hazırladık. 1960’lardan günümüze doğru keşfedebileceğiniz, en ünlü yönetmenlerin de yer aldığı bu listeyi izlerken bize teşekkür edeceksiniz. O halde sizi daha fazla sabırsızlandırmadan ilk film önerimiz ile başlayalım.

Türk Korku Filmleri listemize de göz atabilirisiniz.


1) Psycho – Sapık (1960) | IMDb: 8.5

Psycho yerli ve yabancı korku filmleri

 • Yönetmen: Alfred Hitchcock
 • Oyuncular: Anthony Perkins, Janet Leigh, John Gavin

Korku filmleri listemize kült bir yapım ile başlıyoruz. Ünlü yönetmenin Alfred Hitchcock’un en önemli yapıtlarından biri olarak kabul edilen “Sapık” filmi, Robert Bloch’un aynı adlı romanından uyarlanıyor. Patronundan 40 bin dolar çalan Marion isimli genç kadının, bu parayla sevgilisinin yanına gitmeye çalıştığını gördüğümüz filmde, beklenmedik olaylar silsilesi birbiri ardına yaşanır. Geceyi geçirmek için kaldığı otelde farklı bir şeylerin olduğunu sezen Marion, duş aldığı esnada kimliği belli olmayan biri tarafından saldırıya uğrayarak öldürülür. Filmin sonunda ise gizemli bir olay açığa çıkar.


2) The Birds – Kuşlar (1963) | IMDb: 7.7

The Birds yerli ve yabancı korku filmleri

 • Yönetmen: Alfred Hitchcock
 • Oyuncular: Tippi Hedren, Rod Taylor, Suzanne Pleshette

Melanie, Mitch isimli genç adamla San Francisco’daki bir kuş dükkanında tanışır. Daha evvel tanışmış olabileceklerini düşünen bu iki kişi, kendilerini bir an da aşk üçgeni içerisinde bulacaklardır. Bu esnada Mitch, kız kardeşine doğum gününde hediye etmek üzere bir çift muhabbet kuşu almak ister ancak Melanie ile tanıştıkları kuş dükkanında muhabbet kuşu yoktur. Bu iki gencin birbirlerine duydukları aşk ve kavuşma hevesi, Mitch’in kız kardeşinin doğum gününde aniden gerçekleşen kuş saldırısı ile kabusa dönüşecektir. Kuşlar her yerdedir, evden çıkmaksa oldukça güçtür.


3) Rosemary’s Baby – Rosemary’nin Bebeği (1968)| IMDb: 8.0

Rosemary’s Baby – Rosemary’nin Bebeği (1968)

 • Yönetmen: Roman Polanski
 • Oyuncular: Mia Farrow, John Cassavetes, Ruth Gordon

Ira Levin’in kült romanından uyarlanan film, oyuncu olma hayaliyle yanıp tutuşan Guy ve karısı Rosemary karakterlerinin etrafında şekillenir. Genç çift, New York’da kiraladıkları bir dairede yeni hayatlarına alışmaya çalışırken üst kattaki yaşlı komşuları Castavet çitfi kendilerine son derece yakınlık gösterir. Başlarda iyi niyetli olarak algılanan bu yakınlık sonraları tehlike çanlarının çalınmasına sebep olur. Rosemary, duyduğu endişeleri kocasına anlatsa da Guy onu dikkate almaz. Genç kadın bir gün korkunç bir rüya ile sarsılır. Kabuslarında şeytani bir varlık tarafından ele geçirilen Rosemary, bu gecelerin ardından hamile kalır. Bebek, kocasından değildir.


4) The Shining – Cinnet (1980) | IMDb: 8.4

The Shining yerli ve yabancı korku filmleri

 • Yönetmen: Stanley Kubrick
 • Oyuncular: Jack Nicholson, Shelley Duvall, Danny Lloyd

Usta yönetmen Stanley Kubrick’in yönettiği bu film, yazar olan Jack Torrance isimli bir adam ve ailesi etrafında şekillenir. Her şey, Jack’in kış aylarında hizmete kapalı olan Overlook isimli bir otelin bakımını üstlenmek üzere ailesiyle birlikte otele taşınmasıyla başlar. Jack’in oğlu doğaüstü sezgilere sahiptir ve otelde yalnız olmadıklarını fark eder. Geçmiş ve gelecekten gelen hayaletler otelin içerisinde dolanmaktadır. Oğlan ailesini buna inandırmaya çalışsa da aile pek oralı olmamaktadır. Ta ki baba Jack, doğaüstü varlıklar tarafından ele geçirilene dek. Yavaş yavaş aklını yitiren Jack, kar fırtınasının olduğu bir günde ailesini katletmeye çalışacaktır.


5) A Nightmare On Elm Street – Elm Sokağı Kabusu (1984) | IMDb: 7.5

A Nightmare On Elm Street - Elm Sokağı Kabusu (1984)

 • Yönetmen: Wes Craven
 • Oyuncular: Robert Englund, Heather Langenkamp, Johnny Depp

Bir döneme damga vuran ve bir neslin en çok korktuğu korku filmi Elm Sokağı Kabusu, Los Angeles’ta gece uykularında ölen çocukları konu almaktadır. Bu çocuklar rüyalarında, parmaklarında bıçaklar yer alan korkunç bir adam görmekte ve kendilerini vahşice öldürmektedir. Sonradan anlaşılacaktır ki çocukların rüyalarında gördüğü bu kişi, yıllar önce çocukları öldüren ve bu nedenle de ailelerin linçi ile karşılaşan sapık Fred Krueger’dır. Linçin intikamını almak üzere geri dönen bu sapık, çocukların rüyalarına girerek onların ölümüne sebep olmaktadır.


6) The Silence Of The Lambs – Kuzuların Sessizliği (1991) | IMDb: 8.6

The Silence Of The Lambs - Kuzuların Sessizliği (1991)

 • Yönetmen: Jonathan Demme
 • Oyuncular: Anthony Hopkins, Jodie Foster, Scott Glenn

7 dalda Oscar’a aday olan Kuzuların Sessizliği filmi, yeni mezun olan genç FBI ajanı Clarice Starling isimli kişinin etrafında şekillenir. Clarise, çözmeye çalıştığı vakada bir kadını, FBI ajanlarının derilerini yüzen bir sapıktan kurtarmaya çalışmaktadır. Vakayı çözmek için her yolu deneyen Clarise, katile bir adım daha yaklaşabilmek için psikopat bir doktor olan Hannibal Lecter ile yakınlaşacaktır. Ondan bilgi alabilmesi içinse, Dr. Lecter’ın güvenini kazanmalıdır.


7) Funny Games – Ölümcül Oyunlar (1997) | IMDb: 7.6

Funny Games – Ölümcül Oyunlar (1997)

 • Yönetmen: Michael Haneke
 • Oyuncular: Susanne Lothar, Ulrich Mühe, Arno Frisch

Üç kişilik bir aile olan Anne, Georg ve oğulları Georgie, tatil amacıyla şehirden uzaklaşarak bir göl evine gelirler. Her şey onlar için harika başlasa da nereden geldikleri bilinmeyen ve başlarda dost canlısı gibi görünen 2 genç çocuğun kendilerine musallat olmasıyla kabusa dönüşecektir. Bu gençlerden kaçmak için ellerinden gelen her şeyi yapan aileyi korkunç olaylar beklemektedir.


8) The Sixth Sense – Altıncı His (1999) | IMDb: 8.1

The Sixth Sense – Altıncı His (1999)

 • Yönetmen: M. Night Shyamalan
 • Oyuncular: Bruce Willis, Haley Joel Osment, Toni Collette

Bir psikiyatr olan ve uzun zamandır mesleğini icra etmeyen Crowe’un hayatı, Cole isimli bir çocuğa doktorluk yaptığı anda değişmeye başlayacaktır. Geçmişte korkunç olaylar yaşamış olan Crowe, bir saldırıya uğrayarak ölümden dönmüştür. Anıları hala hafızasında taze olan Crowe, Cole isimli bir çocuğun doktoru olur ve bu çocukla yakınlık kurar. Cole’ün ise bir sırrı vardır ve bunu Crowe’dan başkasına anlatamamıştır. Duydukları karşısında şok geçiren Crowe ve çocuğu, bundan sonra trajik olaylar beklemektedir.


9) Final Destination – Son Durak (2000) | IMDb: 6.7

Final Destination - Son Durak (2000)

 • Yönetmen: James Wong
 • Oyuncular: Devon Sawa, Ali Larter, Kerr Smith

Serinin ilk filmi olan bu yapımda olaylar, Alex Browning isimli bir gencin kendinde keşfetmiş olduğu bir yetenek sonucu baş göstermektedir. Buna göre Alex, ölüm hakkında kehanetlere sahiptir. Bir gün, arkadaşlarıyla Paris’e bir gezi yapmaya karar veren Alex, uçağın ani şekilde düşeceğini ve kendisi de dahil herkesin öleceği kehanetinde bulunur. Bu nedenle uçağa binmeyen Alex ve arkadaşları, daha sonra uçağın düştüğü haberi ile sarsılır. O an için kurtulduklarını düşünen Alex, derin bir rahatlama hissetse de ölüm peşlerini bırakmamaya kararlıdır. Kaderlerinde ölüm yazılı olan bu gençler için Azrail karşısında amansız bir kaçış başlayacaktır.


10) The Others – Diğerleri (2001)| IMDb: 7.6

The Others - Diğerleri (2001)

 • Yönetmen: Alejandro Amenábar
 • Oyuncular: Nicole Kidman, Elaine Cassidy, Christopher Eccleston

Olaylar, New Jersey’de çocukları ile birlikte yaşayan ve Amerika’nın İkinci Dünya Savaşı’nın yaralarını sardığı bir dönemde hayatta kalmaya çalışan Grave isimli bir genç kadının etrafında şekillenir. Eşini savaşta kaybeden Grave, çocukları ile karanlık bir evde yaşamaktadır çünkü çocuklarının güneşe alerjisi vardır. Anne isimli bir kızı olan Grave, Anne’in bir hayali arkadaşa sahip olduğunu fark eder. Bu esnada da malikanelerinde çeşitli çalışanlar bulunmaktadır. Bir gün değişik bir hava olayı ile karşı karşıya kalırlar. New Jersey üzerine çöken sis, dünya ile bağlantının kesilmesine yol açmıştır. Evlerinde, güvenmedikleri çalışanlar ile kalmak zorunda olan Grave’i ve çocuklarını ise korku dolu anlar beklemektedir.


11) The Ring – Halka (2002) | IMDb: 7.1

The Ring – Halka (2002)

 • Yönetmen: Gore Verbinski
 • Oyuncular: Naomi Watts, Brian Cox, Martin Henderson

Rachel isimli genç bir kadın, herkesin diline pelesenk olan o rivayetin peşine düşer. Buna göre şehirde dolaşan bir kaset vardır ve o gizemli kasedi izleyen herkes 7 gün içinde ölmektedir. 4 gencin kaseti izledikten sonra şüpheli ölümü ile başlayan bu rivayet, Rachel’ın dikkatini çeker. Araştırmalara girişen genç kadın, ne yazık ki ilgili kasedi küçük oğluyla birlikte izlemek zorunda kalmıştır ve olayı aydınlatmak için sadece 7 günü vardır. Rachel ve oğlu ölümden kurtulabilecek midir?


12) Saw – Testere (2004) | IMDb: 7.6

Saw – Testere (2004)

 • Yönetmen: James Wan
 • Oyuncular: Leigh Whannell, Cary Elwes, Danny Glover

Bir seri katilin, kurbanlarına çeşitli oyunlar oynatarak yaşamlarına son verdiği bu film, Adam ve Dr. Lawrence Gordon isimli iki karakterin, aynı odada uyanmalarıyla başlar. Yerde kanlar içinde yatan ölü bir adam vardır ve kendisini başından vurarak intihar etmiştir. Seri katil, Adam ve Dr. Lawrence’tan bu intiharın sebebini, bıraktığı ipuçlarından çözmelerini ister. Bunun için yalnızca 8 saati olan ikili kurtulmak için ellerinden geleni yapar. Çünkü bu sürenin sonunda sadece birinin kurtulma şansı olacaktır.


13) Pan’s Labyrinth – Pan’ın Labirenti (2006) | IMDb: 8.2

Pan’s Labyrinth – Pan’ın Labirenti (2006)

 • Yönetmen: Guillermo del Toro
 • Oyuncular: Ivana Baquero, Sergi López, Doug Jones

Fantastik öğeleri içerisinde barındıran bu korku filmi, İspanya’da faşist iktidarın halka uyguladığı zulmü tümüyle gözler önüne seren konusuyla dikkat çekiyor. Zamanın İspanya’sında yaşayan Ofelia isimli küçük bir kız çocuğu, üvey babasının sadist eylemlerini gözlemlemekte ve o dünyadan kaçışın bir yolunu aramaktadır. Hayal kurarak gerçeklerden uzaklaşan Ofelia, mutlu peri masalları içerisinde değil karanlık bir labirentin içerisinde hayaller kurar. Savaşın korkutucu etkisi ve bilinçaltında yatanlar ile bu karanlık dünyaya çekilen Ofelia’yı tehlikelerden koruyan ise çirkin yaratık Pan’dır. Ofelia’nın ise bu fantastik dünyada vermesi gereken üç zorlu sınav vardır.


14) Paranormal Activity – Paranormal Aktivite (2007) | IMDb: 6.3

Paranormal Activity – Paranormal Aktivite (2007)

 • Yönetmen: Oren Peli
 • Oyuncular: Katie Featherston, Micah Sloat, Amber Armstrong

Sinema tarihinin en büyük ilgi gören yapımlarından biri olan film, düşük bütçeyle çekilmiş olması ile de oldukça konuşulmuştu. Hikaye, Micah ve sevgilisi Katie’nin San Diego’ya taşınmasıyla başlar. Yeni evlerine alışmaya çalışan çiftimiz için başlarda her şey güzeldir ancak Katie’y huzursuz eden bir durum söz konusudur. Genç kadın, uhrevi bir varlık tarafından çocukluğundan bu yana takip edildiğini düşünmektedir ve bu varlık bu evde de kendisini rahat bırakmaz. Durumu Micah’a anlatınca da genç adam, özellikle geceleri ortaya çıkan bu varlığı görüntüleyebilmek için yatak odalarına bir kamera yerleştirir. Çiftin kameraya geceleri yansıyan görüntüleri, zamanla şiddetlenir. Korku dolu anlarsa kaçınılmaz olacaktır.


15) Musallat (2007) | IMDb: 6.1

Musallat (2007)

 • Yönetmen: Alper Mestçi
 • Oyuncular: Burak Özçivit, Biğkem Karavus, Kurtuluş Şakirağaoğlu

Herkesin parmakla gösterdiği, kıskanılası bir aşka sahip olan Suat ve Nurcan’ın hayatları hiç beklemedikleri bir anda kabusa dönüşür. Yaşadıkları köyde mutlu bir hayat süren çift, ilişkilerini evlilik ile taçlandırmak ister ve her şey o anda başlar. Çifte musallat olan bir cin söz konusudur ve etraflarında açıklanamayan garip olaylar silsilesi içinde kendilerini bulurlar. Mutlulukları bir anda kabusa dönen çift, bu cinden kurtulabilecek midir?


16) Insidious – Ruhlar Bölgesi (2010) | IMDb: 6.8

Insidious – Ruhlar Bölgesi (2010)

 • Yönetmen: James Wan
 • Oyuncular: Patrick Wilson, Rose Byrne, Ty Simpkins

Her şey, Josh ve Renai isimli evli bir çiftin, üç çocukları ile yeni bir eve taşınmasıyla başlar. Evde bir takım tuhaf olaylara şahit olan Renai, evin hayaletli olduğuna inanmaktadır ve kocasına bu durumu açar. Bu esnada Dalton isimli oğulları da garip bir biçimde komaya girmiştir ve uyanamamaktadır. Yeni bir eve taşınan çift, olayların devam ettiğini fark eder ve Josh’un engellemelerine rağmen karısı ve annesi eve bir medyum çağırmaya karar verir. Medyumun söyledikleri en çok da Josh’ı şoke edecektir.


17) Karadedeler Olayı (2011) | IMDb: 3.4

Karadedeler Olayı (2011)

 • Yönetmen: Erkan Bağbakan
 • Oyuncular: –

Belgesel formatında kayda alınan film, 1989 yılı ocak ayında gazetelere konu olan ve köyde yaşanan ilginç olaylar üzerine kuruludur. Gazeteci H.B.’nin dikkatini çeken bu haberler onu köye gitmeye teşvik eder. Burada köyün halkından ürkütücü hikayeleri dinler. Köylülerin ifadesine göre geceleri, köyün çevresinde dolaşan birtakım yaratıklar vardır. Kamerasını, bu görüntüleri yakalamak üzere kayıtta tutan H.B. köyde kaldığı haftalar boyunca söylenenler gibi hiçbir garip olaya şahit olmaz. Geri dönmesi gerektiğine karar veren gazeteci, kamerasını köylü bir gence emanet eder ve kendisinden şahit olduğu dehşet verici olayları kayıt altına almasını ister. İstanbul’a dönen gazeteci 3 gün sonra ise göz altına alınır. Çünkü kamerasını emanet ettiği genç ve onunla birlikte 7 kişi öldürülmüştür. İfadesi alınan H.B. serbest kalır ancak tüm eşyaları ormanda terk edilmiş vaziyettedir. Ayrıca kendisi de kayıplara karışmıştır. Tüm bu yaşananlar olduğunda ise kameralar her şeyi kayıt altına almıştır.


18) Sinister – Lanet (2012) | IMDb: 6.8

Sinister yerli ve yabancı korku filmleri

 • Yönetmen: Scott Derrickson
 • Oyuncular: Ethan Hawke, Juliet Rylance, Fred Dalton Thompson

Tüm zamanların en korkunç filmleri araştırmasının ilk sırasında yer alan bu filmde olaylar, Ellison Oswalt adındaki bir yazarın, romanına konu olması için araştırdığı cinayetler ile başlar. Bunun için eşi ve iki çocuğuyla sık sık seyahat etmektedir. Bir gün bu seyahatler esnasında bir daire kiralar. Tuttukları evde ise daha önce yaşayanların tümü öldürülmüştür. Yazar Ellison, evin tavan arasında bir kutu keşfeder. Bu kutunun içerisindeyse projektör ve kasetler yer almaktadır. Kasetleri hemen izlemeye karar veren Ellison, dairede yaşayanların nasıl öldürüldüklerini bu kasetler sayesinde açığa çıkarır. Cinayetler tüm çıplaklığıyla kasetlerde gizlidir. Oldukça heyecanlanan Ellison, izledikleri karşısında kayıtsız kalamaz ve cinayetlerin sır perdelerini aralamaya karar verir.


19) Dabbe: Cin Çarpması (2013) | IMDb: 6.7

Dabbe: Cin Çarpması (2013)

 • Yönetmen: Hasan Karacadağ
 • Oyuncular: Cansu Kurgun, Irmak Örnek, A. Murat Özgen

Cin çıkarma ve cin çarpması gibi temalarda filmler kaleme alan yönetmenin, serinin 4. Filmi olan bu yapıt ile oldukça ses getirmişti. Kübra isimli bir genç kadının etrafında şekillenen filmde, Kübra kendi kına gecesinde cinlerin saldırısına uğrar. Bedeni ele geçirilen Kübra’yı da kurtarma çalışmaları başlar. Kübra’nın başına gelen olay ilk değildir. Zira Kıbledere köyünde cin çarpması vakaları sıklıkla yaşanmaktadır. Çünkü define arayan bir kısım tarafından köy lanetlenmiştir. Kübra’nın eski arkadaşı psikiyatrist Ebru, Kübra’yı kurtarmak için yola çıkar.. Cinci Faruk Akat olarak bilinen bir hoca ile beraber çalışacak olan Ebru, Kübra’yı kurtarmak isterken köyün lanetinden herkes nasibini alacaktır.


20) The Conjuring – Korku Seansı (2013) | IMDb: 7.5

The Conjuring - Korku Seansı (2013)

 • Yönetmen: James Wan
 • Oyuncular: Vera Farmiga, Patrick Wilson, Ron Livingston

Dünyaca ünlü Ed ve Lorraine Warren çiftinin, çözdükleri gerçek vakaları konu alan film serisinin bu ilk hikayesinde, her şey çiftimize Perron ailesinden gelen bir telefonla başlar. Bir çiftlik evinde yaşan bu aile, bir varlık tarafından kuşatılan evde yaşamaktadırlar ve hayatları bu varlık tarafından adeta kabusa dönmüştür. Warren’lardan yardım isteyen Parren ailesi, onların bu vakayı çözeceklerinden emindir. Warren çiftimizi ise son derece tehlikeli ve korkutucu olaylar beklemektedir.


21) Siccîn (2014) | IMDb: 6.2

Siccin yerli ve yabancı korku filmleri

 • Yönetmen: Alper Mestçi
 • Oyuncular: Pınar Çağlar Gençtürk, Koray Şahinbaş, Merve Ateş

Yerli ve yabancı korku filmleri söz konusu olunca Siccin serisi özel bir yere sahip diyebiliriz. Öznur, yasak bir aşka tutulmuş genç ve güzel bir kadındır. Teyzesinin oğlu olan evli Kudret’e aşk besleyen Öznur, zor olsa da Kudret’i bu aşka ikna eder. Ancak Kudret, bir süre sonra ilişkiyi bitirmek ister. Buna karşı gelen Öznur’un hain bir planı vardır. Buna göre Öznur, Kudret’in eşi Nisa’ya büyü yaptıracaktır. Bu büyünün onları ayıracağını düşünse de işler ters gider ve Nisa’ya cinler musallat olur. Ayrıca 5 yatsı vaktinin ardından hem Nisa hem de onun kanında gelenler birer birer ölecektir.


22) Annabelle (2014) | IMDb: 5.4

Annabelle yerli ve yabancı korku filmleri

 • Yönetmen: John R. Leonetti
 • Oyuncular: Annabelle Wallis, Ward Horton, Alfre Woodard

Oyuncak bebek koleksiyonu yapan Mia, hamiledir ve eşi John ona bir gün beyaz gelinlik giydirilmiş bir oyuncak hediye eder. Tam da bu tip bebeklerin koleksiyonunu yapan Mia için ise bu harika bir hediyedir. Ancak çok geçmeden garip olaylar baş göstermeye başlar. Evleri, bir gece sapkınlar tarafından basılan çift, canlarını zor kurtarırlar. Sapkınlar yakalansa da evdeki tuhaf hareketlerin ardı arkası kesilmez. Çünkü Annabelle isimli gelinlik giydirilen oyuncak bebeğin içinde, şeytani bir varlık gizlidir.


23) Magi (2016) | IMDb: 5.4

Magi yerli ve yabancı korku filmleri

 • Yönetmen: Hasan Karacadağ
 • Oyuncular: Michael Madsen, Brianne Davis, Lucie Pohl       

Her şey, Amerikalı bir gazeteci olan Olivia Watkins’in Türkiye’de yaşayan kız kardeşi Marla tarafından Türkiye’ye çağırılmasıyla başlar. Kardeşinin tuhaf hareketlerine şahit olan Olivia, bir süre sonra onu sorguya çeker. O esnada hamile olan Marla, kendisine musallat olan bir varlıktan söz eder. O gece ise Marla, korkunç bir şekilde evde öldürülür. Ablası Olivia ise Marla’nın ölümü ile ilgili ardında bıraktığı sırların peşine düşecektir.


24) Lights Out – Işıklar Sönünce (2016) | IMDb: 6.3

Lights Out – Işıklar Sönünce (2016)

 • Yönetmen: David F. Sandberg
 • Oyuncular: Teresa Palmer, Maria Bello, Billy Burke

Yalnızca ışıklar sönünce ortaya çıkan bir varlığın, Rebecca’nın ailesine musallat olmasıyla olaylar gelişir. Üvey babasının ölümüne neden olan bu varlık, evde Rebecca’nın annesiyle de konuşmaktadır. Küçük kardeşi, annesinin garip davranışları ve evde yaşanan olaylar neticesinde Rebecca’dan yardım ister. Varlığın kendisine de musallat olduğunu fark eden Rebecca, bu gizemi çözmeye çalışacaktır.


25) Annabelle: Creation – Annabelle: Kötülüğün Doğuşu (2017) | IMDb: 6.5

Annabelle: Creation – Annabelle: Kötülüğün Doğuşu (2017)

 • Yönetmen: David F. Sandberg
 • Oyuncular:  Stephanie Sigman, Miranda Otto, Lulu Wilson

Annabelle filminin öncesi niteliğindeki bu yapımda hikaye, bebeğin ve lanetin doğuşunu anlatır. Oyuncak bebek yapan bir adam, eşi ve kızıyla son derece mutlu bir hayat sürmektedir. Ancak bir gün, kızlarının acı bir trafik kazasında ölümüyle hayatları kabusa döner. Bu elim olayın ardından tam 12 yıl geçmiştir. Evlerini, kapanan bir yetimhanenin çocukları ile rahibeye açan aile, kötü günlerin geride kaldığına inanmaktadır. Ölen kızlarının odasını kitli tutan aile, yetimhaneden gelen Janice isimli kızın odayı keşfe çıkmasıyla garip olaylar baş gösterir. Yıllar önce adamın kızı için yaptığı oyuncağı keşfeden Janice için her şey çok korkutucu bir hale bürünecektir. Ev sakinlerini ise korkunç olaylar beklemektedir.


26) IT – O (2017) | IMDb: 7.3

IT yerli ve yabancı korku filmleri

 • Yönetmen: Andy Muschietti
 • Oyuncular: Bill Skarsgård, Jaeden Martell, Finn Wolfhard

7 çocuk etrafında şekillenen hikaye, Maine kasabasında yaşayan 7 arkadaşın bir gün Pannywise isimli bir palyaçonun hayatlarına girmesiyle başlar. Bu 7 arkadaş, okullarında dışlanan bir gruptur. Pannywise isimli palyaço ise kurbanlarının korkularına göre şekil değiştiren bir yaratıktır ve kendine çocukları hedef alır. Bunun için kaçırdığı pek çok küçük çocuk da vardır ve hiçbirisinin izine bugüne dek rastlanamamıştır. Bu arkadaş grubuna da musallat olan Pannywise’den kurtulmak için çocukları, amansız bir mücadele bekleyecektir.


27) Güzelliğin Portresi (2019) | IMDb: 6.4

Güzelliğin Portresi (2019)

 • Yönetmen: Umur Turagay
 • Oyuncular: Burçin Terzioğlu, Birkan Sokullu, Serkan Keskin

Yıllarca babası ile görüşmemiş olan Nisan, bir gün onun ölüm haberini alır. Çocukluğunu geçirdiği fakat kaçarak kurtulduğunu düşündüğü evine yani köşke geri dönen Nisan bu defa eşi ve kızı ile birlikte gelir. Çocukken de şahit olduğu tuhaf olaylar silsilesi bir süre sonra evin içinde kendini yeniden göstermeye başlar. Bu defa Nisan’ın kızı da bazı şeylere şahit olmaktadır. Öte yandan babasının ölümüyle ilgili polis tarafından sorguya çekilen Nisan, kendini köşeye sıkışmış hissetmektedir. Kendisini ve ailesini korumak zorunda olan Nisan, garip olayların ardındaki sırrı aydınlatmaya karar verir.


28) The Platform – Platform (2019) | IMDb: 7.0

The Platform – Platform (2019)

 • Yönetmen: Galder Gaztelu-Urrutia
 • Oyuncular: Ivan Massagué, Zorion Eguileor, Antonia San Juan

Korku filmleri listemize son yıllarda adından sıkça söz ettiren bir yapım ile devam ediyor. The Platform filminde olaylar dikey şeklinde tasarlanmış olan bir hapishanede geçer. Her katta 2 mahkumun yer aldığı hapishanede, yemek servisi günde 1 kez ve üst kattan itibaren yapılmaktadır. Alt kattaki mahkumlar için oldukça adaletsiz olan bu yemek düzeni, zamanla korkunç bir hal alır. Açlıkla mücadeleye giren alt kattaki mahkumlar vahşileşecek ve 33.katta yaşayan Goreng, hapishane kurallarını bilen Trimagasi ile bir mücadelenin içerisine girecektir.


29) Polaroid (2019) | IMDb: 5.1

Polaroid yerli ve yabancı korku filmleri

 • Yönetmen: Lars Klavberg
 • Oyuncular: Kathryn Prescott, Tyler Young, Katie Stevens

Olaylar, Bird’ün eski bir polaroid fotoğraf makinesinin kendisine arkadaşı tarafından hediye edilmesiyle başlar. Fotoğraflara meraklı olan Bird için bu makine çok güzel bir hediyedir. Ancak bir süre sonra tuhaf olaylar kendini göstermeye başlar. Çünkü makine ile fotoğrafı çekilen herkes, trajik bir şekilde ölmeye başlamaktadır. Ölümleri durdurabilmek için harekete geçmesi gerektiğini düşünen Bird, sır perdesini aralamaya kararlıdır. Ölümlerin ardındaysa korkunç bir gerçek saklıdır.


30) The Invisible Man – Görünmez Adam (2020) | IMDb: 7.1

The Invisible Man yerli ve yabancı korku filmleri

 • Yönetmen: Leigh Whannell
 • Oyuncular: Elisabeth Moss, Oliver Jackson-Cohen, Harriet Dyer

Cecilia Kass, varlıklı bir bilim insanı ile birlikte olan ve erkek arkadaşı tarafından hem fiziksel hem de duygusal şiddete maruz kalan bir karakterdir. Yaşadıkları artık kendisine çok ağır gelmeye başlayan Cecilia, erkek arkadaşı ile yaşadığı evden bir gün kaçmaya karar. Ancak adamın kendisini bulacağından emin olduğu için saklanmak zorundadır. Bunun için yakınlarından da yardım alan Cecilia, eski sevgilisinin intihar haberi ve kendisine bırakılan servet karşısında şaşkına döner. Olayın bir düzmece olduğunu düşünen Cecilia ortaya çıkmamakta kararlıdır. Ancak bu esnada saklanmasına yardım eden yakınlarının hayatları da tehlikededir. Ne yapacağını şaşıran Cecilia için korku dolu anlar başlar. Ayrıca genç kadın, yaşadıkları karşısında akıl sağlığını da yitirmek üzeredir.

 

 

This post is also available in: English

Kategoriler: Film & Dizi

Yorumlar (0) Yorum Yap

/
Exit mobile version