Kırmızı Oda Karakterleri ve Unutulmayan Hikayeleri

Yapımcılığını Onur Güvenatam, senaryosunu ise Banu Kiremitçi’nin kaleme aldığı Kırmızı Oda dizisi, Türk televizyon tarihinin en muazzam psikolojik drama türü olmayı başarmış dizilerden. Psikiyatri Uzmanı ve Yazar Doktor Gülseren Budayıcıoğlu’nun Madolyonun İçi adlı kitabından uyarlanan dizi, gerçek hayattan uyarlanan hikayeleri kadar karakterleriyle de konuşuluyor. Siz Kırmızı Oda’yı izliyor musunuz bilmiyoruz ancak, meraklısı için Kırmızı Oda karakterleri ve hafızalara kazınan hikayelerini mercek altına alalım dedik. Yalnız dikkat, bazı bölümler spoiler içerebilir. Keyifli okumalar… ?
 

Kırmızı Oda Karakterleri Kimdir?

kırmızı oda karakterleri
Kırmızı Oda karakterleri en az dizinin kendisi kadar ilgi çekti. Hem mevcut karakterlerin derinliği hem de her hikayede diziye eklenen isimlerin ve hikayelerinin ilginçliği diziyi daha da başarılı bir noktaya taşıdı. Peki Kırmızı Oda karakterleri kimler? Gelin birlikte bakalım.

1) Doktor Manolya Yadigaroğlu

doktor manolya yadigaroğlu
Dizinin değişmeyen tek sabit karakteri. Ayrıca Manolya Kliniği’nin de sahibi olur kendisi ve Aydın Bey ile evlidir. Klinikte “Doktor Hanım” lakabıyla bilinir. Psikiyatri alanında yılların tecrübesine sahip, güler yüzlü ve saygın bir kişiliktir. Çevresi ve özellikle de danışanları tarafından çok sevilen Doktor Hanım, onların hikayeleriyle yeri geldiğinde ağlayıp yeri geldiğinde ise sarılmaktan çekinmez. Kim bilir belki de danışanlarıyla kurduğu bu yakın bağ ve temas onu bu kadar sevilen bir doktor haline getiriyordur. Gülseren Budayıcıoğlu’nun kendisini canlandırdığını düşündüğümüz bu karaktere Binnur Kaya, enfes oyunculuğu ile can veriyor.
 

2) Klinik Müdürü Murat

kırmızı oda murat
Murat, henüz yeni mezun bir doktor ve işletmeci olarak karşımıza çıkar. Bu genç yaşı ile nasıl klinik müdürü olmayı başarmıştır orası soru işaretleriyle dolu. Ancak kliniğin tüm yürütmesini de başarı ile sürdürdüğünü ekleyelim. Bu genç ve yakışıklı müdürün diziye sonradan dahil olduğunu birkaç bölüm sonra ayrıldığını da belirtelim. Murat karakterine can veren isim Halit Özgür Sarı olmuştur.
 

3) Doktor Piraye Altun

doktor piraye altun
Kliniğin genç ve güzel doktorlarından biridir. Başından bir evlilik geçmiş, aldatıldığını öğrenince boşanmıştır. Bu evliliğinden ikizleri bulunmaktadır. Aldatılma ve boşanma evresinde zor zamanlar yaşayan Piraye, bu dönemde içini Doktor Hanım’a dökmekten de kaçınmamıştır. Daha sonraları klinikten Doktor Deniz ile bir aşk yaşamaya başlayan Piraye, birlikte klinikten ayrılarak çocukları ve Doktor Deniz ile küçük bir kasabaya yerleşmiştir. Tülin Özen muhteşem performansıyla Doktor Piraye’ye hayat vermiştir.
 

4) Doktor Deniz Saner

doktor deniz saner
Kliniğin başarılı çocuk psikiyatristidir. Dizinin başlarında kendisini tıpkı Piraye gibi evli görürüz. Ancak Doktor Deniz’in eşiyle yaşadığı anlaşmazlıklar onu boşanma noktasına getirir. Bu dönemde Piraye ile de sık sık dertleşmektedir. Zamanla bu konuşmalar ikilinin birbirinden hoşlanmasına kapı açacaktır. Doktor Deniz, aynı zamanda Doktor Ayşe’nin de üniversiteden hocasıdır. Tahta oymacılığı en büyük hobisi olan Deniz karakteri, daha sonra Piraye ile klinikten ayrılır. Doktor Deniz’i canlandıran isim usta oyuncu Burak Sevinç’tir.
 

5) Doktor Ayşe Gölge

doktor ayşe gölge
Doktor Deniz’in akademi yıllarından en çalışkan öğrencisidir. Kendisi aynı zamanda Doktor Deniz’e aşıktır. Ancak bu aşkın karşılığı olamayacağını sonraları anlayacaktır. Deniz’in Piraye ile olan yakınlığı nedeniyle Piraye’yi çok kıskanan Ayşe, klinikten ayrılma kararı alır. Diğer taraftan kendisinin bir aile dramının da bulunduğunu belirtelim. Doktor Hanım ile yaptığı seanslar, toparlanmasına yardımcı olmuştur. Ankara’ya anneannesi ve dedesinin yanına taşınmaya karar vererek diziden ayrılır. Rolü, oynadığı pek çok dizi ve filmden de tanıdığımız Meriç Aral canlandırmaktadır.
 

6) Sekreter Tuna

sekreter tuna
Kliniğin sekreteri, yardımsever, güler yüzlü ve sevecen bir karakterdir. Hastalar, randevularını hep ondan alır. Tek derdi kilo verebilmek olan Tuna karakterinin bunu çok da başarabildiği söylenemez. Dizinin yayın tarihinden bu yana rolü devam etmektedir. Fakat bir gün ayrılır mı, hep birlikte izleyip göreceğiz. Gülçin Kültür Şahin, Tuna karakterine hayat veren isimdir.
 

7) Kafe Görevlisi Aynur

kırmızı oda aynur
Kliniğin kafe görevlisidir. Hem yemek işlerinden hem de kliniğin alt katındaki temizliğinden sorumludur. Kendisini her bölümde görmeyiz. Karakteri Sezin Bozacı canlandırmaktadır.
 

8) Çaycı Hüseyin

kırmızı oda hüseyin
Kliniğin çay işlerinden sorumlu kişisidir. Kekemeliğiyle bilinir. Teknolojiden çok iyi anlayan Hüseyin, aynı zamanda müzikle de yakından ilgilidir. Maddi imkansızlıklardan ötürü gitar kursuna gidemeyen Hüseyin, Sekreter Tuna’nın yardımlarıyla müzik dersleri almaya başlayacaktır. Karaktere hayat veren isim ise Baran Can Aslan’dır.
 

Kırmızı Oda Hikayeleri

kırmızı oda hikayeleri
Buraya kadar temel karakterleri inceledik. Şimdi gelin bir de dizide en beğenilen karakterler ve hikayelerini hatırlayalım.

1) Alya’nın Yürek Burkan Hikayesi

kırmızı oda alya
Hikayesiyle seyirciyi ekrana bağlayan Alya, belki de Kırmızı Oda’nın en çok konuşulan karakteridir. Daha çocukluk yaşlarından itibaren başlayan sevgisizlikle mücadelesi, Alya’yı kendinden nefret eden, kendini çirkin bulan, hırçın bir kıza dönüştürmüştür. Özellikle annesi tarafından hiç sevilmeyen ve çocukluğunda annesi tarafından öldüresiye dövülen Alya’nın anneyle geçen diyalogları da oldukça çarpıcı.
Alya, annesine ne yapsa kızamayan ve onu herkesten güzel bulan bir çocuk. Fakat ayı zamanda anne karakteri, onun en büyük korkulu rüyası da. Bu hırçın kızın, zamanla nasıl iyileşeceğine tanık olacağınız ve “böyle aile, böyle anne mi olur?” diyeceğiniz acıklı bir hikaye sizi bekliyor. Zenginliğin içinde sefaleti ve sevgisizliği yaşayan Alya’nın hikayesinde adeta kendinizi kaybedeceksiniz.

2) Eve Hapsedilen Selvi’nin Yeniden Doğuşu

kırmızı oda selvi
Alya ile aynı dönemde ekrana gelen Selvi’nin hikayesi de oldukça etkileyici. Köyde yaşayan ve 5 kişilik ailenin en büyük kızı olan Selvi, babasının başlık parası ile zengin bir aileye gelin olarak gitmiştir. Aile, kızının hayatlarını kurtardığını düşünmektedir ancak Selvi için kabus tam da burada başlar.
Şehirde yaşamaya başlayan Selvi, kocasının zulmüyle karşılaşacak ve 30 yıl boyunca eve hapsedilecektir. Torununun doğumuna şahit olmak isteyen Selvi, bir adım atar ve Doktor Hanım’dan yardım alarak dışarı çıkacağı günlere kavuşmayı bekler. Bu hikayede, Selvi’nin kocası ve yakınları tarafından uzun yıllar boyunca gördüğü şiddete ortak olacak ve onun yeniden doğuşuna tanıklık edeceksiniz.

3) Tecavüz Mağduru Kumru’nun Hikayesi

kırmızı oda kumru
Kumru’nun yaşadıkları tüm Türkiye’yi ekrana kilitlemeyi başaran ender hikayelerden. Daha çocukken üvey babası tarafından tecavüze uğrayan ve annesi tarafından yalan söylemekle suçlanan Kumru, yürekleri sızlatıyor. Üvey babasının isteği ile babaannesinin yanına gönderilen Kumru, evlilik çağına gelmiştir ancak kimselere söylemediği tecavüz olayı bekaretini ondan almıştır.
Evliliğinde tüm gerçekler ortaya çıksa da Kumru yaşadığı tecavüzü söyleyemez. Bir de üzerine kuma gelir. Kumru, daha sonraları aşığı Yavuz ile İstanbul’a kendilerine yeni bir hayat kurmak üzere geleceklerdir. Ancak kader burada da Kumru’nun yakasını bırakmaz. Yavuz kumar borcu için Kumru’yu satar ve tek gecelik ilişkiler için onu kullanır. Kumru yıllarca içinde tuttuğu acıları bir bir ortaya dökerken, gözyaşlarınıza hakim olamayacaksınız.

4) Yalnızlığıyla Konuşan Boncuk

kırmızı oda boncuk
Kırmızı Oda’nın en çok konuşulan karakterlerinden bir diğeri ise Boncuk karakteri oldu. Onu meşhur dedeleriyle birlikte tanıdık ve hikayesinin derinine indikçe de aslında ne kadar yalnız bir karakter olduğunu anladık. Boncuk, son derece yoksul bir ailede büyümüştür. Kendisinden başka bir de ablası vardır. Boncuk, evlenme yaşı geldiğinde Sadık isimli bir gence verilir. Sadık, Hollanda’da işçi olarak çalışıyordur ve evlendikten sonra Boncuk’u da yanında götürecektir. Boncuk için her şey, Hollanda’da geçireceği 7 yılda başlar.
Sadık, Boncuk’un market alışverişi dışında sokağa çıkmasını, arkadaş edinmesini ve hatta dil öğrenmesini bile yasaklar. Boncuk, çocukluğunda yaşadığı travmaların da etkisiyle git gide yalnızlaşır ve ermiş dedeler diye tabir ettiği kişilerle hayali arkadaşlar edinir kendine. İddiaya göre dedeler, Sadık’ı sevmedikleri için Boncuk’u başka birine vereceklerdir. Boncuk’un git gide artan bu kendi kendine konuşmaları Sadık’ı endişelendirir ve kendilerini İstanbul’da Doktor Hanım’ın kapısında bulurlar. Boncuk, Doktor Hanım’ın yardımlarıyla iyileşirken; Sadık Boncuk’u sevmeyi ve sevgisini göstermeyi öğrenecektir.
Kırmızı Oda dizisi, her hafta cuma günleri TV8 kanalında ekranlara geliyor ve yeni hikayeler anlatmaya devam ediyor. Diziye dair anlattıklarımız ilginizi çektiyse, bir şans vermenizi tavsiye ediyoruz.

 

This post is also available in: English

Kategoriler: Kültür

Yorumlar (0) Yorum Yap

/
Exit mobile version