John Lennon’dan Yaşama ve Başarıya Dair İlham Veren 5 Söz

Zeynep Güçlükol

Zeynep Güçlükol

Bogazici University

Müzik tarihine damgasına vuran Beatles grubunun, müzik tarihine damgasını vuran solisti ve aynı zamanda bir şair olarak da anılan John Lennon’ın hayata ve başarıya dair ilham veren 5 sözünü açıklamalı olarak bir araya getirdik.


1) “Life is what happens to you while you’re busy making other plans.”

“Hayat, sen başka planlar yaparken başına gelenlerdir.”

Plan yaparken başarısız olursan, başarısızlığı planlarsın denir. Bir gün sabah uyandığında 20 senenin nasıl da hızlı geçtiğine inanamayacaksınız. Bu süreçte ise hayatın belli bir rotası olmadığını görürsünüz. Hayat bu yolda, kıvrılır, döner, çemberler, zikzaklar çizer. Ancak önünüzde bir hedefiniz varsa, bu, yolda savrulma ihtimalinizi azaltır, bir pusula gibi gideceğiniz yönü gösterir. Bizler hep hayaller kuruyoruz, takvimlerde günler işaretliyor, hatırlatmalar kuruyoruz. Hedefe giderken her parçayı doğru yere oturtmak çok önemli, biliyoruz. Fakat asıl olan, takvimde günleri not ederken, nasıl geçtiğini anlayamadığımız zamanın en iyi yaptığı şey, bir kum saati misali, dipte birikmek.


2) “Time you enjoy wasting, was not wasted.”

“Eğlenerek harcadığınız zaman, harcanmamıştır.”

Hepimizin hayatları için planladığı hedefler, alınması gereken yollar var. Fakat günlerimizi hedef odaklı geçirmek insan doğasına pek de uygun değil. Arkadaşlarınızla eğlenmek, film izlemek hatta saatlerce YouTuber’ları izlemek bile çoğu zaman -hatta her zaman- ciddi işlerin yanında daha tercih edilesi olabiliyor. Yalnız olmadığınızı bilmenizi isterim, ve bu yüzden kendinize kızmayın. Hayat, edindiğimiz tecrübelerin birleştirilmesiyle bir bütün hale geliyor. Ne tam anlamıyla çok ciddi ne tam anlamıyla çok “cıvık”. Bu yolda koyduğunuz her taş sizin ilerlemenizi sağlıyor. Arif’in Manchester’a attığı gole denk gelmek bile bazen bir ihtiyaç olabiliyor. Kendinizi çok da sıkmayın bizce ama YouTuber olmayı düşünmüyorsanız abartmaktan kaçınmak faydalı olabilir.


3) “It doesn’t matter how long my hair is or what colour my skin is or whether I’m a woman or a man.”

“Saçlarımın ne kadar uzun olduğu, cildimin ne renk olduğu ya da kadın ya da erkek olduğumun bir önemi yok.”

Çok net. Hepimiz insanız. Hepimizin doğuştan seçemediği özellikleri var. Nasıl işlemediğimiz bir suç için yargılanmak doğru değilse, fiziksel özelliklerimize göre yargılanmak da mantık dışı. Bir şekilde, özellikle Türkiye’de, belli kalıplar içerisinde yetiştirilmiş olabiliriz. Aslında, bu da doğuştan ön göremediğimiz bir şey. Değişmek ise, yalnızca bizim kafamızın içinde bitiyor. İnançlarımız, önceliklerimiz, yargılarımız, hepsi düşüncelerimizle değiştirebileceğimiz şeyler. Ön yargılarımızı yıkmak çok da zor değil bu yüzden. Ayrıca fiziksel özellikleriniz başarınız için asla bir engel değil.


4) “Reality leaves a lot to the imagination.”

“Gerçeklik çoğu şeyi hayal gücüne bırakır.”

Hayal kurabiliyorsanız ve inanabiliyorsanız, bunu başarabilirsiniz de. Bir kez daha “çocuk” olmaya cesaret ederseniz, sonrasında “Ya yapsaydım?” diye pişmanlık yaşamazsınız. 🙂
Hayal edin.


5) “There’s nowhere you can be that isn’t where you’re meant to be…”

“Olman gerekip de olamayacağın hiçbir yer yok.”

Tesadüflere mi inanıyorsunuz yoksa kadere mi bilmiyorum ama, karşılaştığınız her şey, yaşadığınız her olay ile ilmik ilmik hayatınızı dokumaya devam ediyorsunuz. John Lennon’ın bu sözünden onun aslında her şeyi bir plan dahilinde yaşadığına inandığını anlayabiliyoruz. Bizler ne kadar zikzaklar çizsek de, kumaşı tersine çevirdiğimizde aslında dikilmiş, tek parça olduğunu görüyoruz.

facebook-paylas2 new-twitter-paylas2

Yorumlar (0) Yorum Yap

/