İş Fikirleri: Kendi İşinizin Patronu Olabileceğiniz 60 İş Fikri

iş fikirleri

Kimin kafasında iş fikirleri yok ki? Bazılarımız çocukluğunda karar veriyor büyüyünce ne iş yapacağına, zaman içinde şekillendiriyor; bazılarımız da işte bu benim için doğru iş diyene kadar aramaya devam ediyor. Küçüklüğümüzde bize sorulan ‘Büyüyünce ne olacaksın?’ sorusunun arkasından verdiğimiz cevapların oldukça renklendiği günümüz şartlarında bizim karşımıza da pek çok yeni iş fırsatı çıkıyor.

Eh bu kadar iş fırsatı içerisinde de kendi fırsatımızı kendimiz yaratmamız bize kalıyor. Gelin birlikte kendi işinizin patronu olabileceğiniz, belki hayalinizin değil ama geleceğinizin işi olacak az sermayeli iş fikirlerimize birlikte bakalım. Şimdiden söyleyelim listede bulunan bazı iş fikirleri sandığınızdan daha fazla sermaye ya da profesyonellik isteyebilir. İyi bir iş fikrini biz size sağlayabiliriz ama gerisi için çaba ve zaman gerekiyor. Hadi başlayalım.


1) Biz Size Gelelim: Araç Yıkama

araba yıkama

İlk az sermayeli iş fikrimizi global örnekleri inceleyerek karşınıza çıkarıyoruz. Gözlerinizi kapatın ve son dönemde Türkiye’de popülerleşen işlerden birini düşünün. Aklınıza gelecek o kısa listede olacak girişimlerden biri de araç yıkama alanları. Biz ise size bu fikrin bir sonraki basamağını sunuyoruz. Araç sahiplerinin ayağına giderek araç yıkamak.

Avrupa ve ABD’de de oldukça popüler olan bu hizmet şu şekilde çalışıyor. Seyyar bir araç yıkama standı kuruyorsunuz. Müşteriniz size online ya da telefon üzerinden ulaşıyor ve sizi evine çağırıyor. Siz gerekli malzemelerle dolu standınızla arabanın bulunduğu eve gidiyorsunuz ve işinizi yapıyorsunuz. Müşteriniz vakit kaybetmiyor, siz dükkân kirası vermiyor, iki tarafta mutlu oluyor…


2) İlginç İş Fikirleri Giriş: İnşaat Temizliği

Düşününce kulağa oldukça farklı, yaratıcı ama soru işaretleriyle dolu bir işmiş gibi geliyor değil mi? Tam olarak da öyle. İstanbul, Ankara ya da İzmir ülkemiz tam bir inşaat cenneti (!) İşte bu cennet vatanımızdaki bu beton yapıların ise temizlenmeye ihtiyacı oluyor.

Evi satın alacak isimlerin alanı temiz görmesi, ev daha satılmadan evin biraz makyajının yapılması ya da ortalığın az toparlanması bunların hepsi inşaat temizlikçilerinin görevi. Listemizde bulunan bu iş fikrimiz için ihtiyacınız olanlar. 3-4 kişiden oluşan bir ekip, 3-4 bin liralık sermaye ve sizi tozlardan koruyacak bir tulum ve maske.

Eğer aklınıza yattıysa. Ben de yaparım diyorsanız bu işin zorlukları olduğunu da unutmayın. İnşaatlar çok da temizliğiyle ünlü yerler değildir.


3) Yeşil Temizlik Hizmeti ya da Danışmanlığı

Her büyük firmanın anlaşmalı olduğu bir temizlik şirketi var ama artık şirketler bu hizmeti veren kurumları seçerken daha seçiciler çünkü biz yeşili seviyoruz diyorlar. Ne demek bu? Yeni nesil firmalar artık temizlik şirketlerini seçerken çevreye toksik atıklar bırakmayan ve çevreye zarar vermeyen ürünleri kullanan firmaları seçiyorlar.

İş fikirleri listemizdeki işlerden biri olan ‘Yeşil Temizlik Hizmeti’ de işte burada devreye giriyor. Bu fikirle isterseniz organik ürünlerden oluşan (sabun, lif, kese) bir dükkân açabilir isterseniz bu tarz firmalara bu ürünleri sağlayacak aracı bir firma olarak görev alabilirsiniz.


4) Pandemi ile Gelen İş Fikirleri: Uzaktan Eğitim Koçu Olabilir Misin?

uzaktan eğitim koçu

Lise ya da ortaokul zamanlarında sınavlara hazırlanmak için dershanelere gider ya da ailelerimizden bize özel öğretmen tutmasını isterdik. Bu öğretmenin niteliği ve tecrübesi ne kadar artarsa saatlik ücreti de o kadar fazla olurdu. Günümüzde ise bu durum değişti. Özellikle pandemiden sonra dijitalleşen eğitim sisteminde artık bu özel dersler de online bir şekilde yapılabiliyor.

İş fikirleri listemizdeki az sermayeli iş fikirlerinden biri de işte bu ‘Uzaktan Eğitim Koçluğu’. Sandığımızın uzaktan, online bir şekilde verilen bu eğitimler sadece matematik, fizik gibi temel bilimler üzerinden verilmiyor.

Eğer kodlama bilginiz, temel seviye İngilizceniz, satranç ya da diksiyon eğitiminiz varsa siz de çok rahat bir şekilde uzaktan eğitim koçu olarak kariyerinize başlayabilirsiniz. Sizi ihtiyacı olan insanlarla buluşturacak bazı uygulamalar bile mevcut.


5) İş Fikirleri 101: Bungalov İnşa Et, Kirala, Kazan

Bungalov iş fikirleri

Listede bulunan diğer iş fikirlerine göre sermayesi biraz daha fazla olan iş fikirlerimizden biri de Bungalov inşa edip kiralamak. Özellikle pandemi döneminin ardından doğal yaşama dönüşün artması; tatillerde deniz kenarı, dağlar gibi açıklık alanların tercih edilmeye başlanmasıyla Bungalov yaşam hafta sonu kaçamaklarının ve doğa gezilerinin bir parçası haline geldi.

Durum böyle olunca biz de listemize bu iş fikrini almak istedik. Ortalama bir maliyetle bir tanesi 100 bin TL gibi bir ücrete inşa edilen bu evlerden haftalık kazanç olarak ise 2 bin, 3 bin TL kazanmak mümkün.


6) Doğum & Bebek Fotoğrafçılığı Yap

Bir fotoğraf makinesi, temel seviye bilgiler (uzmanlık kazanmanız gerekebilir), sabır ve çokça pratikten sonra sizin için güzel ve renkli bir iş dünyasının kapılarını açacak iş fikirlerimizden biri de doğum ya da bebek fotoğrafçılığı. Sosyal medyada herhangi bir sayfayı bir kere kaydırdığınızda ya da Instagram Reels videoları arasında küçük bir yolculuğa çıktığınızda mutlaka profesyonel çekilmiş bir bebek fotoğrafı görürsünüz.

İşte bu işi gerçek olarak sahiplenenler var. Üstelik öyle çok da ufak bir ücret karşılığında değil. Zaman içinde kazanılan tecrübe, daha profesyonel çekimler, ustaca hazırlanmış bir sosyal medya hesabı ve adınızı duyurmanız ile birlikte randevu alamayacak hale gelebileceğiniz bir meslek bu.

Unutmadan ekleyelim bazı özel hastanelerin doğum anını ölümsüzleştirmek için halihazırda sahip oldukları bebek fotoğraf birimi bile var. Oldukça popüler olduğunu buradan anlayabilirsiniz.


7) Solucan Gübresi Üretmeyi Dene

Eminiz siz de en azından bu alana meraklıysanız bu iş fikrini bir kere duymuşsunuzdur. Solucan gübresi yetiştiriciliği. Türkiye’de de hızla talep gören girişimciliklerden biri olan solucan gübresi üretimi hem oldukça kazançlı hem de çiftçiler tarafından rağbet görmeye başlayan bir gübre çeşidi.

Peki, bu düşük sermayeli iş için ne gerekiyor? Aşağı yukarı 150 bin adet Kırmızı Kaliforniya Solucanı, 40 metrekarelik kapalı bir alan ve 7 metrekarelik bir reaktör yetiştiriciliğe başlamanız için oldukça yeterli. Üstelik daha az bir solucan miktarıyla da bu işe başlanabiliyor. Zaten her ay bu solucanlar üreyerek kendi sayılarını ikiye katlıyorlar.


8) Mantar Yetiştiriciliğini Duymuş Muydun?

mantar yetiştiriciliği

Mantarı seven sever, sevmeyen hiç sevmez ama iyi bir iş fikri arıyorsan bu senin için önemli değil. Kolay yetiştirilmesinin yanı sıra son dönemde dondurulmuş halde marketlerde de kendine yer bulmasıyla popülerleşen istiridye mantarları listemizdeki az sermayeli iş fikirleri arasında.

Pek çok mantar türü arasından istiridye mantarını önerme sebebimiz ise daha nadir olması. Bu iş için 75 metrekarelik bir alanda yetiştiriciliğe 7000 TL gibi bir sermaye ile başlayabilir, birkaç ay içinde üretim miktarınıza bağlı olacak şekilde kara geçebilirsiniz.


9) Her Dönem Moda: Takı Tasarımı Yap, Sat

Her dönemin moda işlerinden biri de takı tasarımı yapmak. İyi bir tarza ve seçici gözlere sahipseniz bu iş tam size göre. Bir tık ek gelir olarak düşünülebilecek bu iş fikrimiz zaman içerisinde hobiden çıkıp kendi işinize dönüştürebileceğiniz işler arasında.

Bu işi geliştirmek isterseniz bizden size tavsiye sadece çevreniz ile iletişimde kalmayın. İyi bir fotoğrafçı, güzel bir marka ismi ve sosyal medya sayfası ile satışlarını çok kolay bir şekilde katlayabilirsiniz. Şimdi o mükemmel tasarımlarınızı yapın ve modaya yön verecek takıları siz yapmaya başlayın.


10) Bir Tabak Daha? Catering Firması Aç

catering iş fikirleri

Catering firmaları her yerde. Gerçek anlamda öyleler bunun nedeni ise insanların yemek yemeyi asla kesmeyecek olması ve iyi bir girişim fikri olarak az sermayeli iş fikirleri arasında kendine yer bulması. Yemek yapmayı seviyor musunuz? Kalitemden taviz vermem ama az malzemeyle de çok lezzetli işler çıkarırım mı diyorsunuz?

Elim lezzetlidir yemeğim yenildiğinde bir daha istenir mi diyorsunuz? O zaman kendi işinizin sahibi olmak için biçilmiş kaftansınız. Bu iş fikri ile isterseniz düğün ve nişanlara toplu yemek sağlayabilir, ister kendi küçük dükkanınızın sahibi olabilir, isterseniz de şirketlere catering hizmeti sağlayabilirsiniz.


11) Ufuk Açıcı: Şişelenmiş Hava Satmak

Hava bedava… su bedava… DEĞİL! Bu girişimciliğin merkezinde ABD var. ABD’deki bir girişimcinin farklı eyaletlerin havasını şişeleyip Premium bir hizmet çatısı altında satmasıyla başlayan bu iş fikri aslında oldukça basit duruyor olabilir. Yine de bazen fikrin emekten daha fazla sattığı anlar oluyor.

Zekice bir girişimcilik fikri olan şişelenmiş hava satmak için ihtiyacınız olan şey bir cam şişe, farklı lokasyonlara sık sık seyahat etmek ve bu fikrin ne kadar iyi olduğunu müşterilerinize anlatmak. Memleketinizi mi özlediniz alın size bir şişe Tekirdağ kokusu! Şişelenmiş hava satmak, hiç şüphesiz listemizin en garip iş fikirleri arasında yer alıyor.


12) Şimdi Sakinleşin ve Yoga Merkezi Açın

Türkiye’de tutar mı bu iş ya? Tutabilir. Özellikle son yıllarda bir trend haline gelen yoga sadece bir spor olarak değil bir felsefe olarak da benimseniyor. Yoga gurusu isimler etkinliklere katılıyor. Kitaplar yayınlıyor ya da özel kurslar açıyorlar. Popüler bir yaşam formu olarak görülmeye başlayan yoganın iş fikirleri içerisindeki yeri de bu sayede sağlamlaşmış oluyor. Burada illa yoga bilmenize ya da felsefesini benimsemenize gerek yok. Uygun bir isimle anlaşın. İyi bir branding yapın ve kendi işinizin sahibi olan. Bu fikri bir tık girişim olarak düşünebilirsiniz.


13) Alışılmışın Dışında Kalan İş Fikirleri: Böcek Yetiştiriciliği

Gündemi ne kadar takip edilebiliyorsunuz emin değiliz ama listemizde kendine yer bulacak kadar gündem olan iş fikirlerinden biri de böcek yetiştiriciliği. Ülkemizde henüz gelişme aşamasında olan bu sektör de böcek çiftliği kuruyor, bu böcekleri kendi ülkelerinde farklı amaçlarında kullanmak üzere satın alacak insanlara pazarlıyorsunuz.

Boya hammaddesi, yiyecek ya da aksesuar olarak kullanılacak bu böcekler için ise farklı böcekler kullanmanız gerekiyor. Biraz araştırma, biraz sabırla bu alanda ciddi paralar kazanan Türk girişimciler de yok değil.


14) Klasik ama Güvenli: Çiçek Yetiştiriciliği

çiçek yetiştiriciliği

Çiçekçi dükkanları her zaman en renkli yerler olmuşlardır. Günümüzde ise bu iş biraz online’a kaçmış durumda. Hem insanların vaktinin olmaması hem de hala gözde hediyelerden biri olması çiçekçiliği bu alana konumlandırmış durumda. Eğer siz de güzel aranjmanlar üretebileceğinizi düşünüyor.

Bunun pazarlamasını ve sosyal medyasını çok iyi yaparım, harika da fotoğraflar çekerim diyorsanız online bir çiçekçilik mağazası açarak kendi işinizin sahibi olabilirsiniz. Üstelik çiçekleri sadece hediyelik olarak düşünmenize gerek yok. Belediyeler, organizasyonlar ve okullar… Kısacası biraz renklenmek isteyen herkes sizin müşteriniz olabilir.


15) Post-Pandemi İşleri: Ofis Kirala

Tek başına başlı başlına bir girişim olan ‘ofis kiralama’ özellikle pandemi dönemiyle birlikte oldukça rağbet gören bir alana dönüştü. Firmaların toplantıları online bir şekilde zoom ya da Microsoft Teams üzerinden yaptığı günümüz dünyasında fiziksel toplantılar da ayda bir ya da iki yapılmaya başlandı. Eh durum böyle olunca bazı firmalar büyük kiralar ödemek yerine bu alanları tercih eder oldu.

Aslında bu hizmetin merkezi ABD. Orada sıklıkla kullanılan bu sistem ise biz de daha yeni yeni kendini gösteriyor. Bu fikri gerçekleştirebilmeniz için geniş bir alanı kiralayıp, bölmeniz yeterli. Farklı ihtiyaçlara göre bölünüp toplantı salonları, ortak alanlar ve yeme içme alanları olarak konumlandırılacak bu yerlerin taliplileri her geçen gün artıyor. Bunun için standart bir online pazarlama çalışması çoğu zaman yeterli olacaktır.


16) Sosyal Medya için Danışmanlık

Bu yazıyı okurken bile belki bir gözünüz telefonunuzdaki bildirimlerde ya da bilgisayarınızın bir sekmesinde bir sosyal medya mecrasının sekmesi açık. Kim bilir? Eğer bu alanda temel seviye bir bilginiz, beceriniz varsa. Kendinizi bu alanda gelişime açık görüyorsanız bir iki kurs ve herkesin takip edebileceği içerikler ile siz de kendinize az sermaye ile güzel bir iş kolu yaratabilirsiniz.

Peki bu iş neden hala popüler? Sonuçta herkes bu işi yapabilir değil mi? Aslında değil. Büyük şirketler olarak gördüğümüz pek çok şirketin hala bir sosyal medya hesabı yok. Bunun yerine hala geleneksel yolları tercih ediyorlar. Hâl böyle olunca ilk hesaplarını profesyonel birine açtırmak ya da freelancer çalışanlardan destek almak istiyorlar. Bu alanda yapacağınız birkaç iş sizin isim yapmanızı sağlayabilir ve bu desteğin sizden alınmasını sağlayabilir.


17) Gelin Sizi Bir Gezdireyim: Tur Rehberliği

tur rehberliği iş fikirleri

Üç tarafı denizlerle çevrili, yedi medeniyetin beşiği ve modern insanlık tarihinin başlangıcı bu topraklarda gerçekleşti. İşte durum böyle olunca turizm her dönem bizim için önemli bir gelir kalemi olacak. Eğer temel seviye bir yabancı dil bilgisine, güçlü iletişim becerilerine ve araştırmacı bir kişiliğe sahipsiniz olduğunuz yerlerde bile tur düzenleyebilirsiniz.

Eğer ben de yabancı dil bilginiz yoksa üzülmeyin. Son dönemde yerli turistlerinde bu kültürel alanları ziyaret etme istekleri oldukça artmış bulunmakta. Yine de söylemekte fayda var bu alan profesyonellerin ve ciddi rekabetin olduğu bir alan. Bunun için dil ve iletişim becerisiyle birlikte güçlü bir reklamcılık yeteneği sizin diğerlerinden ayrışmanızı sağlayabilir.


18) Gıda Merkezli İş Fikirleri 101: Waffle ya da Kumpirci Aç

Aslında buna benzer pek çok işletme son dönemde açıldı ve açılmaya devam ediyor. Siz de bu furyada yer almak isterseniz haksız sayılmazsınız. Türk kültüründe nostaljik bir yere sahip olan Kumpircilik ve Avrupa kökenli bir tat olan Waffle Dükkanları artık her yerde. Her iki lezzete yönelik işletme açmak ise aslında oldukça kolay. Bunun nedeni yapım süreçlerinin oldukça basit olmasından kaynaklanıyor.

Ne yazık ki bu fikrimizde ortalamanın üstünden maliyet isteyen fikirlerimizden. Bu iş fikrimizi yerine getirebilmeniz için 70-100 bin lira civarında bir sermayeye ihtiyacınız var. Bunun karşılığını ise görece olarak daha kısa süreler içerisinde alabilirsiniz. Gıda sektöründe kendinize bir yer arıyorsanız bu işlerden biri size uygun olabilir.


19) Charlie’nin Çikolata Dükkânı

çikolata dükkanı

Tatlı mı tatlı çikolatalarla süslü bir vitrin, herkesin ağzını sulandıran bir tat. İşte karşınızda Çikolata Dükkânı. Tatlı dediğimizde aklımıza gelen ilk gıdalardan olan çikolata, gıda sektöründe iş fikri arayanlar için ideal bir kapı açıyor. Nişandan, düğüne; hasta ziyaretinden, bayram ziyaretlerine kadar hayatımızın pek çok alanında yanımızda olan çikolata dükkanını oldukça popüler fikirler arasında.

Güzel çekilmiş fotoğraflar, etkili bir pazarlama, tasarım ve online teslim seçenekleri ile bu iş gerçekten uygun olabilir. 50 bin TL’den düşük bir sermayeye bu işi gerçekleştirebilirsiniz. Yola çıkmadan önce kendi hesabınızı yapmanızda yarar var. Konum, kalite ve içeriğe göre bu fiyat artıp düşebilir. Bu iş genellikle kadın girişimciler tarafında son dönemde popülerleşmiş bir iş fikri olarak karşımıza çıkıyor.


20) Enstrümanlarını Kiralamak da Bir İş!

Evinizde kullanmadığınız enstrümanlarınız mı var? Ne yapacağınızı bilmiyor musunuz? Kiralamak seçeneklerden biri olabilir. Burada bazı yüksek performanslı ve pahalı enstrümanları yüksek bir bedel karşılığında kiralayabileceğinizi söylememiz gerekiyor. Hedef kitleniz olarak ise müzik dinleyen herkesi düşünebilirsiniz.

Youtube üzerinden ses analizleri izleyip müzisyen olmak isteyen gençler de büyük bir müşteri grubu olarak karşınıza çıkacak. Üstelik bu işi yürütmek çok zor değil. İş kurmak ve işi yürütmek çok zor ve zahmetli değil. Yine de bu iş için büyük bir şehirde olmanız önem arz ediyor. Sonuçta hedef kitleniz çoğunlukla bu şehirlerde yaşayan insanlardan oluşuyor.


21) Bir Yeni Sektör: Maske

iş fikirleri maske üretimi

Maskeler ne zamandır hayatımızda, hiç düşündünüz mü? Artık yabancılamadığımız maskeler kendi başına bir sektör yaratmış durumda. Pandemi dönemiyle birlikte sağlık konusundaki endişelerimiz her zamankinden daha fazla arttı. Bunun paralelinde de maske ihtiyacı her geçen gün artıyor.

Fakat size burada bahsedeceğimiz iş fikrinin kapsamına medikal maske girmiyor. Biz onun yerine size toz maskesi üretim atölyesini kurmanızı tavsiye ediyoruz. Toz maskelerini doğrudan perakende satış ile aracı firmaya satabilirsiniz. Bu girişim için ise ihtiyacınız olan para 110 bin TL’nin altında. Üstelik KOSGEB aracılığıyla hibeden faydalanabilirsiniz.


22) Alternatif Tıp İş Fikirleri Arasına Girer Mi?

Kültürümüz gereği alternatif tıp ürünleri her dönemde popülerliği koruyor. İşte bu yüzden etrafımızda bu kadar aktar var, öyle değil mi? Kendine oldukça geniş bir kitle yaratan bu alan sağlık endişelerinin artmasıyla kendini online satışa yöneltmiş durumda. Ne yazı ki en baştan söylemeliyiz. Bu iş fikri birden kurup yönetebileceğiniz bir fikir değil.

Onun yerine uzun vadede sizi harekete geçmeye çağıran ve pazarlama-reklam-insan kaynağı bütçeleriyle biraz hesap yapmanız gereken bir alan. Buna karşılık oldukça yüksek bir talebe sahip bu alanda uzman bir personele de ihtiyacınız olduğunu söylemeliyiz. Ayrıca eğer bu yol size güvenli gelmediyse bu alanda markalaşmış bazı firmalardan franchise alabilirsiniz.


23) İş Fikirleri Arasında Bir ABD Klasiği: Havuz Temizliği

O filmlerde ya da müzik kliplerinde gördüğümüz havuz temizleme sahneleri artık çok da uzak değil. Türkiye’de belli bir değerin üstünden olan evlerinin çoğunun artık bir havuzu var. Bundan dolayı da havuzu temizleyecek birine ihtiyaç duyuyorlar. Ç

ok fazla sermayeye ihtiyaç duymadan iyi paralar kazanabileceğiniz ve profesyonelleştiğiniz takdirde güzel bir iş fikri olan bu alana bir bakmanızı öneririz. Üstelik bu işe tek başınıza bile başlayabilirsiniz. Burada önemli olan teklifi sizin götürmeniz çünkü insanlar havuz temizlemenin ne kadar uğraştırıcı bir iş olduğunun farkında bile değiller.

Siz ilk işinizi alın ve işinizi en kaliteli şekilde yapın. İşiniz kulaktan kulağa bir şekilde büyüyecektir. Bu iş ile Türkiye şartlarında 2 saatlik bir iş yaparak ortalama 2-3 bin lira kazanabiliyorsunuz.


24) Butik Açmaya Ne Dersiniz?

butik açmak

Butik açma fikrinin çok orijinal olmadığını kabul edebiliriz ama bu onun iyi bir iş fikri olmadığı anlamına gelmiyor. Doğru yönetim, iyi bir iletişim dili ve güzel bir lokasyon seçimiyle o hep hayalini kurduğunuz renkli dünyaya siz de dahil olabilirsiniz. Üstelik eğer çevresi güçlü biriyseniz ilk müşterileriniz çoktan hazır demektir. Gerisi sizin pazarlama yeteneklerinizde.


25) Organik Yumurta Üretimi Hala Çok Popüler

Gıdada güven. Son dönemde çıkan gıdada hile haberleriyle birlikte bazı temel yaşam ürünlerine karşı bakış açısı değişmiş durumda. Özellikle hayatımıza giren ve doğal anlamına gelen organik kelimesiyle birlikte her şeyin en doğalını arar olduk. Pek tabii ki yumurtanın da. Gezen tavuk yumurtası, sarı yumurta ya da organik yumurta işte bu sıfatların birine sahip olan yumurta günümüzde çok değerli.

Başta 50 tavukla başlayabileceğiniz ve insanların güvenini kazanarak seri üretime geçebileceğiniz bu iş fikri hala çok popüler. Güncel fiyatlara baktığımız zaman insanlar güvendikleri bir organik satıcıdan yumurta başına 2-3 TL gibi fiyatları gözden çıkarabiliyorlar. Hal böyle olunca bu iş fikri listemizde bulunan popüler fikirler arasında kendine yer ediniyor.


26) Modern Çay Ocaklarını Duymuş Muydunuz?

Oldukça düşün bir sermayeyle açılabilecek dükkanlardan biri de çay ocağı ama bildiğimiz kıraathane gibi olanlarından değil. Modern çay ocakların Japonya, İngiltere gibi çay kültürünün bizim kadar yaygın olduğu yerlerde çok moda. Türkiye’de de örneklerini gördüğümüz bu alanları biraz daha modernleştirmeye ne dersiniz?

1001 çeşit bitkiden hazırlanan çaylar, klasik ya da Avrupai bitki çayları ya da Hindistan’dan gelen egzotik tatlar. İşte bunların hepsi açacağınız dükkânda bulundurabileceğiniz ürünlerden. Ürün yelpazesini geniş tutarak geniş bir müşteri profiline hitap edebilir, konsept yaratarak kendi isminizde çay bohçaları bile hazırlayabilirsiniz. O zaman hazırsanız, şimdiden elinize sağlık.


27) Evden Eve Ev Taşıyın!

evden eve taşımacılık

Evden eve taşımacılık bir diğer az sermayeyle sizi tatmin edecek işlerden. Biraz daha fiziksel gücün ön planda olduğu bu iş fikrinde yapmanız gereken sık sık ev değiştirilen İstanbul gibi lokasyonlarda iyi bir ekip kurarak reklamınızı yapmak ve işin size gelmesini beklemek.

Özellikle belirtmekte yarar var. Ev taşımacılığı aslında oldukça nitelik ve profesyonellik isteyen bir alan bunun nedeni de bir evin içerisine girdiğinizde göreceğiniz eşyaların farklılığından kaynaklanıyor. L koltuklar, devasa TV üniteleri ya da masalar. İşte bunların hepsini 12. kattan indirmek zorunda kaldığınızda ne demek istediğimizi anlayacaksınızdır.


28) Organizasyon Konusunda Yetenekli Misiniz?

Uygun bir yetenek tarafından açıldığında oldukça büyük kazanç sağlayacak işlerden bir tanesi de organizasyon şirketi açmak. Güçlü iletişim becerileri, iyi bir analitik zeka ve organizasyon becerisiyle güçlü bir network yaratabileceğiniz bu iş için sermayeniz yeteneğiniz oluyor desek yeterli olur sanırım.

Tabii ki bu kadar karlı bir işin olumsuz yönleri de yok değil. Kötü geçen bir organizasyon, aksiliklerin yaşandığı bir düğün ya da konser çok çabuk bir şekilde sektörden silinmenize neden olabilir; bu alanda yapacağınız diğer çalışmaları güçleştirebilir.


29) Bebek Giyiminden Hoşlanır Mısınız?

Tıpkı butik açmak gibi bebek giyim mağazaları da oldukça klasik ama popüler fikirler arasında. Baby Shower etkinliklerinin hız kazandığı, annelerin bebeklerine her gün farklı bir kıyafet giydirdiği günümüz koşullarında bebek giyim mağazaları iş fikirlerimiz arasında olmayı hak ediyor. Az bir sermaye ile başlanabilecek bu iş için gerekli izinlerin sağlanması (ruhsat vs), uygun lokasyonlu bir alan ve güçlü bir iletişim becerisi gerekiyor.


30) Vitamin Barlar ile Yaz Kış Sağlık Katın

vitamin bar iş fikirleri

Yaz ya da kış fark etmez. Hastalıklara karşı daha da hassas olduğumuz bu günlerde vitamin barlar hala ihtiyacımız olan vitamini bize sağlayacak can simitleri olarak ayakta duruyor. Sporcuların spor çıkışında, beyaz yakalıların bugün sağlıklı bir şey içtim diyebilmesi için; yoldan geçenlerin ise ‘boğazımdan iyi bir şey geçsin’ diyerek içtikleri bu meyve kokteyllerini yapmak ise oldukça masrafsız.

Bardağı 5-20 TL arası bir fiyata satılan bu kokteylleri yapmak için ise az bir sermaye yeterli. Bu işin püf noktası ise dükkanınızı nereye açacağınız. Eğer bir spor salonunun yanına, işlek bir durağa ya da okul alanının yakınına dükkanınızı açarsanız bu işte başarılı olma şansınız oldukça yüksek.


31) Bir Sosyal Medya Klasiği: Kişiye Özel Hediyeler

İleride dönüp 2000’li yıllara baktığımızda karşımıza çıkacak yegane kelime ‘kişiselleştirilmiş’ içerikler olacak. Her şeyin kişiye özel olmasına inandığımız bu dünyada özel biri için ise özel bir hediye aramamız kadar normal bir şey yok. İşte burada da karşımıza kişiselleştirilmiş, tasarım hediyelik eşya dükkanları karşımıza çıkıyor.

Özellikle son dönemde sosyal medya sayfaları üzerinden bir bir açıldığını gördüğümüz kişiselleştirilmiş hediyelik eşyalar için ise kutularına özenmeniz, üzerine isim yazmanız ya da her bir ürün için özel bir tasarım yapmanız yeterli. Belki vakit alacak faaliyetler gibi duruyor ama el emeği her zaman seri üretime göre daha fazla kazandırıyor. Bundan emin olabilirsiniz.


32) Lezzetli Bir Sabah: Kahvaltı Evi

Bu kadar parayı bu kahvaltıya mı verdim? Serpme kahvaltıya gittiğimizde aklımızdan geçen cümlelerden biri tam olarak bu oluyor. Çok az bir reçel, bir iki dilim yumurtalı ekmek ve işte karşınızda serpme kahvaltı. İşte bu sebeple Kahvaltı Evii iş fikirleri arasında kendine yer edinmiş durumda. Küçük bir dükkân açarak ve iyi, eşsiz kahvaltılıklar üreterek sadık bir kitle yaratabileceğiniz bu iş fikri için sermayeniz maddiyattan çok güler yüzünüz ve el lezzetiniz olabilir.


33) Süt Satarım Diyenlere

Hangi dönemde, hangi ücrete satılırsa satılsın süt ve süt ürünleri temel gıda maddelerimiz arasında bulunmaya devam edecek. Özellikle organik trendin hala devam ettiği günümüzde çocuklarına inek sütü içirmek isteyen, daha sağlıklı ve doğal olarak görünen bu ürünlerin fiyatları da aradaki emekle doğru orantılı olarak da daha fazla oluyor. İşte bu yüzden mandıracılık da diyebileceğimiz süt ürünleri satıcılığı listemizde kendine 33’üncü sıradan yer bulmuş durumda.


34) Salep Yetiştiriciliğini Duymuş Muydunuz?

salep yetiştiriciliği

Gıda tamam ama ben tarımla daha çok ilgiliyim diyenlerin karşısına ise ‘salep yetiştiriciliği’ iş fikri ile çıkabiliriz. Özellikle karlı bir alan olan salep yetiştiriciliğinin verimi de oldukça yüksek. Kışın aranan içeriklerinden olan salep pek çok kültürde de tatlıların içine atılan bir bitki. Hal böyle olunca değeri de ona göre oluyor.

Anadolu Orkidesi’nin yumrularından üretilen ve endemik türlerinden biri olan salep yetiştiriciliği için Tarım Bakanlığı’nın sunduğu teşvik programlarından yararlanılabiliyor. Doğrudan bakanlığın web sitesine girerek bu iş fikri hakkında önünüzü görmenizi sağlayacak kadar bilgiye ulaşabilirsiniz.


35) Spor Salonundan Çıkamayanlara İş Fikirleri: Antrenör Olun!

Kişiselleştirilmiş her şey değerlidir. Buna isterseniz hediyelik eşya deyin, isterseniz yazılmış küçük bir not ya da hizmet. İşin içine kişisellik girince fiyatta ona göre artıyor. Eğer spor alanında bir sertifikanız ya da yetkinliğiniz varsa siz de birinin/ birkaç kişinin kişisel antrenörü olabilirsiniz.

En büyük yatırımı vücudunuza ve yeteneklerinize yaptığınız bu alanda iyi bir program yazıcı olmanız ve dediğini yaptıracak kadar güçlü bir iletişim dilinizin olması gerekiyor. Bu işi isterseniz bir salonla anlaşarak gerçekleştirebilir; isterseniz de bireysel olarak kendiniz yürütebilirsiniz.


36) Organik İş Fikirleri: Doğal Oyuncaklar

organik oyuncaklar

Nostalji kuşağımızın bir diğer üyesi de doğal oyuncaklar. Annelerimizin babalarımız çocukluğunda oyuncak olmadığına dair hikâyeleri dinlemişsinizdir. İşte bu hikayeler içerisinde belki size çıkarıp tahtadan bir oyuncak göstermiş aile üyeleriniz bile olabilir. Eğer marangozluk konusunda bilginiz ya da merakınız varsa siz de kişiselleştirilmiş organik oyuncaklar üretebilirsiniz.


37) Modern Bir Bakış: Scooter Kirala

Sokağa çıktınız. Sağınızda Martı, solunuzda BinBin. Yeni nesil girişimlerden biri olan scooter kiralama şirketleri özellikle kendilerine yarattıkları bu alanda oldukça karlı işler yapıyorlar. Listemizde de tam da bu yüzden bulunuyorlar. Siz de kendi scooter filonuzu kurarak, mesafe ya da dakika bazlı bir ücretlendirmeyle kendi işinizin patronu olabilirsiniz.

Ama burada belirtmekte yarar var. Bu filoların yönetilmesi, şarj edilmesi ya da güvenliklerinin sağlanması için oldukça önemli bir iç gücüne ihtiyaç var. Burada insan kaynaklarının da önemli olduğunu unutmayalım.


38) Bebek Spa Merkezi Mi?

Bu iş fikrini hayatın içinden bir örnekle anlatacağım. Deneyim ve tecrübenin herkes tarafından saygı gördüğü bir dönemde yaşıyoruz. Bu saygı ne yazık ki yaşça büyüklerimize karşı daha az olsa da bir deneyim yaşamak, yeni bir yeri tecrübe etmeye yönelik ileri seviye bir merakımız var içimizde. İşte bu tatmini bebeklerimizin de yaşamasını istiyoruz.

Bunun için bir daha hatırlamayacakları, sadece fotoğraflarına bakacakları tecrübeleri daha onlar konuşmaya başlamadan yaşatıyoruz onlara. Yeni trendlerden biri olan işte bu deneyim yolculuğunun biri ucunda da ‘Bebek Spa Merkezleri’ bulunuyor. Sadece bir kere benim bebeğim de girsin fikriyle Türkiye’de pek çok ebeveynin farklı şehirlerde bile olsalar bu spa merkezlerine çocuklarını götürdüklerini söyleyebiliriz.


39) Hediye Düşünmeye Gerek Yok

Her yıl pek çok sebepten dolayı sevdiklerimize pek çok hediye alıyoruz. Doğum günleri, nişan ya da düğün gibi organizasyonlar, işe başlama veya ayrılma hediyeleri bile var. Hâl böyle olunca sadece hediye sektörünün bile milyar dolarlık bir sektör haline geldiğini söylesek bize inanırsınız sanırım. İşte iş fikrimizin kapsamına da tam olarak bu giriyor. Hazır hediyeler.

Daha önce kişiselleştirilmiş içeriklerin ne kadar rağbet gördüğünden bahsetmiştik. Konu hediye olunca durum hala aynı. Örneğin Muhiku, Bendensana, Bikutumutluluk gibi hediye siteleri sektörde bir farklılık yaratarak özel hediye kutuları hazırlıyorlar.

Bu kutuların içerisine yeni tatlar ve aylık değişen özel içerikleri dahil ediyorlar. Siz de güzel bir hediye aranjmanı, iyi bir sosyal medya yönetimi ve düşük bir bütçeyle bu işe girebilirsiniz. Bu işin en önemli yanının hediye kutularının kalitesi, notlar ve kargolama olduğunu söylemekte yarar var.


40) Doypack Kahveyi Hiç Duydunuz Mu?

doypack kahve

Starbucks’a gittiniz bir paket kahve istediniz. O yüksek fiyatlı ürünlerin bulunduğu paketleri Doypack diyoruz. Oldukça dik duran, vakumlu ağızlarıyla birlikte toz içeceklerin yerleştirildiği bu paketler oldukça şık duruyorlar. Siz de Doypack paketleri satın alarak içerisine kendi özel tariflerini oluşturabilir. Kendiniz tasarlayabileceğiniz dış yüzeyini özelleştirerek yeni işinizi markalaştırabilirsiniz.

Örneğin kahve ya da çay mı paketlemek istiyorsunuz? Bir kahve öğütücü makine sizin için yeterli olacaktır. Siparişlerinizi alın, istenen kahveyi makinede çekin ve paketleyin. Özelleştirilmiş paketleriniz ile müşterinize kargolayın. Kahveyi siz üretmiyor olabilirsiniz ama o kahve sizin markanızla dağıtılıyor. Burada bu şekilde hizmet veren üçüncü nesil kahvecileri incelemenizi öneririz.


41) Cosplay Gibi: Kostümlü Fotoğrafçılık

Bir tatil beldesine gittiğinizde ya da bir etkinliğe katıldığınızda orada sizi fotoğraf çekilmeye teşvik edecek birilerini görebilirsiniz. Profesyonel olarak bu işi yapan insanlar bu tarz yerlerde Osmanlı döneminden kıyafetler giyebildiği gibi; GİST gibi oyun etkinliklerinde yurt dışından özel cosplay yapan insanlarda etkinliklere yüksek ücretler karşılığı çağrılabiliyor.

İster konsept fotoğrafçılığı yapın, isterseniz de bu fotoğraflardaki kurgu karakterlerden biri olun işinizin hakkını verdiğinizde bu iş oldukça karlı. Eğer siz de düşük bir bütçeyle renkli bir işe başlamak isterseniz. Bu iş için uygun kişi siz olabilirsiniz.


42) Instagram’da Çekiliş Düzenlemek Bir İştir!

Orijinal işlerimiz arasında Instagram’da çekiliş düzenlemek var. Evet oldukça farklı bu iş için aslında profesyonellik gerekiyor. Milli Piyango’dan alınan izinler, sürecin takibi ve raporlanması, isimlerin seçilmesi ve noterden alınan onay. Bunların hepsi için çekiliş yapacak her markanın ekstra bir eleman tutması gerekiyor. Bunun yerine kuracağınız şirket üzerinden bu işi siz yapabilirsiniz.


43) Letgo ile Yeni Bir İş Fırsatı

Sahibinden.com, Letgo ya da Facebook grupları. Sell it, Buy it ismiyle geçen bu sektör aslında o kadar büyük ki ikinci el eşyacılık ayrı bir sektör haline geldi bile. Letgo üzerinden ucuza aldığınız ürünleri ya da evinizde bulunan ve satmak istediğiniz ürünleri biraz bekleyip üzerine kar koyarak bu platformlar üzerinden tekrar iyi fiyatlara satabilirsiniz. Bu işin sermayesi ilk alacağınız ürüne göre değişirken; bu iş için zaman, emek ve güçlü bir araştırma yeteneği gerekiyor.


44) Affiliate Marketing Nedir? Nasıl Yapılır?

affiliate marketing iş fikirleri

İşte tam olarak bir influencer iş fikri ile karşınızdayız. Bildiğiniz üzere yakın zamana kadar influnecerlar ‘Ekranı yukarı kaydırabilirsiniz’ diyerek link veriyorlardı. Bunun yerine ise artık doğrudan linkleri Instagram’ın yeni özelliği ile hikâyelerine sabitleyebiliyorlar.

Eğer sizin de sizin sözünüzü güvenen, sırf siz kullanıyorsunuz diye onların da kullanacağı bir kitleye sahipseniz affiliate pazarlama dediğimiz bu iş tam size göre. Nasıl mı yapılıyor? Türkiye’de pek çok e-ticaret sitesi ona satış kazandırdığınızda size komisyon veriyor. Burada bu işe en çok para sağlayan işletmelerin başında sizin de tahmin edebileceğiniz gibi Trendyol geliyor.

Burada sırf link ekleyerek ayda 100 bin TL’nin üzerinde gelir elde eden insanlar olduğunu söylemekte yarar var. Peki, ben nasıl yaparım derseniz Gelir Ortakları, AffOcean ya da Reklam Action gibi siteleri kullanarak bu işe başlatabilirsiniz. İşe başlamadan önce detaylı bir rakip ve pazar analizi yapmanızı öneririz.


45) Makale Yazarı Olun!

Güçlü bir yazım dilim var, parmaklarım klavye üstünde piyanistin piyanoda aktığı gibi akar diyorsanız iyi bir makale yazarı olabilirsiniz. Biraz daha akademik bazlı olan bu iş fikrimiz için makalenin nasıl yazılacağını bilmeniz, güçlü bir analiz yeteneğine sahip olmanız ve iyi bir yazar olmanız gerekiyor.

Günümüzde halihazırda Bionluk gibi pek çok site üzerinden kelime sayısıyla doğru orantılı bir ücretlendirmeye makale yazan insanlar mevcut. Hiçbir bilgi sahibi olmadan, yönlendirmeler ve basit araştırmalar ile bu siteler üzerinden insanlarla anlaşarak aylık 4 bin TL’nin üstünde gelir elde etmeniz mümkün.


46) Renkli ve Baskılı Çoraplar Çok Moda

baskılı çoraplar

Geçen bir influencer’da gördüm kendi kafasını çoraplarının üstüne bastırmıştı. Bunun üzerine bu çorapları takipçilerinin de istediği, arkadaşlarına onların da hediye edeceğine dair pek çok yorum almış olmalı. İnternette basit bir araştırmayla bu çorap çiftlerinin 10 ila 50 TL arasına satışının yapıldığını söyleyebilirim.

Eğer sizde ister özel tasarım baskılar isterseniz de Tahtakale gibi çorapları toptan alabileceğiniz yerler üzerinden satın alarak internet üzerinden satabilirsiniz. Şimdi renkli bir sosyal medya hesabı açın, iyi bir marka ismi belirleyin ve çoraplarınızı daha modern yöntemler üzerinden pazarlayın.


47) Evet O Oyuncakların İsmi: Amigurumi

amigurumi

Kalın ip ve tığ ile örülen ve oldukça popüler olan o koca gözlü oyuncaklara Amigurumi deniyor. Oldukça fazla talibi bulunan bu oyuncakların satışı ise ister bir tezgah üstünden isterseniz de online bir şekilde yapılabiliyor. Çevrenizde kendi çocuklarına ya da yeğenlerine hediye almak isteyen ama bunun da bir tık özel olmasını isteyen pek çok insan olduğunu göreceksiniz. Unutmayın el emeği hala moda.


48) Amigurumi Demişken: Keçe İğneleme

Hitap ettiği kitle itibariyle Amigurimi’ye benzeyen ama Türkiye’de o kadar da ses getirmemiş el işi sanatlarından birisi Keçe İğneleme. Aslında keçeyi bu kadar fazla yerde kullanan bizler için bu sanatın keşfedilmemiş olması garip. İşte iş fikirlerimizden biri bu.

Herkesin gözünün önünde olan ama pek fazla üretimi yapılmayan keçe oyuncaklar. Yaratıcılığınızla yoğurabileceğiniz bu keçe figürleri maksimum 40 TL gibi bir fiyata imal ediyorsunuz. Burada sermayeniz paradan çok zamanınız ve el hızınız oluyor.

Küçük bir araştırmayla bu işte uzmanlaşmış kişilerin 500 ile 750 TL arasından ürünlerinin satışının yapıldığını görebileceksinizdir. Bu işe başlamadan önce çevrenize: ‘Sen olsan bu ürünü alır mıydın?’ diye sorarak küçük bir pazar analizi yaptırmayı ihmal etmeyin.


49) Led Tasarımcısı Olun

Ledler her dönem moda. 80’lerde arkasına aldığı güçle birlikte bütün gece hayatını süsleyen ledler hala çok moda. Hatta kendine özel tasarımcılara bile sahip. Üstelik bu alanda gelişim göstermek için sadece üç aylık bir eğitim yeterli.

Led tasarımı alanındaki bu iş fikrimiz için gereklerse oldukça basit ve elzem özellikler: yaratıcılık, el işçiliği ve pazarlama yeteneği. Basit bir araştırmayla e-ticaret siteleri üzerinden tasarımı yapılan bu basit ürünlerin 300 TL’nin üzerinden satıldığını görebilirsiniz. Unutmayın basit düşünmek iyi satmayı sağlar.


50) Kişiselleştirmeler Üzerine İş Fikirleri: Kupa Baskı

kupa baskı

Bir diğer kişiselleştirme fikrimiz kupalar üzerine. Tıpkı çorap ya da hediye kutularında olduğu gibi kupa baskıları günümüzde hala çok popüler. Burada beyaz kaliteli seramik bir bardağın üstüne kendi tasarımlarınızı basabilir ya da müşterilerinizin size gönderdiği fotoğrafları bu bardaklar üzerine basabilirsiniz.

İyi çekilmiş bardak fotoğraflarıyla kendinize bir showroom alanı yaratabileceğiniz bu iş sonucunda bardak başına satışlardan iyi karlar elde edebilmeniz mümkün. Kupa baskı işi, iş fikirleri arasında en güvenli olanlardan biri diyebiliriz.


51) Gıda Merkezli İş Fikirleri Arasından Bir Örnek Daha: Online Makaron

online makaron satma

Bu eşsiz Fransız lezzeti son dönemde Türkiye’de oldukça Premium bir lezzet haline geldi. Tane fiyatı 3 ila 8 TL arası fiyatlara satılabilen Makaronların üretimi ise iyi bir el işçiliğiniz varsa oldukça basit. Güzel bir paketleme ve lezzetli bir elle sadık müşteriler tarafından düzenli olarak alınabilecek makaronların satışını online kanallar üzerinden yapabilir ya da yakın çevreniz üzerinden müşterilerinize dağıtabilirsiniz.


52) Kilden Gelen Tasarımlar

Küçükken okulda yaptığımız heykellerin pek çoğu kilden yapılıyordu. Bu kilden heykellerin yerini çocuklarımıza verdiğimiz oyun hamurları aldı zamanla. Fakat çocukluğumuzda kalan bu sanatı icra ederek kilden tabaklar, bardaklar yapmak ve bunun satışını gerçekleştirmek mümkün.

Polimer kil satın alarak istediğin aksesuarı ya da mutfak gerecini üretebilir üzerine kendinize özel tasarımlar katarak onu özelleştirebilirsiniz. Bu iş fikri için bu işi uzman bir şekilde yapan bir atölyeden ya da işi bilen bir ustadan eğitim alabilirsiniz. Zaman içerisinde eliniz oturdukça kendi tasarımlarınızın özgünlüğüne fiyat biçemeyeceksiniz.


53) Dikkat Yorumlarım Satılıktır

yorum satma

Online bir satış platformu için müşterilerinden gelen yorumlar hem bir gurur kaynadığıdır hem de verdiği hizmeti diğer insanlara ispat etmek için birer nişan. Fakat her zaman gelen müşteri yorumları iyi olmayabiliyor ve bu müşteri yorumları Google üzerinden silinemeyeceğinden şirketin yıldızı düşük çıkabiliyor.

Bunun için yapmanız gerekenler çok basit R10 sitesi üzerinden yorumları kötü olan firmalarla iletişime geçmek. Tanesi 1 TL’den aldığınız yorumları daha yüksek bir karla yorumları kötü olan bu firmalara satmak. Bu tarz bir satış yaparak günlük 200 TL’nin üzerinde para kazanabilirsiniz.


54) Bu Sizin Markanız! Bitki Çayını Markalaştırın

Ülkemiz alternatif tıbbın zirvede olduğu ülkelerin başında geliyor. Bunu daha öncede dedik ama işte bu yüzden çevremizde bu kadar çok aktar var. Aktarlar bizim başımız sıkıştığında (hasta olduğumuzda) bize destek veren çaylar sağlayan aracılar aslında. Siz de bu alanda kendi markanızı yaratabilir.

Dünyanın en fazla çay içilen ülkesi olan ülkemizde kendi oluşturduğunuz çay paketlerini satabilirsiniz. Bu iş fikri için gerekenler: Güzel çay kolajları (aktarınıza danışın), çayın kokusunu kaçırmayacak etkili bir paketleme, güzel bir tasarım ve iyi bir müşteri ağı ve kendi işinizin patronusunuz!


55) Bardak Ürünler Geri Döndü

bardakta mısır

Hayır hayır burada bardak satmaktan bahsetmiyoruz. Bardakta satılan ürünlerden bahsediyoruz. Sokak lezzetleriyle tanınmış bir ülke olarak bardak lezzetlerimizin sadece mısır ile sınırlı olması çok mantıklı gelmiyor. Örneğin Avrupa’da kurulan yılbaşı marketlerinde bile bardak ürünlerin satışı yapılarak büyük karlar elde edilebiliyor. Bu ürünlerden bazıları noodle, mısır ya da kendi yöresel tatları oluyor.

Sizin de evet ya bu bardağa girse çok iyi satar dediğiniz bir bardakta yemek fikriniz varsa bu girişim fikri tam size göre. Burada kültürümüzün parçası turşu, pilav, bulgur, mısır ya da patates gibi ürünleri düşünebileceğiniz gibi dünyadan tatları da bu bardakların içine yerleştirebilirsiniz.


56) Pizzanın Çeyreği Makbuldür!

dilim pizza

Kadıköy’e giden yemeden dönmüyor. Pizza 2 Go adlı dilim pizza satan markanın önünde ne zaman gitsem uzun kuyruklar oluşuyor. Pizzanın ev sahibi İtalya’yı ziyaret ettiğimde de durumun çok da farklı olmadığını görüyorum. Pizzalar yolda, çim üzerinde, stadyumlarda kısacası her yerde dilim şekliyle yeniyor.

Pek çok farklı pizza dilimi bir araya getiriliyor. Aslında çok da yeni olmayan bir iş fikrini ülkemizde uygulayarak siz de kendi pizza fırınınızı açabilirsiniz. Burada iyi bir dilim pizza yeri için lokasyonun çok önemli olduğunu söylemekte yarar var. Ne yazık ki bu fikir her yerde tutup Türk kültürüne bağlı yaşam tarzları olan yerlerde çok satacak bir fikir değil. 


57) Reçine ile de Girişimci Olunur

Zamana meydan okuyan bir kaynak: Reçine. Bu malzeme ile yapılan takıların, süslerin ya da aksesuarların oldukça kaliteli durduğunu söyleyebiliriz. Üstelik içine konulan malzemenin kalitesine ya da türüne göre çok otantik ürünler de elde etmek mümkün. Yaratıcılığınızı törpüleyeceğiniz, kendinize yeni iş imkanları yaratabileceğiniz reçine ile ilgili bir iş yapmak isterseniz Youtube videoları izlemeniz yeterli…


58) Amazon FBA ile Para Kazan!

amazon fba iş fikirleri

Bu duymayanların kulağına garip gelebilecek bir iş modeli aslında. Az bir sermaye ile güzel kazanç elde edebileceğiniz projeler arasında bulunuyor. Bu iş sistemi şu şekilde çalışıyor: Türkiye’den ya da yurt dışından ucuza aldığınız ürünü ABD’de bulunan Amazon depolarına gönderebiliyorsunuz. Buraya gönderdiğiniz ürünün satışını yine Amazon üzerinden gerçekleştirebilir; üzerine kar koyup satabilirsiniz.

Çok pratik olan bu sistem de Amazon deposuna gönderdiğiniz ürünü, paketler ve müşterinize gönderir. Bu fikrin halihazırda Türkiye’de pek çok kişi tarafından uygulandığını size söyleyelim. Silikon telefon kılıfçılarının bir ara ülkemizde bu kadar popüler olmasına neden olan durum tam olarak buydu.


59) Kurut ve İş Fırsatına Dönüştür!

kurutulmuş gıda

Özellikle Anadolu lezzetleri arasında sayabileceğimiz kurutulmuş domates, patlıcan ve pek çok diğeri aslında başlı başına bir sektör olarak karşımıza çıkıyor. İşte bu iş fikrimiz de tam olarak bununla ilgili. Uzun süre dayanan ve bizim kışlık olarak gördüğümüz kurutulmuş meyve ve sebzelerin üretimini gerçekleştirebilir ya da halihazırda olan ürünleri bir kooperatif üzerinden satın alarak paketleyebilirsiniz.

Bunun için dikkatli bir pazar analizi yapmak iyi olacaktır. Örneğin o sene, hangi bölgede, hangi ürüne daha çok ihtiyaç olduğunu bilmek. Bununla birlikte üreticilerle anlaşmak ve bir butik açarak bunun iyi bir şekilde reklamını yapmak işinizi geliştirme konusunda size yardımcı olacaktır. Usta şeflerin tercihi kurutulmuş meyve ve sebzelerden bir marka yaratacaksanız hadi şimdi başlayın…


60) Freelance İş Fikirleri

freelance iş fikirleri

Ve listemizin sonundayız. Yeteneğinize göre freelance bir iş bulmak eskisine göre daha kolay. Yazarsanız yazmaya başlayın; tasarımcıysanız logo ya da site tasarlayın; pazarlama konusunda iyiyseniz online satış alanında eğitimler verin. Gerçekten herkese göre bir freelance bir iş mevcut. Daha fazla iş kolu için ise Google’da küçük bir araştırma yapmanız yeterli.

Bu işleri daha kolay yapabilmek ve güvenli bir şekilde anlaştığınız ücreti alabilmeniz için aracı bir site üzerinden freelance işinizi yürütebilirsiniz. Bağlantınız var ise zaten böyle bir ekstra aracıya ihtiyacınız olmayacaktır.

Sizin için sıraladığımız bu 60 işin her biri için ayrı bir emek, ayrı bir yetenek gerekiyor ama sizin size en uygun olanını seçeceğinize eminim. Unutmayın, burada en düşük bütçeli gibi gözüken bir işe girişirken bile bir durum ve rakip analizi yapın, hedef kitlenize nerelerde nasıl ulaşabileceğinizi planlayın.


Global Meslekler: Dünyanın Her Yerinde Evden Yapılabilecek Meslekler

Ast-Üst İlişkisinin Olmadığı Bir Yönetim Şekli: Holakrasi

This post is also available in: English

Kategoriler: İş

Yorumlar (0) Yorum Yap

/
Exit mobile version