İnsan Doğasını Satranca Yansıtan Garri Kasparov’dan Satranca Dair 10 Alıntı

Edanaz Aksoy

Edanaz Aksoy

Editör - Bilgi Hukuk

Gary Kasparov, Azerbeyca’nın Bakü kentinde dünyaya gelmiş genç yaşlarda büyük başarılara imza atmış ünlü bir satranç ustasıdır. Rakipleriyle yaptığı maçlarda kendinden çokça bahsettiren Kasparov düşünceleri ile de ön planda olmuştur.
İlk defa yapay zeka ile satranç oynamış ve yenmiştir. Daha sonra rövanş maçları gerçekleştirilmiş ve bu maçlar hakkında da bazı iddialar ortaya atmıştır. Başarı için asla vazgeçmeyen ve genç yaşlarda bu işe başlamasına rağmen usanmadan devam eden bu usta dan satranca ve hayata dair alıntıları derledik.




1) Sonuçta büyük usta seviyesinde kazananı kaybedenden ayıran düşünülmezi yapma isteğidir. Parlak bir strateji bir zeka ürünüdür ama zeka gözü peklik olmadan yeterli değildir. Eğer fırsat verildiğinde oyunda patlama yaratma cesaretim olmalı, rakibinin oyununu ve sinirlerini bozabilmeliyim. Şu devrededir: Klasik yöntemlerle başarılı olamazsınız. Rakibiniz yapacağınız hamleleri tahmin edebilirse sonuç alamazsınız, stratejiniz işe yaramaz.
2) Dikkat kaybı yaşamadan günlerce çalışabilmek bir yetenektir. Uzun süren çalışmalar boyunca yeni bilgi edinebilmek yetenektir.
3) Sezgiyi tahta uygulanabilir hale sokmak ve bunu ustaca kullanmak analiz veya bir cihazla ölçülemeyecek önemli bir etkendir.
4) Satranç zihinsel işkencedir.
5) Evin yanarken komşuları rahatsız edemezsin. Ya da satrançta dediğimiz gibi, eğer kralınız saldırı altındaysa, kraliçe tarafında bir piyon kaybetme konusunda endişelenmezsiniz.
6) Her çağın en iyi satranç ustaları, yaşadıkları ve çalıştıkları toplumun değerleri ile yakından ilişkiliydi. Kültürel, politik ve psikolojik bir arka plandaki tüm değişiklikler oyunlarının tarzı ve fikirlerine yansıtılıyordu.
7) Kazanmak, birkaç kişiye ait bir sır değildir, kazanmak, daha çok çalışarak, çevreyi inceleyerek ve önümüzde olan herhangi bir mücadele için kendimizi hazırlayarak öğrenebileceğimiz bir şeydir.
8) Satranç sanatçısının en verimli taktiği, rakibinizin size neler yapabileceğini göstermesine izin vermemesidir.
9) Gördüğüm – hem kendim hem de rakiplerim içerisinde – memnuniyetin nasıl bir dikkatsizlik eksikliğine, daha sonra hatalara ve kaçırılan fırsatlara yol açabileceğidir.
10) Başarılı olmak istiyorsanız, başarısızlık riskini cesaretlendirmelisiniz.

This post is also available in: English

Kategoriler: Alıntılar, Strateji

Yorumlar (0) Yorum Yap

/