Eudaimonia – Derincesine Çalışmak

Emre Erdemir

Emre Erdemir

Stress & Life Analysis Engineer

Hiç herhangi bir sınava veya ilgi duyduğun bir konuya çalışırken işin bittiğinde zamanın su gibi akıp gittiğini, bir akışa kapılıp sürüklenmiş olduğunu veya henüz uyanmış gibi olduğunu hissettin mi? 


Pürdikkat!

Cal Newport, Deep Work kitabında, kitabın adı Türkçeye “Pürdikkat” olarak çevrilmiş, çalışmanın derincesini şu şekilde açıklamış:  

Bütünüyle odaklanılıp dikkat kesilerek yapılan ve bilişsel yeteneklerin sınırlarını zorlayan üst seviye faaliyetler.

Yazar not düşüyor: “Pürdikkat çalışma ile üretilen yeni değerlerin ve geliştirilen kişisel becerilerin başkalarınca taklit edilmesi çok zordur.”

Bebek Adımları

Newton’un Eylemsizlik Yasası’nda açıkladığı gibi varlıklar eylemsizliklerini ya da içinde bulundukları hareket durumunu korumak ister.
                                                 Paranın Eylemsizliği
Akıllı telefonlar aracılığı ile kullandığımız, psikolojik olarak da bizi küçük mutluluklarla bağımlı etmeye yönelik olarak düzenlenmiş, sosyal medya gibi etmenler bizi eylemsizliğimizi korumaya itiyor, derinleşmemizi önlüyor.

 Ancak, derin çalışabilmek için öncelikli olarak yapmamız gereken dikkatimizi olabildiğince toplamaktır.
Bunu yapabilmek için şu adımları izleyebiliriz:
1. Hazırlanma
Başlangıç olarak çalışırken ihtiyacımız olan bütün eşyaları ve araçları yanımıza almak gerekir ki çalışma sırasında bu tip eksiklikler dikkatimizin bölünmesine sebep olmasın.

2. Kendi Mağaranı Bul
Hindistan’da her evde meditasyon yapacak özel bir odanın bulunması gibi herkeste çalışmak için özel bir oda olmayabilir ancak kendimize dikkatimizi dağıtmayacak mekanlar bulabiliriz. Özellikle kütüphanelerin sota yerleri bizim için ideal olacaktır. Bunun dışında kendi evimizde bir odayı yalnızca çalışma için ayırabiliyorsak ne âlâ.

3. Kolları Sıvama Vakti
En önemli kısım burada başlıyor. Cal Newport, derin çalışmaya yeni başlayanların çalışmaları süresince yaklaşık 1 saat tam anlamıyla derin çalışabildiğini, çalışma kaslarını geliştirdikçe ise bu sürenin 4 saate kadar çıkabildiğini belirtiyor. Kasları geliştirebilmek için ise can sıkıntılarına direnç göstermek ve sosyal medya gibi bağımlılıkların yerine bu çalışma tipini alışkanlık haline getirmek gerekiyor.

4. Mola
Kaslardan bahsetmişken onları çalıştırmak gerektiği kadar dinlendirmek de gerekiyor. Dikkatimizi bir tür kas gibi düşünebiliriz. Ayrıca, bu çalışma tipini alışkanlık edinebilmek için kendimizi rutinlerin ardından ödüllendirmek de gerekir.

Sözün kısası, eskilerin de dediği gibi:

Zanaat ibadettir. Her insan kendi zanaatkârıdır.

Göğünüz aydın olsun.

This post is also available in: English

Kategoriler: Gelişim, Motivasyon

Yorumlar (0) Yorum Yap

/
Exit mobile version