Çin’nin Muhteşem Tasarıma Sahip Kütüphanesi 

Çin’in Tianjin kentinde hizmete sokulan yeni halk kütüphanesi(Tianjin Binhai), bilim kurgu filmlerini aratmıyor.Zeminden tavana ciltli kitaplıkların etrafında parlayan küresel bir oditoryumdan oluşmaktadır.Tam üç futbol sahası büyüklüğünde( 33 bin 700 metrekare) ve 1 milyon 200 bin kitap bulunduruyor. 
Tianjin Binhai Kütüphanesi, yalnızca üç yılda tasarlandı ve inşa edildi.

Kütüphane 5 kattan oluşmaktadır.Zemin katta okuma alanı ve oditoryuma ek olarak birinci ve ikinci katlarda da okuma odaları ve salonlar bulunuyor. En üst iki katta ise ofisler, toplantı odaları ve bilgisayar odaları var. İnsana mağara hissi veren bu kavisli iç mekanda yer alan kat kat kitap rafları, oturmak için ideal alanlar yaratırken daha üst katlara da geçişi sağlayabilmektedir.

Bu muhteşem  tasarıma sahip kütüphane, Çin’de büyük ilgi uyandırdı. Sosyal medyada kısa sürede Çin’in en güzel kütüphanesi ilan edilen mekana, “Kitap Okyanusu”, “Bilgi Denizi” ya da “Göz” gibi isimler verilmiş. Tianjin halkı bu yeni kütüphaneye hemen alışmış, mekan beklenildiği gibi kentsel bir “buluşma noktasına” dönüşmüş.

This post is also available in: English

Kategoriler: Uncategorized @tr, Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/