Ölmeden Önce Ne Yapmak İstersiniz?

Berk Kır

Berk Kır

Student of Art History | Portrait Photographer

27 Şubat 2018

Oyuncu Candy Chang’in ve arkadaşlarının gözü New Orleans’ta yaşadıkları mahallede eski ama bir o kadar da göz önünde olan bir duvara takılıp duruyormuş. Bu duvarı kara tahta ile kaplamaya karar vermişler. Üzerine de “Before I die…” (Ölmeden önce…) yazarak, insanları hayallerini ve dileklerini paylaşmaya davet etmişler. 

Aslında “Ölmeden önce ne yapmak istersiniz?” sorusuna yanıtlar arayan tahtaya kimisi eğlenceli gibi kimisi sıradan cevaplar vermiş.
Candy Chang gördüğü bu yoğun ilgi sonrasında bu duvarı projeleştirmiş ve aynı duvarı ABD’nin dört ayrı şehrinde daha hayata geçirmiş. ABD sonrasında Kanada, İspanya, İskoçya, Avustralya ve Holanda’ya sıçrayan proje büyümeye devam etmiş. Chang projeyi daha ulaşılabilir kılmak için her şeyi dijitale de taşımış. Beforeidie.city isimli internet sitesi aracılığıyla duvarlara ulaşamayanları da projeye dahil etmeyi amaçlamış ve dileyenin kendi tahtasını yaratabilmesi için bir de rehber hazırlamış.

Chang’e bu fikri nasıl edindiği sorulduğunda ise 2009 yılında kendi annesi kadar yakın birini kaybettikten sonra ölüm üzerine daha çok düşünmeye başladığını ve insanları da ölüm üzerine biraz daha düşünmeye davet etmek istediğini söylüyor.

Peki şimdi içinde bulunduğumuz bu monotonluğu ve kaosu bir kenara bırakalım ve düşünelim:

Siz ölmeden önce ne yapmak istersiniz?

Kariyer Macera Dolu Bir Oyun: İşte Bunlar da Hile Kodları

Yeni bir oyuna başladığımızda öğrenecek çok şeyimiz oluyor. Her oyun keşfettikçe haz aldığımız, engelleri aştıkça heyecanlandığımız, öğrendikçe harika hissetti...

Kariyer Macera Dolu Bir Oyun: İşte Bunlar da Hile Kodları Kariyer Macera Dolu Bir Oyun: İşte Bunlar da Hile Kodları

Yorumlar (0) Yorum Yap