Kişiyi Geleceği Gördüğüne İnandıran Trajik Sendrom: Cassandra Sendromu 

Zeynep İrem Çobanoğlu

Zeynep İrem Çobanoğlu

Yeditepe Üniversitesi Psikoloji

Cassandra Sendromu, muzdarip olan kişiyi geleceğe dair dehşet dolu olayları önceden gördüğüne ama kimseyi buna ikna edemeyeceğine inandıran ciddi bir psikolojik rahatsızlıktır.

Pek çok psikolojik hastalık gibi bu sendromun ismi de mitolojik hikayelerden gelmektedir.

Yunan Mitolojisi’nde yer alan bir karakter olan Truva kralının kızı güzeller güzeli Cassandra, efsaneye göre Tanrı Apollon tarafından geleceği görme yeteneği ile ödüllendirilir.
Ancak söz verdiği gibi Apollon’un cariyesi olmayı kabul etmeyince, Apollon onu lanetleyerek geleceğe dair gördüğü kehanetlere kimseyi inandıramamasına sebep olur.
Cassandra, Truva savaşının korkunç sonuçlarına dair gördüğü kehanetleri çaresizce insanlara anlatsa da hepsi onunla alay eder ve kimse ona inanmaz.
Cassandra’nın yaşadığı çaresizlik, gelecek korkunç olayların önceden farkında olan ancak buna kimseyi inandıramayan ve bu konuda elinden hiçbir şey gelmeyen bilinçli insanın trajedisidir.

Bu hastalık kişiyi kendi içinde çelişkiye düşürdüğü gibi sosyal yaşantısını da altüst eder.

Bu efsaneden ve Cassandra karakterinden yola çıkılarak, kişinin geleceği görüp insanları uyarmaya çalışması ancak kimseyi inandıramaması durumu Cassandra Sendromu olarak adlandırılmıştır. Özellikle filmlerde sıklıkla gördüğümüz felaket çığırtkanları, ellerinde pankartlarla dünyanın sonunun geldiğine işaret ederek insanları uyarmaya çalışan ve çoğu zaman alaya alınan kişiler, aslında Cassandra Sendromuna sahip kişilerdir diyebiliriz.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

Kategoriler: Psikoloji

Yorumlar (2) Yorum Yap

trial

Öncelikle yazıyı ve kullandığınız resmi şurada buldum: https://tinyurl.com/ybw4kj55 Tanımsa sizin bahsettiğiniz gibi değil. ekşi sözlük sosyolojide, yapılan bir öngörünün başkaları tarafından imkansız olarak değerlendirilmesine rağmen şaşırtıcı bir şekilde ileriki tarihlerde meydana gelen üzücü ve kötü olayların gerçekleşmesi durumudur. cassandra sendromu adını mitolojilerde olan ve geleceği görme yetisi olduğu halde söylediklerine bir türlü inanılmayan cassandra'dan almıştır. vikipedi Cassandra Sendromu, ileri sürüldüğünde başkaları tarafından inanılmayan, sonrasında gerçekleşerek insanları şaşırtan kötü ve üzücü olaylar için kullanılan bir terimdir. Cassandra geleceği görme gücü karşısında Apollon'un birlikte olma teklifine evet diyor. Ancak sonra vazgeçiyor. Apollon da onun söylediklerine kimsenin inanmayacağı şekilde onu lanetliyor. Yani burada Cassandra geleceği görüyor ama inandıramıyor. Ayrıca kişinin görüp not ettiği, sonrasında gerçekleşen binin üzerinde vaka mevcut. Siz sendrom diyorsunuz başkası simulasyon evren teorisi diyerek karşı durabilir. Yazımınızda çarpıtmalar var. Eksik bir anlatım

Sümeyye

Zeynep hanım yazınızı çok beğendim. Ben de bu yıl tercihlerime yeditepe psikolojiyi yazmak istiyorum. Müsait olduğunuzda iletişime geçebilir miyiz ?

/