Benliğinize Yolculuğunuzda ‘Tanrılar Okulu’ Kitabından Algınızı Açacak 12 Alıntı

“Boş bir mide, boş bir cep ve kırık bir kalp hayatın en iyi öğretmenidir.”

Hayatta herkes zaman zaman düşüşler yaşar, bu yaşanan düşüşlerin içerisinde şikayet etmek de bakış açınızı değiştirmek de tamamen sizin tercihinizdir. Stefano D’Anna tarafından kaleme alınan “Tanrılar Okulu” bu tür olaylarda kendinizi nasıl bulacağınızı ve tepkilerinizin sonuçları üzerine odaklanır.
Stefano D’Anna, European School of Economics adlı okulun kurucusu aynı zamanda girişimci, yazar, sosyolog ve bilim insanıdır.
Tanrılar okulu adlı kitabında kendi hayat hikayesini felsefi motiflerle kurgulayarak okuyucunun hayata bakış açısını değiştirmeyi amaçlamış ve yapılan çoğu yoruma göre de başarılı olmuştur.

Kitapta hayatından bıkan ve mutsuz bir insanın ‘Dreamer’ ile tanışması ve sonrasında hayatını değiştirme konusundaki adımları anlatılıyor. Dreamer ile ana karakterimiz arasında geçen diyaloglara bakalım.

1) “Suçu olaylara yükleme. Hiçbir olay ne iyi, ne de kötüdür. Yalnızca bir fırsattır.”

2) “Bir kişi yaşamındaki olayları değil, yalnızca onları göğüsleme biçimini değiştirebilir.”

3) “En büyük devrim, tüm girişimlerin en büyüğü, hatta tek ve en anlamlı olanı, kendini değiştirmektir.”

4) “İnsanın en büyük yanılgısı, dış koşulları değiştirebileceğine ve dünyayı düzeltebileceğine inanmaktır. Halbuki ancak kendimizi değiştirebilir, tutumlarımızı farklılaştırabilir, tepkilerimizi düzeltebilir ve hissettiğimiz olumsuz duyguları ifade etmemeye çalışabiliriz.”

5) “Dünya, senin onu düşlediğin gibidir; o bir aynadır. Dışarıda kendi dünyanı bulursun, yarattığın, düşlediğin dünyayı. Dışarıda kendini bul! Git ve kim olduğunu gör… Diğerlerinin, senin içinde taşıdığın yalanın, uzlaşmanın, cehaletinin yansıyan görüntüleri olduğunu keşfedeceksin… Değiş… ki dünya değişsin.”

6) “Kişinin kendi içine bakması, dünyayı tanımasının anahtarıdır, bu durum aynı zamanda onu, olayları anlamaya ve öngörüye götüren yoldur.”

7) “Düşüncelerimizin kalitesi yükseldikçe yaşam kalitemiz de yükselir.”

8) “İste, ama asla isteklerinin bağımlısı olma.”

9) “Kendini yenmek kadar kutsal bir savaş yoktur; kendi sınırlarını aşmak kadar büyük bir zafer yoktur.”

10) “Geleceği bilmek mi istiyorsun? O halde kendini bil.”

11) “Dünya için endişelenmeyi bırak, kendin için endişelen. Dünyaya ancak bu şekilde yardım edebilirsin.”

12) “İnsana ömründe en fazla bin defa dolunayı izleme fırsatı verilir, ama büyük bir olasılıkla bu insan, yaşamının sonuna kadar onu bir kez bile izlemek için zaman bulamayacaktır… Ay’ın insanın dışında olduğunu düşünürsen, bir insanın kendini gözlemlemesinin, dikkatinin yönünü kendisine çevirmesinin ne denli zor olacağını düşün.”

This post is also available in: English

Yorumlar (0) Yorum Yap

/