Yüz Tanıma Teknolojisi

Aykut ÖÇAL

Aykut ÖÇAL

Digital Creator & Growth Marketer

Gülümsemenin kimseye bir maliyeti yok ama çok şey kazandırabilir. Özellikle gelecekte çok daha fazlasını sağlayacaktır, ülkeyi bir uçtan diğerine uçarak gitmekten kızarmış tavuk satın almaya kadar her yerde faydasını göreceğiz.
Çin’de yaşayanlar şu an bunu gerçekten görüyorlar. Çin’de 120 milyon insan tarafından kullanılan mobil uygulama Alipay (sahibi Alibaba) yüz tanımayı kullanarak para transfer edilmesine izin veriyor. Alibaba Kfc’de ödeme sistemine başladı . Çinli tüketiciler açısından bu cüzdanlarını ve akıllı telefonlarını evde bırakabilecekleri anlamına geliyor. Elbette, bu aynı zamanda, hükümetin kimlikleri izlemek için bir araca sahip olduğu anlamına geliyor. Derin öğrenme sayesinde yüz tanıma son yıllarda önemli ölçüde gelişti. Ocak ayında Baidu, yüz tanıma teknolojisini Çin de birer şovu yaratmak için kullandı. Gösteri, insanların ses ve yüzlerini tanımada usta olduklarını düşünen insan rakiplerine karşı, yapay zekâyı ses ve yüz tanıma özellikleri açısından teste tâbi tutuyor. Baidu insan rakiplerini yenmesi ile tanınıyor. Yüz tanıma teknolojisi artık her açıdan yüzü tanıyabiliyor. Çin’de teknoloji, meraktan. düzenli olarak kullanılan bir teknoloji durumuna geçti. Ülkedeki bazı bankalar, kredi vermek için bile yüz tanımayı kullanıyorlar ve Çin vatandaşları, cüzdanlarının içindekiler yerine yüzlerini göstererek trenlere binip biletlerinin parasını ödeyebiliyorlar. Apple’ın iPhone X’inde kullanıcıların telefonlarını yüzleri ile açmalarını sağlayan Face ID teknolojisi yer alıyor. Apple. tüketicilerin yüzlerinin görüntüsünü bulutta saklamayacağına dair garanti vermek için adımlar attı. Bu arada Facebook un konumu net değil şirket, Al araştırması için geniş tüketici görüntüleri veri tabanını kullanıyor ve sonuç olarak, kullanıcıların hobileri, tercihleri ve hedefli reklamcılık konusundaki çıkarları hakkında bilgi edinmek için yüz tanıma kullanılabilir. Google da bu konuda çalışmalarını sürdürüyor, böylece yünüz Facebook’un kullandığı bir özellikle birlikte arkadaşlarınızın fotoğraflarında hemen etiketlenecek, ve Amazon, henüz yüz tanıma konusunda halka açık bir kullanıma sahip değilken, şirketin güçlü bir yüz tanıma programı var. Bir dükkana girip, ihtiyacınız olan şeyi kaptığınızı, sonra da ödeme yapmak için bir kameraya gülümsediğinizi düşünün. Starbucks’dan bir kahve alıp hemen metroya binmek gibi şeyler de kesintisiz olacaktır. Bu gelecek dünyada, telefonunuz o kadar önemli olmayacak. Aslında, bir akıllı saat ile Apple Pay veya Samsung Pay’i kullanarak, yapmanız gereken şeylerin çoğunu telefon olmadan yapabileceksiniz. Telefonunuz büyük olmadan yapabileceksiniz. Telefonlarınız bugünkü bilgisayarların yerini alabilir.
Eğer devlet ve en büyük teknoloji şirketleri sizi herhangi bir yerden tanıyorsa, nereye giderseniz gidin, bir veri izi bırakacaksınız. Yakalanmak, zaten bir ölçüde oluyor. Akıllı telefon verileri zaten boşanma davalarında hilenin kanıtı olarak kullanılmaktalar. Amazon, bir cinayet davasında kullanılmak üzere Echo cihazından veri aktardı. Yakın gelecekte tüketiciler, Echo’nun onları her zaman dinlediği ve iPhone’larının ise onları daima izlediği gerçeğini çözmek zorunda kalacaklar. Uzaman soru şu: tüketiciler kazanç için gizliliğin ne kadarından vazgeçebilecekler. ABD’de bunun cevabı en azından muhtemelen ‘çok şey’ olacaktır. Bu nedenle Çin kısa sure sonra alışverişe çıkmak için yüzünüzü kullanabileceğiniz tek ülke olmayacaktır.

This post is also available in: English

Kategoriler: Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/
Exit mobile version