Yerli Korku Filmleri: İzlerken Cesaretinizi Sorgulatacak 15 Film

yerli korku filmleri

Yerli Korku Filmleri

Korku filmleri, herkesin zevkine uymayabilir. Fakat korkunun her türlüsünü beyaz perdeye taşımak, gerçekten büyük yaratıcılık ve emek ister. Yerli korku filmleri yapımcıları, bu olayı oldukça ciddiye alıyor ve oldukça ilginç yapımları göz önüne sermeyi başarılı şekilde yapıyor desek yeridir. Bu yazımızda da izleyenlerden tam puan almış, kimi gerçek hayattan esinlenen kimi de başarıyla kurgulanan 15 yerli korku filmine yer verdik. Keyifli okumalar!


1) Üç Harfliler: Beddua (2018) | IMDb: 6.7

 • Yönetmen: Alper Mestçi
 • Oyuncular: Beyza Nur Mete, Esma Soysal, Şerife Ünsal, Gizem Takma

Üç Harfliler serisinin yeni halkası olan filmde 4 lise arkadaşı genç kızın hikayesi anlatılıyor. Geçen zamana rağmen Melek, Burcu, Eda ve Ayla birbirinden kopmamıştır. Hepsinin hayatı yoluna girmiş ve mutlu yaşamlar sürmektedirler. Fakat Bu durum hayatlarına Havel’in girmesiyle değişir. Havel bir şamandır. Tesadüf eseri bu kadınla karşılaşan kadınların hayatı cehenneme dönecektir. Kimin tarafından edildiği belli olmayan bu beddua yüzünden kızlar başlarına gelenlerle yüzleşmek zorunda kalır.


2) Dabbe: Cin Çarpması (2013) | IMDb: 6.7

dabbe cin çarpması yerli korku filmleri

Yerli Korku Filmleri

 • Yönetmen: Hasan Karacadağ
 • Oyuncular: Cansu Kurgun, Irmak Örnek, Murat Özgen, Elçin Atamgüç

Evlenmek üzere olan Kübra düğün gecesinde cinlerin saldırısına uğrar ve ele geçirilir. Başına gelen bu olay yaşadığı Kıbledere köyü için yeni bir şey değildir. Bu gizemli yerde geçmiş yıllarda define arama olayları sırasında meydana gelen bir durum sonrası köy lanetlenmiştir. Kübra’nın eski bir arkadaşı ve aynı zamanda bir psikiyatrist olan Ebru, onu tedavi etmek üzere yola çıkar. Ebru, Kübra’nın içinde olduğu durumlarda akla gelen ilk isim olan Cinci Faruk Akat’la birlikte çalışacaktır. Cin çıkarma sırasında yapılanları kayıt altına alıp inceleyecektir. Başta işler yolunda gidiyor gibi gözükse de kısa süre içinde köyün içinde olduğu lanet herkesi etkileyecektir…


3) Cinni: Uyanış (2016) | IMDb: 5.3

cinni uyanış

 • Yönetmen: Emre Aydın
 • Oyuncular: Eda Köksal, Gökcen Gökçebağ, Merve Deniz, Nilay Olcay

Genç bir kız, gecenin bir vakti yanında bir cesetle uyanır ve hayatı tamamen alt üst olur…

Dilara zor bir çocukluk geçirmiş, kendi halinde olan bir kadındır. Gayet monoton ilerleyen hayatı, evinin bahçesinde tanımadığı bir erkek cesedinin yanında uyanınca değişir. O gece sonrasında dehşet verici, doğaüstü olaylar yaşamaya başlar. Ev arkadaşı Merve, Dilara’ya ve anlattıklarına şüpheyle yaklaşsa da ona yardımcı olmak adına bir psikiyatrist ve din hocasıyla iletişime geçer. Dilara kendisine neler olduğunu anlamaya çalışırken asıl gerçekle yüzleşir.


4) Siccin 3: Cürmü Aşk (2016) | IMDb: 6.5

 • Yönetmen: Alper Mestçi
 • Oyuncular: Adnan Koç, Büşra Apaydın, Elif Baysal, Nevin Efe

Sedat ve Orhan çocukluk arkadaşıdır. Uzun yıllar sonra Orhan, Sedat’ın kardeşi Kader’e aşık olur ve ikili evlenirler. Bir gün Sedat bir araba kazası yapar ve bu üç kişinin de hayatının dönüm noktası olacaktır. Sedat’ın oğlu felç olur, Kader geçmişini hatırlayamaz hale gelir. Olanlardan Sedat’ı sorumlu tutan Orhan onunla bütün iletişimini keser. Sedat, bu olaylar sebebiyle çektiği vicdan azabı ve içinde bulunduğu tuhaf olaylar sebebiyle oldukça zor durumda kalır. Orhan da çok sevdiği ve tek aşkı olan Kader’i kaybetmemek uğruna her şeyi yapmaya hazırdır…


5) Siccin 4 (2017) | IMDb: 6.2

 • Yönetmen: Alper Mestçi
 • Oyuncular: Merve Ateş, Adnan Koç, Yasemen Büyükağaoğlu, Kıvılcım Kaya

Geçmişte oldukça varlıklı olan Yılmaz ailesinin durumu yıllar geçtikçe değişir. Aile, yaşadığı maddi sorunlar dolayısıyla Saadet babaannenin yanına taşınmak durumunda kalır. Fakat Saadet sanılanın aksine bu evde yalnız değildir. Saadet’in eski evinin bahçesinde kocasının mezarı bulunur ve bu ev başka alemden birileri tarafından sahiplenilmiştir. Yılmaz ailesinin bu eve gelişi evin yeni sahipleri tarafından hiç hoş karşılanmaz çünkü, bu evde Saadet’ten başkasını istememektedirler. İzleyiciler tarafından Siccin serisinin en korkunç filmi olduğu söylenen bu film, sizi koltuğun ucunda endişeyle oturtacak türden diyebiliriz. Ayrıca izleyiciyle 4 boyutlu olarak buluşan ilk Türk filmi olma özelliğini taşıyor!


6) Tez: 13. Gece (2019) | IMDb: 6.8

 • Yönetmen: Taylan Işıklar
 • Oyuncular: Benan Kılıç, Fulya Işıklar, Hüseyin Yaman

Gaye, klinik psikoloji alanında yüksek lisans yapan genç bir kadındır. Bitirme tezini yazmak üzere psikolojik sorunları olan bir kızın yanına taşınır. Bu kızla tezi için konu belirlemeye çalışırken sevgilisi Emre aracılığıyla tanışır. Adı Narin olan bu genç kızın yaşadığı sorunlarla ilgilenmenin en kolay yolunun yanına taşınmak olduğunu düşünür. Kardeş Barış’ın gönderdiği kamera ile gerçekleştirdikleri seansların kaydını almaya başlar. Bir süre sonra Gaye’den kimse haber alamaz. Kardeşinin başına gelenleri öğrenmekte kararlı olan Barış, ona gönderdiği kameradaki kayıtları izlemeye karar verir. Kamera içerisinde sadece 13 gece kayıt alınmış olduğunu görür. 13. gece sonrası yaşananlar kimse tarafından bilinmemektedir…


7) Kapıdaki Sır (2018) | IMDb: 6.8

 • Yönetmen: Mehmet Ali Zaim
 • Oyuncular: Şiar Zaim, Natali Kayova, Melek Orhanoğlu, Asuman Zaim

Bir kadının kocası 200 yıl önce tehlikeli bir tarikatla anlaşma yapar. Fakat bir süre sonra bu anlaşmaya bağlı kalmayarak tarikat kurallarını çiğner. Bunun bedelini hayatıyla öder. Hiçbir suçu olmayan karısı da çocuğu elinden alınarak bir kuyuya hapsedilir. Kuyuda kaldığı süreçte kadının bedenini bir iblis ele geçirir. Olayın üzerinden yıllar geçmesine rağmen kadının intikam isteği asla azalmaz. Oğlunu görmeden geçirdiği her sene üzerinde bulunan laneti kulaktan kulağa yayılır. Bu gizemli kasabaya taşınan Aslı ve psikolojik problemleri olan eşi Murat bu lanetten etkilenmeye başladığı an kasabadaki her bir birey için cehennemin kapıları yavaş yavaş açılır.


8) Dabbe: Bir Cin Vakası (2012) | IMDb: 5.8

 • Yönetmen: Hasan Karacadağ
 • Oyuncular: Pervin Bağdat, Nihan Aypolat, Elif Erdal, Koray Kadirağa

Ankara’da normal bir yaşam sürdüren Ceyda’nın eşi Sinan ve kızlarına içinde bulunduğumuz dünyadan olmayan bir varlık musallat olur. Nereden geldiğini bilmedikleri bu cin bir bedene sahip değildir ve aileye karşı olan şiddet dolu saldırıları bir türlü bitmez. Ankara GATA Tıp Fakültesi’ne başvuran ailenin evine video kayıt sistemi kurulur. Takip altına alınan evdeki kişilerin akli dengelerini yitirdiği düşünülür. Fakat video kayıt sistemi sayesinde gerçek ortaya çıkacaktır. Film, yönetmen Hasan Karacadağ’ın öğrencilik yıllarında karşılaştığı gerçek bir olaydan esinlenerek kurgulanmıştır.


9) Musallat (2007) | IMDb: 6.1

 • Yönetmen: Alper Mestçi
 • Oyuncular: Burak Özçivit, Biğkem Karavus, Kurtuluş Şakirağaoğlu, Cansu Aktay

Türk sinemasında korku unsurlarının çokça kullanılmasına öncü olan filmlerden biri de Musallat filmidir diyebiliriz. Filmde birbirlerine büyük bir aşkla bağlı olan Suat ve Nurcan’ın yaşamına göz atıyoruz. Aşklarını evlilikle taçlandırmak isteyen çift, aldıkları bu karar sonrası başlarını büyük bir derde sokar. Tuhaf bir varlık ikilinin çevresinde açıklanamayan olaylara neden olur ve çiftin bütün yaşamını etkiler. Başlarına musallat olan bu ecinni, adeta başka bir gerçeklikten gelmiş gibidir ve hayatlarında var olan bütün huzuru bozar.


10) Dabbe: Zehr-i Cin (2014) | IMDb: 5.9

 • Yönetmen: Hasan Karacadağ
 • Oyuncular: Nil Günal, Ümit Bülent Dinçer, Pelin Acar, Murat Seviş

Dilek ve eşi Ömer mutlu bir hayat sürmektedirler. Fakat Dilek bir gün bir rüya görür ve işler buradan sonra değişmeye başlar. Bu rüyada ne olduğunu anlayamadığı belirsiz yüzler kulağına şeytana dair bilgiler fısıldar. Uyandıktan sonra da günlük hayatında ona musallat olurlar. Ömer bu olumsuz rüyayı önceki günlerde yaşadıkları hırsızlık olayına bağlar. Fakat Dilek onu daha derin bir girdabın içine sokan bu cinleri gittikçe daha çok hissetmeye başlar. Bunun üstüne Dilek korkusunu kontrol edemez ve bu artık şiddete dönüşür. Çiftimiz bu beladan kurtulmak üzere Bitlis’te bulunan Belkıs Hoca adındaki birinin yardımına başvururlar.


11) Semum (2008) | IMDb: 4.9

semum yerli korku filmleri

Yerli Korku Filmleri

 • Yönetmen: Hasan Karacadağ
 • Oyuncular: Burak Hakkı, Bahtiyar Engin, Ayça İnci

Canan ve Volkan’ın huzurlu giden bir evliliği vardır. Genç çift, yıllardır düşledikleri eve sonunda kavuşurlar. Burada hayatlarının yeni bölümüne başlamış olurlar. Fakat bir gün tuhaf bir olay yaşanır. Canan, kimsenin anlam veremediği tuhaf hareketler sergilemeye başlar. Kendisine hâkim olamaz, sanki hareketleri bir başkası tarafından kontrol ediliyor gibidir. Canan’ı etkisine alan bu korkunç varlığın adı Semum’dur. Eşi Volkan, karısına yardım etmek adına elinden gelen her şeyi yapacaktır.


12) Lanet: Ervah Cinleri (2017) | IMDb: 4.9

yerli korku filmleri

 • Yönetmen: Teoman Gündüz
 • Oyuncular: Ufuk Özkaya, Sevcan Sini, Zahid Çetinkaya, Ceren Yasemen Güneysu

Dört sinema öğrencisi terk edilmiş bir köye gezi yaparlar. Duydukları söylentilere ve yaşanan olaylara bel bağlayan öğrenciler iyi bir iş çıkarmak istemektedir. Geldikleri köyde yaşanan her şey öğrenciler tarafından tek bir kamerayla kaydedilir. Öğrenciler köye giriş yaptıktan sonra yaşanan olaylar üzerine polise haber verilir. İhbar üzerine olay yerine gelen polis ekibi çekim yapan kamerayı teslim alır. İçerisindeki kayıtlar köy hakkındaki tüm gerçekleri göz önüne serer.


13) Cin-i Ayet (2018) | IMDb: 6.2

cin-i ayet

 • Yönetmen: Uğur Akünlü
 • Oyuncular: Kemal Uçar, Arda Esen, Fulden Akyürek, Toygun Ateş

Tüm yaşantısını cinlerle mücadeleye adamış Salih, intikam yemini etmiştir. Çünkü henüz küçük bir çocukken annesine ifrit musallat olmuş ve bunun sonucunda tüm ailesi katledilmiştir. Çıktığı bu intikam yolunda bir süre sonra kendisini kuralları İfrit ordusu padişahı Se’nik tarafından belirlenen bir lanet içerisinde bulur. Başındaki bu beladan kurtulmanın yollarını arayan Salih bir taraftan da varlığından yeni haberi olduğu kardeşi bu lanetten korumaya çalışır. Peki başarılı olabilecek midir? İzleyelim görelim!


14) Azazil: Düğüm (2014) | IMDb: 3.6

yerli korku filmleri

 • Yönetmen: Özgür Bakar
 • Oyuncular: Tolga Akman, Zafer Altun, Cansu Diktaş, Cansu Fırıncı

Yetim kalan Sinem’i yalnız bırakmamak adına teyzesi ve eniştesi onu kanatları altına alır. Hep birlikte Sinem’in ailesinden kalan evde yaşamaya başlarlar. Sinem’in üniversitede tanıştığı Akın ile güzel bir birlikteliği vardır. Fakat bir gün yaptıkları bir yolculuk sırasında arabayla bir köpeğe çarparlar ve köpek ölür. Sinem’in en zor zamanları işte bu andan sonra başlangıç verir. Gerilim öğeleriyle dolu film aynı zamanda metafizik ve doğaüstü elemanlar da içeriyor.


15) Üç Harfliler: Adak (2019) | IMDb: 5.9

üç harfliler adak yerli korku filmleri

Yerli Korku Filmleri

 • Yönetmen: Alper Mestçi
 • Oyuncular: Ramazan Demir, Ceren Yılmaz, Ejder Özkarslıgil, Simge Uluer

Salih ve Metin isimli iki arkadaş, avlanma amacıyla ormana giderler. Burada bir kaza yaşarlar ve Salih tüfekle vurularak ağır yaralanır. Bu kazadan sonra Salih, beynine saplanan saçmalarla yaşamak zorundadır. Psikolojik sorunlar yaşamaya başlayan bu genç adamın hem maddi hem de manevi desteğe ihtiyacı vardır. Metin bu zorlu günlerde arkadaşına her türlü desteği vereceğini söylese de işler o şekilde yürümez.

Metin, Salih’i yalnız bırakmakla kalmaz üzerine kız arkadaşı Şermin’le da arasını bozar. Eski nişanlısından ayrılan Metin kısa süre içinde Şermin ile nişanlanır. Eski nişanlısı Arzu ne yapacağını bilemeyip çareyi Salih ve annesi Türkan’ı ziyarete gitmekte arar. Bu ziyaret, anne Türkan’ı oğlunun intikamını almak üzere harekete geçirir.


21. Yüzyılın En İyi Korku Filmleri

This post is also available in: English

Kategoriler: Film & Dizi

Yorumlar (0) Yorum Yap

/
Exit mobile version