Yeni Başlayanlar ve İlgisi Olanlar İçin: 6 Soruda SEO

Bir bilgiyi araştırdığımızda, bir siteye erişim sağlamak istediğimizde veya bir soruya en iyi cevabı en kısa sürede almak istediğimizde arama motorlarına başvuruyoruz. Peki arama motorları bu eylemleri nasıl gerçekleştirmektedir? Sorgulanan soruya en iyi bilgileri nasıl sıralamakta, neye göre sıralamaktadır? Bir internet sitesi yaptığınızda bunu arama motorları tarafından nasıl görünmeli ve aranan bilgiye göre sitenizin nasıl ilk sıralarda çıkmasını sağlayabiliriz? Tüm bu soruların cevabı olan SEO aslında ne olduğunu ve neden bu kadar önemli bir yer kapladığını inceleyelim.

1) SEO Nedir?

Günlük yaşamımızda her an Google, Yahoo, Yandex gibi arama motorlarını sık sık ziyaret ediyoruz. Her an herhangi bir bilgiyi sorgulamak, aradığımız sonuçları en kısa sürede bulmak, bir internet sitesini sorgulamak veya bir internet sitesine sahip isek arama motorlarında ön taraflarda görünmesini sağlamak için yapılan en kısa arama algoritmasına SEO ( Search Engine Optimization) diyoruz. Yani kısaca sorunuzu ön plana çıkartacak çalışmalar bütünüdür.
SEO çalışmaları oldukça zahmetli ve çok önemli birer çalışmadır. Web Development veya Web design alanında çalışan hemen herkesin bilmesi gereken anahtar bir kelime olup en iyi optimizasyona sahip olacak şekilde geliştirilmelidir. Cevabınız arama motoru sayfasının ilk kısmında çıkmalı ve sitenizi insanlar bu sayede ziyaret etmelidir.

2) Kaç Farklı SEO Var?

SEO çalışmaları genel olarak 2 yönlüdür. Sizin sitenizin içerisinde yapılacak aramalara ve erişilmek istenilen bölümlere en kısa ve doğru şekilde doğru cevabı veren site içi SEO ve sitenizin diğer siteler arasında sıyrılıp en üst noktada çıkmasını sağlayacak PageRenk algoritması temelli site ayarları, sosyal medya linkleri, marka bilinirliği ve otorite sahibi sinyalleri denilen aralarındaki bağ kuvvetliliği site dışı SEO çalışmalarıdır. Site içi SEO çalışmaları kabaca anahtar kelimeler, içerikler, teknik durumlar ve yapısal unsurlarla ilgilidir.

3) SEO’nun Uygulanabilirliğini Artırmak İçin Ne Yapılmalıdır?

Temelde uygulanacak 2 asamayla SEO alanınızı genişletebilirsiniz. Bunlar SEO otoriterleri ve yapısal düzlüktür. SEO açısından otorite demek sitenizin diğer sitelere karşı önemini ve ağırlığını ifade etmektedir. Kabaca backlinkler, host ve domain bilgileri, sosyal medya bağlantıları ve etkileri, feedbackler ve marka reklamı gibi unsurlar etkilidir. Her sitede farklı şekilde uygulandığı için sizin sitenizden daha yüksek otoriteye sahip siteler sizin sitenize erişim sağlayabilir ve bu sayede daha fazla ön plana çıkmasını sağlayarak daha otoriter olmasını sağlayabilirsiniz.
Yapısal unsurlardan kasıt sayfanızın düz yapıda olmasıdır. Yani gereksiz tüm alt dosyalardan ve linklerden arındırarak sitenizin domainini oluşturmanız gerekmektedir. Böylece arama motorlarının sitenizi tanımlamasını kolaylaştırmış olursunuz. Örneğin URL adresiniz şu şekilde olmalıdır: www.ceotudent.com/içerikler/teknoloji/. Buraya yazacağınız ekstra bigiler size hiçbir şey kazandırmayacağı gibi aksine SEO aramalarında arka planlara düşmenize neden olacaktır.

4) SEO’nun İşletmeler İçin Önemi Nedir?

 Öncelikle SEO çalışmalarının sitenizin reklamında ekstra katkıda bulunduran veya onu diğer sitelerle karşılaştıran bir eylem olmadığı konusunda hemfikir olmak gerekiyor. SEO asla hızlı bir çözüm önerisi olarak nitelendirilemez. Sitenizin arama motorlarında kolaylıkla aranan cevaba yanıt olarak verilmesi için yapılan ve ön taraflara alarak güçlendirilmesi esas etkinliktir. İşletme sahibi olarak siteniz için ne denli önemli olduğu da buradan gelmektedir. Yani sitenizi kurduktan sonra vaktinizin önemli bir kısmını SEO çalışmalarına ayırarak arama motorları için en iyi iyileştirmeyi yapmış olmanız gerekmektedir. Bunun için belli bir miktar maliyetli de olsa siteniz üst taraflara doğru ilerledikçe uzun vadede daha fazla kişiye hitap ederek kazancınız artacaktır.

5) Bir SEO Uzmanı Hangi Özelliklere Sahip Olmalı?

Günümüzde SEO uzmanları hemen her kesimden insanın ilgilenebileceği bir alan olmak ile birlikte bu işin başarılı olması ve sitenizin arama motorlarında üst sıralara çıkarak amacınıza ulaşmanız için her şeyden önce eleştirel düşünebilme, programlama ve teknik detay becerisi gelişmiş ve analiz becerilerini rahatlıkla kullanabilen insanlar olması gerekmedir. Sosyal becerileri ve uyumluluk becerilerinin yanı sıra özellikle Excel becerileri de önemli bir yer tutmaktadır.

6) SEO Güvenliği Nasıl Sağlanmalı?

SEO ile uğraşan kişiler olarak her gün yeni bilgilerle bombardımana tutulduğunuz için önünüzde çok fazla veri yer alır. Bu verileri optimizasyon ederek en iyi analiz edebilmeniz ve bunları siteniz için uygun hale getirmeniz sırasında bazı açıklar meydana gelebilir. İnternet üzerinden büyük sitelerin veya zararlı birtakım sitelerin saldıraları da olabileceği gibi birçok etmen sitenizin zarar görmesine neden olabilir. Güncel olarak hemen her sitede kullanılan SEORadarlar, kendi yaptığınız önleyici programlar veya hazır tool olarak yerleştirilen ve sitenizin kodlanması sürecinde barındırılan uzantılar yardımıyla daha güvenli hale getirebilirsiniz. Siteniz hiç umulmadıkları durumlarda hiçolmayacak senaryoların içerisinde yer almaz çünkü önceden haberdar edilmiş olursunuz.
Kategoriler: Pazarlama

Yorumlar (0) Yorum Yap

/
Exit mobile version