Milyoner Yatırımcı Kevin O’Leary’den Başarı, Para, Girişimcilik Üzerine 9 Alıntı

Dilara Avlupınar

Dilara Avlupınar

Boğaziçi Ekonomi

Shark Tank izleyenler Kevin O’Leary adlı yatırımcıyı zorlu ve doğrucu bir yatırımcı olan Mr. Wonderful’dan biliyorlardır. Bilmeyenler için kısa bir özet geçeyim; 1954 doğumlu, Kanadalı iş adamı, girişimci ve yazar Kevin O’Leary iş dünyasındaki başarısını SoftKey isimli teknoloji şirketine kurucu ortaklık ettiğinde kazandı. Kurduğu şirketi 3 milyar dolara sattığından beri O’Leary dünya çapında tanınmış bir yatırımcı ve iş adamı haline geldi.

Kevin O’Leary, konu başarı ve girişimciliğe geldiğinde birçok öneri ve tavsiyeye sahip.

Kevin O'Leary
1) Risk almayı severim. Parayı bu şekilde kazanıyorum. Hesaplanmış risklerden…
2) Tutkulu ve çalışma etiği olan birçok girişimciyle tanıştım. Ama fikirlerine o kadar takılmışlardı ki en aşikar kusurlarını bile göremiyorlardı. Bunu bir düşünün. Siz bile yanlışlarınızı fark edemiyorsanız nasıl sizi bağlayan ipi kesip ilerlemeye devam edeceksiniz?
3) Hayatın çok büyük bir kısmı anlaşmalardan oluşur. Yani, iş dünyasında olmasanız bile etrafınız müzakere yeteneğinizi geliştirmenizi sağlayacak fırsatlarla dolu.
4) Para için üzülmeyin, o sizin için üzülmezdi.
5) Sıkıntılı zamanlar bir işe başlamak için mükemmeldir. Çünkü böyle zamanlarda parayı nasıl harcayacağınız konusunda daha disiplinli olursunuz. Ve bu alışkanlıklar iyi zamanlarınızda çok işinize yarar.
6) Önemli olan başarılı ve özgür olmanızdır. Sonrasında ne isterseniz yapabilirsiniz.
7) Sizi başarılı bir girişimci yapacak en önemli özellikler nelerdir? İletişim yeteneği. Fikrinizi kesin bir şekilde anlatabilme yeteneği. Bu, emin olmasanız bile bir lider olabileceğinizi gösterir. En ihtiyaç duyacağınız şey görüşünüzü ve yönelimlerinizi açıklama yeteneğinizdir. Fikrinizi 90 saniye ya da daha kısa bir sürede açıklayın.
8) Başarılı olabilmek için hayatınızın bir döneminde her şeyden fedakarlık etmeniz gerekir. Her şekilde, dengesiz, miyop ve tamamen odaklanmış olmalısınız. Başarıya ulaştığınızda istediğiniz her şeyi yapmakta özgürsünüz.
9) Şimdiye kadar harika başarılar ve harika yenilgiler yaşadım. Sanırım her girişimci yaşamıştır. Hepsinden bir şeyler öğrenmeye çalışıyorum.

This post is also available in: English

Kategoriler: Alıntılar, İlham

Yorumlar (0) Yorum Yap

/