Yahoo CEO’su Marissa Mayer’dan 10 İlham Verici Söz

Zeynep Güçlükol

Zeynep Güçlükol

Bogazici University

2012 yılında Yahoo CEO’luğuna getirildikten sonra adını sosyal medyada daha sık duymaya başladığımız Marissa Mayer’ın bizler için ilham verici bir idol olduğu konusunda çoğumuz hemfikiriz. Kendisi öğretmen bir anne ve mühendis bir babanın kızı olarak dünyaya geldi. Liseden mezun olduktan sonra Stanford Üniversitesi’nde Sembolik Sistemler alanında lisans eğitimi aldı ve sonrasında yine aynı üniversitede Bilgisayar Bilimleri alanında yüksek lisans yaptı.Mayer’i benzersiz kılan bir özelliği 1999 yılında Google’daki ilk kadın mühendis ve 20. çalışan olarak çalışmaya başlaması. Yaklaşık 13 yılını Google’da şu an kullanımda olan çeşitli projelerin yöneticisi rolünü üstelenen Mayer, kariyerinde farklı bir adım atarak, 37 yaşında Yahoo’nun CEO’su oldu.

CEO’luk görevine getirildikten birkaç saat sonra hamile olduğunu açıklayan Mayer, aile hayatı ile kariyerin dengesinin kurulabileceğini de bizlere gösteren en iyi örneklerden.Aşağıda derlediğimiz Marissa Mayer sözleri, umarız sizler için ufak da olsa ilham kaynağı olabilir.

1) Yapılacaklar listenizin sonundan başladığınızda başarıyı asla yakalayamazsınız.

2) Size inanan biriyle çalışın. Çünkü size inandığında, size yatırım yapacaktır.

3) Ürün yönetimi; teknoloji(mühendislerin ürettiği) ve iş yönetiminin füzyonundan (birleşiminden) oluşur.

4) Küçükken her zaman, henüz hazır olmadığım şeyleri yaptım. Bunun büyümek olduğunu düşündüm. Fakat “Vov, gerçekten bunu yapabileceğimi sanmıyorum” anlarını yaşadığında ve bunun üzerine gittiğinde gerçek bir dönüm noktası yaşıyorsun.5) Eğer korkunuzu yenmeye çalışırsanız, risk almanın verdiği hissin muhteşem şeyler gerçekleştirebildiğini görebilirsiniz.

6) İstediğin her şeyi elde edemezsin; ancak senin için gerçekten önemli olan şeylere sahip olabilirsin.

7) Teknolojide önemli olan şey insandır. En iyi insanları almak, onların kalıcı olmasını sağlamak, onlara yaratıcı bir ortam sağlamak ve onlara yenilikler ortaya çıkartmak için yardım etmek.

8) Modada ve sanatta olduğun gibi teknolojide de iyi olabilirsin. Teknolojide iyi olup, bir spor delisi olabilirsin. Teknolojide iyi olup, bir anne olabilirsin.  Kendi yolunu kendi şartlarına göre çizebilirsin. 9) Aldığım ve sonucunda mutlu olduğum kararlarda ortak özellikler vardı: kendimi, farklı düşünme konusunda zorlayan, akıllı insanlardan oluşan bir grup insanla çevrelemem ve aslında hazır olmadığımı düşündüğüm şeyleri yapmam. Çünkü en çok bu durumda öğrenebilirsiniz.

10) Bizim teorimiz, eğer bir kullanıcının sattığınız şey hakkında sizi bilgilendirmesine ihtiyaç duyuyorsanız, sattığınız ürünü bilmiyorsunuzdur ve bu sizin için pek olumlu bir tecrübe olmayacak.

facebook-paylas2 new-twitter-paylas2

Kategoriler: Alıntılar, İlham, Motivasyon

Yorumlar (0) Yorum Yap

/